Pages:
Author

Topic: Ce mai e bun de minat? - page 2. (Read 43823 times)

newbie
Activity: 17
Merit: 0
February 05, 2020, 12:36:49 AM
dar pe btc cu miner s17+ e ok chiar și cu break-even în fiecare lună dacă ai bani să plătești curentul și strângi btc-ul în loc să-l vinzi pe loc.

Sa nu o iei in nume de rau, dar asta suna a jucat de-a investitul, nu minat. Si bursa se poate face si fara un s17.
(Ideea ar fi sa nu ne bazam in calcule pe cresterea Bitcoin, ca iese incorecta profitabilitatea minatului.)

Complet de-acord. Nu e vorba despre o afacere fezabila luna de luna, ci despre o investitie pe termen lung si nu se poate aplica nici o formula de profitabilitate.
copper member
Activity: 155
Merit: 173
Member of Cryptios - https://cryptios.com/
January 31, 2020, 07:05:58 AM
Salutare, mai este cineva care se mai ocupa cu mineritul in conditiile actuale?

Daca da, ce anume si ce furnizori de energie aveti.

Pace!

Mai sunt. Nu știu pe gpu-uri dar pe btc cu miner s17+ e ok chiar și cu break-even în fiecare lună dacă ai bani să plătești curentul și strângi btc-ul în loc să-l vinzi pe loc.

Interesant că Adrian Pop nu pare să mineze pt el, doar găzduiește echipament.

La un pret de 0.5lei/kw si cu halvingul batand la usa nu mai e profitabil mineritul de nici un fel. De ce sa mai dau bani pe un echipament cand pot de banii aia sa cumpar direct BTC? Cum a spus si NeuroticFish asta cu minat si strans BTC pana creste e un fel de investitie pe termen mediu spre lung deci mai bine cumpar BTC  Grin.

Studiu de caz: se ia un Antminer s17+ 73Th pret in jur de 1850$ cu tot cu sursa si taxe - consum in jur de 3kw/h, perioada sa spunem un an de zile.

Varianta 1: Ai bani sa cumperi 1 bucata azi nu mai ai bani si de curent, produce acum aprox. 0.044 xBT/luna si mananca curent de 1100 lei/luna (0.027 xBT/luna la pretul de acum) deci ramai cu un profit de 0.017 xBT/luna, asta se intampla pana in mai cand vine halving-ul, deci daca te ai apuca de maine ai avea 3 luni pline si ai produce in jur de 0.052 xBT.Dupa halving vei avea reward ul la jumatate adica in jur de 0.023xBT, deja de aici tu ai nevoie de o explozie a pretului BTC pentru ca minarea ta sa fie profitabila. Deci varianta cu mineritul pica din punctul meu de vedere.

Varianta 2: Ai bani sa cumperi 1 Antminer, ai si bani de curent deci nu schimbi BTC pentru plata acestuia adica un total de aproximativ 21000 de lei pentru 1 an. Ai incasa in jur de 0.35 BTC( am luat in calcul halvingul), deci tu ca sa fi pe 0, pretul BTC peste un an trebuie sa fie de minim 14000$.

Varianta 3: Ai bani de un Antminer dar in loc sa cumperi un echipament cumperi BTC, la pretul actual cred ca ai cumpara in jur de 0.22 BTC incasarile tale pe 5 luni daca aveai bani doar de echipament.Deci daca pretul BTC ar urca la 14000, cum ai avea nevoie la varianta de mai sus sa ajungi pe 0, ai face un profit de aproape 50%.

Varianta 4: Ai bani de un Antminer si de curent si cumperi BTC, asta inseamna in jur de 0.52BTC, mai mult decat incasai pe un an dintr un echipament si cu plata curentului lunara, peste un an tot 50% profit ai face dar dintr o suma mai mare.

Deci dupa cum vad eu lucrurile e mai bine sa investesti decat sa te apuci de minerit la pretul actual al energiei electrice.

Pentru variante in care se opteaza la un echipament am mers pe varianta ideala in care acesta nu pateste nimic si nu sunt probleme cu furnizorul de energie electrica sau cel de internet, cu alte cuvinte acesta trebuie sa mearga Non-Stop Cheesy la fel si cu pretul BTC am fost foarte darnic si am spus ca va creste ( acum pe bune, e studiul meu de caz, de ce sa fiu zgarcit Grin). Calculele de mai sus le am facut estimativ si nu am adaugat costurile adiacente mineritului ( racire, internet, mentenanta, etc.).

P.S: Ma indoiesc ca Adrian Pop nu are minerii lui pusi la treaba, practic asa a inceput totul.
legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Looking for campaign manager? Contact icopress!
January 30, 2020, 03:45:20 PM
dar pe btc cu miner s17+ e ok chiar și cu break-even în fiecare lună dacă ai bani să plătești curentul și strângi btc-ul în loc să-l vinzi pe loc.

Sa nu o iei in nume de rau, dar asta suna a jucat de-a investitul, nu minat. Si bursa se poate face si fara un s17.
(Ideea ar fi sa nu ne bazam in calcule pe cresterea Bitcoin, ca iese incorecta profitabilitatea minatului.)
newbie
Activity: 17
Merit: 0
January 30, 2020, 12:02:38 PM
Salutare, mai este cineva care se mai ocupa cu mineritul in conditiile actuale?

Daca da, ce anume si ce furnizori de energie aveti.

Pace!

Mai sunt. Nu știu pe gpu-uri dar pe btc cu miner s17+ e ok chiar și cu break-even în fiecare lună dacă ai bani să plătești curentul și strângi btc-ul în loc să-l vinzi pe loc.

Interesant că Adrian Pop nu pare să mineze pt el, doar găzduiește echipament.
copper member
Activity: 155
Merit: 173
Member of Cryptios - https://cryptios.com/
January 29, 2020, 09:27:26 AM
Enel fix Online parca se numeste abonamentul pe care l-am facut cu cei de la Enel, asta se intampla la inceputul contractelor pe energie electrica,cred ca de aia am reusit sa prind un pret bun pentru vremea aceea pentru mining. Am vazut ca de curand Adrian Pop a dat drumul unei ferme care accepta si rig-uri in gazduire, cei de la Goanadupabitcoin au scris un articol dragut despre proiect aici.
newbie
Activity: 13
Merit: 0
January 29, 2020, 07:56:28 AM
Mineaza cineva ARRR? are halving pe 28 februarie

Salutare, mai este cineva care se mai ocupa cu mineritul in conditiile actuale?

Daca da, ce anume si ce furnizori de energie aveti.

Pace!

Salut din pacate curentul in romania este pe trend crescator ai curent pe medie tensiune?

220V maxim 35kw la un cost de 0.49 lei cu toate taxele incluse pe kW.

Nu cred ca poti obtine preturi cu mult mai mici la noi in tara Sad




Pe cine ai furnizor?
copper member
Activity: 155
Merit: 173
Member of Cryptios - https://cryptios.com/
May 20, 2019, 05:03:09 AM
Salutare, mai este cineva care se mai ocupa cu mineritul in conditiile actuale?

Daca da, ce anume si ce furnizori de energie aveti.

Pace!

Salut din pacate curentul in romania este pe trend crescator ai curent pe medie tensiune?

220V maxim 35kw la un cost de 0.49 lei cu toate taxele incluse pe kW.

Nu cred ca poti obtine preturi cu mult mai mici la noi in tara Sad


legendary
Activity: 1161
Merit: 1001
Don`t invest more than you can afford to lose
May 19, 2019, 04:00:05 AM
Salutare, mai este cineva care se mai ocupa cu mineritul in conditiile actuale?

Daca da, ce anume si ce furnizori de energie aveti.

Pace!

Salut din pacate curentul in romania este pe trend crescator ai curent pe medie tensiune?
copper member
Activity: 155
Merit: 173
Member of Cryptios - https://cryptios.com/
May 08, 2019, 08:16:44 AM
Salutare, mai este cineva care se mai ocupa cu mineritul in conditiile actuale?

Daca da, ce anume si ce furnizori de energie aveti.

Pace!
newbie
Activity: 30
Merit: 0
July 20, 2018, 04:17:42 AM
Ați întâlnit vreodată aceste cazuri de fraudă?  Sad
newbie
Activity: 152
Merit: 0
April 26, 2018, 01:40:13 PM
I saw spartancoin chat here at page 16, so I leave a message to  contact if someone has interest in spartancoin SPN.
hero member
Activity: 742
Merit: 500
January 25, 2015, 06:02:12 PM
Cineva pe burstcoin?
legendary
Activity: 1568
Merit: 1057
October 12, 2014, 02:27:27 PM
Intre 2000 si 4500. Deobicei alea de 4k dupa ce intra in POS si se impart in 2 blocuri ,a cate 2k+ , le las asa pana la urmatorul POS cand le combin iar in blocuri de 4k.
eu am facut o treaba .. acum nu stiu ce o "naste"  si anume.. am generat cateva adrese noi in portofel si dupa din exchange am transferat  pe fiecare adresa o suma  ( intre 2700 si 2000) desi exista optiunea si in portofel ptr. "splitarea" blocurilor, sper sa nu dea cu virgula..

foloseste coin control pentru split...si nu depasi blockuri de 4000 (stake-ul nu poate fi mai mare de 1000)

https://cryptocointalk.com/topic/13257-splitting-and-combining-blocks-using-coin-control/


acum le las asa pana la urmatorul stake, altfel pierd cateva zile..
sr. member
Activity: 467
Merit: 250
October 12, 2014, 01:23:52 PM
Intre 2000 si 4500. Deobicei alea de 4k dupa ce intra in POS si se impart in 2 blocuri ,a cate 2k+ , le las asa pana la urmatorul POS cand le combin iar in blocuri de 4k.
eu am facut o treaba .. acum nu stiu ce o "naste"  si anume.. am generat cateva adrese noi in portofel si dupa din exchange am transferat  pe fiecare adresa o suma  ( intre 2700 si 2000) desi exista optiunea si in portofel ptr. "splitarea" blocurilor, sper sa nu dea cu virgula..

foloseste coin control pentru split...si nu depasi blockuri de 4000 (stake-ul nu poate fi mai mare de 1000)

https://cryptocointalk.com/topic/13257-splitting-and-combining-blocks-using-coin-control/

legendary
Activity: 1568
Merit: 1057
October 11, 2014, 10:39:53 PM
Intre 2000 si 4500. Deobicei alea de 4k dupa ce intra in POS si se impart in 2 blocuri ,a cate 2k+ , le las asa pana la urmatorul POS cand le combin iar in blocuri de 4k.
eu am facut o treaba .. acum nu stiu ce o "naste"  si anume.. am generat cateva adrese noi in portofel si dupa din exchange am transferat  pe fiecare adresa o suma  ( intre 2700 si 2000) desi exista optiunea si in portofel ptr. "splitarea" blocurilor, sper sa nu dea cu virgula..
sr. member
Activity: 444
Merit: 250
Life is a bitch, get used to it...
October 11, 2014, 07:38:07 PM
 Intre 2000 si 4500. Deobicei alea de 4k dupa ce intra in POS si se impart in 2 blocuri ,a cate 2k+ , le las asa pana la urmatorul POS cand le combin iar in blocuri de 4k.
legendary
Activity: 1568
Merit: 1057
October 11, 2014, 07:12:49 PM
Uoffff Guoagal translait asta........ Cheesy
si da! merita de investit in HYP! Momentan detin suficient ca sa-mi genereze ~ 1BTC / luna (+ alte POS-uri care mai genereaza cam 0.3-0.4 BTC / luna) la pretul actual. Nici anul trecut cand minam nu castigam atata intr-o luna.
buna treaba, cum de nu m-am gandit si eu mai repede uofff... cum ti -ai "configurat " blocurile? intre cat si cat?
sr. member
Activity: 444
Merit: 250
Life is a bitch, get used to it...
October 09, 2014, 03:27:10 PM
Uoffff Guoagal translait asta........ Cheesy
si da! merita de investit in HYP! Momentan detin suficient ca sa-mi genereze ~ 1BTC / luna (+ alte POS-uri care mai genereaza cam 0.3-0.4 BTC / luna) la pretul actual. Nici anul trecut cand minam nu castigam atata intr-o luna.
legendary
Activity: 1442
Merit: 1000
October 04, 2014, 01:37:38 PM
Nimic.
sr. member
Activity: 378
Merit: 250
October 04, 2014, 12:08:22 PM
monero e ok Smiley
Pages:
Jump to: