Pages:
Author

Topic: Da li je ovo kraj FB crypto valute Libre? - page 2. (Read 662 times)

legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
November 25, 2019, 04:03:15 AM
#62
Problem kod ljudi danas je što sve hoće sad i odmah. Pa jebemu, ako želiš uložiti svoj vlastiti novac u nešto, daj se malo informiraj. Ne kažem da su kripto valute jednostavne za shvatiti potpunom početniku ali ipak se treba malo potruditi. Danas ljudi očekuju da sve riješe jednim klikom i onda kad to ne ide tako, odmah krene panika i 100 pitanja. Istina, kripto valute su dosta komplicirane ali to je tehnologija koja je tek u počecima. Tko je koristio Internet početkom 90-tih? Samo zaljubljenici u informatiku. Sigurno je i tada bilo ljudi koji su htjeli poslati mail ili prosurfati webom ali im ništa nije bilo jasno. A danas? Danas dijete od dvije godine zna pustiti crtić na YouTubeu.
sr. member
Activity: 588
Merit: 286
Coinomi multi-coin HD wallet
November 24, 2019, 06:48:11 PM
#61
Da se ja vratim na temu... Zašto Libra ili bilo koji stable coin?

Odgovor je jasan - manje nereda i nerazumjevanja oko koristenja stable coina prilikom tradinga.

Ma pogledajte samo telegram kanal za podršku Coinomija pa ćete vidjeti koliko je tu nesporazuma u komunikaciji kad ljudi hoće Tetherom (USDT) kupiti na mjenjačnici Bitcoin koji je trenutno pao i gori im 'pod nogama', a od mjenjačnice dobivaju 'nekakve error poruke'. Znači, Tether je na OmniLayeru https://www.omnilayer.org/ i za transakciju je potrebno imati BTC za fee, na Ethereumu USDT https://tether.to/usd%E2%82%AE-and-eur%E2%82%AE-now-supported-on-ethereum/ za koji treba imati ETH za fee, Na Tronu USDT https://tether.to/usdt-introduced-to-tron-blockchain/ za koji treba imati TRX za fee.
Ne prima svaka mjenjačnica USDT na svim ovim chainovima i to dovodi do potpune zbrke. Na kraju ne bi li bilo glupo da idete u trgovinu kupiti namirnice i platite ih Kunom, a PDV Eurom? Stable coin treba biti stable coin na svom chainu i pratiti po mogućnosti nekoliko jakih fiat valuta kako bi bio što stabilniji. Da li će to biti Libra ili neki drugi coin bitno je samo da bude na vlastitom chainu i što manje centraliziran, a ako je već centraliziran neka su tu financijaši iz cijelog svijeta i neka ih je što više, tako da oko svih dogovora mora postojati konsenzus. Sigurno se pitate zašto bi trebao biti uopće i malo centraliziran? Pa netko treba iskontrolirati koliko se tog coina izdaje i ima li pokriće u fiatu. Jedino na taj način može zaživjeti pravi stable coin koji će prihvatiti svi.
Prije je bila druga situacija kada se moglo pobjeći iz Bitcoina u altove koji su padom Bitcoina rasli, ali danas je nešto drugo, danas BTC padne, a altovi ga prate i padaju sve više i ne oporavljaju se. Zbog toga nam treba stabilni coin vezan na fiat, jer ako muljaža sa Tetherom dobije epilog da se mora ukloniti sa mjenjačnica (a hoće) što ćemo onda?
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
October 22, 2019, 07:56:41 AM
#60
Hm... Nešto mi je poznato to da tvrtke pokušavaju prodati viziju svojih utemeljitelja i jedino što imaju je ta vizija. Je li i vama to poznato? 90% kripto projekata se temelji na viziji utemeljitelja i nemaju nikakav proizvod.

Nije to samo kripto - tako funkcionira i hrpetina startupova. Ljudi imaju ideju, nemaju love i onda idu po investicijski kapital. Samo što oni idu na svakojake inkubatore i žicaju investicije od ljudi koji posjeduju velike količine novca a kripto startupovi su uglavnom financirani od obične populacije. Zašto? Zato što su puno neozbiljniji od startupova koji se pojavljuju na tim inkubatorima i većina ne bi dobila ni dolar za bus nazad doma.
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
October 22, 2019, 07:43:58 AM
#59
Što se tiče svih tih start upova,  Tesla, ,Rimac i drugo,  imam osjećaj da se pokušava prodati "priča " tj vizija od strane utemeljitelja i da dosta dugo jedino što ti vizionari prodaju je samo njihova ideja ili vizija,  ali koja dolazi uz brojne tehničke probleme,  kašnjenja u proizvodnji i što je najvažnije,  velike gubitke kompanije.
Da se radi o nekim "običnim " kompanijama koje nisu privukle toliku "pažnju " medija i interes javnosti,  već bi davno propale.
No,  pitanje je koliko dugo mogu tako nastaviti poslovati,  a posebno se to odnosi na Teslu.
Imam osjećaj da bi se u jednom trenutku sve moglo rasprsnuti kao mjehur od sapunice.

Hm... Nešto mi je poznato to da tvrtke pokušavaju prodati viziju svojih utemeljitelja i jedino što imaju je ta vizija. Je li i vama to poznato? 90% kripto projekata se temelji na viziji utemeljitelja i nemaju nikakav proizvod.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
October 22, 2019, 06:29:14 AM
#58


Ali opet kad pogledaš... Većina takvih firmi koje rade nešto revolucionarno (OK, električni bicikl nije revolucionarna stvar ali je ipak dosta nova tehnologija) u početku posluju s gubitkom. Onaj tko prepozna dobru firmu dok ona posluje s gubitkom i uloži u tom trenutku će sigurno dobro zaraditi...

mislim da to sto rade sa gubitkom nije neki problem, vecina takvih firmi je dosta godina u gubitku, pa pogledaj samo Teslu, Uber, Lyft i mogao bi nabrajati dugo, oni svi menjaju deo vlasnistva za kapital, jer je povoljnije od kredita, a potrebna su sredstva za razvoj, cista ekonomija

e sad, treba verovati u projekat u koji ulazes, ne mogu da kazem da je Rimac siguran posao, ali deluje da ce oni raditi razvoj na duge staze, da li ce prodaja ovih ekstra skupih elektro bajseva ici, to je drugo pitanje, ali i ako ne krene ne znaci da je scam... ja mislim da nema trzista za to, ali toliko puta sam mislio slicno, pa promasio, da...

potpuni off-topic, ali kad je Tesla 2017 preskocila Ford po vrednosti, ljudi su se prvi put zapitali da li stvarno vredi toliko i lagano su akcije krenule nadole, jeste da se kupuje buducnost, ali ipak se mora proceniti realnost svega toga

Što se tiče svih tih start upova,  Tesla, ,Rimac i drugo,  imam osjećaj da se pokušava prodati "priča " tj vizija od strane utemeljitelja i da dosta dugo jedino što ti vizionari prodaju je samo njihova ideja ili vizija,  ali koja dolazi uz brojne tehničke probleme,  kašnjenja u proizvodnji i što je najvažnije,  velike gubitke kompanije.
Da se radi o nekim "običnim " kompanijama koje nisu privukle toliku "pažnju " medija i interes javnosti,  već bi davno propale.
No,  pitanje je koliko dugo mogu tako nastaviti poslovati,  a posebno se to odnosi na Teslu.
Imam osjećaj da bi se u jednom trenutku sve moglo rasprsnuti kao mjehur od sapunice.
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
October 22, 2019, 05:27:16 AM
#57


Ali opet kad pogledaš... Većina takvih firmi koje rade nešto revolucionarno (OK, električni bicikl nije revolucionarna stvar ali je ipak dosta nova tehnologija) u početku posluju s gubitkom. Onaj tko prepozna dobru firmu dok ona posluje s gubitkom i uloži u tom trenutku će sigurno dobro zaraditi...

mislim da to sto rade sa gubitkom nije neki problem, vecina takvih firmi je dosta godina u gubitku, pa pogledaj samo Teslu, Uber, Lyft i mogao bi nabrajati dugo, oni svi menjaju deo vlasnistva za kapital, jer je povoljnije od kredita, a potrebna su sredstva za razvoj, cista ekonomija

e sad, treba verovati u projekat u koji ulazes, ne mogu da kazem da je Rimac siguran posao, ali deluje da ce oni raditi razvoj na duge staze, da li ce prodaja ovih ekstra skupih elektro bajseva ici, to je drugo pitanje, ali i ako ne krene ne znaci da je scam... ja mislim da nema trzista za to, ali toliko puta sam mislio slicno, pa promasio, da...

potpuni off-topic, ali kad je Tesla 2017 preskocila Ford po vrednosti, ljudi su se prvi put zapitali da li stvarno vredi toliko i lagano su akcije krenule nadole, jeste da se kupuje buducnost, ali ipak se mora proceniti realnost svega toga
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
October 22, 2019, 03:21:08 AM
#56
Jep, slažem se. Međutim, naučio sam se kloniti stvari oko kojih se diže velika pompa. To je obično čista medijska navlakuša i iza toga je uvijek nekakva kuhinja.

Ako nađeš tako nešto ispod radara, vjerujem da se isplati. Ovo što je po svim novinama? A ono - možda. Al mislim da su šanse puno veće da je to posloženo da nas zaje..
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
October 22, 2019, 03:17:18 AM
#55
Da se vratimo ontopic - poslalo mi je već par ljudi pitanja baš za taj Greyp, neloša stvar za kripto u globalu - ljudi pokazuju interes. Međutim, malo mi djeluje kao Bitcoin u siječnju 2018. - veliki hype, tvrtka gubitaš, previše znakova uzbune tako da definitivno preskačem.

Sad vidim da ni ovo nije baš ontopic hahah Grin

Zamisli da tražiš ICO u koji ćeš uložiti i dođeš do te tvrtke. Pa toliko je red flagova da ne samo da ne bi uložio nego bi još pričao ekipi da ne ulaze u to jer je sigurno neki scam gdje vlasnik gubitaškog projekta samo želi skupiti pare da izađe iz gubitka. Ali ovdje je ime Rimac i odmah ekipa slini... Moram priznati da je i mene zaintrigiralo. Ali onda sam vidio da se zapravo radi o gubitaškoj firmi, netko je čak napisao da su do sad prodali svega nekoliko tih bicikala (nisam provjerio to) i bilo mi je dovoljno da se maknem.

Ali opet kad pogledaš... Većina takvih firmi koje rade nešto revolucionarno (OK, električni bicikl nije revolucionarna stvar ali je ipak dosta nova tehnologija) u početku posluju s gubitkom. Onaj tko prepozna dobru firmu dok ona posluje s gubitkom i uloži u tom trenutku će sigurno dobro zaraditi...
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
October 22, 2019, 03:12:26 AM
#54
E vidite... Mene ljuti kad se ovako priča o vjeri i generalizira jer se stječe dojam da vjernici općenito nisu obrazovani ili da su samo "rvatine" vjernici. Ja sam vjernik (ne baš zagriženi da idem svaki tjedan na misu) ali sam isto tako dobro obrazovan. U to koliko država daje Crkvi ne ulazim. Samo želim reći da ima i normalnih i obrazovanih ljudi koji su vjernici, samo što nisu tako glasni i ne ističu svoju vjeru na taj način. A ne znam i zašto bi... Vjera je privatna stvar i nikad nisam sudio čovjeka po tome je li vjernik ili nije. Važno je da je čovjek.

Btw, mislim da je ovo offtopic svih offtopica - od Facebook Libre smo došli do vjere Grin

Jep, razumijem te i nisam uopće išao tim putem. Moja poanta je da ti kao obrazovani vjernik razumiješ da crkva nije iznad svih nas i da nema neko sveto pravo na funkcioniranje izvan zakona RH, dok velik dio drugih vjernika ne smatra tako. U što tko vjeruje uopće ne bi trebalo biti bitno nikome i nikada.

Da se vratimo ontopic - poslalo mi je već par ljudi pitanja baš za taj Greyp, neloša stvar za kripto u globalu - ljudi pokazuju interes. Međutim, malo mi djeluje kao Bitcoin u siječnju 2018. - veliki hype, tvrtka gubitaš, previše znakova uzbune tako da definitivno preskačem.

Sad vidim da ni ovo nije baš ontopic hahah Grin
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
October 22, 2019, 02:48:27 AM
#53
Evo da se vratimo malo na temu, ekipa iz Libre ne odustaje, sad najavljuju  da razmatraju mogucnost izdavanja vise razlicitih stablecoina vezanih uz razlicite valute.

https://www.theblockcrypto.com/linked/43920/libra-association-could-launch-a-series-of-fiat-pegged-stablecoins-says-marcus?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=default

Normalno da ne odustaju.
Lepo sam ja rekao, guraće oni ovo do kraja jer znaju koliko mogu zaraditi,
i ne samo novac nego i moć koju mogu dobiti

Imam osjećaj da pravi crypto entuzijasti neće baš biti zainteresirani za Libru ali FB vjerojatno računa na veliki broj svojih korisnika,  od kojih mnogi nisu nikada ni čuli za crypto, a mnogi će od njih vjerojatno biti zainteresirani u početku da uđu u tu priču jer FB stoji iza svega.
No,  ako ne dobiju zeleno svijetlo regulatora mislim da ova priča neće zaživjeti,  koliko god FB gurao ovaj svoj projekt a bez suradnje Vise,  MC i Paypal -a već u startu su im izbili par aduta iz ruku.


Naravno da računaju na ljude koji nemaju pojma o kripto valutama, ali sviđa im se ideja da "ulože" u nešto što je napravio Facebook jer to valjda automatski znači zaradu. Pa pogledaj samo kako je kod nas popularan ICO kojim Rimac pribavlja kapital za svoju tvrtku Greyp Bikes koja se bavi proizvodnjom bicikala. Nije bitno što tvrtka već godinama stvara samo gubitak, bitno je samo da se spominje ime Rimac i odmah se stvara lista čekanja. Kad si zadnji put čuo da za neki ICO postoji lista čekanja? Pogotovo ICO za tvrtku za koju se zna da posluje s gubitkom.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
October 22, 2019, 02:17:20 AM
#52
Evo da se vratimo malo na temu, ekipa iz Libre ne odustaje, sad najavljuju  da razmatraju mogucnost izdavanja vise razlicitih stablecoina vezanih uz razlicite valute.

https://www.theblockcrypto.com/linked/43920/libra-association-could-launch-a-series-of-fiat-pegged-stablecoins-says-marcus?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=default

Normalno da ne odustaju.
Lepo sam ja rekao, guraće oni ovo do kraja jer znaju koliko mogu zaraditi,
i ne samo novac nego i moć koju mogu dobiti

Imam osjećaj da pravi crypto entuzijasti neće baš biti zainteresirani za Libru ali FB vjerojatno računa na veliki broj svojih korisnika,  od kojih mnogi nisu nikada ni čuli za crypto, a mnogi će od njih vjerojatno biti zainteresirani u početku da uđu u tu priču jer FB stoji iza svega.
No,  ako ne dobiju zeleno svijetlo regulatora mislim da ova priča neće zaživjeti,  koliko god FB gurao ovaj svoj projekt a bez suradnje Vise,  MC i Paypal -a već u startu su im izbili par aduta iz ruku.
legendary
Activity: 2212
Merit: 7064
Cashback 15%
October 21, 2019, 08:16:47 PM
#51
Evo da se vratimo malo na temu, ekipa iz Libre ne odustaje, sad najavljuju  da razmatraju mogucnost izdavanja vise razlicitih stablecoina vezanih uz razlicite valute.

https://www.theblockcrypto.com/linked/43920/libra-association-could-launch-a-series-of-fiat-pegged-stablecoins-says-marcus?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=default

Normalno da ne odustaju.
Lepo sam ja rekao, guraće oni ovo do kraja jer znaju koliko mogu zaraditi,
i ne samo novac nego i moć koju mogu dobiti
legendary
Activity: 1722
Merit: 5937
October 21, 2019, 03:49:35 PM
#50
Evo da se vratimo malo na temu, ekipa iz Libre ne odustaje, sad najavljuju  da razmatraju mogucnost izdavanja vise razlicitih stablecoina vezanih uz razlicite valute.

https://www.theblockcrypto.com/linked/43920/libra-association-could-launch-a-series-of-fiat-pegged-stablecoins-says-marcus?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=default
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
October 21, 2019, 02:44:30 PM
#49
Također, jedna su od najobrazovanijih država

Ovo. Krucijalno u cijeloj priči, od malih nogu ulažu ogromna sredstva u obrazovanje.

Što se religije tiče - nije problem u njoj kao takvoj. Meni je sasvim okej da netko vjeruje u nešto, ali recimo u Njemačkoj se deklarirani vjernici oporezuju s 8-9% poreza na plaću. Što mislite, kako se deklariraju naše velike 'Rvatine kad se tamo prijavljuju? Jep, pogodili ste..

Da se razumijemo, svaka čast onima koji vjeruju i koji financijski pomažu. Ali takva stvar mora biti njihov teret, a ne teret države. A polazište za sve to je obrazovanje.

Da, slažem se, obrazovane ljude puno je teže prevariti i prodavati im ''prazne priče'' nego neobrazovanim.
Da se kod nas uvede porez na vjeru, vjerojatno bi katolička crkva preko noći ostala bez bar 90 % vjernika  Grin Grin Grin
No, nema šanse da se to dogodi pa Kaptol može mirmo spavati.
Problem je što je u drugim, uređenim i normalnim državama, vjera odvjena od države i stvar slobodnog izbora a kod nas je stvar nacionalnog identiteta, tj. ako nisi katolik, nsi ''prava'' rvatina  Grin Grin

E vidite... Mene ljuti kad se ovako priča o vjeri i generalizira jer se stječe dojam da vjernici općenito nisu obrazovani ili da su samo "rvatine" vjernici. Ja sam vjernik (ne baš zagriženi da idem svaki tjedan na misu) ali sam isto tako dobro obrazovan. U to koliko država daje Crkvi ne ulazim. Samo želim reći da ima i normalnih i obrazovanih ljudi koji su vjernici, samo što nisu tako glasni i ne ističu svoju vjeru na taj način. A ne znam i zašto bi... Vjera je privatna stvar i nikad nisam sudio čovjeka po tome je li vjernik ili nije. Važno je da je čovjek.

Btw, mislim da je ovo offtopic svih offtopica - od Facebook Libre smo došli do vjere Grin
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
October 21, 2019, 12:25:39 PM
#48
Također, jedna su od najobrazovanijih država

Ovo. Krucijalno u cijeloj priči, od malih nogu ulažu ogromna sredstva u obrazovanje.

Što se religije tiče - nije problem u njoj kao takvoj. Meni je sasvim okej da netko vjeruje u nešto, ali recimo u Njemačkoj se deklarirani vjernici oporezuju s 8-9% poreza na plaću. Što mislite, kako se deklariraju naše velike 'Rvatine kad se tamo prijavljuju? Jep, pogodili ste..

Da se razumijemo, svaka čast onima koji vjeruju i koji financijski pomažu. Ali takva stvar mora biti njihov teret, a ne teret države. A polazište za sve to je obrazovanje.

Da, slažem se, obrazovane ljude puno je teže prevariti i prodavati im ''prazne priče'' nego neobrazovanim.
Da se kod nas uvede porez na vjeru, vjerojatno bi katolička crkva preko noći ostala bez bar 90 % vjernika  Grin Grin Grin
No, nema šanse da se to dogodi pa Kaptol može mirmo spavati.
Problem je što je u drugim, uređenim i normalnim državama, vjera odvjena od države i stvar slobodnog izbora a kod nas je stvar nacionalnog identiteta, tj. ako nisi katolik, nsi ''prava'' rvatina  Grin Grin
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
October 21, 2019, 03:18:25 AM
#47
Također, jedna su od najobrazovanijih država

Ovo. Krucijalno u cijeloj priči, od malih nogu ulažu ogromna sredstva u obrazovanje.

Što se religije tiče - nije problem u njoj kao takvoj. Meni je sasvim okej da netko vjeruje u nešto, ali recimo u Njemačkoj se deklarirani vjernici oporezuju s 8-9% poreza na plaću. Što mislite, kako se deklariraju naše velike 'Rvatine kad se tamo prijavljuju? Jep, pogodili ste..

Da se razumijemo, svaka čast onima koji vjeruju i koji financijski pomažu. Ali takva stvar mora biti njihov teret, a ne teret države. A polazište za sve to je obrazovanje.
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
October 20, 2019, 05:31:24 PM
#46
Vec kad spominjemo Island, bitna stavka je da gotovo pola naroda ne mari za religijom, sto uvelike olaksava implementaciju kvalitetnih drustvenih promjena
member
Activity: 112
Merit: 24
October 20, 2019, 05:02:32 PM
#45
Caka leži u tome da je njih samo 340,000 tisuća i lakše je postići organiziranost i uspostaviti inicijativu da se svrgnu korumpirani političari.

Također, jedna su od najobrazovanijih država i očito su prerasli malograđanske karakteristike ljudi iz socijalizma da zaviruju kod susjeda i uspoređuju se s njima te budu zavidni ako susjed zarađuje više jer je uložio više u sebe.


Činjenica je da 5% stanovnika posjeduje pola bogatstva cijele države. (Jedan biznismen je vrijedan $1.8 mlrd)

https://grapevine.is/news/2018/04/11/icelands-richest-5-own-about-half-the-countrys-wealth/
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
October 20, 2019, 03:01:25 PM
#44
Svaka čast Islandu što je pokazao rijedak primjer kako se treba obračunati sa političkom korupcijom (ali i to se dogodilo tek kada je srušena stara politička struktura na vlasti).

negde sam procitao da na Islandu 97% stanovnista sebe smatra srednjom klasom, i onda nema zavisti, kriminala i sl., sve u svemu dobijes socijalizam, ali u kome se lepo zivi i niko ne razmislja o tome sto odredjeni imaju vise ili manje, jer je broj zanemarljiv, verujem da u tome lezi caka da su uspeli da se obracunaju sa korupcijom
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
October 18, 2019, 04:41:34 PM
#43
[...]

slazem se da je osnovni uzrok pohlepa za profitom, i da bonusima, ne misleci na sutra, to sam negde ranije i naveo kao osnovni uzrok - "a za pet godina, ko zna gde si ti, a tek gde sam ja, samo da na kraju kvartala legne bonus" a koga briga sta ce biti sa narodom

ono sto sam malopre mislio je da sva americka "sirotinja" ne moze da uzme toliko kredita da zadovolji tu ceznju wallstreet-a za profit, pa su morali da izmisle instrumente koji ce tu sumu uvecati (mnoziti) za minimum 100 puta, i to je izazvalo krizu

Ni to zadnje nebi bio toliki problem da nas politicari nisu izneverili: predzadnji put kada se takvo nesto slicno desilo (u 80-im godinama) nekoliko tisucu (!) "bankara" je zavrsilo u zatvoru (kako i treba). Koliko ih je prosli put tako zavrsilo (osim koji u Islandu)...? Znaci umedjuvremenu su se banke upametile i napravile lobi da mogu PONOVO da nas SVE za^&$(@& i ovaj but BEZ (osobnih!) posledica...  Lips sealed

Mislim da razlog u tome treba tražiti što financiranje političkih stranaka i političara općenito u 80-tima nije bilo u tako velikoj mjeri kao što je sad (odnosno kao što je bilo prije 10 godina kad je ta kriza nastala). Sad političari puno duguju bankarima i naravno da će ih štititi. Ne kažem da je to ispravno ili moralno, ali tako je.

Možda to nije vrijedilo za političare u ex komunističkim zemljama ali na Zapadu politički lobiji, i donatori financijskih kampanja postoje jako dugo.
Istina da nekada nije bilo Internet oglašavanja a i TV stanica je bilo manje ali zato su se skupljale donacije za radio oglašavanje, oglašavanje u lokalnim novinama, za slanje pisama biračima...
Teško je praviti usporedbe jer zbog inflacije prije je recimo 1 dolar imao potpuno drugačiju vrijednost nego danas i vjerojatno je profil donatora bio drugačiji no mislim da su velike korporacije i onda i danas bile najveći donatori političarima i iz toga izvlačili najveću korist.  Grin Grin
Ja bih to nazvao prikrivenom političkom korupcijom, koje je uvijek bilo i uvijek će biti, samo će se možda metode i načini mijenjati.
Svaka čast Islandu što je pokazao rijedak primjer kako se treba obračunati sa političkom korupcijom (ali i to se dogodilo tek kada je srušena stara politička struktura na vlasti).
Da je bar takvih primjera više.

Pages:
Jump to: