Pages:
Author

Topic: Doların gidebileceği son nokta ? - page 2. (Read 1637 times)

full member
Activity: 686
Merit: 104
December 06, 2020, 06:52:21 PM
doların gidebileceği son nokta diye bi şey yok bence dolar gideceği kadar gitmeye hazır hatta o kadar hazır ki bizimle top oynuyor resmen Cheesy
hero member
Activity: 1288
Merit: 961
November 16, 2020, 05:49:18 PM
İktidarın gidebileceği son nokta ile eşdeğerdir Cheesy
hero member
Activity: 2170
Merit: 640
Undeads.com - P2E Runner Game
November 16, 2020, 05:43:38 PM
Dolar bundan sonra kolay kolay yükselmeyecek gibi duruyor fakat her ihtimali göz önünde bulundurmak lazım.
7.70 seviyesine yükseldi hafta başındayız daha tabiki. Illaki önünü kesecektir sene sonuna kadar 8.5 seviyesine tekrar gelmeyeceğini düşünüyorum.
Hocam doların yükselmemesi için hiç bir sebep yok, bir tane mantıklı sebep bulsam inanmaya hazırım ama yok, 2021 yılında dolar 13 liralara yükselirse hiç şaşırmayın, şu anki düşüş sağlam bir faiz artırımı beklentisinden ve aynı zamanda imf anlaşması sinyali verildiğinden oldu ama beklenti fiyatlandı, haber gelince yükseliş devam eder bence. Hele bir de faiz artışı beklentinin altında kalırsa çok sert yükselir.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
November 16, 2020, 01:18:45 PM
Dolar bundan sonra kolay kolay yükselmeyecek gibi duruyor fakat her ihtimali göz önünde bulundurmak lazım.
7.70 seviyesine yükseldi hafta başındayız daha tabiki. Illaki önünü kesecektir sene sonuna kadar 8.5 seviyesine tekrar gelmeyeceğini düşünüyorum.
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
November 16, 2020, 09:22:37 AM
MB yüksek faiz arttıracağına inancım tam 600-700 baz bile gelebilir başka seçenek kaldığını sanmıyorum .(Ytd)
MB yüksek faizinde küçük yatirimcı bozar faize koyar gibi geliyor, büyük yatırımcı 8.50 den satanlar diyelim,  artık yavaştan toplar gibi (ytd)
Sonuç dolar minik bir 7.30 7.20 görebilir ama buradan balinalar alacaktır. Yani yüksek faiz artışa rağmen düşüş kısmı kalacak dolar hareketi yataya bağlayıp 3-4 ay 7 ila 8 arasında kalabilir gibi duruyor. (Ytd)

2018 Eylül'de 625 baz puan faiz artışı gelmişti benzer bir senaryo bekliyorum

Haftalık Rsi
Aylık Rsi
Zaten tamamen aşağı baş vermiş.

Not:  Kişisel fikirdir. Yatırım tavsiyesi degildir.
legendary
Activity: 2268
Merit: 2584
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
November 16, 2020, 07:38:59 AM
Dolar iyi saldı yalnız şaka gibi ..İçimden bir his sanki daha da salacakmış gibi hissettiriyor ama uzun vadeli asla düşünmüyorum.
Uzun vadede 10 doları göreceğiz gibi.Ondan sonra ne olur bakacağız.

Geçmişteki döngüleri tespit edebilmek adına son 10 seneye ait verileri incelemiştim. Genellikle en derin düşüşler %22 civarında gerçekleşmiş onlar dışında %8 - %9 civarındaki düşüşler çok daha sık görülmüş. Şu an tepe noktasına göre o seviyelere inmiş durumda dolar kuru.

1,78 - 1,39 düşüş yüzdesi: %22 (2010)
1,89 - 1,74 düşüş yüzdesi: %8   (2012)
2,35 - 2,06 düşüş yüzdesi: %14 (2014)
3,04 - 2,76 düşüş yüzdesi: %9   (2016)
3,89 - 3,40 düşüş yüzdesi: %8.8(2017)
3,98 - 3,71 düşüş yüzdesi: %7   (2018)
6,58 - 5,17 düşüş yüzdesi: %22 (2018)
7,12 - 6,73 düşüş yüzdesi: %6   (2020)
8,51 - 7,63 düşüş yüzdesi: %9   (2020)

Genellikle bu seviyelerden dönmüş ama umarım bu sefer daha derin bir düşüş gerçekleştirir. 10 senede 1,39'dan 8,51'e yükselmiş bir kur için %9'luk düşüş en fazla düzeltme olarak anılabilir.

Bu arada 10 senede 1.39 TL'den 8,51'e yükselmesi kaybedilmiş değerin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Üretim toplumuna dönüşemediğimiz sürece bunun sonu yok. Doların gidebileceği son noktanın öngörüsü de yapılamaz o yüzden. Sistemsel olarak bir şeylerin mutlaka değişmesi gerek bireysel alışkanlıklardaki değişimlerin de bu süreci takip etmesi gerek. Aslında ülkede her noktada olan adaletsizliği ekonomide de görüyoruz bunun sonucunda hep birlikte kaybediyoruz. Hiç bir şey üretmeden milyonlar kazananların olduğu bir ülkede hayatını toprağın altındaki madenlerde geçiren insanlar yada çiftçiler yoksulluk içerisinde geçiriyor. Herkesin ürettiği kadar kazanabildiği adil bir sistem geliştirilmediği ve üreticiye değer verilmediği sürece kurtulma şansımız yok.
sr. member
Activity: 1358
Merit: 374
November 16, 2020, 04:26:55 AM
Merkez bankası doların öngörüsü yok dedi. Denecek bir şey yok demekki.

Bu açıklama yapıldıktan sonra sanırım merkez bankası müdürü görevden alındı, onun yerine yeni atama yapıldı, doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar misali kovulması biraz gerçekçi söylediği izlenimini oluşturdu bende
legendary
Activity: 1666
Merit: 1030
November 16, 2020, 03:09:45 AM
Dolar iyi saldı yalnız şaka gibi ..İçimden bir his sanki daha da salacakmış gibi hissettiriyor ama uzun vadeli asla düşünmüyorum.
Uzun vadede 10 doları göreceğiz gibi.Ondan sonra ne olur bakacağız.
member
Activity: 1008
Merit: 19
Backed.Finance
October 31, 2020, 11:30:47 AM
Açıkcası ben artık uç bir nokta göremiyorum, eğer istediğimiz şey çin gibi olmak iş gücünü yükseltmekse (ki yanlış) o zaman emin adımlarla devam edecektir açıkcası ben oy uğruna hala dış güçler demeye devam edeceğimize ve ülkeyi mikimize tkacağımızı düşünmüyorum.
hero member
Activity: 2170
Merit: 640
Undeads.com - P2E Runner Game
October 30, 2020, 03:55:48 AM
Bir merkez bankası başkanının bu kadar talihsiz bir açıklama yaptığı ülkede vatandaş nasıl kendi parasına güvenebilir anlayamıyorum, yaptığımız yorumların siyasetle alakası yok, bu artık ülke meselesi. Adamın bu açıklamasının altında benim anladığım, bir şekilde müdahale etmek istiyorlar ama baskı yüzünden bir şey yapamıyor gibi sanki. Böyle bir merkez bankası varken dolar kurunun düşmesini beklemekte herhalde biraz saflık olur.
legendary
Activity: 2268
Merit: 2584
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
October 28, 2020, 11:14:36 AM

Merkez bankası o kadar Türk Lirası bastıktan sonra Türk Lirasının değersizleşmeyeceğini öngörmemiş olamaz. Ekonomi ve paranın değeri hakkında çok az fikri olanlar bile size bu bilgiyi sunabilir. Bir para biriminin adedi karşılığı olmadan arttırılırsa o para birimi sürekli olarak değer kaybeder. Doların öngörüsü yok çünkü Türk Lirasının bir limiti yok, doların öngörüsü yok çünkü kasamız boş. Devletlerin paralarının karşılığı potansiyelleridir bizim geleceğe dair bütün birikimlerimiz, bütün umutlarımız birilerinin günden güne çalmasıyla yok olmaya devam ediyor. Umarım çocuklarımız Türk Lirasıyla bir şeyler alabilecek durumda olur Venezuela'yı örnek gösteriyoruz hep, adamların petrolü var biz de hiç bir şey yok.

Bir gün ekonomimiz çökerse geride dönüp bakacağımız içi boşaltılmış bankalar ve bol miktarda dikilmiş beton bloklar dışında hiç bir şey kalmayacak. Tamamen çıkar ilişkilerine dayanan devletin malı deniz mantığıyla yönetilmeye devam edersek bu süreçten sadece altın ve BTC gibi sınırlı üretime sahip birimlere yatırım yapanlar kısmen kurtulabilecek. Bu gidişle biz Venezuela'dan da kötü duruma düşebiliriz. Sadece üzülebiliyorum, elden başka bir şey gelmiyor.

Siyasi konuşmuyorum bu arada yarın başka bir hükümette gelse hem milletçe hem yönetim şeması olarak düşünce yapımız değişmediği sürece bizi kurtaracak hiç bir şey yok. Herkes bulunduğu makamları görev olarak görmek yerine rant kapısı olarak görmeye devam ederse, bal tutan parmağını yalar anlayışıyla yaşamaya devam edip hayatımızın her alanında gerçekten hak edenleri değil de kendimize yakın olanı önemli noktalara getirmeye devam edersek batmaktan başka çaremiz kalmayacak. Belki de iyi olur kim bilir bizi akıllandıracak tek şey belki de en dibi görmektir. Ancak büyük bir hareket artık hem toplumun hem yöneticilerin kanına işlemiş yolsuzlukların önüne geçebilir. Belki anka kuşu gibi küllerimizden yeniden doğmayı başarabiliriz o zaman.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
October 28, 2020, 10:14:24 AM
sr. member
Activity: 1470
Merit: 449
October 28, 2020, 04:54:11 AM
Pazartesi günü 7.99 TL olan Dolar bugün şimdilerde 8.26 TL yi gördü 2 gün içinde 0.27 kuruş gibi bir artış var.

100K TL ile Pazartesi günü alınan dolar - 12.515,64 $

Bugün satılırsa şimdi 103.379,22 TL. 2 günde 3.380 TL...
legendary
Activity: 1946
Merit: 1310
October 27, 2020, 04:56:02 AM
8,15 Olmuş yıl sonunu bırak ay sonuna 9û görecek gibi bu nedir arkadaş dün sabah 8 bugün 8,15 iktidar ve yönetimde yüz yok. İşin  iyice boku çıkmaya başladı.
legendary
Activity: 1666
Merit: 1030
October 27, 2020, 03:37:47 AM
Gayet iyi gidiyor dolar.
Tabi her ne kadar ürün almamız zorlaşsada
Kriptoda olduğumuz için en azından alım gücünü koruyabiliyoruz
Konuyu açtığımda 6 dolar civarındaydı sanırım
legendary
Activity: 2548
Merit: 1519
October 26, 2020, 02:42:06 PM
hiç bir zaman. Evine ekmek alamayan adama sosyal yardım başlatılır.
Makarnası, ekmeği, kömürü eksik olmaz.
Ben oyumu değiştirmediğim için bu hale düştüm demez.
Sosyal yardım devam etsin diye oyunu değiştirmez.

Orada kastettiğim dibin dibinde yaşayan parasız kesim değil Mhan hocam. Eskiden standart olan şeylerin hepsi artık lüks oldu. Orta sınıf yok edildi, ya zengin var ülkede ya fakir. Bu ülkenin en büyük kesimi olan eski orta sınıfın artık hem parası yok hem sosyal yardımdan faydalanamıyor. Vergi yükü sırtında, kredi ile tekneyi döndürüyor. Bu işin sonu nereye varacak? Bahsettiğim buydu aslında.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
October 26, 2020, 12:14:40 PM
Sene sonuna kadar 8 liranın üzerine çıkması benim için sürpriz olmaz aslında!
Geçen ay yazmıştım bu tahminimi ama beklediğimden çok daha erken geçti 8 lirayı. Demek ki aralık sonuna kadar 9 lirayı görme ihtimali var! 2 sene önceki 7 lira barajı aşıldığında, bir daha o noktaya geri dönmeyecek diye düşünenler de vardı. Ama dolar ülkemizde her zaman rekorunu tazelemiş, birkaç lira düşse bile yükseldiği noktaya gelip tekrar aşmıştır. O yüzden 10-12 liraya ulaşmasının önünde bir engel yok. Euro da aynı şekilde 9,50'yi geçerek rekor kırdı. 10 liraya ulaşması birkaç haftayı bulur...
legendary
Activity: 3164
Merit: 1517
October 26, 2020, 12:13:19 PM
Çok merak ediyorum evine ekmek alamayan adam ne zaman oyunu değiştirecek?

hiç bir zaman. Evine ekmek alamayan adama sosyal yardım başlatılır.
Makarnası, ekmeği, kömürü eksik olmaz.
Ben oyumu değiştirmediğim için bu hale düştüm demez.
Sosyal yardım devam etsin diye oyunu değiştirmez.
Bu ülkemizde sağ partilerin, ta menderes zamanından beri uyguladığı politikaların sonucu oluşmuş bir sarmal.

Peki bu sarmal ne zaman kırılır?
Bundan 15 - 20 yıl önce ülkenin %49 u diğer %51 ini besliyordu.
Bu oran gittikçe açıldı. şimdilerde ülkenin %35 inden alınan vergiler ile ülkenin %65 ini besliyorlar.
Bu oran öyle bir noktaya gelecek ki artık vergilendirilebilen kesimden toplanan vergi ile zaten vergi vermeyen muhtaç kesim finanse edilemeyecek.
İşte o zaman aydınlanacağız milletçe.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
October 26, 2020, 11:55:23 AM
Bugün de 8'i geçtik birkaç gün konuşulur sonra onu da kanıksarız millet olarak. 1-2 ay sonra 9'u geçeriz birkaç gün onu konuşuruz Twitterdan falan paylaşımlar yaparız isyan ederiz sonra o seviyeleri de kanıksarız. Sonra 10 olur bunun kanıksanamayacak noktası olan psikolojik sınırı nedir acaba? Çok merak ediyorum evine ekmek alamayan adam ne zaman oyunu değiştirecek?

Artık bu işin psikolojik bir kısmı falan kalmadı anlık olarak 8.08 deyiz dolar/tl de hedef bence hala yukarı yönlü,Ülkede üretim,tarım olmadıgı sürece böyle dışarı bagımlı kalıcaz bu durumlar ne zaman düzelir biz görürmüyüz büssürü sorunsal
legendary
Activity: 2548
Merit: 1519
October 26, 2020, 11:18:40 AM
Bugün de 8'i geçtik birkaç gün konuşulur sonra onu da kanıksarız millet olarak. 1-2 ay sonra 9'u geçeriz birkaç gün onu konuşuruz Twitterdan falan paylaşımlar yaparız isyan ederiz sonra o seviyeleri de kanıksarız. Sonra 10 olur bunun kanıksanamayacak noktası olan psikolojik sınırı nedir acaba? Çok merak ediyorum evine ekmek alamayan adam ne zaman oyunu değiştirecek?
Pages:
Jump to: