Pages:
Author

Topic: Bitcoin'in tahtını kaybetmesinin vakti geldi mi? - page 10. (Read 790 times)

hero member
Activity: 629
Merit: 508
Herkesin malumudur ki 2017 yılı bitcoin için fiyat artışı anlamında mükemmel bir yıl oldu. Kimsenin tahmin etmediği şekilde 1.000 dolar'dan 20.000 dolar'a kadar piyasa değerini arttırdı. Değerini arttırırken de garip sayılabilecek şekilde aynı zamanda total market dominance'ı olarak %34'e kadar gerilemesine şahit olduk. Yani henüz sene başında bitcoin, kriptopara piyasasının %85'ini oluştururken değerini muazzam şekilde arttırmasına rağmen bu oran %34'e kadar geriledi.

Açıkçası yükseliş devam ederken sürekli bir sorgulama içerisindeydim. Bitcoin gerçekten bu kadar değerli olmayı hakediyor mu vesaire gibi düşünceler kafamda dolaşıyordu. Fiyatlar delicesine yükselirken bu gibi bir düşüncenin üstünde fazla ısrar etmek istemedim, hatta "Bitcoin, bu piyasanın kralıdır" bunu unutma falan diyordum kendi kendime, ancak fiyatlar düşünce sakin kafayla bir değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.

Objektif olarak bakarsak Bitcoin teknoloji olarak çoğu kripto'dan geri kaldı. Scalability yani ölçeklenebilirlik sorununa tatmin edici bir çözüm getiremediler. Şu haliyle bitcoin'de en fazla saniyede 3 işlem yapılabiliyor. Bitcoin gibi iddialı ve adını duyurmuş bir kriptopara için bu bence gülünç seviyede.
İşin üzücü ve düşündürücü olan yanı da benim bildiğim kadarıyla bitcoin core ekibinin Lightning Network dışında bir planı yok bunu çözebilmek adına. Lightning network'te çoğu uzman ve akademisyen tarafından son kullanıcıya hitap etmediği ve merkezsizliğe aykırı olduğu gerekçesiyle eleştirilerek karşı çıkılmakta.

Hal böyle iken bitcoin core ekibi açık bir şekilde problemlere çözüm bulamıyor en azından benim düşüncem bu yöndedir, başka bilgileri olan varsa bu konuda aydınlatmasını rica ediyorum.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen bir de şöyle bir düşünce oluşmaya başladı herkeste : "Bitcoin ilk kriptoparadır, ilk olduğu için değerini ve yerini koruyacak, bu piyasanın rezerv parası veya değer deposu olarak kalacaktır." şeklinde, bende böyle düşünüyordum. Ancak bu düşünce de bana son zamanlarda saçma gelmeye başladı. Bu piyasadaki biraz olgunluğa ulaşmış her türlü para rezerv para gibi kullanılabilir illa bitcoin rezerv para olacak diye bir şey düşünmek mantıklı gelmiyor. Hele ki bitcoin'den daha hızlı ve daha yeni teknolojisi olan kriptolar varken neden bağnazca bir şekilde kendini geliştirememiş bitcoin rezerv para olarak kullanılsın? Bir kaç tane baba holder zaten bi anda dumplayıp çıksa bu kadar saçmalık yeter deyip bitcoin tel tel dökülür, birbirimizi kandırmayalım şimdi.

Bu şartlar altında düşününce yıl içerisinde bitcoin'in markete baskınlığı(dominance) epeyce azalacak ve 1. sıradaki yerini başka bir coin'e bırakacak diye düşünüyorum. En azından bence bunun vakti geldi. Bitcoin core ekibi şuana kadar problemlere dişe dokunur bir çözüm bulamamıştır, bana göre bunlar yeterli sebeptir.

Son zamanlardaki düşüncelerim bunlar.
Görüşlerinizi bekliyorum
Pages:
Jump to: