Pages:
Author

Topic: Dolar 9 TL’ye geriler mi? - page 4. (Read 891 times)

hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
December 18, 2022, 11:05:05 AM
Yılın bitmesine iki hafta kaldı bu süre içinde döviz kurunu bir ihtimal aşağılara çekebilirler diye düşünüyorum ama kuru aşağılara çekebilecek bir yöntem aklıma gelmiyor durduk yerede döviz kuru düşürülemez. Artı eksi pek bir gelişme olmadığı sürece 18,60-18,70 aralığında yılı tamamlar gibi duruyor bir şekilde baskılanıyor. 2023 yılı ile birlikte ücret vergi artışları enerji fiyatlarındaki artışlar dolayısıyla maliyetlerin artması dolayısıyla bir çok ürüne zam olarak karşımıza çıkacak. Ocak 2023 ile beraber dolar kuru rahatlıkla kendini 19 lira üzerine atacağını düşünüyorum. Dolar şimdi 9 lirada sabit kalsa mevcut duruma göre alım gücü neredeyse %50 artmış olur.
full member
Activity: 406
Merit: 188
December 17, 2022, 03:53:28 PM
Keşke daha aşağılara inse de rahat etsek. Ne alabildiğimizi biliyoruz ne satabildiğimizi. Planlı programlı bir iş yapamıyoruz artık. Tahmin de etmiyorum alıp başını gider de düşer de. Piyasaya güven gelmedikçe böyle tahmin yapar yapar durulur.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
December 16, 2022, 04:42:54 PM
Dünden itibaren 200 tl nin basım hızı iki kat arttırılmış yani daha fazla tl basılıyor bu dolar burada durması bile zor. Bugün yarın kur korumalı hesaplar kapatıldığında ortaya çıkacak tl dolaşıma girmeyecek bunlarda dövize gireceğine göre doların gidecek çok yolu var ama o yol ters taraf değil yukarı yönlü.

Doların şu anda 22-23 TL olması gerektiğini ama bastırıldığını bütün ekonomi uzmanları söylüyor. Ne zaman kemeri çözecekler de yükselecek diye bekliyoruz geçen sene bu zamanlarda ikiye katlamıştı sonra ani bir düşüş ile manipülasyon yapılmış ama zamanla rekorunu yenilemişti. Şimdi de yeni rekorlara az kaldı gibi görünüyor. Artık doların tek hanelere düşmesi hayal, iktidar değişse bile en azından önümüzdeki 5 yıllık süreçte böyle bir şey mümkün olamaz.
Ben genelde 25 civarı gibi duymuştum. Hocam ne olursa olsun bu ülkede doların olağan üstü adımlar atılmadıkça düşmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Bu ülkede iki şey değişmiyor benim gördüğüm kadarıyla. 1- Türk Lirası ile borçlanmak her zaman kârlı oluyor. 2- TL'nin değer kaybı durdurulamıyor. 2.'si için emin olmadığım bir şey var, gelişmekte olan ülkelerde aynı durum olabilir bizdeki gibi. 20 sene önce bir su atıyorum 50.000 lira ise şimdi 3 lira(yani 3 milyon). Ama İngiliz filmi izledim, adam 1994'te gene neredeyse aynı miktarda sterline ürün alıyor, sadece bize göre çok az olan enflasyon farkı var. Belki 2000 sonrası doğan kişiler anlamaz, bizde '1 milyoncu' diye dükkanlar var. İçinde 1 milyon ürün var esprisi yapılıyor falan sanarlar herhalde. Eskiden fiyatları 1 milyon liraydı. Ama yanlış bilmiyorsam bu işin çıktığı Japonya'da '100 yen'ci dükkanlar için fiyat değişimleri çok az uzun yıllardır. Yani önümüzdeki 5 yılda ne kurda ne de TL'nin değerinde kayda değer bir iyileşme beklemek çok zor.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
December 15, 2022, 12:36:37 PM
Dünden itibaren 200 tl nin basım hızı iki kat arttırılmış yani daha fazla tl basılıyor bu dolar burada durması bile zor. Bugün yarın kur korumalı hesaplar kapatıldığında ortaya çıkacak tl dolaşıma girmeyecek bunlarda dövize gireceğine göre doların gidecek çok yolu var ama o yol ters taraf değil yukarı yönlü.

Doların şu anda 22-23 TL olması gerektiğini ama bastırıldığını bütün ekonomi uzmanları söylüyor. Ne zaman kemeri çözecekler de yükselecek diye bekliyoruz geçen sene bu zamanlarda ikiye katlamıştı sonra ani bir düşüş ile manipülasyon yapılmış ama zamanla rekorunu yenilemişti. Şimdi de yeni rekorlara az kaldı gibi görünüyor. Artık doların tek hanelere düşmesi hayal, iktidar değişse bile en azından önümüzdeki 5 yıllık süreçte böyle bir şey mümkün olamaz.

Doların bu durduğu yer de yer değil, bu yerde uzun süredir stabil seyrediyor, bu stabillik nereye kadar devam edecek, nereye kadar bunu böyle durduracaklar bilmiyorum, şu an baskılandığı hal bile 18.65, 20 lira üstü gelecekte çok rahat görünebilecek bir seviye, 200 tl basımının artması demek devasa şekilde piyasaya para girecek demek,
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
December 15, 2022, 12:20:20 PM

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
December 15, 2022, 02:50:25 AM
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
December 14, 2022, 03:42:14 PM
Konu başlığının açıldığı haberde ki gazetenin haberinin yayınlandığı tarihte 1 dolar 18,23 TL civarı imiş bugün 1 dolar 18,64 TL civarı. Buradan bakan benim elf gözlerim doların 9 TL civarına düşmediğini görüyor. Hatta dolar bu süreç zarfında euro, sterlin olmak üzere neredeyse bir çok para birimine karşı değer kaybetti. Demek ki ekonomi öyle demek ile olmuyormuş.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
September 21, 2022, 07:07:33 AM
Bu zihniyetle, dediğim dedikçilikle, güvensizlikle, tek adamcılıkla, bilim dışı ekonomik icraatlar ile döviz kurunun düşmesini beklemek doğru olmaz ha birde sürekli olarak karşılıksız olarak para basılması durumu var. Karşılıksız para basılması paranın değerinin azalmasına sebep olur. Bakanın türk lirası dibin dibinde daha gideceği yer yok dediğinde kur 14,83 liraydı (22 Mart 2022) böylesi akla bilime aykırı bir açıklama yapan birisine bakan koltuğu emanet edilmiş. Başta adalet güven ortamı sağlanmadı sürece kimse Türk Lirasında kimse durmayacaktır.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
September 21, 2022, 04:53:16 AM
Keşke insansam 9 TL’ye düşeceğine ancak buna inanamıyorum.Çok zor bir ihtimalden bahsediyoruz.18’den 11’e düşürücü KKM etkisi oldu ama tek başına KKM bu fiyata indirdi demek aşırı iyi niyetli düşünmektir.Eş zamanlı piyasaya satılan $’ların panik satışının etkisiyle güzel bir dalga yakalamasından sonra 11 TL’ye kadar geriledi evet ama devamında yine başladığı noktaya geri geldi.Yani 9’a dönse, siz bunu kendi lehinize kullanıp alacağınız elektronik eşya yada araba gibi ürünleri almakta kullanın.
sr. member
September 21, 2022, 02:13:28 AM
Doların 9 TL'ye gerilemesi mümkün. Bunu daha önce yaptıkları hareketten anlıyoruz. KKM ile nasıl dolarda gerileme olduysa yine bir yolunu bulup doları düşürebilirler. Peki bu halkın işine yarar mı? Önceki düşüşte nasıl hiçbir ürünün fiyatı düşmediyse yine aynısı olur. Herhangi bir üründe indirim görebildik mi?
Böyle bir şeyi yapabilirlerse geçen sene 8 TL olan doların şimdi 9 TL'ye düşmesi bir başarı olarak gösterilmeye çalışılır. Seçim yılına girdiğimiz için hiçbir şeye olmaz diyemiyorum. Şu da bir gerçek ki Bitcoin yatırımcıları olarak doların düşmesi bizim işimize gelmez. Hem Bitcoin fiyatı TL bazında düşmüş olacak hem de tüketici fiyat endeksi düşmeyeceği için alım gücünde hiçbir iyileşme olmayacak.

Aslında TL olarak dolar düşerse bizim için bitcoin fiyatı olarak bir fırsat sayılabilir, unutmamak lazım ki bizim sahip olduğumuz para, elimizdeki bitcoin cinsi kadar paradır, karşılığı TL bizi etkilemez, en azından TL değer kazanırsa daha fazla Bitcoin alma şansı doğacak bize çünkü biliyoruz ki bu düşüş kalıcı etkiler yaratmayacak,
legendary
Activity: 2968
Merit: 1478
Rollbit.com Crypto Futures
September 20, 2022, 11:01:04 AM
Doların 9 TL'ye gerilemesi mümkün. Bunu daha önce yaptıkları hareketten anlıyoruz. KKM ile nasıl dolarda gerileme olduysa yine bir yolunu bulup doları düşürebilirler. Peki bu halkın işine yarar mı? Önceki düşüşte nasıl hiçbir ürünün fiyatı düşmediyse yine aynısı olur. Herhangi bir üründe indirim görebildik mi?
Böyle bir şeyi yapabilirlerse geçen sene 8 TL olan doların şimdi 9 TL'ye düşmesi bir başarı olarak gösterilmeye çalışılır. Seçim yılına girdiğimiz için hiçbir şeye olmaz diyemiyorum. Şu da bir gerçek ki Bitcoin yatırımcıları olarak doların düşmesi bizim işimize gelmez. Hem Bitcoin fiyatı TL bazında düşmüş olacak hem de tüketici fiyat endeksi düşmeyeceği için alım gücünde hiçbir iyileşme olmayacak.
copper member
Activity: 644
Merit: 269
September 16, 2022, 04:13:53 PM
Bu faiz oranlarıyla, bu faturalarla, bu ekonomik kurla ve bu ekonomik yönetimle, herşeyden ziyade bu bakanlarla maalesef olmaz. Ekonomiden haberi olmayan bakan olabilir mi? Türkiye’de oluyor. Ekmeği 5 lira yaptıkları için övünen bakan olabilir mi? Maalesef oluyor. Öğretmenler ağlamasın, mühendisler de atanamıyor ama ağlıyorlar mı diyen bakan olabilir mi? Maalesef oluyor. O yüzden dolar 9 liraya geriler mi? Gerilemesi için çok büyük şeyler yapmamız lazım. Köklü değişiklikler mesela.
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
September 16, 2022, 03:28:39 PM
Herşey olur. Bir bakmışsınız 29 bir bakmışsınız 9 olmuş. Hatırlarsınız ki anlık bir haberle 18’den 11 türk liralarına kadar gerileme olmuştu. Gerileme olur ama neyle veya nasıl tam olarak onu bilmiyorlar. Önemli olan kalıcı olması oralarda. Ha yine 19 dan 9 a düşürmesini bilirler ama kalıcı olmadıktan sonra hiçbir anlamı yok. Sadece anlık olarak birileri daha zengin olur öyle olursa.

Katılıyorum size hocam. 19’dan 9 a düşürürler de önemli olan orada kalıcı kalmadıktan sonra bir anlamı olamayacağıdır. 9’a düştü diyelim, hayatın akışında 9 TL dolar olarak yansırsa güzel. ama bu fiyatı üreticiler baz almaz eminim onlar fiyat düşürmeye gitmezler. fiyat düşürmeye giderlerse bu fiyat değişikliği kalıcı olur demektir. işin özü 9’a indirmek değil, 9’da kalıcı olmakta.
sr. member
September 16, 2022, 02:02:53 PM
Faizlere tavan yaptırmadan böyle bir düşüşün olması imkansız. Zaten Türkiye Cumhuriyeti devleti asgari ücretlisine 400-500 dolardan fazla verebilecek bir ihracat kapasitesine de sahip değil. Bence kur şu saatten sonra 15 e insin sonra da sabitlensin bu arada enflasyon ayda %1 i geçmesin ben razıyım hiç değilse adam akıllı tasarruf yapar, ona göre rahatlıkla ürün alabiliriz. Son zamanlarda bu dolar mevzusu çok büyüdü. Kur korumalı mevduatın da kapatılması gerekiyor.

Güzel çözümler aslında hocam , 15 TL 1 dolar olsun ve enflasyon yükselmesin, belki o zaman biraz kendimize geliriz, asgari ücretlinin 300 dolara yaşadığı ve bunun bir rutin olduğu ülkede bu bile lükse kaçıyor, bir kaç sene önce dolar 10 olacak dersen inanmazlardı şimdi 20 lira, son zamanlarda artış üstüne artış derken artık tutunacak bir dal kalmadı, TL de duranın parası eridi, gitti
legendary
Activity: 2170
Merit: 1306
September 15, 2022, 04:03:52 PM
Faizlere tavan yaptırmadan böyle bir düşüşün olması imkansız. Zaten Türkiye Cumhuriyeti devleti asgari ücretlisine 400-500 dolardan fazla verebilecek bir ihracat kapasitesine de sahip değil. Bence kur şu saatten sonra 15 e insin sonra da sabitlensin bu arada enflasyon ayda %1 i geçmesin ben razıyım hiç değilse adam akıllı tasarruf yapar, ona göre rahatlıkla ürün alabiliriz. Son zamanlarda bu dolar mevzusu çok büyüdü. Kur korumalı mevduatın da kapatılması gerekiyor.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
September 15, 2022, 05:46:28 AM
Kesilmiş atar damarı yara bandı ile kapatmaya çalışmak hoşuma gitti. Ben de büyük bir yangına birkaç kova su atmak gibi bir şey olur diyecektim. Hükümetin böyle hamlelerinin nasıl ortaya çıktığını hayal edebiliyorum. Bir grup yetkili toplantıda olmalılar. Bilim, akıl, eğitim vs gibi şeylerden nasibini alamamış muhtemelen Kartal İmam Hatip mezunu bir gruba işin eğitimini almış uzmanlar işin doğrusunu anlatmaya çalışır. Badem bıyıklılar diyor ki 'yau sen onu bunu bırak kardeşim biz teknik şeylerden anlamıyoz, yok mu bi yöntemi yau piyasaya para sürmenin yöntemini bulun böyle düşsün biraz' falan. Karşıdaki de yani efendim işte kalıcı çözüm olmaz, ileride durumu daha da kötü hale getirse madem ısrar ediyorsunuz işte KKM var veya bu konudaki saçma şey var gibi açıklamaya çalışır. Karşıdaki badem bıyıklı da he yaaauuu yapak işte falan hiç anlamadan he he yapak yau der. Yemin ediyorum bu adamların ülke yönettiği toplantılar böyle geçiyordur. Kardeşim biz anlamayız yok mu bi yolu yauu diye diye ülke yönetiyorlar. Uzun vadeli, kalıcı çözümlü ve mantıklı plan yok. Böyle zorlaya zorlaya ülkeyi bitirdiler.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1481
September 15, 2022, 04:55:35 AM
Böyle bir düşüş olmasının kimseye bir faydası yok, sert düşüş yerine sert yükseliş getirir ve ekonomiye daha çok zarar verir. Üretime önem vermedikçe ve ihracatı arttırmadıkça dövizin düşüşleri sadece kısa vadeli olur.
Kasa boşken böyle bir hamle yapmak intihardan farklı olmaz, devlet kademesindeki giderlerin iki katına çıkmasına bile sebep olabilir. Memurlara verilecek maaşlardan tutun noter işlem ücretine her yerde kaosa sebep olur Smiley
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
September 14, 2022, 03:28:18 PM
Herşey olur. Bir bakmışsınız 29 bir bakmışsınız 9 olmuş. Hatırlarsınız ki anlık bir haberle 18’den 11 türk liralarına kadar gerileme olmuştu. Gerileme olur ama neyle veya nasıl tam olarak onu bilmiyorlar. Önemli olan kalıcı olması oralarda. Ha yine 19 dan 9 a düşürmesini bilirler ama kalıcı olmadıktan sonra hiçbir anlamı yok. Sadece anlık olarak birileri daha zengin olur öyle olursa.
sr. member
Activity: 959
Merit: 292
September 14, 2022, 03:04:36 PM
Gerileyecek ama bu uzun sürmez ve gerilemesi aynı zamanda gerilmesi anlamına gelecek...
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
September 14, 2022, 02:52:04 PM
Bankaların yurtdışındaki varlıklarını Türkiye'ye getirerek döviz dengesini Türk Lirası yönüne getirmeyi düşünmek daha önceki hatalı hareketler zincirine yeni bir zincir eklemek olur. Bu işlemin bankalar açısından yaratacağı sorunlar bir yana patlamış aort atar damarını yara bandıyla kapatmaya çalışmaktan farksız olur. Bahsi geçen tutar 25B $ gibi bir rakam ve düşünülen etkiyi yapması mümkün değil. Defalarca aynı şeyi denediler. Gerçek bir plan olmadan, merkez bankası siyasi değil de bağımsız bir kurum olmadan bu güvensizliğin ve sorunun düzelme olasılığı yok. İyi bir plan yapıldığında bile bir şeylerin düzelmesi seneler sürecektir. Aksi taktirde alacakları önlemler bir kaç aylık düşüş ki belki daha az bir süre düşüş dışında hiç bir şeyi sağlayamaz. Seçim stratejisi olarak geçici ferahlık için yapılacak her hamle gelecekte çok daha büyük yük olarak geri dönecek.

Seçim stratejisi olarak görüldüğünü düşünüyorum bende. geçici bir etki yaratsın ki şunu söyleyebilirim seçimden önce mutlaka piyasaları rahatlatıp bir kaç ay oy toplamayı deneyecekler. seçimden sonrası için ise hiç önemli değil seçilelim de yaparız birşeyler mottosu var bana göre. bu yüzden geçici çareler ancak deliğe ip tıkamak gibi. akan su bir yerde o ipi o delikten atar ve fışkıran su önüne ne gelirse alır götürür.
Pages:
Jump to: