Pages:
Author

Topic: Corona Virus Aşısı olacak mısınız? - page 2. (Read 1281 times)

member
Activity: 756
Merit: 17
February 27, 2021, 03:18:44 PM
2 aydır hiç yorum gelmemiş.
Merak ettiğim, fikirleriniz ne durumda?
Çin aşısı konusunda son düşünceleriniz neler?
Aşıyı oldunuz mu ya da hala olmak istemeyenler var mı?
Aşı olmayı tavsiye eder misiz? 3. faz durumunu özetleyecek olan olursa sevinirim.

Ailemden aşı olmaları gereken birkaç kişi var o yüzden soruyorum.
Annem ve babam bugün vuruldu. Virüsü kapıp hastanede sürünmektense aşıyı vurulmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. sıram gelince ben de vurulacam.
sr. member
Activity: 1652
Merit: 304
kycfree
February 27, 2021, 03:02:59 PM
Aşı olmayı tavsiye eder misiz? 3. faz durumunu özetleyecek olan olursa sevinirim.

Ben ilk başta Çin aşısı olmaya karşı bir konumdaydım ama şuan sıra bana gelirse Çin aşısıymış Alman aşısıymış bakmadan yaptırıcam.Bu zamana kadar aşı olanlar herhangi bir yan etki nedeniyle şikayetçi olmadı bu çok önemli.
sr. member
Activity: 971
Merit: 292
February 27, 2021, 01:59:34 PM

sr. member
Activity: 2100
Merit: 413
December 17, 2020, 07:13:56 PM
An itibariyle resmi gazetede acil kullanım onayı maddesi eklendi

Acil Kullanım Onayı (AKO)

Madde 10/A - Dünya Sağlık Örgütü veya Bakanlık tarafından bulaşıcı hastalıklar kapsamında kabul edilen halk sağlığını ciddi olarak tehdit eden istisnai durumlarda kullanılacak ve ruhsatlandırmaya esas etkililik, güvenlilik ve kalite ile ilgili kapsamlı verilerin henüz sağlanamadığı aşılar için bu veriler sağlanıncaya kadar Kurum tarafından AKO verilebilir.

Ruhsatlı bir ürünün terapötik endikasyonlarında değişiklik yapılması veya yenilerinin eklenmesi ile ilgili değişiklikler için AKO başvurusunda bulunulamaz.

AKO başvurularına ilişkin iş ve işlemler bu Yönetmelik doğrultusunda yayımlanacak ilgili kılavuz hükümlerine göre yürütülür.”

Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/12/20201218-2.htm
member
Activity: 1008
Merit: 19
Backed.Finance
December 16, 2020, 09:05:07 AM
        Evet aşı kapsamına girdiğim ilk anda aşı olacağım. Dışarıya çıkmak zorundayım ve bu sebeple virüsü evde günahsız bekleyen aile bireylerine bulaştırmamak için aşıyı yaptıracağım. Aşıyı yaptırmamak bir tercih olabilir ama ya bu tercihiniz bir sevdiğinizin ya da sizin ölümüne sebep olursa ben şahsen bu vicdan azabını kaldıra bileceğimi sanmıyorum. Zaten böyle salgınlarda aşı biraz hızlı üretildiği için bazı riskler taşıması oldukça normal.
sr. member
Activity: 798
Merit: 260
December 16, 2020, 05:52:33 AM
Aşı olmak istemeyenlerin başlangıç için avantaj yaratacağını düşünüyorum yoğunluk olmayacak daha sonrasında da aşı olmayanlar devlet dairelerine avmlere metrolara otobüslere falan giremez denilince hepsi mecburen yaptıracaktır aşıyı bence
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
December 16, 2020, 04:03:27 AM
İşin ucunda Tüik var.  Neyi niye dene yaptıklarını kendileri bile bilmiyorlardır. Burada yaşayanları sadece tc kimlik no üzerinden muhtemelen değerlendiriyorlardır.  7 yada 8 milyon yurdum insanından başka göçmen vardır burada. Bir bakıp çıkacağım diyenleri kayda almıyorlardır. 
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
December 15, 2020, 03:02:57 PM
Herkesin aklında aynı soru: Ne zaman aşı olurum?

Türkiye geniş çapta aşılamaya geçiyor. Öncelik yaklaşık 8.6 milyon kişilik 65 yaş üstü nüfus ve sağlık çalışanlarında. Peki ya kalanlar ne zaman aşılanacak? Toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde çalışanlar kimler?

Türkiye geniş çapta aşılama çalışmalarına başlıyor. Çin’den gelecek milli aşımız CoronaVac ay sonu itibarıyla önce sağlık çalışanlarına vurulacak. Herkes haliyle ne zaman aşı olacağını merak ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı için öncelikli olan grupları geçen günlerde yaptığı bir basın toplantısında açıkladı. Plana göre önümüzdeki 4-6 ay içerisinde herkesin kademeli olarak aşılanması bekleniyor.

Aşı için öncelikli gruplar şöyle:

1. Grup: Sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler
2. Grup: Toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler, 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler
3. Grup: 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşlar, genç yetişkinler, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanlar
4. Grup: İlk üç grubun dışında kalan tüm bireyler

https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/bakan-kocanin-acikladigi-asamalar-neleri-kapsiyor-6167406/

Bu tabloda hesaba katılmayan Suriyeliler de var. En iyi ihtimalle 100bin Suriyeli 65+ Suriyeli var. Onlara da aşı vurmak gerekiyor.
hero member
December 15, 2020, 02:27:36 PM
Herkesin aklında aynı soru: Ne zaman aşı olurum?

Türkiye geniş çapta aşılamaya geçiyor. Öncelik yaklaşık 8.6 milyon kişilik 65 yaş üstü nüfus ve sağlık çalışanlarında. Peki ya kalanlar ne zaman aşılanacak? Toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde çalışanlar kimler?

Türkiye geniş çapta aşılama çalışmalarına başlıyor. Çin’den gelecek milli aşımız CoronaVac ay sonu itibarıyla önce sağlık çalışanlarına vurulacak. Herkes haliyle ne zaman aşı olacağını merak ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı için öncelikli olan grupları geçen günlerde yaptığı bir basın toplantısında açıkladı. Plana göre önümüzdeki 4-6 ay içerisinde herkesin kademeli olarak aşılanması bekleniyor.

Aşı için öncelikli gruplar şöyle:

1. Grup: Sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler
2. Grup: Toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler, 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler
3. Grup: 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşlar, genç yetişkinler, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanlar
4. Grup: İlk üç grubun dışında kalan tüm bireyler

https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/bakan-kocanin-acikladigi-asamalar-neleri-kapsiyor-6167406/

full member
Activity: 588
Merit: 125
December 15, 2020, 10:19:49 AM
Doğru ise güzel bir haber.

Almanya'da Covid-19 aşısından sonra ilacı da bulundu
Almanya’da Fromycon isimli biyoteknoloji şirketi tarafından "FYP207" adlı koronavirüs ilacı bulundu. İlacın Covid-19'un mutasyona uğramasına karşı da koruma sağladığı belirtilirken acil onay başvurusu yapıldığı aktarıldı.
Almanya Devlet Televizyonu (ARD), Covid-19 aşısından sonra ilacının da bulunduğunu aktardı. Normal tedavi sürecinde kullanılacak olan ilacı geliştiren Formycon biyoteknoloji firmasının gerekli başvuruları yaptığı belirtildi. İlaç, Covid 19'u (SARS CoV-2) tamamen engelliyor. İlacın koronavirüsün mutasyonlara uğramış haline karşı da etkili olduğu açıklandı.

MUTASYONA KARŞI DA ETKİLİ
Sözcü’den Ali Gülen'in haberine göre, geliştirilen ilaç hücrelerin bu virüsle enfekte olmasını tamamen engelliyor. Virüsün vücuda girmek için kullandığı ACE2 reseptörlerini kullanırken, ilaç da tam olarak koronavirüse etkin bir şekilde bağlanan ACE2 antikor füzyon proteininin geldiği yerde etkili oluyor.

Fromycon'un CEO'su Carsten Brockmeyer, ARD televizyonu haber bülteni “tagesschau”ya yaptığı açıklamada, artık hastaneye kaldırılan insanların bir tedavi seçeneğine sahip olduklarını açıkladı. Brockmeyer, ilacın işte tam da bu aşamada çözüm olduğunu belirterek, “Antikorlar, SARS CoV-2 virüsünün yüzeyindeki çok özel bölgelere yöneliyor. Ancak bunları etkisiz hale getirmek için virüsün küçük bir mutasyonu yetiyor. Bu ilaçla, virüsün hücrelere nüfuz etmek için kullandığı giriş kapısını bloke ediyoruz. Bu da mutasyonlara karşı maksimum koruma sağlıyor. Gelecekteki corona virüsü salgınları bu şekilde önlenecek” diye konuştu.
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/almanyada-covid-19-asisindan-sonra-ilaci-da-bulundu-1798527

İşte güzel haber diye buna derim. Aşıdan bile daha çok ihtiyaç duyulan ilaç olmalıydı. Bu yaz galiba bu covid virüsü yüzünden alınan önlemler pandemi falan biter gibi. Sıkıldık cidden insan arkadaşlarını özlüyor. Bir şeyler yapmayı özlüyor inşallah tez vakitte eski düzene döneriz bu gelişmelerle.
hero member
December 14, 2020, 01:33:56 PM
Doğru ise güzel bir haber.

Almanya'da Covid-19 aşısından sonra ilacı da bulundu
Almanya’da Fromycon isimli biyoteknoloji şirketi tarafından "FYP207" adlı koronavirüs ilacı bulundu. İlacın Covid-19'un mutasyona uğramasına karşı da koruma sağladığı belirtilirken acil onay başvurusu yapıldığı aktarıldı.
Almanya Devlet Televizyonu (ARD), Covid-19 aşısından sonra ilacının da bulunduğunu aktardı. Normal tedavi sürecinde kullanılacak olan ilacı geliştiren Formycon biyoteknoloji firmasının gerekli başvuruları yaptığı belirtildi. İlaç, Covid 19'u (SARS CoV-2) tamamen engelliyor. İlacın koronavirüsün mutasyonlara uğramış haline karşı da etkili olduğu açıklandı.

MUTASYONA KARŞI DA ETKİLİ
Sözcü’den Ali Gülen'in haberine göre, geliştirilen ilaç hücrelerin bu virüsle enfekte olmasını tamamen engelliyor. Virüsün vücuda girmek için kullandığı ACE2 reseptörlerini kullanırken, ilaç da tam olarak koronavirüse etkin bir şekilde bağlanan ACE2 antikor füzyon proteininin geldiği yerde etkili oluyor.

Fromycon'un CEO'su Carsten Brockmeyer, ARD televizyonu haber bülteni “tagesschau”ya yaptığı açıklamada, artık hastaneye kaldırılan insanların bir tedavi seçeneğine sahip olduklarını açıkladı. Brockmeyer, ilacın işte tam da bu aşamada çözüm olduğunu belirterek, “Antikorlar, SARS CoV-2 virüsünün yüzeyindeki çok özel bölgelere yöneliyor. Ancak bunları etkisiz hale getirmek için virüsün küçük bir mutasyonu yetiyor. Bu ilaçla, virüsün hücrelere nüfuz etmek için kullandığı giriş kapısını bloke ediyoruz. Bu da mutasyonlara karşı maksimum koruma sağlıyor. Gelecekteki corona virüsü salgınları bu şekilde önlenecek” diye konuştu.
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/almanyada-covid-19-asisindan-sonra-ilaci-da-bulundu-1798527
legendary
Activity: 1946
Merit: 1310
December 14, 2020, 06:00:29 AM
Hastanede çalışan tanıdıklarım mevcut ve çok çaresiz durumda kaldıklarını bugün yarın kendi ailelerinden birilerinin başına bu hastalık gelir ve yoğun bakıma düşerlerse yatak bulamayacaklarını söylüyorlar durum bu noktaya gelince aşıyı kendiniz için değil çevrenizdeki insanlar için olmamız gerekiyor ancak tam olarak hangi aşıyı olmalıyız? O  muamma
legendary
Activity: 2548
Merit: 1326
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
December 14, 2020, 05:17:42 AM
Bunu da buraya bırakayım, sonra hatırlatırım.
Aşı boklayıcılarını bir kaç ay sonra göreceğiz (endişesi veya tereddütü olanlardan bahsetmiyorum), millet aşı olup normalleşmeye başlayınca ve kendileri virüs korkusuyla hala altına sıçıyor olduklarında da Çinin aşısı dandik, Bill Gates götümüze çip takacak diye konuşabilecekler mi?
legendary
Activity: 2156
Merit: 1069
December 14, 2020, 02:57:27 AM
En son Aziz Sancar ın açıklamasını okudum en güvenilir bulduğu aşı Çin aşısıymış adam genetik uzmanı kimya uzmanı herhalde araştırıp böyle bir açıklama yapmıştır inşallah bu konuda doğru bir adım atıyoruzdur
hero member
Activity: 1288
Merit: 961
December 13, 2020, 12:13:33 PM
Şu haberden sonra iyice eminim şuanlık aşı olmam .
Beğenmezsek iade ederiz ne demek ya iyice ölçüp biçip taetıp ona göre hareket edeceksiniz sayın bakanım kobay gibiymişiz gibi pazarlık etmeyeceksiniz.

https://www.google.com/amp/s/tr.sputniknews.com/amp/turkiye/202012091043368071-saglik-bakani-koca-cin-asisinin-sonuclari-yeterince-etkin-olmazsa-iade-etme-ve-bes-kurus-odememe/

Hocam zaman dar ne gibi etkisi olacak bilinmiyor. Zaten toptan 50 milyon dozu tek seferde  istemiyor. Eğer olumsuz bir durum olursa kalan siparişi iptal eder olur biter.
1 yıllık bir salgın var hemen aşıyı bulmak kolay değil. Ben de ilk başlarda aşı olmam diyordum ama son zamanlarda izlediğim programlar ve Azizi Sancar' ın herkesin olması lazım demiş. Sonuçta sağlam bir bilim insanı. Ben vaktim gelince olmayı düşünüyorum. Tabi o vakte kadar bir aksilik olmazsa. Bana herhalde Mart Nisan ayına kadar sıra gelmez zaten.

Hocam bunun farkındayım lakin ben şu açıdan dikkat çektim olaya hadi diyelim bir sıkıntı oluştu aşıların sonucunda bunlar istemiyoruz kardeşim bu aşıyı size para mara yok yallah dedikten sonra o sıkıntıyı yaşayan insanlara ne olacak ben onu diyorum. İdarecilik zor iştir hele ki pandemi döneminde sağlık bakanlığı daha zordur ve bu dönemde sağlık bakanı bile emin olamıyorsa ben hiç emin olamam.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
December 13, 2020, 11:47:12 AM
Beğenmezsek iade ederiz ne demek ya iyice ölçüp biçip taetıp ona göre hareket edeceksiniz sayın bakanım kobay gibiymişiz gibi pazarlık etmeyeceksiniz.

https://www.google.com/amp/s/tr.sputniknews.com/amp/turkiye/202012091043368071-saglik-bakani-koca-cin-asisinin-sonuclari-yeterince-etkin-olmazsa-iade-etme-ve-bes-kurus-odememe/

Hocam zaman dar ne gibi etkisi olacak bilinmiyor. Zaten toptan 50 milyon dozu tek seferde  istemiyor. Eğer olumsuz bir durum olursa kalan siparişi iptal eder olur biter.
1 yıllık bir salgın var hemen aşıyı bulmak kolay değil. Ben de ilk başlarda aşı olmam diyordum ama son zamanlarda izlediğim programlar ve Azizi Sancar' ın herkesin olması lazım demiş. Sonuçta sağlam bir bilim insanı. Ben vaktim gelince olmayı düşünüyorum. Tabi o vakte kadar bir aksilik olmazsa. Bana herhalde Mart Nisan ayına kadar sıra gelmez zaten.
legendary
Activity: 2548
Merit: 1326
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
December 13, 2020, 11:40:26 AM

Oradan kasıt etkinliği değil, etki süresi. Bunu denemeye zaman olmadığı için hiçbir aşının ne kadar süreyle koruma sağlayacağı bilinmiyor.
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
December 13, 2020, 09:21:30 AM
  Öğrencilik yıllarımda herkese domuz gribi aşısı yapıyorlardı mutlaka olun falan deniliyordu ben olmadım şimdide olmayacağım. Aşının zorunlu olacağını sanmıyorum. Aile büyüklerinin ise özellikle yaşça büyük olan dede babaanne aşı olmasını isterim seçim kendilerine kalmış tabikide.
legendary
Activity: 3164
Merit: 1517
December 13, 2020, 09:17:48 AM
Doktorlar açık ve net konuşuyor. Kimin ürettiğinin bir önemi yok hangisini bulursanız bulun ama mutlaka aşı olun diyorlar.
Bende devlet vermez ise kendi imkanlarımla aşı olmayı planlıyorum.
hero member
Activity: 1666
Merit: 529
December 13, 2020, 08:48:46 AM
Bize bu illeti bulaştıran bir çin gibi bir ülke aşı yapıyor ve bize pazarlıyor hatta dünyaya aslında bunun için para bile almaması lazım normal şartlarda. Bana göre mantıklı olan beklemek olarak düşünüyorum neyin ne olduğu belirsiz bir aşıyı bana göre vurdurup daha kötü şeyleri olmayı göz önüne almak sıkıntı.

Kaldi ki çine de hiç güvenmiyorum açıkcası.
Pages:
Jump to: