Pages:
Author

Topic: Emeklilikte Yaşa Takılanlar Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? (EYT) - page 3. (Read 732 times)

legendary
Activity: 2156
Merit: 1214
İnsanlar sırf emekli olabilmek için maaşından belli bir ücreti sigortaya yatırıyorlar bu onların doğal hakkı olarak görüyorum bende bu yasadan faydalanan arkadaşlara hayırlı olsun. 65-70 yaşında emekli olunca ne faydası olur bu yaşa kadar nüfusun % kaçı gelebiliyor bu da ayrı bir konu. Sosyal devlet planlamaları hiç hoşuma gitmese de böyle bir ülkede yaşıyoruz, muhalefet seçilse de aynı muhabbetler değişmeyecek. Hakkını alana tekrardan hayırlı olsun.
legendary
Activity: 1862
Merit: 1229
Savunuyorum sanmayın sistemimiz birçok konuda vatandaşı ezmek üzerine kurulu ancak eyt'de takılan adamların yasal haklarıydı ve verilmeliydi.
Ülkede 65  yaşında işin bitti diyenler 70 yaşında ve ülke yönetiyor veya yönetmeye razılar.

65 yaşında emekli olmak ayrı bir saçmalık birçok kişi 65 yaşını görmeyecektir bile.
60 Yaşında bir insan ne kadar verimli olur? Oda ayrı bir tartışma konusu.

Bunların tamamının farkındayım ama bu adamların yasal hakkıydı.

legendary
Activity: 2170
Merit: 1306
Hayırlı olsun herhangi bir yaş sınırı olmadan emekli olacaklar. Zaten haklarıydı bu adamlar kendi ceplerinden primlerini ödedi. vsvs

sadece 5 gün ile kaçırdım hayatım hep böyle oldu 1 günle bile kaçırdığım ciddi olaylar oldu.
Yasanın çıktığı tarih baz alındığı için 1 yılla kaçırana da emeklilik yaşı 45 olsun falan diyemiyoruz ne yazık ki. Herkes ister erkenden emekli olup emekli maaşı alırken kafa rahat çalışmayı diye düşünüyorum. Veya emekli olup hayatını yaşamayı. Ama biraz şansınız kötü gibi hocam yapacak bir şey yok. Yeni nesli düşünün emeklilik yaşları 60-65 falan oldu belki daha da çok olacak. Onlar da ölesiye çalışıyor resmen.
sr. member
Activity: 1064
Merit: 350
Maalesef önümüzde seçim olduğu için oy kaygısıyla iktidar muhalefetin de bastırmasıyla bu kararı aldı.Bu kararın sgkya getireceği yükü ülkenin kaldırabileceğini sanmıyorum.Ülkede atılan hemen hemen her adım gençlerin aleyhine oluyor maalesef. Cry
legendary
Activity: 2170
Merit: 2545
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Hayırlı olsun herhangi bir yaş sınırı olmadan emekli olacaklar. Zaten haklarıydı bu adamlar kendi ceplerinden primlerini ödedi. vsvs

sadece 5 gün ile kaçırdım hayatım hep böyle oldu 1 günle bile kaçırdığım ciddi olaylar oldu.

Emeklilik sistemimizin gün geçtikçe saadet zincirine dönüşmeye başladığını düşünüyorum. Kazanılmış hakların gasp edilmesini yada yasaların geriye döndürülerek değiştirilmesini onayladığımı düşünmeyin. Birileri 38-40 yaşında emekli olabilirken sizin gibi bir kaç gün ile emekliliği kaçıranlar 15 sene daha fazla çalışmak ve devlete kesinti ödemek zorunda. Bu yöntem en başından beri yanlıştı. Kademeli bir uygulama yapılmalıydı. 15 sene bir insanın kaliteli hayat sürebileceği sürenin %25'i.

Bugün işe başlayan bir insan ise 65 yaşına kadar çalışmak zorunda ve yanılmayı ummakla birlikte sistemin giderek daha batık hale gelmesi sebebiyle hiç emekli olamama olasılıkları var.

Sistemin kendisi ile ilgili çarpıklıklar olduğunda aynı konuda zıt fikirlere sahip kişilerin ikisi de gerçekten haklı olabilir ve bu tartışmada da bunu görüyoruz. sistem bozuk olduğu sürece olayları gerçek adalete taşımak imkansız.
legendary

legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
bugün az bir süre sonra reis tarafından açıklanacak. iyi haberleri kendisi açıkladığı için yaş sınırı olmayacak sanırım ama bir yandan da yapılması gerekiyor diye düşünüyorum. (45-48) ah bir de diyormuş ki "bundan sonra kadınlar 50, erkekler de 52 yaşında emekli olabilecek. bir daha da gelmeyin!!!!" dese var ya ertesi gün yapılacak seçimi %70 ile kazanır.

umarım herkesi mutlu edecek bir haber gelir. (her kesimi mutlu etmek mi?!)
legendary
600k yapar ödenen, bi de bunu işletse vs 2x dielim

böyle bir şey yok ama:)
https://bitcointalksearch.org/topic/norvec-varlk-fonu-5211703

ben para böyle işletiliyor sandım

yok abi öyle bir şey. tüm paralar bir şekilde harcanıyor yoksa emeklilik ödemeleri için bu kadar savaşılmazdı. bir de sgk'nin normalde elinde inanılmaz taşınmazlar vardı. onlar da satıldığı için kötü oluyor yoksa yatırım yapılmış. hatta borca karşılık alınan yerler bile satılmak zorunda. ali tezel'in bir videosuna da bakarsanız 80 darbesinden sonra sgk'dan nasıl borç para alındığı ve ne şekilde ödeme yapıldığını görürsünüz.
legendary
Activity: 1988
Merit: 1109

https://bitcointalksearch.org/topic/norvec-varlk-fonu-5211703

ben para böyle işletiliyor sandım
newbie
Activity: 39
Merit: 0
erken yasta emeklilik, gelecek nesillere yapilacak en buyuk ihanettir!
legendary

bakan vedat bilgin'in açıklamasına göre bence bu iş ocak ayını da geçecek gibi  duruyor. ufak şehirler neyse de istanbul gibi büyük şehirlerde işler uzun sürecek gibi. zaten açıklamalardan anladığıma göre başvuru yapan kişilerin durumuna göre yaş sınırı getirilecek. binlerce insanın başvurusu olduğunu düşünürsek bunların hesaplanması 1 ayı geçer. e devlet üzerinden sürekli olarak da sayı artıyordur.
legendary
Activity: 896
Merit: 974
Yaşlılık ve yaşlanma alanında doktorasını yapan biri olarak; lisans, yüksek lisans ve doktorada sosyal güvenlik dersleri kapsamında dünyadaki tüm emeklilik sistemleri hakkında ders görmüş biri olarak söylüyorum. Hatta ülkemizin gelecek yıllardaki demografik dönüşümünü (genç sayısının azalması, yaşlı nüfusun artması) de buna ekliyorum. Kuzey ülkeleri senin demografik olarak senin 30 yıl sonra ki halini yaşıyor, emekli maaşları ile ilgili problemleri yok. Yani burada EYT hakkında çocuklarımızın gençlerini çalacak, yok devlete herkese baksın diyen arkadaşların söylemlerinin içi boş. Eğer devlet bir kesimin hakkını verirken başka kesimi mağdur ediyorsa burada suçlu hakkını alacaklar değil devleti yönetenlerdir.
legendary
Activity: 1988
Merit: 1109
işin özü sosyal devlet olmayla alakalı: Almanya'da çalışsan da çalışmasan da geçiniyosun tabi çalışmazsan geçerli bi nedeni olmalı! "iş bulamadım, hastayım" vs
emekliliği de özel sigorta gibi düşünürsek
25 yıl ayda ortalama 2k prim yatırılsa
10k maaştan 60 ay yani 5 yılda geri ödemesi biter 2x ile 10 yıl
50 yaşında emekli olsa 60'tan sonrası sıkıntı, bi de dul-yetim olayı var miras bırakma...
yani emeklilik pek karlı bir iş değil Smiley
Türkiye'de sigortalı ve emekli sayısı kaç? Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre Mayıs 2022 itibariyle SGK'ye kayıtlı kayıtlı 4/a (SSK) kapsamında 16 milyon 688 bin, 4/b (Bağ-Kur) kapsamında 3 milyon 57 bin sigortalı bulunuyor. Toplam sayı ise 19 milyon 744 bin 228.
*

2022 yılı merkezi yönetim bütçesinde bütçe giderleri toplamı 1 trilyon 750 milyar 957 milyon TL, faiz hariç bütçe giderleri 1 trilyon 510 milyar 574 milyon TL, bütçe gelirleri ise 1 trilyon 472 milyar 583 milyon TL olarak belirlenmiştir.
*

yenilerle birlikte 25m emekli olsa ayda sözgelimi 10k'dan 3 trilyon yıllık ödeme
primleri arttırıp gelir-gider ve ödeme süreleri ile maaş da arttırılabilir. yaş konusunda 60 yaşta emekli olunabilmeli bence 65 fazla iyimser, 55in altı da kıyak emeklilik bana göre

edit: ama mesela süper emeklilik vardı onun gibi toplu para yatırıp erken emeklilik olabilir, neticede bu iş hesap kitap işi
*veriler google'dan...
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
Çin'in de gelecekteki en büyük sorunlarından biri nüfusun yaşlanması ve emeklilik durumları:

Şuradan kısa bir özetini görebilirsiniz: https://en.wikipedia.org/wiki/Aging_of_China

Kısaca çalışan ve ülkeye ekonomik katkısı olan grubun bakacağı yaşlılar ve emeklilerin oranı önemli. Emeklilik ponzidir olayı biraz mantıklı açıkçası. Dünyanın kuralı bu. Bizde genç nüfus çok fazla ama nitelik olarak iyi mi yoksa boş nicelik mi tartışılır. Açıkçası eğitimin de hali yerlerdeyken uzak gelecekte sorunların çıkacağı aşikar ama biz o zamana bu dünyada olmayacağız muhtemelen. EYT olayına biraz bu açıdan bakarsak 45-50 bana da inanılmaz erken geliyor. Eskiden 40 yaşında emekli olanlar bile tam amca modunda olurdu. Şimdi 40 yaş çok genç kaldı. İnsanların sağlık durumları da iyileşti, ömür artık uzun. Hayatının prime dönemlerinde kimse emekli olmamalı bence. Verilmiş bir söz var olayını anlıyorum ancak gene de doğru gelmiyor bana.

Hayatın Prime döneminde emekli olsa da o vatandaş çalışacak ki zaten. Bu bir gerçek yan gelir olarak emekli maaşını alacak ki bu ona verilmiş bir haksa kullanması çok normal. Bir arkadaşımın babasını hatırlıyorum asker emeklisiydi 38 yaşında emekli olmuş söylediğine göre 38 yaşta emeklilik mantıksız kere mantıksız. Yaşı çek 50 ye o zaman tamam derim. 38 yaşında emekli olduğumu düşünüyorum yine gider çalışırım evde oturamaz ki insan. İşte o adam emekliliği hak etmiş almış aylık dünya kadar parasını.
legendary
emeklilik ya da sosyal güvenlik sistemi ponzi demek tam anlamıyla vahşi kapitalist sistemin insanlara empoze ettiği bir düşünce yapısıdır. allah aşkına yaşadığınız ülkeye bir bakın, sadece kafanızı çevirip etrafınıza bakmayın. emeklilik bir sosyal yardım projesi değil! aynı şekilde sadece belli bir yaştan sonra maaş alma olayı da değil.

yahu 15 yaşından 50 yaşına kadar her gün çalışan bir insan sizce "prime" dediğiniz zamanı geçeli 20 sene olmamış mıdır:) yahu şu ülkede sosyal güvenlik sistemi olmasa insanlar ayasofya'yı gerçek anlamda açlıktan kemirirdi:)

eyt'deki en büyük sakatlık bana göre şu: şimdi dayıoğlu okumadığı için erken yaşta sigorta girişine sahip. ben ise mesela üniversiteden mezun oldum 23-24 yaşında işe girdim diyelim. ilk olarak 1999 şartından yararlanamıyorum. düşünsenize o kadar okudum ettim, aileme bir sürü masraf ettim ve aldığım maaş dayıoğlu ile hemen hemen aynı ama bu piç seneye emekli olacak ben ise en az daha 10-15 sene daha metrobüslerde çürüyeceğim.

neyse bizim buradaki asıl olayımız emeklilik yaşının herkes için daha düşük yaşlara çekilmesidir. 52-56 yaş arası bence gayet makul. zaten sistemden dolayı maaşlar kuş kadar ama en azından bir işe yarar. burada da devreye girmesi gereken iki şey var:

- kardeş emekli olduktan sonra çalışırsan maaş alamazsın. (sıkı denetim)
- şu yaşa kadar çalışırsan maaşının yarısını vermem. (sıkı denetim)

ekonomide şu ankinden %50 daha az para çıkışı olsa bu gibi durumları hiç konuşmaya gerek bile duymazdık. bu yüzden asıl ponzi siyasettir.
legendary
@püsür ben bu konuda sadece yaşa bakılmasını doğru bulmuyorum. A ülkesinde kaliteli bir şekilde yaşayıp, kaliteli bir şekilde çalışanlar 40 yaşında emekli olmayabilir ama bizim gibi ülkelerde asgari ücretlinin nereydeyse günde 12-15 saat çalıştığı yerdeki şimdi çıkar troller yok öyle çalışan diye tekstildekiler sabah girip zorunlu mesai ile gece 22'ye doğru işyerlerinden ayrılıyor.. Bu adamlar ömrünün neredeyse tamamını çalışarak geçiriyor.

EYT konusunda tavrım çok net bütçe yok vs edebiyatı yaparlarsa o emekli olacak adamlar babasının parasıyla emekli olmuyor kendi ödedikleri primlerle emekli oluyor.  Bir zarar varsa günde 8 saat çalışmadan asgari ücretlinin kaç katını alıp hiçbirşey yapmadan gününü gün eden millet vekilleri veriyor.

Bug'a girdi lan bu konu.

EYT tekrar yaşa takıldı  vay aq Cheesy
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
Çin'in de gelecekteki en büyük sorunlarından biri nüfusun yaşlanması ve emeklilik durumları:

Şuradan kısa bir özetini görebilirsiniz: https://en.wikipedia.org/wiki/Aging_of_China

Kısaca çalışan ve ülkeye ekonomik katkısı olan grubun bakacağı yaşlılar ve emeklilerin oranı önemli. Emeklilik ponzidir olayı biraz mantıklı açıkçası. Dünyanın kuralı bu. Bizde genç nüfus çok fazla ama nitelik olarak iyi mi yoksa boş nicelik mi tartışılır. Açıkçası eğitimin de hali yerlerdeyken uzak gelecekte sorunların çıkacağı aşikar ama biz o zamana bu dünyada olmayacağız muhtemelen. EYT olayına biraz bu açıdan bakarsak 45-50 bana da inanılmaz erken geliyor. Eskiden 40 yaşında emekli olanlar bile tam amca modunda olurdu. Şimdi 40 yaş çok genç kaldı. İnsanların sağlık durumları da iyileşti, ömür artık uzun. Hayatının prime dönemlerinde kimse emekli olmamalı bence. Verilmiş bir söz var olayını anlıyorum ancak gene de doğru gelmiyor bana.
legendary
Activity: 2464
Merit: 1498
- hükümet seçimi kazanmak için tüm tuşlara basıyor. bu tam anlamıyla seçim yatırımı!!!
- bunu karşılayacak kadar kasada para yok!!!
- sosyal güvenlik tam anlamıyla ponzi!!!

konuları hakkında görüş belirtmezsek gerçekten sevinirim.

...

benim fikrim yaşı 40 olan herkes emekli olsun, devlet bize bahsın:)

Madem bunlar yasak yorumu ona göre yapalım. Grin
Zaten mevcut iktidardan bağımsız olarak yazacaktım. Hangi hükümet olursa olsun erken yaşta emekliliği teşvik etmelerini doğru bulmuyorum. Sağlıklı bir kamu ekonomisi için 60 yaşın altındaki emeklilik öngören sistemler doğru değildir. Bu emeklilik sisteminin gelecek nesillere yük olduğu bir gerçek. Bana kalırsa kimse 45-50 yaşında emekli olmamalı. Sonuçta ortalama insan ömrünün de uzadığını düşünürsek emekli sayısındaki artış ile devlet bütçesi ciddi anlamda zorlanacaktır. Refah seviyesi en yüksek ülkeler bile böyle bir mali yükü kaldıramaz.

Sistemin sürekli değiştirilmesi de haksızlıklara yol açıyor. Biri 45 yaşında emekli olurken diğeri 60 yaşını bekleyince sıkıntılar ortaya çıkıyor. O yüzden kurulan her hükümette sistemin değiştirilmesindense uzun vadeli bir devlet politikası olması daha önemli. Yoksa herkes 40 yaşında emekli olmak ister tabi buna hayır diyecek kim var?
legendary
Umarım çıkmaz ne demek arkadaş. Bu adamların hakkı bu. Bu vatandaşlar zamanında buna uygun hareket ederek sigorta yapmış çalışmış vsvs ne demek çıkmaz. Çıkacak faydalanmadığım halde çıkmalı. Ülke iyice tımarhaneye döndü milletin hakkını vermek bu kadar zor olamaz. 1,5 milyon kişi sigortayı çökertebilecek durumdaysa ülkede hasta garantili hastaneleri düşünemiyorum bile.

Ülkede olan herşey siyaset uğruna yapıldığı için kimse yarını düşünerek iş yapmıyor doğral olarakda sistem bir yerlerde tıkanıyor. Sistem tıkandığında olan şey işte bu. Herkesin bir şekilde sıkıntı yaşadığı bir durumdayız.
legendary
Eyt umarım çıkmaz. 58 yaş altında emekli olmak çocukların geleceğinden calmaktır.
eyt umarım çıkmaz ne demek hocam? şu an ortada yapalım mı yapmayalım mı diye bir düşünce yok, hatta eyt kararı yaklaşık 6 ay önceden biliniyordu.
şu anki ortada kalan tek sorun yaş sınırı. şayet yaş sınırı gelirse eyt'de yaşa takılanlar diye yeni bir grup oluşacak:)) 3-5 sene de bunları göreceğiz.
tabii bir de iş çevresinden kıdem tazminatı ödeme baskısı varmış diyorlar.
Pages:
Jump to: