Pages:
Author

Topic: Dolar 9 TL’ye geriler mi? - page 3. (Read 891 times)

legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
February 25, 2023, 10:57:05 AM
TL ne zaman geriye doğru gitti geçtiğimiz yıllar içerisinde 9 TL gelme olasılığı da sıfırdı hala da sıfır. En gereksiz dışarıya çıktığınızda bile en az iki lira harcamış eve dönüyorsunuz ardından ben ne aldım da iki yüz lira para harcadım diye düşünüyorsunuz. Gıda ürünlerine her hafta zam geliyor, kur da değişen bir şey olmasa da zam olmadığı gün yok. Gerçek kur en az bir buçuk katı vardır belki iki öyle yakıyor.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1040
February 25, 2023, 08:55:44 AM
Daha önce bu başlığa yazmıştım ama şimdi bir anda tekrar görünce kahkaha attım. Dışarı yürümek dışında herhangi bir şey yaptığınız anda cebinizden 100-200 lira çıkıyor. Bu ekonomide mi Türk Lirasının değer kazanmasını bekleyecektik. Şimdi bir de deprem olduğu için ekstra imkansız. Ülkede pozitif bir gelişme neredeyse hiç olmuyor. Yeni fabrikalar açılırsa vs. anca TL güçlenebilir ancak bunun da olduğunu ya da olabileceğini hiç sanmıyorum. Çok köklü değişiklikler olmadıkça.

Doların 9 liraya gerilemesi şu tabloda imkansız, sürekli para basılarak Türk Lirasını dahada değersizleştiriyorlar piyasada bol miktarda TL olması hem değerini düşürür hem de enflasyon yaratır. Kur korumalı mevduatı getirdiklerinde bile dolar 9 liraya tekrar inmemişti. Bu güvensiz ortamda gerçek dışı açıklanan verilerle olmayan adaletle doların düşmesini beklemek mucize bile olamaz, durumu anlamak için biraz gerçekçi olmak yeterli. Doları sabit tutmak için harcanan son dolarda bittiğinde hızlı bir yükseliş görmek an meselesi yani bu günler yine güzel günler onu diyorum ne demek istediğimi seçimden sonra daha iyi anlayacaksınız.
Doğru diyorsunuz hocam, değişir mi bilmiyorum ama iktidar değişirse bu sefer de onlar doları tutmazlarsa aa işte bunlar geldi yükseldi durumuna getirmek istiyor da olabilirler.

Hepsi hikaye hocam az önce içeriye girdim bimden domates aldım 1 kg 31 tl eskiden yurtdışında meyve sebze taneyle alınır diyorlardı artık Türkiye’min övünecek o bile kalmadı biz de taneyle alıyoruz arabayı yıkattım 100 lira bir de üstün körü yıkıyorlar artık parayı dağıtıyoruz sağa sola
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
February 24, 2023, 04:23:05 PM
Daha önce bu başlığa yazmıştım ama şimdi bir anda tekrar görünce kahkaha attım. Dışarı yürümek dışında herhangi bir şey yaptığınız anda cebinizden 100-200 lira çıkıyor. Bu ekonomide mi Türk Lirasının değer kazanmasını bekleyecektik. Şimdi bir de deprem olduğu için ekstra imkansız. Ülkede pozitif bir gelişme neredeyse hiç olmuyor. Yeni fabrikalar açılırsa vs. anca TL güçlenebilir ancak bunun da olduğunu ya da olabileceğini hiç sanmıyorum. Çok köklü değişiklikler olmadıkça.

Doların 9 liraya gerilemesi şu tabloda imkansız, sürekli para basılarak Türk Lirasını dahada değersizleştiriyorlar piyasada bol miktarda TL olması hem değerini düşürür hem de enflasyon yaratır. Kur korumalı mevduatı getirdiklerinde bile dolar 9 liraya tekrar inmemişti. Bu güvensiz ortamda gerçek dışı açıklanan verilerle olmayan adaletle doların düşmesini beklemek mucize bile olamaz, durumu anlamak için biraz gerçekçi olmak yeterli. Doları sabit tutmak için harcanan son dolarda bittiğinde hızlı bir yükseliş görmek an meselesi yani bu günler yine güzel günler onu diyorum ne demek istediğimi seçimden sonra daha iyi anlayacaksınız.
Doğru diyorsunuz hocam, değişir mi bilmiyorum ama iktidar değişirse bu sefer de onlar doları tutmazlarsa aa işte bunlar geldi yükseldi durumuna getirmek istiyor da olabilirler.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
February 23, 2023, 05:45:36 AM
Bakmayın siz doların bu 19 lira seviyelerinde kaldığına çünkü daha fazla çıkmasın diye baskılandığını biliyoruz bu gün PPK toplantısı var Merkez Bankasının 100 baz puan daha indirime gideceği konuşuluyor. Ekonomi yönetimi adına atılan hiç bir adım yok faiz indirdikçe ve para basılmaya devam ettiği sürece enflasyon artacak doğal olarak enflasyondan korunmak isteyenler altın döviz gibi başka araçlara yönelecek kısaca bu ekonomi ile doların 9 lira olması imkansız.

Artık doların 9 liraya düşmesinin imkansız olduğunu herkes biliyor. Ülkedeki doğal afetler sebebiyle ülkenin ekonomik olarak beli büküldü. Yardımlar yapılsa da o bölgelerin inşaasına uzun süreler ve paralar gerekecek. Deprem için yıllardır toplanan vergiler zaten iç edildi. Kimse nereye gittiğini bilmiyor. 9 liraya düşmesi için güzel bir ekonomik gelişme ve ülkenin ferahı gerekiyor. Basılan her bir para da dolaşımdaki miktarı arttırdığı için doğal enflasyona sebep olabilecek etkiler günden güne artıyor. Faizin sürekli düştüğü şu ortamda yapılacak hareketlerde sadece faiz düşürerek bir şeyleri tetikleyeceklerine inanıyorlar ve tetiklediği tek şey enflasyon oluyor. Bakın 3 ay sonra bugünün fiyatlarını arayacağız o yüzden ev araba alacak varsa geç olmadan alsınlar derim.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
February 23, 2023, 01:45:27 AM
Tüm ekonomik argümanlardan, piyasa verilerinden vs. bağımsız olarak fikrim şu ki, ben 41 yaşındayım, ömrümde daha önce hiç fiyatı eski düzeylere inen herhangi bir şeye rastlamadım, özellikle bizim ülke gibi yeni şartlara adaptasyonda asla sorun yaşamayan insanların çoğunlukta olduğu tepkisizlik yönü gelişmiş toplumlarda zaten gerek de var mı bilemedim Grin
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
February 23, 2023, 12:26:12 AM
Bakmayın siz doların bu 19 lira seviyelerinde kaldığına çünkü daha fazla çıkmasın diye baskılandığını biliyoruz bu gün PPK toplantısı var Merkez Bankasının 100 baz puan daha indirime gideceği konuşuluyor. Ekonomi yönetimi adına atılan hiç bir adım yok faiz indirdikçe ve para basılmaya devam ettiği sürece enflasyon artacak doğal olarak enflasyondan korunmak isteyenler altın döviz gibi başka araçlara yönelecek kısaca bu ekonomi ile doların 9 lira olması imkansız.
legendary
Activity: 2044
Merit: 1133
February 22, 2023, 10:48:04 PM
imkansız normal şartlar altında, yüksek enflasyon varsa dolar da sürekli artar. TCMB bu sene sonu dolar kuru tahmini anketi 23 tl civarında bence o bile az...ytd
legendary
Activity: 896
Merit: 974
#SWGT CERTIK Audited
February 22, 2023, 04:20:55 PM
Konu başlığının açıldığı haberde ki gazetenin haberinin yayınlandığı tarihte 1 dolar 18,23 TL civarı imiş bugün 1 dolar 18,64 TL civarı. Buradan bakan benim elf gözlerim doların 9 TL civarına düşmediğini görüyor. Hatta dolar bu süreç zarfında euro, sterlin olmak üzere neredeyse bir çok para birimine karşı değer kaybetti. Demek ki ekonomi öyle demek ile olmuyormuş.

Doların 9 TL'ye düşeceği haberi çıkalı üstünden altı ay geçmiş, benim attığın entry'nin de üstünden iki buçuk ay geçmiş. Dolar 18,23'ten 18,64'e çıkmış ilk önce bu zaman zarfında şimdi ise güncel olarak 18,87 TL. Kuru baskılamak için basılan sürekli paradan ve çeşitli uğraşlardan bahsetmiyorum bile. Kur baskılanmış hali bu, baskılanmamış olsa olacakları düşünmek bile istemiyorum.
legendary
Activity: 1890
Merit: 1273
January 12, 2023, 06:42:49 AM
İktidarı hiçbir zaman sevmedim. Sağ görüşlü partiler ülkeye her zaman zarar vermiş ve ülkeye kattıkları hiçbirşey olmamış olanı satmaktan başka.
Muhalefet tarafıda muhalefetten öteye gitmek cidden istemiyor. 2. En büyük parti başkanı resmen hatalarını tekrarlıyor düşünebiliyormusun bir başkan seçimde oy kullanamıyor. Cheesy şaka gibi.

Son dönemde gelen açıklamalardan sonra oy verecek parti cidden bulamıyorum. Biri der özerklik bir diğeri der dil problemi var bir diğeri diyorki 6'lı masadan onay alacak Cheesy Şakamısınız lan siz. Şakamı. Bunlar parti başkanı öylemi? %1 oy alamayacağı kesin adamın konuşma hakkı olduğunu düşünüyor.

TL değer kaybetmeye devam edecek sorun sadece dolar partiesinde olsa neyse diyeceğimde şuan bankalar %26 mevduat faizi veriyor bu halde dolar 19larda Cheesy şaka gibi.
hero member
Activity: 868
Merit: 878
January 11, 2023, 03:58:03 PM
TL'ye değer katmak için yaptığımız en ufak birşley yok fed'in etkisi dolar üzerinde görünüyor ve dolaşımdaki miktar her geçen gün azalıyor buna karşın biz hala para basıyoruz arağ ülkelerinden gelen para bir yere kadar baskılar bir süre sonra piyasa her zaman değerini bulur.  Bunlar bilmiyormu sanıyorsunuz  gitmeden önce daha çok paraya doymak istiyorlar yoksa olan orta gelirle fakire oluyor zengine birşey olduğu yok.

Gitmek konusunda emin değilim. Mecliste en büyük parti olmaya devam edecekler, görünen tablo şu an tam olarak bu. 6’lı masanın da seçilen cumhurbaşkanı 6 liderden onay almak zorunda gibi akla mantığa aykırı açıklamasıyla şu anda mevcut cumhurbaşkanı oylarını buradan toplamaya devam ediyor. Yani tabloyu gidecekler diye görmeyin.

TL’ye verilen değer diyeceğim de TL’ye değer vermiyoruz ki. TL son yılların en vahim tablosunu yaşıyor. Doların gerileyeceğini düşünmek Polyannacılık olur sadece.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
January 11, 2023, 07:25:11 AM
legendary
Activity: 1890
Merit: 1273
January 11, 2023, 04:40:34 AM
TL'ye değer katmak için yaptığımız en ufak birşley yok fed'in etkisi dolar üzerinde görünüyor ve dolaşımdaki miktar her geçen gün azalıyor buna karşın biz hala para basıyoruz arağ ülkelerinden gelen para bir yere kadar baskılar bir süre sonra piyasa her zaman değerini bulur.  Bunlar bilmiyormu sanıyorsunuz  gitmeden önce daha çok paraya doymak istiyorlar yoksa olan orta gelirle fakire oluyor zengine birşey olduğu yok.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
January 10, 2023, 07:31:10 PM
Geçenki 10-11 lira aralığına düşme olayında da zaten sağlıklı bir durum yoktu. Zorlama bir şekilde düşürülen kur kısa sürede hem başladığı noktaya dönüp üzerine bir de yeni bir rekor kırdı. Şu an yerinde tutmakta bile zorlanırlarken bir daha öyle bir şey deneyeceklerini düşünmüyorum. Denemesinler de zaten onun yerine nasıl güven ortamı oluşturulur ona baksınlar.

Tabi bunu da öylesine söylemiş gibi oluyorum biraz çünkü bariz bir şekilde belli ki dolar yükselişini sürdürecek ve 20 lirayı rahatlıkla geçecek. Bu yıl geçen yılı arayacağımız bir yıl olabilir. Tabi seçim sonucu ve sonrasında yapılacaklara göre bir şeyler değişebilir de belki.

Seçimler her zaman belirsizliği kendisiyle getirip, bu dönemlerde dövizi yükseltmiştir. Yine bir seçim dönemine giriyoruz ve dövizin yükselmesi benim beklentim. Döviz yükselir ve 20’yi kendine taban edinirse, 20’ye düşer mi diyeceğimiz günler gelirse daha zor zamanların başlangıcını fitillemişiz demektir. Bir şekilde baskılandı, seçim arefesinde ne olacağını kimse kestiremiyor.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
January 10, 2023, 05:02:21 PM
Geçenki 10-11 lira aralığına düşme olayında da zaten sağlıklı bir durum yoktu. Zorlama bir şekilde düşürülen kur kısa sürede hem başladığı noktaya dönüp üzerine bir de yeni bir rekor kırdı. Şu an yerinde tutmakta bile zorlanırlarken bir daha öyle bir şey deneyeceklerini düşünmüyorum. Denemesinler de zaten onun yerine nasıl güven ortamı oluşturulur ona baksınlar.

Tabi bunu da öylesine söylemiş gibi oluyorum biraz çünkü bariz bir şekilde belli ki dolar yükselişini sürdürecek ve 20 lirayı rahatlıkla geçecek. Bu yıl geçen yılı arayacağımız bir yıl olabilir. Tabi seçim sonucu ve sonrasında yapılacaklara göre bir şeyler değişebilir de belki.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
January 09, 2023, 01:20:34 PM
Konuya güncelleme yapma vakti herhalde geldi, şu an 19 liraya yaklaştı, başlıktaki 9’un yanına 1 yazıp konuyu öyle takip etmek daha doğru olacak galiba, dolar bu zamlardan sonra, bu para basımlarından sonra daha 10 lira seviyesine düşeceğini zannetmiyorum,
hero member
December 22, 2022, 03:56:10 AM
Uzun bir süre tek haneleri unutmamız gerekebilir. Şuan hakettiği en az 24-25 türk lirası olan 1 dolar 18-19 arasında duruyor. Ekonomiksel olarak hiç iyi gözükmüyor üstüne üstlük her gün daha kötü ne olabilir derken daha kötüsü başımıza gelmeye başlayacak. Enflasyon artıyor ve paramızın değeri gün geçtikçe düşerken doların düşmesi imkansız.

Dolar 24-25 lira olması lazım diyoruz da hocam nasıl böyle stabil tutabiliyorlar? Kazık çakmış gibi 18.6’dan ileri gitmiyor vallaha nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama bir şeyleri doğru yapmayı biliyorlar. Dolar eğer dediğiniz gibi 24 olması gerekirken bu seviyede tutuluyorsa yavaş yavaş geri de çekebilirler inşallah yani artık inanmak istiyorum buna. Çünkü enflasyon belimizi kırdı, çünkü hayat pahalılığı bizleri mahvetti artık hayatın ucuzlaması gerekiyor.
Doların oraya çapa atmasının nedeni kur korumalı mevduat hesapları. Direkt olarak dolar talebini yok etti. Şahsen ben artık maaşımdan arttırdığımı eğer coine de çevirmeyeceksem dolar almak yerine kur korumalıya atıyorum. Zaten dolar almakla aynı mantığı var. Bu böyle gitti. Büyük bir zıplama olursa dolarda ki maaş zamları sonrası bence dolar yüzde yüz artar, bu 18.6 sınırı da delinir bence. 20 üstünde yeniden dengeye girecek kaç olacağını kestirmek zor.

Bakalım göreceğiz hocam. Bu süreçte iyi tuttular doları. Sadece kur korumalının etkisi olduğunu düşünmüyorum. Ara sıra satışlar yapılmıştır bence. Piyasada doları stabil tutmak için çok çaba gösteriliyor bana göre. 3 ay önce 18.20 olan dolar bugün 18.66. Normalde 3 ayda sadece 46 kuruşluk artış görmeye alışkın değiliz. İnşallah bu istikrar sürer de dolar yavaş yavaş geriler. Benim alım gücüm yükselsin ben paramı sabit kalmasına razıyım.
legendary
Activity: 2170
Merit: 1306
December 22, 2022, 12:43:59 AM
Uzun bir süre tek haneleri unutmamız gerekebilir. Şuan hakettiği en az 24-25 türk lirası olan 1 dolar 18-19 arasında duruyor. Ekonomiksel olarak hiç iyi gözükmüyor üstüne üstlük her gün daha kötü ne olabilir derken daha kötüsü başımıza gelmeye başlayacak. Enflasyon artıyor ve paramızın değeri gün geçtikçe düşerken doların düşmesi imkansız.

Dolar 24-25 lira olması lazım diyoruz da hocam nasıl böyle stabil tutabiliyorlar? Kazık çakmış gibi 18.6’dan ileri gitmiyor vallaha nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama bir şeyleri doğru yapmayı biliyorlar. Dolar eğer dediğiniz gibi 24 olması gerekirken bu seviyede tutuluyorsa yavaş yavaş geri de çekebilirler inşallah yani artık inanmak istiyorum buna. Çünkü enflasyon belimizi kırdı, çünkü hayat pahalılığı bizleri mahvetti artık hayatın ucuzlaması gerekiyor.
Doların oraya çapa atmasının nedeni kur korumalı mevduat hesapları. Direkt olarak dolar talebini yok etti. Şahsen ben artık maaşımdan arttırdığımı eğer coine de çevirmeyeceksem dolar almak yerine kur korumalıya atıyorum. Zaten dolar almakla aynı mantığı var. Bu böyle gitti. Büyük bir zıplama olursa dolarda ki maaş zamları sonrası bence dolar yüzde yüz artar, bu 18.6 sınırı da delinir bence. 20 üstünde yeniden dengeye girecek kaç olacağını kestirmek zor.
hero member
December 20, 2022, 03:00:13 AM

legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
December 19, 2022, 04:22:13 PM
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
December 19, 2022, 05:03:50 AM
Yılın bitmesine iki hafta kaldı bu süre içinde döviz kurunu bir ihtimal aşağılara çekebilirler diye düşünüyorum ama kuru aşağılara çekebilecek bir yöntem aklıma gelmiyor durduk yerede döviz kuru düşürülemez. Artı eksi pek bir gelişme olmadığı sürece 18,60-18,70 aralığında yılı tamamlar gibi duruyor bir şekilde baskılanıyor. 2023 yılı ile birlikte ücret vergi artışları enerji fiyatlarındaki artışlar dolayısıyla maliyetlerin artması dolayısıyla bir çok ürüne zam olarak karşımıza çıkacak. Ocak 2023 ile beraber dolar kuru rahatlıkla kendini 19 lira üzerine atacağını düşünüyorum. Dolar şimdi 9 lirada sabit kalsa mevcut duruma göre alım gücü neredeyse %50 artmış olur.

Mevcut duruma göre düşünmek doğru değil hocam, aldığımız maaş aynı ama uzun soluklu olarak dolar 9 lira bandında kalmaz çünkü tl arzı gün geçtikçe kendiliğinden artıyor, sürekli tl basılıyor bu doğal olarak enflasyon yaratıyor, paramız değerini kaybediyor, yani 9 liraya düşse de uzun vadeli yine geldiği yere geri çıkacak, şu an Türkiye günü kurtarma politikası ile hareket ediyor ne yazık ki,
Pages:
Jump to: