Pages:
Author

Topic: DeFi - tema za razmenu informacija - page 2. (Read 1403 times)

legendary
Activity: 2394
Merit: 1202
June 16, 2021, 07:29:22 AM
#95
Dosta je kompleksno a rekao sam ti da sam na overloadu Grin
Nemam ni to taganje upaljeno, sori ako nešto propustim - nije namjerno.

Haha, ma nema problema. Mislim da si napisao negdje da nemaš upaljeno taganje. Ali svejedno, to nije izgovor Tongue


Ugl, Luna token u koji sam ja uložio je obrnuto proporcionalan UST-u. Kad se UST supply smanjuje Luna se minta, kad se UST supply povećava Luna se burna.

Terra ekosistem je velik i bazira se na UST stablecoinu i Luna tokenu, a unutar toga za sad UST koriste Anchor, Mirror i Chai. Planirano je još cca 15ak raznoraznih modula koji će koristiti UST tokene.

Što se Anchora tiče, plan je 20% APY, minimum je 18%, tijekom crasha je palo na cca 17.8% ili tako nešto ako se ne varam.
O samom načinu održavanja isto imaš hrpu informacija, možda pogledaj ovaj thread: https://twitter.com/d0h0k1/status/1371371963046797312

Napominjem da u kripto stake još ne vjerujem, s tim se samo igram. Nikome ne preporučam to za veće iznose.

Ako nešto mrzim u ovom kripto svijetu, to je objašnjenje nečega u 10-tak tweetova. Zar nije jednostavnije objaviti Medium članak, objasniti sve i onda na Twitteru staviti link na taj članak? Stvarno ne razumijem...

A ono što isto tako ne razumijem je ovaj tweet:

4/ A concrete example: imagine Anchor has two participants, Bob the borrower and Luke the lender.
Bob locks up $220 worth of bLuna, and borrows 100 $UST . The system makes 26.4% p.a. – Luke is happy capturing the 20, and the system is happy taking the 6.4.

Znači u ovom primjeru je Bob kao kolateral stavio $220 vrijednosti bLuna i posudio 100 UST. Luke je lendao tih 100 UST i dobiva kamatu 20% godišnje, a "sustav" (koji sustav?) dobiva 6.4% godišnje. To znači da Bob plaća kamatu 26.4% godišnje za svoju posudbu? Zašto bi Bob to napravio ako na Compoundu može posuditi 100 USDC uz kamatu 3.5% godišnje?

Sorry ako gnjavim ali planiram krajem ljeta sa svime izaći u stablecoin i staviti negdje da se množi do idućeg BTC halvinga.
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
June 16, 2021, 04:58:50 AM
#94
Možda @cryptofrka može reći nešto i za Terra projekt jer mi se čini da je napisao da je uložio u njega pa ga je valjda malo i proučio Smiley

Dosta je kompleksno a rekao sam ti da sam na overloadu Grin
Nemam ni to taganje upaljeno, sori ako nešto propustim - nije namjerno.

Ugl, Luna token u koji sam ja uložio je obrnuto proporcionalan UST-u. Kad se UST supply smanjuje Luna se minta, kad se UST supply povećava Luna se burna.

Terra ekosistem je velik i bazira se na UST stablecoinu i Luna tokenu, a unutar toga za sad UST koriste Anchor, Mirror i Chai. Planirano je još cca 15ak raznoraznih modula koji će koristiti UST tokene.

Što se Anchora tiče, plan je 20% APY, minimum je 18%, tijekom crasha je palo na cca 17.8% ili tako nešto ako se ne varam.
O samom načinu održavanja isto imaš hrpu informacija, možda pogledaj ovaj thread: https://twitter.com/d0h0k1/status/1371371963046797312

Napominjem da u kripto stake još ne vjerujem, s tim se samo igram. Nikome ne preporučam to za veće iznose.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1202
June 15, 2021, 07:12:08 AM
#93
Mislim da je od decentraliziranih najpouzdaniji Aave, a od centraliziranih imaš Celsius, Compound, Nexo...
~snip

Compound je valjda isto decentraliziran?

Ups, da. U brzini sam ga svrstao na krivo mjesto Smiley


~snip
 ali prvo bi volio znati kako uspijevaju održavati tako visok minimalni APY.

sto se mene tice, 18% mi ne deluje odrzivo, odnosno sve iznad minimalnog "borrowing rate" na drugim projektima bi trebalo biti teorijski neodrzivo, jer onda imas "perpetum mobile" - pozajmis na jednom servisu, i stavis kao pozajmljivac na drugom servisu i mlatis pare Smiley

Da, o tome nisam ni razmišljao. Nekako sam mislio da ako imaju 18% APY za lending, onda im za borrowing mora biti veća kamata. Samo zašto bi netko posuđivao po kamati većoj od 18% ako recimo Compound trenutno ima kamatu 3.48% na posuđivanje USDC. Mislim da je vrijeme da @cryptofrka (koliko puta te moram tagirati da vidiš Tongue ) objasni taj APY.
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
June 15, 2021, 06:21:56 AM
#92
Mislim da je od decentraliziranih najpouzdaniji Aave, a od centraliziranih imaš Celsius, Compound, Nexo...
~snip

Compound je valjda isto decentraliziran?

~snip
 ali prvo bi volio znati kako uspijevaju održavati tako visok minimalni APY.

sto se mene tice, 18% mi ne deluje odrzivo, odnosno sve iznad minimalnog "borrowing rate" na drugim projektima bi trebalo biti teorijski neodrzivo, jer onda imas "perpetum mobile" - pozajmis na jednom servisu, i stavis kao pozajmljivac na drugom servisu i mlatis pare Smiley
legendary
Activity: 2394
Merit: 1202
June 15, 2021, 02:55:39 AM
#91
Koje lending servise sa stable coin koristite? Pouzdane, naravno Smiley

Osobno još nisam koristio niti jedan, ali računam da su pouzdani oni koji imaju najveći TVL (total value locked). Naravno, to ne mora ništa značiti ako se dogodi neki hack ali vodim se time. Mislim da je od decentraliziranih najpouzdaniji Aave, a od centraliziranih imaš Celsius, Compound, Nexo...

Možda @cryptofrka može reći nešto i za Terra projekt jer mi se čini da je napisao da je uložio u njega pa ga je valjda malo i proučio Smiley
member
Activity: 535
Merit: 43
June 14, 2021, 10:14:14 AM
#90
Koje lending servise sa stable coin koristite? Pouzdane, naravno Smiley
legendary
Activity: 2394
Merit: 1202
June 14, 2021, 07:09:21 AM
#89
Terrin Anchor ima ~20% na UST, minimalni je 18%. U ovoj grupi koju plaćam (CryptoRand) dosta hvale taj Nexo i ljudi ga koriste bez nekih većih problema za sad.

Hoćeš reći da je minimalni APY na njihov stablecoin (pretpostavljam da je UST njihov stablecoin) 18%? Pa kako to održavaju? Mislim da je to san snova bilo koga tko planira "živjeti od kamate", ali nekako nisam siguran da je održiv. Istina, nisam uopće proučavao Terra projekt pa ne znam ni kako održavaju peg prema dolaru (je li kao DAI, kao USDT ili na neki treći način) ali prvo bi volio znati kako uspijevaju održavati tako visok minimalni APY.
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
June 14, 2021, 06:07:17 AM
#88
Koristi li netko Nexo servis? Vidim da za razliku od ostalih lending platforma imaju fiksni interest rate od 8% (što se može uvećati do 12% na razne načine). Ako netko koristi ili je proučavao, volio bi znati koliko je to "legit" jer mi se čini prilično velika kamata obzirom da je stalna (nije promjenjiva kao primjerice kod Aave).

Terrin Anchor ima ~20% na UST, minimalni je 18%. U ovoj grupi koju plaćam (CryptoRand) dosta hvale taj Nexo i ljudi ga koriste bez nekih većih problema za sad.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1202
June 09, 2021, 05:18:53 AM
#87
menja se, odnosno spusta se, nazalost
nemam stablecoin tamo, ali znam da su ranije te osnovne kamate bile 10+%, a sad su ujednacene na 8,88% za sve stablecoine
i za BTC kamata ide dole, sad je osnovna oko 3%, sto zavisi od nivoa zajmova u odnosu na ukupno ulozeno u platformu (i to je jedino odrzivo)

ne znam za Nexo, ali koliko se secam i oni imaju isti princip, a to je da ako na Celsius-u uzimas kamatu u CEL, onda je ona veca do 25% u odnosu na trenutno, i da je veca i u osnovnoj valuti, ako imas CEL u novcaniku

Da, zato mi je bilo čudno da Nexo ima stalnih 10% ali to se vjerojatno isto mijenja s vremenom. Jedino je razlika što kod decentraliziranih lending platformi kao Aave ta promjena je stalna (mijenja se trenutno ovisno koliko kripta je posuđeno, a koliko je još dostupno), a kod centraliziranih platformi kao Celsius i Nexo netko taj centralni entitet (vlasnik) određuje kamatu pa to rade možda jednom tjedno.
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
June 09, 2021, 05:15:11 AM
#86
mislim da su poceli iz Svajcarske ili tako nesto, imas na linku sve njihove licence, na mail-ing listi sam, pa znam da su nedavno poceli "proces transparentnosti" gde objavljaju sve podatke o firmi na sajtu, ili tako nesto
https://nexo.io/licenses-and-registrations

ne znam za Nexo, ali Celsius daje 80% od naplacenih kamata na "loan" onima koji daju novac, sto je proverivo - kad bi banke tako radile, i kamate na stednju bi bile 80% kamata na kredite, pa DeFi ne bi ni bio potreban

Sad sam pogledao Celsius i vidim da oni na USDC daju 8.88% kamate. Je li to isto fiksno kao kod Nexo ili se mijenja svako malo?

menja se, odnosno spusta se, nazalost
nemam stablecoin tamo, ali znam da su ranije te osnovne kamate bile 10+%, a sad su ujednacene na 8,88% za sve stablecoine
i za BTC kamata ide dole, sad je osnovna oko 3%, sto zavisi od nivoa zajmova u odnosu na ukupno ulozeno u platformu (i to je jedino odrzivo)

ne znam za Nexo, ali koliko se secam i oni imaju isti princip, a to je da ako na Celsius-u uzimas kamatu u CEL, onda je ona veca do 25% u odnosu na trenutno, i da je veca i u osnovnoj valuti, ako imas CEL u novcaniku
legendary
Activity: 2394
Merit: 1202
June 09, 2021, 05:03:45 AM
#85
mislim da su poceli iz Svajcarske ili tako nesto, imas na linku sve njihove licence, na mail-ing listi sam, pa znam da su nedavno poceli "proces transparentnosti" gde objavljaju sve podatke o firmi na sajtu, ili tako nesto
https://nexo.io/licenses-and-registrations

ne znam za Nexo, ali Celsius daje 80% od naplacenih kamata na "loan" onima koji daju novac, sto je proverivo - kad bi banke tako radile, i kamate na stednju bi bile 80% kamata na kredite, pa DeFi ne bi ni bio potreban

Sad sam pogledao Celsius i vidim da oni na USDC daju 8.88% kamate. Je li to isto fiksno kao kod Nexo ili se mijenja svako malo?
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
June 09, 2021, 04:47:27 AM
#84
Nexo ti nije alternativa AAVE, nego Celsius-u, u smislu da je u pitanju centralizovana banka, nije decentralizovani protokol
ne koristim, ali sam razmatrao pre Celsius-a, i mislim da su tu negde po svim parametrima, jedino je Nexo evropska alternativa (Celsius americka), pa je mozda poreski tretman usaglaseniji sa EU (meni to nije bilo bitno, jer iovako nisam u EU, pa sam odabrao Celsius)

Znači nije iz neke egzotične zemlje? Pitam zbog potencijalnog exit scama. Naravno da i projekt iz EU može napraviti exit scam ali mislim da bi netko projekt s namjerom exit scama registrirao u nekoj egzotičnoj državi, a ne EU. Nije mi jasno kako uspiju dati fiksno 8% kamatu, a svi ostali imaju promjenjivu i dosta nižu od Nexo.

mislim da su poceli iz Svajcarske ili tako nesto, imas na linku sve njihove licence, na mail-ing listi sam, pa znam da su nedavno poceli "proces transparentnosti" gde objavljaju sve podatke o firmi na sajtu, ili tako nesto
https://nexo.io/licenses-and-registrations

ne znam za Nexo, ali Celsius daje 80% od naplacenih kamata na "loan" onima koji daju novac, sto je proverivo - kad bi banke tako radile, i kamate na stednju bi bile 80% kamata na kredite, pa DeFi ne bi ni bio potreban
legendary
Activity: 2394
Merit: 1202
June 09, 2021, 03:32:16 AM
#83
Nexo ti nije alternativa AAVE, nego Celsius-u, u smislu da je u pitanju centralizovana banka, nije decentralizovani protokol
ne koristim, ali sam razmatrao pre Celsius-a, i mislim da su tu negde po svim parametrima, jedino je Nexo evropska alternativa (Celsius americka), pa je mozda poreski tretman usaglaseniji sa EU (meni to nije bilo bitno, jer iovako nisam u EU, pa sam odabrao Celsius)

Znači nije iz neke egzotične zemlje? Pitam zbog potencijalnog exit scama. Naravno da i projekt iz EU može napraviti exit scam ali mislim da bi netko projekt s namjerom exit scama registrirao u nekoj egzotičnoj državi, a ne EU. Nije mi jasno kako uspiju dati fiksno 8% kamatu, a svi ostali imaju promjenjivu i dosta nižu od Nexo.
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
June 09, 2021, 02:28:18 AM
#82
Koristi li netko Nexo servis? Vidim da za razliku od ostalih lending platforma imaju fiksni interest rate od 8% (što se može uvećati do 12% na razne načine). Ako netko koristi ili je proučavao, volio bi znati koliko je to "legit" jer mi se čini prilično velika kamata obzirom da je stalna (nije promjenjiva kao primjerice kod Aave).

Nexo ti nije alternativa AAVE, nego Celsius-u, u smislu da je u pitanju centralizovana banka, nije decentralizovani protokol
ne koristim, ali sam razmatrao pre Celsius-a, i mislim da su tu negde po svim parametrima, jedino je Nexo evropska alternativa (Celsius americka), pa je mozda poreski tretman usaglaseniji sa EU (meni to nije bilo bitno, jer iovako nisam u EU, pa sam odabrao Celsius)
legendary
Activity: 2394
Merit: 1202
June 09, 2021, 02:11:45 AM
#81
Koristi li netko Nexo servis? Vidim da za razliku od ostalih lending platforma imaju fiksni interest rate od 8% (što se može uvećati do 12% na razne načine). Ako netko koristi ili je proučavao, volio bi znati koliko je to "legit" jer mi se čini prilično velika kamata obzirom da je stalna (nije promjenjiva kao primjerice kod Aave).
legendary
Activity: 2394
Merit: 1202
May 31, 2021, 09:21:58 AM
#80
Zna li netko neki servis na kojem mogu swapati USDC ili USDT sa BSC/Tron mreže na Matic mrežu? Probao sam koristiti xPollinate, ali i za USDC i za USDT mi javi "Router has insufficient exit liquidity".
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
April 26, 2021, 02:37:50 AM
#79
~snip

Vidio sam poruke da su migrirali na v2 ali nigdje nisam vidio zašto. Je li negdje objašnjeno što su unaprijedili u v2?

ima par unapredjenja protokola, a osnovni su da je sad fee za transakcije varijabilan (ranije bio fiksno 0,2% (u odnosu na 0,3% kod Uniswap, 0,875% kod MM swap)) i da naknada kod farmi vise nije fiksno 40CAKE (onda ima procenat koji projekat dogovori sa pancake valjda, pa kod svakog LP imas x0,1, x0,5 ili x2, ili neki drugi mnozilac) - mozda ima jos nesto sto nisam video, i ovo sam procitao na netu, nisam nasao neki zvanican podatak

vidim da je CAKE sad na $34
legendary
Activity: 2394
Merit: 1202
April 26, 2021, 02:26:27 AM
#78
ukoliko ste LP na pancake (CAKE), migrirali su na V2, tako da je potrebno povuci sve iz V1, i prebaciti na V2
odnosno V1 farme vise ne daju CAKE, nego samo V2

prakticno je neophodno povuci LP sa farme, onda izvuci iz V1 pool-a, pa prebaciti u V2 pool i opet ubaciti u V2 LP farmu
u svemu tome cete morati izaci iz pool-a, pa prihvatiti trenutni odnos tokena koji su pool-u, sto moze dovesti do trenutnog gubitka, ali sa istim odnosom cete moci uci u V2 LP

Vidio sam poruke da su migrirali na v2 ali nigdje nisam vidio zašto. Je li negdje objašnjeno što su unaprijedili u v2?
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
April 24, 2021, 03:14:21 PM
#77
ukoliko ste LP na pancake (CAKE), migrirali su na V2, tako da je potrebno povuci sve iz V1, i prebaciti na V2
odnosno V1 farme vise ne daju CAKE, nego samo V2

prakticno je neophodno povuci LP sa farme, onda izvuci iz V1 pool-a, pa prebaciti u V2 pool i opet ubaciti u V2 LP farmu
u svemu tome cete morati izaci iz pool-a, pa prihvatiti trenutni odnos tokena koji su pool-u, sto moze dovesti do trenutnog gubitka, ali sa istim odnosom cete moci uci u V2 LP
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
April 01, 2021, 06:41:25 AM
#76
U čovječe, to je stvarno puno novaca. A jel grupa daje išta drugo osim upozorenja na hack/exploit? Jer za toliko para bi se moglo upasti i u neke grupe koje nude private dealove po puno boljim cijenama nego u public sale-ovima.

Ne daje warninge. Samo daje overall kripto sliku svaki dan. Gdje smo u ciklusu, kakva je long/medium/short term situacija, pregled dominancea, mcapa, zanimljivih ulaza i u BTC i USD parovima.
Predlažu IDO, imaju live leverage tradeove, longterm preporuke, shortterm callove.. Ma svašta.

Meni to puno znači jer mi uvelike skrati vrijeme filtriranja setupa i da mi ogromnu količinu bitnih informacija na vrijeme.

U grupi je i 10ak ljudi s milijunskim portfolijima koji shareaju svoje prijedloge, recimo jedan lik je trubio o Luni na 0.5$ 2 mjeseca. Ja to naravni nisam vidio jer nije bio @call - hrpa takvih primjera. Tako sam recimo ušao u AKRO pred 2 mjeseca.
Pages:
Jump to: