Author

Topic: BTC/USD ve BTC/TRY Fiyat Takibi, Spekülasyon, Tartışma Alanı - page 823. (Read 1107542 times)

legendary
Activity: 1848
Merit: 1334
just in case
370$ i da mi gördük ne oldu :S
legendary
Activity: 1484
Merit: 1000
son 1 senenin grafikleri dikkatlice incelenirse eger, hep 400 $ civarindan yukari hareket yapmis, bir kac kere zorlamis olmasina ragmen 400 dolari sert asagi kiramamis (350 dolarlardan bahsediyorum)

yine tepki gelecektir, eger ki asagi kirarsa, iste o zaman nerde duracagi belli olmaz, ama su an cogu buyuk maden firmasi en dusuk 400 dolara gore hesabini yapip onundeki 1-2 yila yatirimini yapti, eger ki fiyat 400 dolarin altina gelirse, buyuk madencilerde kapatir, diff bu sefer cok hizli dusmeye baslayacaktir, ama kur dusuk oldugu icin yeni madenciler icin madencilik yine pahali gelecektir.

"madenciler kapatır" görüşüne katılmıyorum. madencilik kısa vadeli bir iş değil. mikro boyutta birçok altcoin'e bakın. güncel fiyatlardan hesap ederseniz herkes zararına üretim yapıyor. makine amortismanı ve o anda kazılabilecek herhangi bir alternatif coin'in bulunması olasılığı düşünüldüğünde bedava elektrik bulsalar dahi zarar sayılır. madenci dediğin bugün kazdığı şeyi en az 1 sene elinde tutmalı ve kendine sabit 1, bilemedin 3 tane coin belirlemeli.

onun yerine aynı parayla direk o coinden alsa daha iyi değil mi zarar ediyorsa

birçok altcoin'de bir madenincinin makinesine bağlı olarak üretebileceğinden daha az coin piyasada dolaşıyor. şimdi reklam yapmak gibi olmasın da bizim memorycoin biraz öyle. 1400 satoshiler düzeyinde ama 500 bin adet almaya kalk, piyasada bulunmuyor o kadar satıcı. mikro ölçekte söyledim. aynı şey bitcoin için de geçerli. hadi 1 milyar dolarlık bitcoin almaya kalkalım. param olsa bugün 1200$ veririm tanesine ve epey ucuzdan kapatmış olurum.

s4 2k gh için

Miner gücü 2000*0,69= 1380watt
yıllık elektrik tüketimi 1.380Kw*24*360=8611 kwh
kw/fiyat 0,25 kuruş desek
yıllık gider 8611*0,25 =2152 TL =950 $
cihaz fiyatı 1450 $
toplam gider 2400 $ emek hariç. güç kaynağı hariç.

yıl sonu elde edilecek 3,55 btc
bir yıldan itibarende üretim sürecek ama hayli düşük diye hesaba katmadım + bi patlama olursa difte aynen patlar.
aynı parayla şuan 400 dolardan hesaplasak 6 btc alınabilir.

1 milyar doların tamamıyla 400 dolardan btc alamazsınız orası doğru.
aynı parayla mining olayını simüle edelim.

tüm parayla alınacak s4 gücü 1.37 TGH/s
şuanki toplam hash 250 MGH/s
bu değerlerce
bir yıl ağın %82 sini elinizde tuttuğunuzu düşünelim
yıl sonunda 0 a lineer düşürelim.

25*6*24*360*0,82 =1075680/2 btc kasılmış olacak 82 den lineer düşüş ile.
elektrik masrafını bir yıl sonra cihazı geri satımla karşıladığınızı ve üretiminde sizinle aynı zihniyetteki kişilerinde
ağa girmesiyle bittiğini varsaydım.

kısaca 1 milyar$/ 0,5 milyon btc ;
btc başı 2k dolardan 1 milyar dolarlık btc aldınız.

%82 olayı fazla iyimser oldu 1 yıl sonu üretimin bitmeside biraz kötümser oldu ama yeni model cihaz çıkışı v.s ile
genel tablo bence gayet iyimserdi.

bence asic üreticisi değilseniz mining olayı mantıklı değil en azından btc için.

rakamlarda yanlışlık varsa affola.

ref kaynaklar;
https://mining.cex.io/calc
https://bitcointalksearch.org/topic/antminer-s4-duyuruldu-796686
https://blockchain.info/tr/charts/hash-rate
https://blockchain.info/tr/charts/difficulty 1.simülede ki aylık %30 artış için.

newbie
Activity: 42
Merit: 0
legendary
Activity: 1288
Merit: 1110
Sadece 380 $ bandında 330 küsür btc satılmayı bekliyor, hangi zihniyet bu fiyatlardan satış yapar bilmiyorum ki..

Günlük %2 kar hedefleyen day trader'lar olmasın Smiley

Almak için sırada olanlar belki day trader olabilir fakat satan için çok mantıksız bir rakam, zaten yüksek başlamış gün bu fiyattan zararına satıyor, sanki pazartesi çok sağlam satış gelecek haberi var da elimden çıkartayım diyor adam.

Gün 360$dan başlamış olsa zaten sormazdım bu soruyu..

Günlük fiyat takip etmediğimden bu açıdan yorumlayamayacağım.
full member
Activity: 196
Merit: 100
Sadece 380 $ bandında 330 küsür btc satılmayı bekliyor, hangi zihniyet bu fiyatlardan satış yapar bilmiyorum ki..

Almak için sırada olanlar belki day trader olabilir fakat satan için çok mantıksız bir rakam, zaten yüksek başlamış gün bu fiyattan zararına satıyor, sanki pazartesi çok sağlam satış gelecek haberi var da elimden çıkartayım diyor adam.

Gün 360$dan başlamış olsa zaten sormazdım bu soruyu..
legendary
Activity: 1288
Merit: 1110

full member
legendary
Activity: 1596
Merit: 1014
Para yok artsın  Grin
EFS
staff
Activity: 3696
Merit: 2065
Crypto Swap Exchange
Düşsün düşsün iyidir. Daha çok toplarız. Smiley
legendary
600, 700 lerden alanların moralleri iyice bozuluyor. Ama bir umut ..

Yav ben 380$ lardan aldım 10$ düştü benim bile moralim bozuldu.Gayet normal.
newbie
Activity: 42
600, 700 lerden alanların moralleri iyice bozuluyor. Ama bir umut ..
legendary
Gene düşüyor. Angry
hero member
Activity: 616
Merit: 503
@coaex - LBMA certified Gold & Silver
son 1 senenin grafikleri dikkatlice incelenirse eger, hep 400 $ civarindan yukari hareket yapmis, bir kac kere zorlamis olmasina ragmen 400 dolari sert asagi kiramamis (350 dolarlardan bahsediyorum)

yine tepki gelecektir, eger ki asagi kirarsa, iste o zaman nerde duracagi belli olmaz, ama su an cogu buyuk maden firmasi en dusuk 400 dolara gore hesabini yapip onundeki 1-2 yila yatirimini yapti, eger ki fiyat 400 dolarin altina gelirse, buyuk madencilerde kapatir, diff bu sefer cok hizli dusmeye baslayacaktir, ama kur dusuk oldugu icin yeni madenciler icin madencilik yine pahali gelecektir.

"madenciler kapatır" görüşüne katılmıyorum. madencilik kısa vadeli bir iş değil. mikro boyutta birçok altcoin'e bakın. güncel fiyatlardan hesap ederseniz herkes zararına üretim yapıyor. makine amortismanı ve o anda kazılabilecek herhangi bir alternatif coin'in bulunması olasılığı düşünüldüğünde bedava elektrik bulsalar dahi zarar sayılır. madenci dediğin bugün kazdığı şeyi en az 1 sene elinde tutmalı ve kendine sabit 1, bilemedin 3 tane coin belirlemeli.

birçok altcoin'de bir madenincinin makinesine bağlı olarak üretebileceğinden daha az coin piyasada dolaşıyor. şimdi reklam yapmak gibi olmasın da bizim memorycoin biraz öyle. 1400 satoshiler düzeyinde ama 500 bin adet almaya kalk, piyasada bulunmuyor o kadar satıcı. mikro ölçekte söyledim. aynı şey bitcoin için de geçerli. hadi 1 milyar dolarlık bitcoin almaya kalkalım. param olsa bugün 1200$ veririm tanesine ve epey ucuzdan kapatmış olurum.
legendary
Activity: 1484

hero member
Activity: 616
Merit: 503
@coaex - LBMA certified Gold & Silver

hero member
Activity: 840

legendary
Activity: 2338
Merit: 1070
TSI ile 09:32'de çok ciddi bir satış baskısı başladı (bitstampte) fiyatlar 400$ın altına doğru zorlanıyor..

btc-e aşağı kırıldı hayırlsı bakalım
full member
TSI ile 09:32'de çok ciddi bir satış baskısı başladı (bitstampte) fiyatlar 400$ın altına doğru zorlanıyor..
legendary
Activity: 2338
Merit: 1070
450 $ ı yukarı kıramadı , aşağı kırılması muhtemel duruyor, bakalım nne yöne gidecek sıkılmıştık sabit fiyattan
newbie
Activity: 53
440 USD yi geçip üzerinde kalmadığı sürece daha düşeceğini düşünüyorum hızlı bir yükseliş var ancak sanal olduğu kanısındayım aşagıda daha fazla düşecek yer var gibi gözüküyor. Borsada keriz silkeleme diye tabir edilen seyler yaşanabilir.

Yatırım tavsiyesi değildir
Jump to: