Pages:
Author

Topic: Dolar 9 TL’ye geriler mi? - page 2. (Read 891 times)

sr. member
Activity: 630
Merit: 463
May 02, 2023, 03:24:28 AM
başlığın açıldığı tarih eylül 2022 ve o tarihte dolar 18 lira civarıymış. o günden bugüne dolar çifte kura geçerek resmen kendinden geçti. bankada 19,45 çarşıda 20,45 abimiz. 2 hafta sonra yapılacak seçimden sonra, şayet ikinci tura kalmazsa, doların ne olacağını kimse bilemiyor. zaten sırf bu yüzden piyasalarda hafiften bir durgunluk mevcut. soruya gelecek olursak: hayır.

Sorunun cevabını sanırım artık Türkiye’de yaşayan herkes biliyor. Bir daha dolar 9 lirayı hayatta görmez. Hatta 19 lirayı de görmeyeceği günlerden bahsedebiliriz (maalesef). Linç edilebilirim belki ama basılan paralar öyle söylemiyor.

Kaynak : https://tradingeconomics.com/turkey/money-supply-m2

Kaynağa bakınca Nisan 22 ile 23’ün bu ayına kadar olan dolaşımdaki arza bakarsak basılan paranın haddi hesabı yok. Geçmişte Türk lirası değerliyken dolaşımdaki adedin miktarı oldukça azdı en azından şimdiki zamana göre oldukça az olduğundan bahsedebiliriz ama bakın bu kadar basılan paralara rağmen bir de üstüne Türk lirasının dolar karşısında değer kazanabilme ihtimali var mı? Doge bana göre 1 doları görür ama TL 9 lirayı göremez…
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
May 01, 2023, 12:36:26 PM
Birkaç ay boyunca doları iyi tuttular ama artık yolun sonuna gelindi. Malum seçim olacak iki hafta sonra ve seçimden sonra kim kazanırsa kazansın bu kuru buralarda tutamayacak. Yakında dolar 19 TL'ye geriler mi diye konuşmaya başlarız. Kim kuru düşüreceğini iddia ediyorsa hayal satıyordur, kısa vadede bu mümkün değil. Ancak uzun vadeli düzgün bir ekonomi politikasıyla böyle bir şey gerçekleşebilir.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
May 01, 2023, 12:17:48 PM
başlığın açıldığı tarih eylül 2022 ve o tarihte dolar 18 lira civarıymış. o günden bugüne dolar çifte kura geçerek resmen kendinden geçti. bankada 19,45 çarşıda 20,45 abimiz. 2 hafta sonra yapılacak seçimden sonra, şayet ikinci tura kalmazsa, doların ne olacağını kimse bilemiyor. zaten sırf bu yüzden piyasalarda hafiften bir durgunluk mevcut. soruya gelecek olursak: hayır.
sr. member
May 01, 2023, 06:44:33 AM
global geçerliliği en yüksek para birimi olduğu için dolar mukayesesi yapıyoruz ama çok oralara da gitmeden, doğuda ve batıdaki komşularımız bulgaristan ve gürcistan paraları üzerinden bile değerlendirdiğimizde durumumuz ortaya daha rahat çıkıyor. Bulgar levası 10,76 TL, gürcü larisi 7,63 Tl civarı an itibariyle. Akşam haberlerinde hepimiz görmüşüzdür mutlaka, Bulgaristan'dan insanlar alışveriş yapmaya akın akın Edirne' ye ve yakın illere geliyorlar, benzer durum Gürcüler için Artvin ve yakın iller için de geçerli. Doların seçim sonrasındaki neticeye göre 25 liraları görmesi bence de muhtemel bu arada, gönül ister ki 5 lira olsun ama sanırım benim bu temennim artık koca bir megalo idea  Grin

Gönül neler istiyor da, istediği şeyleri yapabilecek ne alım gücümüz ne de ekonomik planımız var. Bu ülkenin ekonomisinin başındaki adam Cumhurbaşkanı adayına “Soğanın cücüğünü yesin” gibi garip, saçma bir laf atımında bulunuyor. O soğanın 5 kilosunun 3 lira olduğu dönemlerden, kilosunun 20 lira olduğu dönemlere neden geldiğini sorgulayan adama kurduğu cümlenin garipliğine bakın. Böyle bir ekonomi bakanıyla ne kadar ileri planlar yapabilirsiniz?

1 dolarlık ürünü bile yurtdışından getirtmeye çalışırsanız vergisini vermek zorunda kalıyorsunuz. Bir kaç sene öncesine kadar yine bir vergi muafiyeti vardı. Nasıl bir yokluksa yurtdışından 1 dolarlık ürüne bile vergi alacak döneme geldiler. Ekonomiden anladıkları bu işte. Vergi vergi vergi. Vergi olmazsa bu ülkede hiç bir şey dönmez. Ülkenin geçim kaynağı vatandaşları olmuş. E tabi boşuna demiyorlar her evde en az 3 çocuk diye. 3 çocuk olması vergi artışı demek.
legendary
Activity: 896
Merit: 974
#SWGT CERTIK Audited
May 01, 2023, 06:34:31 AM
global geçerliliği en yüksek para birimi olduğu için dolar mukayesesi yapıyoruz ama çok oralara da gitmeden, doğuda ve batıdaki komşularımız bulgaristan ve gürcistan paraları üzerinden bile değerlendirdiğimizde durumumuz ortaya daha rahat çıkıyor. Bulgar levası 10,76 TL, gürcü larisi 7,63 Tl civarı an itibariyle. Akşam haberlerinde hepimiz görmüşüzdür mutlaka, Bulgaristan'dan insanlar alışveriş yapmaya akın akın Edirne' ye ve yakın illere geliyorlar, benzer durum Gürcüler için Artvin ve yakın iller için de geçerli. Doların seçim sonrasındaki neticeye göre 25 liraları görmesi bence de muhtemel bu arada, gönül ister ki 5 lira olsun ama sanırım benim bu temennim artık koca bir megalo idea  Grin

Hocam 1 Bulgar Leva 10.96 TL, 1 Gürcü Lariside 7.82 TL oldu. Dolar ve Euro zaten arttı. Binance'dan BUSD veya USTD gibi dolara bağlı tokenleri almaya kalktığınızda 21 TL ödemeniz gerekiyordu geçen hafta.

Hükümet doları zapt etmek için bu süreçte kısa vadeli bir çok çözüme gitmesine rağmen. Yani öyle gurbetçilere söylerim para getirir ben de seçim öncesi doları düşürürüm 9 TL'ye demekle olmuyor o mantık. Umarım ekonomi azıcık liyakatlı kişilerce yönetilir.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
April 10, 2023, 04:44:38 AM
sr. member
April 01, 2023, 06:01:50 AM
Şuanda merkez bankası tarafından bastırılan bir paramız var. Doların normal değeri 24-25 türk lirası civarlarında olması gerekirken hala daha buralarda oyalanmasının anlamı yok. Sanırsam seçim bekleniyor. Seçimden sonra pozitif veya negatif bir şekilde sert hareketler görmemiz çok normal gibi geliyor şimdiden. Seçime yakın hafif bir alevlenip kendini 20’nin üstüne atacaktır. Önümüzdeki 2 senelik süreç içerisinde 9 türk lirasına düşmesi biraz zor gibi. Ama gelecek iktidar iyi bir ekonomik politika izlediği takdirde neden olmasın. Tamamıyla seçimi kimin kazanacağına göre hareketi şiddetlenecektir. 19-20 arasında sıkışıp kalması benim fikrimce bunu gösteriyor.

Bence de bu şekilde gelişecek doların akıbeti. 19-20 arasında sıkışıp kalan doların akıbetini seçimin durumu belirleyecek. Yurtdışında beklenti hükümetin değişmesi yönünde. Eğer hükümet değişir de, Cumhurbaşkanı başka birisi seçilirse doların ateşini aldırırlar ama bu ateş geçici bir ateş olur, uzun vadede ekonomik anlamda büyük değişiklikler yapılmazsa her zaman  geçici olarak Türk Lirası değer kazanır, kalıcı olarak değer kazanması için büyük yenilikler gerekiyor.
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
March 31, 2023, 07:31:13 PM
Şuanda merkez bankası tarafından bastırılan bir paramız var. Doların normal değeri 24-25 türk lirası civarlarında olması gerekirken hala daha buralarda oyalanmasının anlamı yok. Sanırsam seçim bekleniyor. Seçimden sonra pozitif veya negatif bir şekilde sert hareketler görmemiz çok normal gibi geliyor şimdiden. Seçime yakın hafif bir alevlenip kendini 20’nin üstüne atacaktır. Önümüzdeki 2 senelik süreç içerisinde 9 türk lirasına düşmesi biraz zor gibi. Ama gelecek iktidar iyi bir ekonomik politika izlediği takdirde neden olmasın. Tamamıyla seçimi kimin kazanacağına göre hareketi şiddetlenecektir. 19-20 arasında sıkışıp kalması benim fikrimce bunu gösteriyor.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
March 30, 2023, 09:55:49 PM
Bizimkilerde buna benzer açıklama yapmıştı zamanında, yastık altındaki dolarları satın, doları indireceğiz gibi, noldu şimdi?
Dolarını satan zararda, hangi düşüreceklerdi doları, küresel piyasalara sen öyle kolay kolay etki edebilir misin?
Dolar aldı başını gidiyor, gitmeye de devam edecek bu politikalardan dolayı.

Vatandaş satarsa dolarını, ekonomi modeli düzelmeden bir işe yaramaz. Eldeki avuçtaki birikiminden de olurlar ki olan da tam olarak buydu. Dolarına sahip çıkan veya dolar düşünce alan ise en azından enflasyondan kendini minimum hasarla atlatmayı başardı. Yine enflasyon çok çıktı ama TL’de durmaktansa dolarda durup kendi parasını korudu.
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
March 30, 2023, 05:49:12 PM
Bizimkilerde buna benzer açıklama yapmıştı zamanında, yastık altındaki dolarları satın, doları indireceğiz gibi, noldu şimdi?
Dolarını satan zararda, hangi düşüreceklerdi doları, küresel piyasalara sen öyle kolay kolay etki edebilir misin?
Dolar aldı başını gidiyor, gitmeye de devam edecek bu politikalardan dolayı.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
March 30, 2023, 05:16:24 AM
Kenya Cumhurbaşkanı, elinizdeki dolarlardan kurtulun, birkaç hafta içinde piyasa çok farklı olacak açıklaması yaptı. Bu açıklamanın arkasında Kenya’daki şiddet olayları var o sebeple denmiş ama farklı bir konuşma olmuş.

Bu başlığın gerçeklesi hayal gibi duruyor ama insan görmek de istiyor doların düştüğünü.

https://t24.com.tr/video/kenya-cumhurbaskani-varsa-elinizdeki-dolarlardan-kurtulun-birkac-hafta-icinde-piyasa-cok-farkli-olacak,53111

Kenya’da da kaç kişide böyle dolar vardır ama. İnsanlar en az bizim kadar zorluk çekiyor ülkede. Afrika ülkelerinde ciddi sorunlar yaşanıyor bu anlamda. Doların değeri var ve yerel olarak ucuz bir hayat olabiliyor. Kenya özelinde durum nedir bilmiyorum ama açıklamalar bana tanıdık geldi. İki gün sonra da kur korumalı sistemi hayata geçirebilirler sonuçta doların ateşini alıyor  Grin
hero member
Activity: 728
Merit: 698
March 30, 2023, 02:23:20 AM
Kenya Cumhurbaşkanı, elinizdeki dolarlardan kurtulun, birkaç hafta içinde piyasa çok farklı olacak açıklaması yaptı. Bu açıklamanın arkasında Kenya’daki şiddet olayları var o sebeple denmiş ama farklı bir konuşma olmuş.

Bu başlığın gerçeklesi hayal gibi duruyor ama insan görmek de istiyor doların düştüğünü.

https://t24.com.tr/video/kenya-cumhurbaskani-varsa-elinizdeki-dolarlardan-kurtulun-birkac-hafta-icinde-piyasa-cok-farkli-olacak,53111
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
March 21, 2023, 04:51:25 PM
Ülkede yönetim değişmediği sürece doların buralara düşmesi imkansız. Şuandaki durum daha da yükselecek gibi gözüküyor. Dolar 22-23’e doğru hafiften de olsa bir başlangıç yaptı. Bu başlangıç umarım hızlı sürmez yoksa bir anda yeni bir enflasyon ve zam vakaları ile karşı karşıya kalabilme imkanımız çok yüksek olacak. Her şey el yakarken bir zammı daha ülkecek kaldıramayabiliriz.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
March 21, 2023, 02:37:05 PM
Doların 9 TL olması şuan için mümkün değil.
Kemal Kılıçdaroğlu seçilirse bir günde 15TL'ye kadar geri çekileceğini düşünüyorum. Sonrasında ise eğer ülkede adalet olursa üretim de olursa 1-2 yıla kadar 9-10 TL'yi görür.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1481
March 20, 2023, 08:49:49 AM
Sıradaki hamlede doların 25’i göreceğini düşünüyorum, zaten uzun süredir baskılanıyordu. Şimdi seçim öncesinde baya sağlam ve zorlu bir süreç olacaktır. Hükümet değişimi sonrası doların düşeceği yönünde beklentiler var ama olur mu olmaz mı bilmiyorum, değişmezse doların uçacağına eminim ama Smiley
Pozisyon almanın zor olduğu bir dönem, ama genel kanı yükseleceği yönünde
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
March 20, 2023, 08:24:41 AM
Uzun süredir baskılayıp 18-19 lira arasında tuttukları dolar artık yavaş yavaş 19 üstüne çıkmaya başladı. Yakında dolar 19 TL'ye geriler mi diye konuşmaya başlayacağız gibi görünüyor. Bir yanda yaz geliyor turizmden döviz girişi artacak ama diğer yandan seçim var onun sonuçları etkili olacaktır. Seçimi hangi taraf kazanırsa kazansın dolarda ciddi bir düşüş beklememek lazım. Kendimizi en kötüsüne hazırlayalım.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
March 11, 2023, 05:26:52 PM
Doların 9 liraya gerilemesi için ülkede güvenilir bir ortamın yaratılması şart. Ekonominin sürekli daha kötüye gittiği bir noktada en fazla yapabileceğiniz göstermelik dolar düşürme oluyor ki o da kısa sürede elinizde patlıyor. 10-11 lira civarlarına düştüğü zamanlar insanlar şaşırsa da nasıl düşürüldüğü ortada olduğu için tekrar eski noktasına hızla dönmesini bekliyordum ki öyle de oldu.

Ekonominin güçlenmesine ve alım gücünün artmasına yönelik adımlar atıldığında dolar zaten kendiliğinden gerilemeye de başlar. Ülkeye yatırımcı çekmek için de bu güven ortamının oluşturulması lazım. Seçim sonrası hükümet değişirse nasıl adımlar atılacağı merak konusu olacak.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
March 06, 2023, 04:37:49 AM
Ocak ayında enflasyon tek başına bir ay için %6 civarında idi. Şubat ayında da nereden baksanız %3 oluru var net çünkü maaşların enflasyona yansıması ocak 15-şubat 15 aralığında daha yoğun oluyor. Dolar da bir süre sabit seyretse de son zamanlarda harekete geçti. 18.9 oldu hatta 19 diyebilirsiniz eninde sonunda 19 olur zaten. Maalesef bu saatten sonra doların 9 olması tamamen hayaldir bitmiştir o iş. CHP değil de yedi düvel de gelse eskiye döndüremez kuru. Artık yapılacak tek şey yeniden 1 sıfır atmak olur. 1.9 olur dolar en azından. maaşlar da 800 lira/1500 lira civarı olur mis gibi.
Paradan sıfır atmak sadece kendinizi kandırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Paradan sıfır atılmasıyla ne alım gücümüz artıyor nede paramız değerleniyor sadece bir algı olmuş olur.

Ekonomi alanında ciddi yapılanma şart başka türlü doların düşmesi mümkün görünmüyor. Esas kuru seçimden sonra görün kim kazanırsa kazansın kur en az 20-22 lira seviyesine gelebilir. Bu gidişat ile 2022 yılını ve o zamanki alım gücümüzü bile arayabiliriz.
legendary
Activity: 2170
Merit: 1306
March 02, 2023, 09:17:39 PM
Ocak ayında enflasyon tek başına bir ay için %6 civarında idi. Şubat ayında da nereden baksanız %3 oluru var net çünkü maaşların enflasyona yansıması ocak 15-şubat 15 aralığında daha yoğun oluyor. Dolar da bir süre sabit seyretse de son zamanlarda harekete geçti. 18.9 oldu hatta 19 diyebilirsiniz eninde sonunda 19 olur zaten. Maalesef bu saatten sonra doların 9 olması tamamen hayaldir bitmiştir o iş. CHP değil de yedi düvel de gelse eskiye döndüremez kuru. Artık yapılacak tek şey yeniden 1 sıfır atmak olur. 1.9 olur dolar en azından. maaşlar da 800 lira/1500 lira civarı olur mis gibi.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1040
February 27, 2023, 02:08:05 AM
TL ne zaman geriye doğru gitti geçtiğimiz yıllar içerisinde 9 TL gelme olasılığı da sıfırdı hala da sıfır. En gereksiz dışarıya çıktığınızda bile en az iki lira harcamış eve dönüyorsunuz ardından ben ne aldım da iki yüz lira para harcadım diye düşünüyorsunuz. Gıda ürünlerine her hafta zam geliyor, kur da değişen bir şey olmasa da zam olmadığı gün yok. Gerçek kur en az bir buçuk katı vardır belki iki öyle yakıyor.

İki lira yazmışsınız bende diyorum ne alaka iki lira sonra düzeltmişsiniz iki yüz lira diye aynen de öyle oluyor hocam bakıyorum mesela domatesin kilo fiyatı 31 lira olmuş 1 kilo domates 1 kilo muzdan ucuz olmuş çok enteresan zamanlardan geçiyoruz hayat pahalılığı zirve yapmış durumda Allah yardımcımız olsun ana kalem her şeye zam yapılıyor maaşlar ise 6 aydan 6 aya artıyor
Pages:
Jump to: