Pages:
Author

Topic: Ce mai e bun de minat? - page 10. (Read 43831 times)

full member
Activity: 140
Merit: 100
March 19, 2014, 02:30:00 PM
newbie
Activity: 28
Merit: 0
March 19, 2014, 02:17:55 PM
4 lansari de shitcoins in curand (1-4 ore)

http://www.altcoincalendar.info/calendar
hero member
Activity: 826
Merit: 1000
'All that glitters is not gold'
March 19, 2014, 01:51:42 PM
In concluzie, vindem placile sau ce minam intre timp?

+1
Intre timp ce parere aveti de Ekrona sau Bitcoin Scrypt ?
full member
Activity: 140
Merit: 100
March 19, 2014, 12:54:26 PM
In concluzie, vindem placile sau ce minam intre timp?
full member
Activity: 240
Merit: 100
March 19, 2014, 12:14:15 PM
Am primit azi un email de la KNC.
Au reusit sa creeze un ASIC pe scrypt, de-a dreptul infernal:

Minimum 100/MH/s of performance. (likely to increase as we get further down the development path)
    Uses a Standard ATX power supply (customer supplied ATX).
    Based on the existing Jupiter form factor but will have blades containing numerous chips inside.
    Shipment begins in Q2/Q3 of 2014.

Pret $ 9,995.00 (fara TVA)
 https://www.kncminer.com/products/titan

Astia de aici  se lauda cu un " EXCALIBUR " de 200Mh/s  https://www.mining-asics-technologies.com/product/excalibur-3-asic-scrypt-miner-200-mhs/  cei drept costa mai mult dar  ei zic ca se poate  200 ... ramane de vazut.
member
Activity: 99
Merit: 10
March 19, 2014, 10:47:15 AM
Pana una alta de pe o placa video nu prea ai avea ce economisi daca o folosesti doar la minat, de ex R9 290 nu mai are nici macar DAC-uri, doar iesiri digitale,
deci un algoritm care foloseste 90% din capacitatile unui R9 e ASIC resistant pentru ca ASICul pentru el costa si consuma cat o placa video normala, la care se adauga costul de dezvoltare care e mult mai mare per bucata datorita seriilor mai reduse fata de AMD.
La scypt normal eu consum maxim 2GB din memoria video, DDR5 = scump, deci inca se poate optimiza pe un cip dedicat. Oricum diferenta ASIC-GPU e mai mica fata de SHA256.
Scrypt-N/Jane vine sa umple acest gol, deja la 2048 cat e acum la VTC, viteza scade la jumatate, cantitatea de memorie folosita creste.
Pe la 8192 nu prea mai ai ce optimiza intr-un ASIC, castigi 20-50$ la bucata ca pui mai multe cipuri pe placa si scapi de cateva anexe gen mufe HDMI, dar ai costul de 500,000$ de dezvoltare la un tiraj de 1000 de exemplare.

Scrypt-Jane e o nebunie de idiotenie, sa cresti dificultatea pe baza unor biti in functie de secundele trecute de la lansare si ajungi ca la o moneda lansata in aceeasi zi dar la alta ora sa ai dificultati diferite.

Scrypt-N e mai bine gandit oarecum, dar ramane intrebarea: "de ce eu Dorel om obisnuit care nu am treaba cu minatul sa iau VTC si nu Doge?". In fond asta e problema algoritmilor noi, pe omul de rand nu-l intereseaza cu ce se mineaza asa cum nici pe  noi nu ne intereseaza daca BNR tipareste RONii la imprimante Kodak sau Minolta, luam banii de salar si ii cheltuim, tot ce ne pasa e sa nu se decoloreze de la bancomat pana la magazin.


Eu cred ca in curand va apare un nou algoritm, ASIC resistant per se, gen SHA 3, se va mina pe CPU sau ASIC-uri foarte flexibile gen GPU, iar apoi ramane doar sa convingem pe toata lumea sa foloseasca acea moneda, daca va avea si un nume/imagine trandy va fi un real succes si posibil inlocuitorul Bitcoinului.
Un algoritm dinamic, euristic, cine stie ce-i va trece prin cap vre-unui geniu matematician. Dar problema va fi promovarea acelei monede, desprinderea ei din noianul de shit-coins si acceptarea ei pe scara larga.

Pana atunci "Death to the demoness, Allegra Geller's ASIC!" (eXistenZ 1999).
hero member
Activity: 826
Merit: 1000
'All that glitters is not gold'
March 19, 2014, 10:08:32 AM
Eu cred ca pana la urma se va aseza treaba, doar ca acum sunt prea multe monezi facute aiurea.. Cat despre asicuri, inca nu am vazut ceva serios.. Poate ca m-am documentat greșit. Oricum, ca idee generala, gpu mining in anul 2014 inca este viabil.

Am primit azi un email de la KNC.
Au reusit sa creeze un ASIC pe scrypt, de-a dreptul infernal:

Minimum 100/MH/s of performance. (likely to increase as we get further down the development path)
    Uses a Standard ATX power supply (customer supplied ATX).
    Based on the existing Jupiter form factor but will have blades containing numerous chips inside.
    Shipment begins in Q2/Q3 of 2014.

Pret $ 9,995.00 (fara TVA)
 https://www.kncminer.com/products/titan
sr. member
Activity: 462
Merit: 250
March 19, 2014, 06:29:16 AM
Eu cred ca pana la urma se va aseza treaba, doar ca acum sunt prea multe monezi facute aiurea.. Cat despre asicuri, inca nu am vazut ceva serios.. Poate ca m-am documentat greșit. Oricum, ca idee generala, gpu mining in anul 2014 inca este viabil.
newbie
Activity: 48
Merit: 0
March 19, 2014, 06:04:04 AM
Si eu sunt de aceeasi parere, nu are legatura cu ASIC-urile scrypt.
Pur si simplu toti minerii, incepand din decembrie si-au adaugat placi pentru minat, in plus au aparut si mineri noi In primele doua luni ale anului aceste noi minere au lucrat pe diferite monede nu s-au concentrat pe una. S-a intamplat totusi cand era foarte profitabil sa minezi DOGE, reteaua a ajuns pe la 200Ghs, timp in care reteaua litecoin era pe la 60Ghs si chiar mai putin.
Acum tot mai putini cred in noile shitcoin si ajung sa mineze cele consacrate/mai bine sustinute de comunitate, mai sigure(!?). Se poate vedea si pe reteaua litecoin cum a crescut dificultatea. Grafice utile gasiti aici: https://www.litecoinpool.org/charts
Parerea mea este ca pana la urma vor ramane doar cateva cryptomonede, mai mult de 10 eu nu cred vor fi. In sensul ca se vor si folosi in tranzactii reale, vanzari, nu doar specula, ca altfel probabil vor fi mii de monede. Pana la urma asta este scopul final al unei monede, nu doar sa le schimbi in btc si invers. Si cum mai zicea cineva pe forum: nu avem nevoie de o moneda pentru fiecare scop sau domeniu anume (moviecoin,appcoin,etc...).
newbie
Activity: 28
Merit: 0
March 18, 2014, 09:43:25 PM
Parerea mea e ca nu are legatura cu ASIC-urile scrypt ... sau foarte putin.

Si in legatura cu monezile Scrypt-N ... uitati-va la ExeCoin ... n-are premine ... dificultate mica ... dev-u lucreaza zi si noapte ... sa facut un mic pump & dump acum cateva zile si ... sa dus complet ...

Cateva exchange-uri de altcoins hackuite (sau cel putin asa zic ei) ... MtGox ... neincredere ?

Acum vreo luna cand se lansa cate un shitcoin astepta lumea sa creasca pretul 2-3 saptamani cel putin ... acum se vinde tot pe cryptorush la 1-3 satoshi dupa 2 zile pana numai exista nici un buy order.

Lumea nici numai are rabdare pentru pump se pare ... mineaza 2 zile de la lansare si vinde tot.

Cred ca sunt mai multe adunate.

Intrebarea e ... cum se va remedia situatia ?
hero member
Activity: 826
Merit: 1000
'All that glitters is not gold'
March 18, 2014, 07:43:28 PM
Salut !

Inteleg ca DOGE sau orice alt coin bazat pe scrypt normal poate fi victima ASIC, dar altele ("ASIC resistant"), ca VTC de ce pierd din valoare ?
Ce se intampla in lumea scrypt de scade pretul ?
Nici SHA256 nu o duce mai bine (PPC, TRC, NMC), doar BTC se mai tine pe pozitie la $600..
member
Activity: 63
Merit: 10
March 18, 2014, 08:56:59 AM
Cred ca suntem pe fund sau foarte aproape de fund, e o perioada de stagnare care o sa mai dureze poate vreo 2 - 3 luni timp in care dificultatea tot creste dar pretul nu. Ceva in genul perioadei din vara toamna anului trecut.
Cel putin se aseamana foarte mult. Aproape tot ce am avut in btc am pus cumparari pe altcoin's (cele mai vechi pe care am mai vazut cat de sus urca la spike), ramane de vazut cat de rau m-am inselat.
De minat minez in continuare, aproape orice minez in perioada asta nu vand, cum ziceam suntem aproape de fund, nu mai poate merge mult in jos.
sr. member
Activity: 458
Merit: 250
beast at work
March 18, 2014, 03:47:16 AM
De unde si invazia de monede bazate pe alternative scrypt, toate fac gargara cu protectie contra ASICuri (o imbecilitate dupa parerea mea) scopul fiind protejarea fermelor de GPU.

Evindent toti cei care au aflat ieri de crypto si acum "fac bani din asta" au pus botul instant Smiley Mai grav e ca plang ca nu mai au acelasi hashrate cum aveau inainte  Roll Eyes

Mi-se pare o piedica pusa evolutiei naturale a tehnologiei.
full member
Activity: 140
Merit: 100
March 18, 2014, 03:37:00 AM
https://bitcoinwisdom.com/litecoin/difficulty

Din graficele de mai sus reiese clar ca au aparut fermele Asic Scrypt. Dificultatea Litecoin a explodat iar mai mult, alternativele mor subit dupa lansare.
newbie
Activity: 7
Merit: 0
March 17, 2014, 09:09:47 PM
Ii nasol cand platesti curent si toate..Eu unde stau(North America) am curentul geaba...si am avut cateva GPU cand pretul era ok.
Minez mai mult de placere....si pastrez toate monedele.
Sper sa creasca unele monede.
full member
Activity: 140
Merit: 100
March 17, 2014, 04:48:21 PM
Nimic. E timpul sa vindem placile. Problema e .. cine plm o sa le cumpere ?

L.E.: @Martisor-Sobru: iti dau dreptate la mai putin de o saptamana de cand sustineam contrariul.
newbie
Activity: 28
Merit: 0
March 16, 2014, 02:58:50 PM
Exe tot urca se pare ... 0.04 BTC/MH in momentul de fata.

Cum ai facut calculul?
Eu cu 1.8MH fac cam 0.15 exe/round pe poolz.net, un round cam 2.5-3min => cam 4 exe/ora *24 ~= 100exe/zi.
pe poloniex 0.00006430 btc/exe *100 = 0.0064 btc/zi
pe coinedup: 0.0002399 btc/exe * 100 = 0.02 btc/zi
pe nxt-e: 0.00024000 btc/exe *100 = 0.024 btc/zi
cam la jumatate din cat iti iese tie la 1 MH, deci cam 30% dupa calculele mele.
Minezi cumva solo?

LE. mai minez cateva ore doar ca-mi place ca seamana cu nick-ul meu Cheesy

In momentul respectiv btc/exe era 0.0004 si dificultate parca 10 dar acum vad ca e jos de tot.

Cum a fost bagat pe Poloniex, a inceput sa scada.

Apropo, sa lansat SHACoin (SHA256) mai devreme putin (nu are premine).

Pentru cine este interesat:

http://sha.hashing.at/index.php?page=statistics&action=pool

PPLNS 1% Fee
member
Activity: 99
Merit: 10
March 14, 2014, 07:46:59 AM
Exe tot urca se pare ... 0.04 BTC/MH in momentul de fata.

Cum ai facut calculul?
Eu cu 1.8MH fac cam 0.15 exe/round pe poolz.net, un round cam 2.5-3min => cam 4 exe/ora *24 ~= 100exe/zi.
pe poloniex 0.00006430 btc/exe *100 = 0.0064 btc/zi
pe coinedup: 0.0002399 btc/exe * 100 = 0.02 btc/zi
pe nxt-e: 0.00024000 btc/exe *100 = 0.024 btc/zi
cam la jumatate din cat iti iese tie la 1 MH, deci cam 30% dupa calculele mele.
Minezi cumva solo?

LE. mai minez cateva ore doar ca-mi place ca seamana cu nick-ul meu Cheesy
sr. member
Activity: 458
Merit: 250
beast at work
March 14, 2014, 06:38:55 AM
sfatul meu ar fi sa lasi meniul unde este, omul este o creatura obisnuita cu pattern-uri si se frustreaza repede cand asteptarile ii sunt inselate
newbie
Activity: 28
Merit: 0
March 14, 2014, 06:32:50 AM
@NamunX

- pagina de Getting Started ofera linkurile pt releasurile oficiale de cgminerul/bfgminer care din cate stiu nu suporta Scrypt-Progressive-N
- skinul folosit arata bine
- pe homepage-ul de la hashing.at ar fi mai util daca ai pune o lista cu pool-urile pe care le oferi, ca am obs ca ai mai multe

Ai dreptate, pagina Getting Started e default pentru Scrypt in general. Am sa fac un template si pentru Scrypt-N.

Am sa pun si o lista cu toate pool-urile, asta e urmatorul pas! Smiley

Vreau sa mut meniul din sidebar in header si in loc sa pun ceva statistici ma gandesc.
Pages:
Jump to: