Pages:
Author

Topic: Ce mai e bun de minat? - page 5. (Read 43831 times)

newbie
Activity: 6
Merit: 0
June 07, 2014, 07:12:01 AM
Multumesc de sfaturi! Nu platesc chirie si nici masina nu o am luata in rate... Sunt niste bani pusi deoparte pt orice eventualitate... M-am documentat de treaba cu backup si de curent si am prins si treaba cu dificultatea cat de cat. Sunt constient ca nu se fac averi cu un aparat sau doua insa as vrea totusi sa scot oaresce profit.
legendary
Activity: 1397
Merit: 1016
June 07, 2014, 06:54:02 AM
In momentul de fata mi-as permite sa iau doua aparate dar nu stiu daca merita sa iau doar doua...


        Sa nu crezi ca asta este o metoda de imbogatire rapida, chiar din contra, multi care au investit in ASIC'uri (aparate, cum le zici tu) acum s'ar bucura foarte mult sa'si scoata banii pe care i'au investit. Acesti bani pe care ii castigi lunar nu sunt o suma fixa, ei scazand la fiecare 11 zile, cand creste dificultatea retelei (daca nu intelegi ce spun, deoarece esti incepator, cauta pe forum sau pe google, o sa gasesti in detaliu). Fii pregatit sa pierzi (partial sau total) investitia. Cateva exemple ar fi: creste dificultatea foarte mult si esti obligat sa deconectezi aparatul deoarece costul curentului este mai mare decat castigul, scade valoarea btc'ului sau dispare de tot (foarte improbabil dar nu imposibil), se defecteaza aparatul dupa ce iese din garantie, pierzi bitcoinii minati datorita hack'ingului sau defectarii hardului (daca nu ai backup) sau dispare exchange'ul pe care ii tii sau multe alte situatii mai mult sau mai putin neprevazute.
       Inca o data, sfatul meu este sa investesti minimul, sa te "joci" putin de'a mineritul, schimbul si chiar trading'ul de btc sa vezi pe propria piele despre ce este vorba si dupa asta sa iei o decizie in cunostinta de cauza. INVESTESTE DOAR BANII PE CARE ESTI DISPUS SA'I PIERZI (ex: nu investi banii de chirie sau de rata la masina :p)
legendary
Activity: 1442
Merit: 1000
June 07, 2014, 06:36:21 AM
In momentul de fata mi-as permite sa iau doua aparate dar nu stiu daca merita sa iau doar doua...
Ce te face sa te gandesti doar la strategia NIMIC si strategia ALL-IN ca singurele decizii posibile? Vad foarte des comportamentul acesta.
newbie
Activity: 6
Merit: 0
June 07, 2014, 06:30:48 AM
In momentul de fata mi-as permite sa iau doua aparate dar nu stiu daca merita sa iau doar doua...
full member
Activity: 192
Merit: 100
June 05, 2014, 02:30:48 PM
Pot mina de exemplu cu un aparat si cu laptopul?

Răspuns scurt: nu mai e profitabil mineritul cu laptopul, nici pe algoritmii criptografici noi.
După jumătate de an de minerit (cea mai nasoală de până acum, probabil Cheesy), te sfătuiesc să 1. citești bine bine și să iei cel mai sumbru șcenariu în vedere, înainte de a investi; 2. (precum m-a învățat un tovarăș investitor) niciodată să nu plasezi mai mult capital decât îți poți permite să pierzi.

Asta e tot ce pot spune. În rest, n-am folosit site-urile recomandate de BombaUcigasa, dar cred că știe ce spune.
legendary
Activity: 1442
Merit: 1000
newbie
Activity: 6
Merit: 0
June 05, 2014, 12:25:04 PM
Cumpara'ti doar unul. Nu garanteaza nimeni ca o sa scoti profit sau nu, dar experienta este "priceless". Doar ai grija de unde cumperi si intereseaza'te de preturi in prealabil.
Am gasit cu 300 euro un aparat si mi-a facut resepctivul urmatoarea oferta: 550 pt 2, 1000 pt 4 aparate. (fara surse si antene wifi). Vanzatorul este acelasi de la care a cumparat si prietenul meu deci, teoretic, ar trebui sa fie ok.

Buna! Sunt nou pe forum. Mi-a povestit un fost coleg saptamana trecuta de toata treaba asta cu bitcoinul, recunosc ca nu stiam prea multe, si m-a pus pe ganduri. El are 5 aparate  ASIC MINER BITCOIN ANTMINER 180GH/S si spune ca dupa ce plateste curentul (aprox 700 lei) ramane cu profit 2000+ lei pe luna. M-am tot documentat, am tot citit, insa nu am reusit sa ajung la o concluzie pertinenta. Ce spuneti, merita sa imi cumpar 2 aparate pentru inceput sau nu?
Mining-ul va fi intotdeauna profitabil. Din pacate mining-ul este foarte neprofitabil. Depinde cat timp o faci, una din cele doua va fi adevarata.

Un Antminer 180Ghs ar face cam 0.2 BTC luna asta. Adica prietenul tau face intr-adevar 2000 lei pe luna. Depinde si unde le directioneaza, uneori poti face si mai mult.


Am inteles. Eu lucrez dar am un program foarte lejer si plata e pe masura... de accea as vrea sa imi ocup timpul liber cu ceva sa imi aduca si profit. De inceput, ar merita sa investesc intr-un singur aparat sau ar fi mai ok sa iau mai multe? Pot mina de exemplu cu un aparat si cu laptopul? Multumesc!
legendary
Activity: 1442
Merit: 1000
June 05, 2014, 11:22:19 AM
Buna! Sunt nou pe forum. Mi-a povestit un fost coleg saptamana trecuta de toata treaba asta cu bitcoinul, recunosc ca nu stiam prea multe, si m-a pus pe ganduri. El are 5 aparate  ASIC MINER BITCOIN ANTMINER 180GH/S si spune ca dupa ce plateste curentul (aprox 700 lei) ramane cu profit 2000+ lei pe luna. M-am tot documentat, am tot citit, insa nu am reusit sa ajung la o concluzie pertinenta. Ce spuneti, merita sa imi cumpar 2 aparate pentru inceput sau nu?
Mining-ul va fi intotdeauna profitabil. Din pacate mining-ul este foarte neprofitabil. Depinde cat timp o faci, una din cele doua va fi adevarata.

Un Antminer 180Ghs ar face cam 0.2 BTC luna asta. Adica prietenul tau face intr-adevar 2000 lei pe luna. Depinde si unde le directioneaza, uneori poti face si mai mult.
legendary
Activity: 1397
Merit: 1016
June 05, 2014, 11:16:29 AM
Cumpara'ti doar unul. Nu garanteaza nimeni ca o sa scoti profit sau nu, dar experienta este "priceless". Doar ai grija de unde cumperi si intereseaza'te de preturi in prealabil.
newbie
Activity: 6
Merit: 0
June 05, 2014, 10:51:03 AM
Buna! Sunt nou pe forum. Mi-a povestit un fost coleg saptamana trecuta de toata treaba asta cu bitcoinul, recunosc ca nu stiam prea multe, si m-a pus pe ganduri. El are 5 aparate  ASIC MINER BITCOIN ANTMINER 180GH/S si spune ca dupa ce plateste curentul (aprox 700 lei) ramane cu profit 2000+ lei pe luna. M-am tot documentat, am tot citit, insa nu am reusit sa ajung la o concluzie pertinenta. Ce spuneti, merita sa imi cumpar 2 aparate pentru inceput sau nu?
newbie
Activity: 19
Merit: 0
June 03, 2014, 05:27:00 AM
Pe wafflepool este de ieri posibilitate de minare in multipool pe n-scrypt si platit in BTC
Urmeaza saptamana asta sau viitoare sa fie si pentru X11
newbie
Activity: 29
Merit: 0
May 30, 2014, 12:30:09 PM
Purecoin. Are potential.
hero member
Activity: 826
Merit: 1000
'All that glitters is not gold'
May 29, 2014, 08:02:14 AM
BitLeu


OMFG!! BIG PUMP IS COMING!!!!  Soon 5k+ 8k+

i think it is possible within few days
hero member
Activity: 1134
Merit: 500
May 15, 2014, 01:18:44 PM
WEST ca profitabilitate  nu prea mai merita ..insa probabil cand intra in POS pretul va creste foarte mult ...
full member
Activity: 140
Merit: 100
May 14, 2014, 03:18:51 PM
Quebecoin
hero member
Activity: 704
Merit: 500
May 14, 2014, 03:08:07 PM
EuropeCoin
Pages:
Jump to: