Pages:
Author

Topic: Covid-19 Genel - page 2. (Read 21058 times)

sr. member
Activity: 1064
Merit: 350
December 08, 2022, 01:24:33 PM
Dün sabah sabah sokakta maske takan birini gördüm ve çok şaşırdım. İnsanların eve gelen torbaları yıkadığı ve apartman koridoruna bile maskesiz çıkmadığı günlerden ne günlere geldik. Ben korona yoğunken maske işine dikkat ettim ve olduğum tüm tesler negatif çıktı, hiç yakalanmadım ama şu anda geriye dönüp baktığımda o kadar önleme gerek var mıydı diye merak ediyorum. Kore'de Japonya'da hayvan gibi önlemler aldılar ve genel olarak diğer ülkere göre hafif geçirdiler. Ama örneğin ta 2020 ve 2021 yıllarında bile hiç maske takmayan kargocular gibi bazı meslekler var, onların çoğuna da bir şey olmadı. Valla meraktan bir daha kargoya işim düşerse soracağım, koronadan nasıl etkilendiler.

Şimdi de cezaların silinmesiyle gene trajikomik bir tabloya maruz kaldık. 2020 yazıydı sanırım kimse yokken Datça'da denize girdiği için ceza alan kişiyi de hiç unutmayacağım. Psikopat zamanlardan geçtik. https://www.youtube.com/watch?v=kQyDkfEKJm4

Ülkede o zamanlar ne yapılacağını bilen kimse yoktu ki. Herkes koronadan kaçma derdindeydi. Kaçayım derken ceza sistemi geldi işte ödemeyenler siliniyor, ödeyenlere de ödemeyenler “enayi” demeye başladı. Ülkede adalete uyunca enayi olunan bir dönem oluyor. Keşke silmeselerdi ödemeyenlerin borcunu. Bu adamı hatırlıyorum çok saçma bir ceza olsa da prosedür, prosedürdür.

Maalesef durum tam da söylediğiniz gibi oldu ceza ödeyenler paralarını geri alabilecek mi diye sorulduğunda hükümet ve devlet yetkililerinden böyle bir şeyin mümkün olmadığı konusunda açıklamalar peş peşe geldi.Benim böyle bir şey başıma gelseydi kendimi enayi hissederdim.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
December 08, 2022, 01:20:06 PM
Evet arkadaşlar konu çok gerilerde kalmış bir kaç izlenimimi aktaracağım. Malum kış mevsimi grip hastalığını salgın şekilde yaşıyoruz aslında bir çok kişi eskiye oranla hafif olarak korona hastalığını atlatıyor. Önceki senelerde bu kadar sık grip olduğumu hatta bu kadar uzun sürdüğünü hatırlamıyorum bende genelde baş ağrısı üst solunum yollarında sıkıntı oluyor öksürük boğaz ağrısı çok az ve ailede yada iş yerinde birisi grip olunca sırayla herkes grip oluyor.
Hastanelerin acil bölümleri aşırı yoğun şekilde %70-80 grip vakasıyla dolu ve kimseyi pandemi bölümüne göndermiyorlar eski süreçte olduğu gibi eğer test için gönderseler en az yarısı korona çıkacaktır ve vaka sayıları ciddi boyutlara geleceği için kapanma konusu gündeme geleceğinden test yapılmadığını düşünüyorum.

Kalabalık kapalı ortamlarda artık maske takıyorum sürekli hasta olmaktansa kendinizi korumanızı tavsiye ederim. Maske mesafe en çok şimdi dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
October 07, 2022, 08:39:07 AM
Dün sabah sabah sokakta maske takan birini gördüm ve çok şaşırdım. İnsanların eve gelen torbaları yıkadığı ve apartman koridoruna bile maskesiz çıkmadığı günlerden ne günlere geldik. Ben korona yoğunken maske işine dikkat ettim ve olduğum tüm tesler negatif çıktı, hiç yakalanmadım ama şu anda geriye dönüp baktığımda o kadar önleme gerek var mıydı diye merak ediyorum. Kore'de Japonya'da hayvan gibi önlemler aldılar ve genel olarak diğer ülkere göre hafif geçirdiler. Ama örneğin ta 2020 ve 2021 yıllarında bile hiç maske takmayan kargocular gibi bazı meslekler var, onların çoğuna da bir şey olmadı. Valla meraktan bir daha kargoya işim düşerse soracağım, koronadan nasıl etkilendiler.

Şimdi de cezaların silinmesiyle gene trajikomik bir tabloya maruz kaldık. 2020 yazıydı sanırım kimse yokken Datça'da denize girdiği için ceza alan kişiyi de hiç unutmayacağım. Psikopat zamanlardan geçtik. https://www.youtube.com/watch?v=kQyDkfEKJm4

Ülkede o zamanlar ne yapılacağını bilen kimse yoktu ki. Herkes koronadan kaçma derdindeydi. Kaçayım derken ceza sistemi geldi işte ödemeyenler siliniyor, ödeyenlere de ödemeyenler “enayi” demeye başladı. Ülkede adalete uyunca enayi olunan bir dönem oluyor. Keşke silmeselerdi ödemeyenlerin borcunu. Bu adamı hatırlıyorum çok saçma bir ceza olsa da prosedür, prosedürdür.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
October 07, 2022, 08:02:06 AM

sr. member
Activity: 714
Merit: 335
October 07, 2022, 04:19:18 AM
Torba yasaya covid cezalarının iptal edilmesi eklenmiş.

Tekrar cezayı ödeyenler cezalandırılmış ödemeyenler ise ödüllendirilmiş olacak.

Bir türkiye klasiği

Maske takmayıp, o dönemde halka hastalık yayan insanların ödüllendirildiği bir sisteme merhaba diyoruz yine. böyle sürerse insanlar trafik cezalarını bile ödemeyecekler. neden ödesinler ki bir zaman gelir silinir zaten algı tamamen buna dönüyor bu hareketlerle. bana göre doğru bir karar değil.
legendary
Activity: 1890
Merit: 1273
October 06, 2022, 01:44:20 PM
Torba yasaya covid cezalarının iptal edilmesi eklenmiş.

Tekrar cezayı ödeyenler cezalandırılmış ödemeyenler ise ödüllendirilmiş olacak.

Bir türkiye klasiği
legendary
Activity: 2114
Merit: 1040
August 18, 2022, 02:51:47 PM
Açıklanan vakalarda çok büyük bir gariplik var. Kısa zamanda haftalık vakaların 400 bin seviyesine kadar çıkmasının ardından iki hafta civarı zaman geçti ve vakalar birden 143 bine kadar düştü. Bu aralıkta ne olmuş olabilir ki böylesine ciddi bir düşüş oldu? 4. doz için randevular yavaş yavaş açılmaya başlamıştı acaba onun bir etkisi mi oldu diyeceğim ama bilemiyorum. Ya da veriler doğru bir şekilde verilmiyor bizlere.

Vakalarda biraz kırpmışlar gibi geliyor bana. Yaz dönemi ve vaka sayısının böyle ciddi düşmesini gerektirecek bir tedbir alınmadı. Hala insanlar maskesiz dolaşıyorlar. Aşı ile bir yere kadar toplumsal bağışıklık elde edildi diyelim, bu vaka sayılarını böyle bıçak gibi kesemez.

Evet daha herhangi bir tedbir alınmış durumda da değiliz. Fakat bu tedbirler çok da uzakta değil gibi görünüyor bu arada. Kışa da kalmadan yine birtakım önlemler alınır diye tahmin ediyorum. İnsanların önemli bir kısmının dikkatsiz bir şekilde yaşamasından dolayı vakalar artış gösteriyor sonuçta. Eğer daha fazla bölgede maske takmak başta olmak üzere yeni tedbirler gelirse durum biraz daha kontrol altına alınabilir.

Hocam insanlarda sorun yok aslında tedbirleri bu şekilde gevşetince toplaması zor oluyor tedbir zamanında bile insanlara maske taktıramıyorduk yasaklarda dışarı çıkmayın diyorduk kimse takmıyordu şimdi vaka o zamandan daha fazla ve hiç bir tedbir yok sonra da yanlış yaptık demezler inşallah şu vakaların sayısı günden güne artıyor bir de çoğu vaka klima çarpmasıdır deyip hastaneye gitmemeden tespit edilemiyor
sr. member
Activity: 2030
Merit: 396
August 18, 2022, 11:54:58 AM
Açıklanan vakalarda çok büyük bir gariplik var. Kısa zamanda haftalık vakaların 400 bin seviyesine kadar çıkmasının ardından iki hafta civarı zaman geçti ve vakalar birden 143 bine kadar düştü. Bu aralıkta ne olmuş olabilir ki böylesine ciddi bir düşüş oldu? 4. doz için randevular yavaş yavaş açılmaya başlamıştı acaba onun bir etkisi mi oldu diyeceğim ama bilemiyorum. Ya da veriler doğru bir şekilde verilmiyor bizlere.

Vakalarda biraz kırpmışlar gibi geliyor bana. Yaz dönemi ve vaka sayısının böyle ciddi düşmesini gerektirecek bir tedbir alınmadı. Hala insanlar maskesiz dolaşıyorlar. Aşı ile bir yere kadar toplumsal bağışıklık elde edildi diyelim, bu vaka sayılarını böyle bıçak gibi kesemez.

Evet daha herhangi bir tedbir alınmış durumda da değiliz. Fakat bu tedbirler çok da uzakta değil gibi görünüyor bu arada. Kışa da kalmadan yine birtakım önlemler alınır diye tahmin ediyorum. İnsanların önemli bir kısmının dikkatsiz bir şekilde yaşamasından dolayı vakalar artış gösteriyor sonuçta. Eğer daha fazla bölgede maske takmak başta olmak üzere yeni tedbirler gelirse durum biraz daha kontrol altına alınabilir.
hero member
Activity: 728
Merit: 698
August 18, 2022, 03:17:14 AM

Yaz sezonunun sonuna doğru geldiğimizde ve okulların akademik takvimleri ortalama olarak 12-19 Eylül'de başlayacağını gösterdiği için tahminin okulların açılmasından 3-4 hafta sonra tedbirler vs. tekrar gündeme gelir. Umarım gerçekleşmez bu senaryo ama sayılardaki ani değişimler kırpmaların olduğunu doğruluyor sanki.
hero member
August 18, 2022, 01:06:11 AM

full member
Activity: 1302
Merit: 115
Pepemo.vip
August 17, 2022, 03:09:38 PM
Verilerin doğru şekilde verilmediği su götürmez bir gerçek. Şu da bir gerçek ki aşısını olmayanların ölümünden artık devlet sorumlu değil. Yani bu saatten sonra inanılmaz büyük ölüm rakamları görmediğimiz sürece Covid 19 gerçekliğiyle yaşamaya devam edeceğiz..
sr. member
Activity: 2030
Merit: 396
August 17, 2022, 10:08:01 AM
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
August 16, 2022, 05:02:47 PM
Yaz tatili bitmeden yani kısaca hareketlilik azalmadan vaka sayıları düşüşe geçmeyecektir yurtiçi ve yurtdışı bir çok kişi memleketlerine yada yazlık bölgelere tatile gidiyor ayrıca mevsimlik işçilerde unutulmamalı böyle bir yoğun etkileşimde hastalığın yayılması çok daha rahat oluyor sıcak olduğu için kimse maske takmak istemiyor eskisi kadar hijyen kurallarına dikkat edilmiyor tokalaşmalar sarılmalar yani kısaca her şey covid öncesinde olduğu gibi devam ediyor.

Tabiiki bu çok etkili. Sadece bodruma bu yaz 500 bin dış turist gelmiş. Yabancı turistlerin sayısının yıl sonuna kadar 1 milyonu bulması bekleniyormuş. Yurdun diğer yerlerini de düşünürsek çok yabancı turist geliyor. Bunlar tatilini bitirip dönmeden tam tedbir alınamaz, faydalı da olunamaz.

Tedbir tedbir de bir yere kadar hocam. İnsanlar artık maske takmak istemiyorlar, bunu insanlara dayatamıyorsunuz, dayatamazsınız da. Covid vakaları artış gösterdi evet bunu istatistikler de doğruluyor ama turiste bağlı tedbir etik gelmiyor bana. Turist gitsin tedbir gelsin, turist gelsin tedbir gitsin stratejisi yanlış sonuçlar doğurabilir.

Tekrardan maske zorunluluğu gelirse sadece ulaşım ve hastanelerde devam eder diye düşünüyorum. Yaz gelsin maske çıkar yaz bitsin maske tak zamanı çoktan geçti bence. Tabii hep tahmin bunlar bir anda eskiye dönme ihtimali de var ama yeter artık umarım öyle sıkı tedbirli günlere geri dönmeyiz.

Türkiye’de hiç bir şey bitmez hocam bunu unutmayın. Yaz aylarında akın akın turist geliyor, turist demek döviz demek. Devlet maske ile turisti baymak istemez. Bu yüzden yaz bittikten sonra tekrar maske zorunluluğu gelir, buna emin olun ve hatta maskeniz yoksa şimdiden temin edin fiyatı arttırabilirler.

Maske yasağını getirirler nasıl ki sokağa çıkma yasağı varken turistler bundan muaftı şimdide maskeden muaf olur yabancılar. Hatırlarsanız kültür ve turizm bakanlığı im vaccinated yazılı maske reklamı yapmıştı. Her türlü olayı beklerim yani.
hero member
August 16, 2022, 04:45:14 PM
Yaz tatili bitmeden yani kısaca hareketlilik azalmadan vaka sayıları düşüşe geçmeyecektir yurtiçi ve yurtdışı bir çok kişi memleketlerine yada yazlık bölgelere tatile gidiyor ayrıca mevsimlik işçilerde unutulmamalı böyle bir yoğun etkileşimde hastalığın yayılması çok daha rahat oluyor sıcak olduğu için kimse maske takmak istemiyor eskisi kadar hijyen kurallarına dikkat edilmiyor tokalaşmalar sarılmalar yani kısaca her şey covid öncesinde olduğu gibi devam ediyor.

Tabiiki bu çok etkili. Sadece bodruma bu yaz 500 bin dış turist gelmiş. Yabancı turistlerin sayısının yıl sonuna kadar 1 milyonu bulması bekleniyormuş. Yurdun diğer yerlerini de düşünürsek çok yabancı turist geliyor. Bunlar tatilini bitirip dönmeden tam tedbir alınamaz, faydalı da olunamaz.

Tedbir tedbir de bir yere kadar hocam. İnsanlar artık maske takmak istemiyorlar, bunu insanlara dayatamıyorsunuz, dayatamazsınız da. Covid vakaları artış gösterdi evet bunu istatistikler de doğruluyor ama turiste bağlı tedbir etik gelmiyor bana. Turist gitsin tedbir gelsin, turist gelsin tedbir gitsin stratejisi yanlış sonuçlar doğurabilir.

Tekrardan maske zorunluluğu gelirse sadece ulaşım ve hastanelerde devam eder diye düşünüyorum. Yaz gelsin maske çıkar yaz bitsin maske tak zamanı çoktan geçti bence. Tabii hep tahmin bunlar bir anda eskiye dönme ihtimali de var ama yeter artık umarım öyle sıkı tedbirli günlere geri dönmeyiz.

Türkiye’de hiç bir şey bitmez hocam bunu unutmayın. Yaz aylarında akın akın turist geliyor, turist demek döviz demek. Devlet maske ile turisti baymak istemez. Bu yüzden yaz bittikten sonra tekrar maske zorunluluğu gelir, buna emin olun ve hatta maskeniz yoksa şimdiden temin edin fiyatı arttırabilirler.
hero member
Activity: 728
Merit: 698
August 15, 2022, 09:17:00 AM

hero member
August 15, 2022, 08:14:08 AM

copper member
Activity: 644
Merit: 269
August 15, 2022, 12:22:05 AM

hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
August 14, 2022, 01:54:30 PM
hero member
August 09, 2022, 04:48:10 AM
Daha da artacaktır tarım sezonundayız birçokişçi bölge değiştiriyor oradan oraya kayısıdan fındığına ekonomi çöküşe geçince kovid işi yalan oldu yapacak birşey yok.

Bu mevsimlik alışverişler ve göçler sebebiyle korona yurt geneline dağılabilir. Bir de süreç turizmde de devam ediyor hala. Turistik bölge insanlarının da mevsimsel çalışmaya geldiklerini düşününce turizm sezonu kapandığında tam olarak ülkede koronanın cirit atacağını söyleyebiliriz.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1040
August 09, 2022, 12:08:33 AM
Aşının sınırlı etkisiyle bence bu dalgayı görece kolay atlatıyoruz. Bir sonraki dalgada ölüm sayıları daha ciddi rakamlarda olabilir çünkü insanlar artık aşıyı gereksiz görüyorlar. Uzmanların dediğine göre virüs öldürücülüğünden bir şey kaybetmedi o yüzden çok geç kalınmadan insanların yeniden aşıya yönlendirilmeleri lazım bu da artık ancak yasaklarla olacak bir şey. Aşı olmayan maça, sinemaya giremez otobüse binemez vs

Yasaklar artık çok başarılı olamayabilir ilk başlarda bile yasakları zorla baskılarla yaptırıyorduk bu rahatlığı insanlara alıştırdıktan sonra hadi gelin tekrar maskeye geçelim dediğimizde eskiye kıyasla inanılmaz bir itaatsizlik olacak buna da eminim ama virüste son hızla yoluna devam ediyor bir çaresi bulunması lazım artık vakalar günden güne önüne geçilemeyecek bir hale geliyor
Pages:
Jump to: