Pages:
Author

Topic: Doların gidebileceği son nokta ? - page 7. (Read 1637 times)

legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
May 07, 2020, 06:15:28 PM
Bir ay önce 7 liranın geçilmesine az kaldığını yazmıştım. Şu anda ATH rekoru tazelenmiş görünüyor. Artık çok kısa zamanda 8 lirayı görebilir diye düşünüyorum. Yaklaşık 1,5 sene geçmiş son rekorun üzerinden. Şimdi biraz riskli bir dönem var USD/TL ekseninde. Kar satışları geleceğinden, inişli çıkışlı bir gidişat görebiliriz.
hero member
Activity: 1582
Merit: 520
May 07, 2020, 04:13:03 PM
Dolar ülkemizde tl karşısında hep yukarı yönde gidiyor ve bugün 7.20 aşıldı bundan sonra üzülerek söylüyorum ki hedef 8.5 ve bu bizim ülkemize çok şeyler kaybettirecek ama söylemek isterim ki yapılan yanlış ekonomik politikalar bizleri bu noktalara getirdi .
hero member
Activity: 1400
Merit: 536
May 07, 2020, 09:15:49 AM
Dolarin gidebilcegi son nokta diye bir sey yok, bir insanin alabilecegi kilolar kendisinin elindedir, yani 50 kilo da olabilir 400 kilo da olabilir.
400 kilo var mi demeyin gercekten varlar, ve cok uzuluyorum neyse demek istedigim anlasilmistir umarim, son nokta diye bir sey yok...
hero member
Activity: 1666
Merit: 529
May 07, 2020, 06:59:23 AM
Bence burada daha açık bir şekilde anlatıyor gibi aynen durum böyle...

https://www.youtube.com/watch?v=cZ-11eGOkKM
legendary
Merit: 1030
May 07, 2020, 04:34:04 AM
Dolar uçmuş.Konu başında belirtilen seviyelere çıkmış ve bu şartlar altında daha da gider gibi.Çünkü çok sakin gidiyor.kısır döngü gibi.
full member
Activity: 266
Merit: 106
May 06, 2020, 05:22:38 PM
Twitterda gördüğüm bir sözlük entrysi duygularıma tercüman oluyor

zorunuza gitmiyor mu gerçekten merak ediyorum.

elin amerikalısının senden 7 kat daha değerli olması,
amerikan çöpçüsünün türk doktorundan daha çok kazanması,
onların 1 haftada aldığı telefon için 2-3 yıllık kredi çekmen,
ufacık çocuğun limonata satarak beyaz yakalı maaşı çıkarması,
kendi ülkende döviz için turistlerin karşısında ikinci plana atılman,
sen hayalini bile kuramazken yabancıların burada ev-arsa sahibi olması,
gerçekten hiç mi zoruna gitmiyor?
ciddi ciddi değer vermiyor musun kendine?
istemez miydin biz de rahat rahat gezelim dünyayı?
döktüğümüz alın terinin karşılığı alalım istemez miydin?
300 dolarlık telefon için yıllarca kredi ödemek zoruna gitmiyor mu?
dünyanın vergisini verirken karşılığını alamaman üzmüyor mu hiç?
gerçekten bizi kıskandıklarını falan mı sanıyorsun?

benim çok zoruma gidiyor.

güney kore'nin bilime yatırım yapıp zenginlik içinde yaşaması,
japon vatandaşının vizeyle uğraşmadan istediği ülkeye gidip dolaşması,
amerikalı çocuğun bahçede limonata satarak benden çok kazanması,
orta sınıf maaşının 10'da 1'i ile bir aylık mutfak alışverişi yapması,
çok zoruma gidiyor.

çok zoruma gidiyor sözlük.
ingiltere'deki anaokulu öğretmeni arkadaşım yıllık izinde dünya turuna çıkarken bana "sen ne yapacaksın izinde?" diye sorduğunda "bir planım yok" demek çok zoruma gidiyor.

Kaynak

Arkadaş oturup ağlanır bunlara saatlerce, ne yapsak ne etsek faydası yok ülkede harama el uzatmadan, hak yemeden, dolandırmadan saygı görecek ve hayatını iyi şartlarda idame ettirecek paraları kazanman neden bu kadar düşük ihtimal ?
legendary
Activity: 1946
Merit: 1310
May 06, 2020, 02:44:42 PM
Dolar yerindr sayiyor dolar bir yere gitmiyor ama tl mağmaya indi mağmada kaymaya başladi ee sonucta onunda dibini görmek istiyor
member
Activity: 294
Merit: 17
May 06, 2020, 02:28:41 PM
Hala gidiyor iki gündür Twitter da hash tag açtılar dolar ile ilgili ama o son sürat yoluna devam ediyor. Su sıralarda 7.20 den işlem görüyor. Buradan dolar alınmaz ama bu hızla gidişat hiç iyi değil.Allah sonumuzu hayretsin
hero member
Merit: 536
April 19, 2020, 03:21:26 AM
Dolarin gidebilecegi son nokta, Turkiye'nin ve tum global dunyanin etkilendigi seylerden farkli etkenler degildir, Turkiyenin mevcut olmayan ekonomik vizyonsuzlugu ile dolarin gidebilecegi nihai bir deger maalesef yok. "Kabile" gibi yonetilen ulkelerde ekonomik istikrar olmaz, Turk lirasi kadar degisken bir para birimi belki guney amerika ulkelerinde rastlanir, guney amerika ulkelerinin de Turkiye'den farkli oldugu soylenemez...
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
April 16, 2020, 01:26:59 PM
Zaman akıp gittiği sürece son nokta diye birşey olmaz ama bu şekilde devam ederse bizim ülkede devalüasyon kaçınılmaz son gibi duruyor.
legendary
April 10, 2020, 05:44:12 PM
Doların gideceği son nokta bana göre 8 tl seviyeleri hatırlayın bundan bir kaç yıl önce inanılmaz çıkışlar oluyordu ve o zaman dolar 7.5 lardan vs dönmüştü diye hatırlıyorum...

Son nokta diye bir şey yok bence. Sadece yıl içerisindeki son nokta için bir şeyler diyebiliriz belki. Geçmişi hatırlayacak olursak, 4 TL'ye ulaştığında aşırı yüksek bulunmuştu ve en fazla 5 TL olur diyebilmişti çoğu analist. Gördük ki, zaman içerisinde yeni rekorlar denenebiliyor. Ve her rekor sonrasında da çıtayı daha yukarı çekiyor USD! Bu yıl için 8 TL hedef koyabiliriz. Sonrası için 10 mu olur 15 mi bilemeyiz! Fakat her yeni rekor denemesinin ardından kar satışlarından dolayı mutlaka "kısmi gerileme" olacaktır.
member
Activity: 462
Merit: 14
March 27, 2020, 08:33:44 AM
Doların gideceği son nokta bana göre 8 tl seviyeleri hatırlayın bundan bir kaç yıl önce inanılmaz çıkışlar oluyordu ve o zaman dolar 7.5 lardan vs dönmüştü diye hatırlıyorum...
member
Activity: 294
Merit: 17
March 26, 2020, 09:15:19 AM
Giderken iyi gidiyor ama geri dönerken öyle hızlı bir düşüşü olmuyor. Böyle giderse 7 bin üstünü kendisine yer edinebilir. Zaten ekonomimiz çok kötü virüs de etkili olunca ortalık dağa da kötü olabilir. Ekonomik anlamda
hero member
Activity: 1204
Merit: 630
March 25, 2020, 04:11:36 PM
Bence de dolar için kritik bir süreç başladı. Şahsen ABD'de deki parasal daralma dönemi bittiğinden, parasal genişleme yaşanırken USD'nin uzun vadede gerileyebileceğini de düşünüyorum.
Ama daha iyi inceleyen arkadaşlar vardır eminim yorumlarınızı bekliyorum.
full member
Activity: 742
Merit: 140
March 24, 2020, 09:08:12 PM
Almanya ekonomisine 1 trilyon dolar, ABD 5 trilyon dolar, İngiltere 400 milyar dolar para verecek piyasaya. Bütün küçük ve büyük ölçekli işletmeleri kurtarıp batmasını ve ekonominilerinin dağılmasını önleyecekler. Yani olası bir Pause durumunda bu ekonomiler hiç birşey olmamış gibi devam edebilecek.

Bizim ülkemiz ekonomik olarak olabilecek en berbat şekilde yakalandı 15 milyar doların hiç yardımı dokunmaz. İşletmelerinin kapanmasını engellemez ve iiçilere ücret desteği sunamaz. Zaten bu tarz durumlarda maalesef ülkemizde cumhubaşkanımızı az görüyoruz. Suriyede ki askerlerimize saldırı olayında ki sürecinde bizi sürekli aydınlatan Hatay valimiz gibi şuan ki durumda sağlık bakanı işi götürüyor. Ben olayın vehametini buradan anlıyorum. Kolay bir süreç olsaydı sürekli açıklama yapardı cumhurbaşkanı.

Boris, Trump, Macron ve Merkel sürekli olarak açıklama yapıyor.

Sağlık bakanı kendi OHAL'inizi ilan edin derken devletin OHAL ve sokağa çıkma yasağı ilan etmeyeceğini düşünebiliriz. (En azından son ana kadar.) İnsanlar sokağa çıkmazsa ekonomi dönmez, dönmeyen ekonomiden vergi toplanamaz ve kasası boş bir ülkenin bu duruma dayanmasının imkanı yok.

Zaten daha önce ki krizde katar 15 milyar dolar getirmişti ve şimdi de görüşme yapıldı.

https://www.haberturk.com/son-dakika-haberleri-cumhurbaskani-erdogan-katar-emiri-ile-gorustu-2622584

Muhtemelen ekonomik destek istendi.

Turizm zaten bu yaz gelir getirmez.

Birde bu sıkıntılı süreçte Merkez Bankası para basarsa dolar çok hızlı artar. Sanırım henüz böyle bir durum yok olursa eğer çok hızlı artar gibi duruyor dolar.

Atilla Yeşilada'nın açıklamaları;

https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/halka-nakit-yardimi-yapilmasi-gerek-diyen-atilla-yesilada-tek-cikar-yol-para-basmak-5698467/
hero member
Merit: 569
March 24, 2020, 10:44:28 AM
2018 de 7 lirayı aşarak 7.20 seviyesine kadar çıkmıştı.Şimdi konuşulan ise eski tepeyi tekrar test edeceğini ve hatta sert bir şekilde kırabileceği yönünde.Zaten baktığımız zaman 2018 de ki gibi çok hızlı bir artış olmuyor.2 senedir çok yavaş artıyor olması gerektiği gibi.
Sizce 2020 de  yeni zirveyi görür müyüz ?

Hocam şu aşamada ne olacağı belli olmaz ama FED'in ardı ardına piyasaya daha fazla para sürme kararı aldığını görebiliyoruz. Bu durumda uzun vadede USD fiyatında bir gerileme görmenin mümkün olduğunu düşünüyorum ben şahsen. (Koşullar normale dönene kadar böyle devam edebilir, salgın sonrası dönemden bahsediyorum.)

İşte FED'in kararlarından sonra dolar değer kaybedecek ama bize yansımayacak, sadece Türk Lirasının değer kaybı yavaş bir şekilde olacak. Bir de belki atıyorum 9 olacağına 8'de kalmış olacak. Türkiye FED ile paralel para basmaya devam ediyor. Yani adamlar onların piyasaya para sürmesini kar olarak görüyor. Aklıma da hemen Berat Albayrağın o meşhur taklidi geliyor. Onun adına ben utanıyorum.
hero member
Activity: 1582
Merit: 670
March 22, 2020, 09:31:33 AM
2018 de 7 lirayı aşarak 7.20 seviyesine kadar çıkmıştı.Şimdi konuşulan ise eski tepeyi tekrar test edeceğini ve hatta sert bir şekilde kırabileceği yönünde.Zaten baktığımız zaman 2018 de ki gibi çok hızlı bir artış olmuyor.2 senedir çok yavaş artıyor olması gerektiği gibi.
Sizce 2020 de  yeni zirveyi görür müyüz ?

Hocam şu aşamada ne olacağı belli olmaz ama FED'in ardı ardına piyasaya daha fazla para sürme kararı aldığını görebiliyoruz. Bu durumda uzun vadede USD fiyatında bir gerileme görmenin mümkün olduğunu düşünüyorum ben şahsen. (Koşullar normale dönene kadar böyle devam edebilir, salgın sonrası dönemden bahsediyorum.)
legendary
Activity: 1946
Merit: 1310
March 18, 2020, 06:44:14 AM
bu ülkede yaşıyorsan ve yönetim bu kafadan öte değişmeyeceğine göre her yöne gidebilir abi ama düşüş olmaz ne hep ok yukarı doğrudur.

legendary
Merit: 1030
March 18, 2020, 04:15:04 AM
Bugünkü yükselişten sonra, beklenen hedefler yeniden revize edilmiştir muhtemelen. Yukarıdaki mesajımda da durumu anlatmıştım aslında kısaca. 8, 10 ve 12 TL aşamalı olarak gelecektir. Öncelik elbette ki 2018 ağustos ayındaki 7,22'lik zirvenin geçilmesi. Bugün 6,50 TL ulaşarak uzun zamandan sonra (1,5 senelik) bir rekor kırdı diyebiliriz. İvmelenme daha fazla artarak birkaç haftaya kadar 7 TL'yi zorlayabilir. Bu sürede geriye çekilmeleri sıkça görebiliriz.
Aynen hocam buralara kadar geldiyse eski seviyesini test etmesini herkes bekliyor.
Neden ? Çünkü virüs ortada yokken yavaş yavaş oraya doğru gidiyordu.
Şuan ise virüs sebebiyle bu süreç hızlanmış gibi görünüyor.
legendary
March 17, 2020, 03:38:17 PM
Bugünkü yükselişten sonra, beklenen hedefler yeniden revize edilmiştir muhtemelen. Yukarıdaki mesajımda da durumu anlatmıştım aslında kısaca. 8, 10 ve 12 TL aşamalı olarak gelecektir. Öncelik elbette ki 2018 ağustos ayındaki 7,22'lik zirvenin geçilmesi. Bugün 6,50 TL ulaşarak uzun zamandan sonra (1,5 senelik) bir rekor kırdı diyebiliriz. İvmelenme daha fazla artarak birkaç haftaya kadar 7 TL'yi zorlayabilir. Bu sürede geriye çekilmeleri sıkça görebiliriz.
Pages:
Jump to: