Pages:
Author

Topic: Emeklilikte Yaşa Takılanlar Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? (EYT) - page 4. (Read 732 times)

member
Activity: 1011
Merit: 64
Eyt umarım çıkmaz. 58 yaş altında emekli olmak çocukların geleceğinden calmaktır.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
Anlamakta zorlanıyorum o dönem için bu adamlar hak kazandı mı? kazandı yok verelim yok vermeyelim nedir abi birde yaş zımbırtısı çıkarttılar elin gevuruna şerefsizine hırlısına hırsızına para var bizim millete gelince para yok. O dönem ne hak varsa o haktan emekli olmalılar bunun lamı cimi yok. Hak kardeşim bu.

Not. 5 Günle kaçırıyorum ama umrumda değil. Hakkı olanlar almalı.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
yahu şu klasik muhabbetleri yapmayalım istemiştim ama hala dönüyor.

bugün çalışma ve sosyal güvenlik bakanı vedat bilgin açıklama yapacak deniliyor. yaş ile ilgili bir güncelleme olacak mı bakalım ama şöyle de  bir durum var. şayet iyi haber varsa bunun açıklamasını reis yapardı. ama bir yandan da düşününce yaş sınırı getirilirse oy potansiyeli zarar görecek.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Sadece EYT  olarak değil tüm emeklilik şartlarının iyileştirilmesi gerekiyor yaş sınırının daha makul bir rakama çekilmeli. Normal biri yani 2000 sonrası girişi olanlar 60-62 yaş gibi emekli olabiliyorlar bence bu hiç adil değil mesela 50-55 yaş gibi olabilir.

Kamuda zaten insanlar kolaylıkla emekli olmak istemiyor kıdemli olması sebebiyle hem daha fazla ücret alıyor hemde daha az çalışıyorlar yada verimli oluyorlar bence kamunun zorunlu 65 yaş sınırı düşürülmeli böylece bir çok insan için iş olanağı sağlanmış olur.
sr. member
Activity: 1064
Merit: 350
Bu eyt muhabbeti çok saçma bir muhabbet olduğunu düşünüyorum, nedeni ise Almanya'da ve Avusturya'da 65 İtalya'da 67 gibi olan emeklilik yaşını Türkiye'de bir dönemlik de olsa 48-50 yaşına çekilebileceği bir sistem konuşuluyor ve bu avantajdan sadece belirli bir dönemdeki belirli sayıdaki insanlar faydalanabilecek sonraki dönemlerde ise vatandaşlar 60 yaşında emekli olacaklar.

Bu işin adaletli olduğunu düşünmüyorum. Atıyorum ben şuan 45 yaşında bir çalışanım, benden 4-5 yaş büyük arkadaşlarım emekli olup bir sürü iş yükünden kurtulup rahata kavuşmuşken benim o hayatı yaşayabilmek için bir 15 yıl daha çalışmam gerekmesi açıkçası hiç mantıklı ve adaletli değil. O 50 yaşında bahçesindeki toprağıyla keyifle uğraşırken benim 55 yaşımda bile halen 9.00-17.00 çalışıyor olmamın izahı olamaz.
(verdiğim yaşlar tamamen örnektir, zaten anlatmak istediğim şey anlaşılmıştır)

Sırf seçim uğruna, oy uğruna yapılan bir şey gibi duruyor bu ama yapmayın, onca insanın hakkına girmeyin.

Kısmen katılıyorum kısmen katılmıyorum.Katıldığım kısma gelecek olusak 65 yaşından emekli olan bir birey topluma sadece zarar verecektir ekonomisi zaten pamuk ipliğine bağlı bir ülkeyiz.(Aslında o iplik kopalı çok oldu ama neyse)Katılmadığım kısım bu insanların sigortaya giriş tarihinde ilgili yasa/mevzuat maalesef bu şekildeydi yani bu insanların müktesep/kazanılmış hakkı var ve hukuken haklılar.
newbie
Activity: 12
Merit: 2
Bu eyt muhabbeti çok saçma bir muhabbet olduğunu düşünüyorum, nedeni ise Almanya'da ve Avusturya'da 65 İtalya'da 67 gibi olan emeklilik yaşını Türkiye'de bir dönemlik de olsa 48-50 yaşına çekilebileceği bir sistem konuşuluyor ve bu avantajdan sadece belirli bir dönemdeki belirli sayıdaki insanlar faydalanabilecek sonraki dönemlerde ise vatandaşlar 60 yaşında emekli olacaklar.

Bu işin adaletli olduğunu düşünmüyorum. Atıyorum ben şuan 45 yaşında bir çalışanım, benden 4-5 yaş büyük arkadaşlarım emekli olup bir sürü iş yükünden kurtulup rahata kavuşmuşken benim o hayatı yaşayabilmek için bir 15 yıl daha çalışmam gerekmesi açıkçası hiç mantıklı ve adaletli değil. O 50 yaşında bahçesindeki toprağıyla keyifle uğraşırken benim 55 yaşımda bile halen 9.00-17.00 çalışıyor olmamın izahı olamaz.

Sırf seçim uğruna, oy uğruna yapılan bir şey gibi duruyor bu ama yapmayın, onca insanın hakkına girmeyin.

Merhaba.

Verdiğiniz örnekte ülkelerdeki yasalar geçmiş dönemde aynı, bugün de aynı olduğu için geçerliliği koruyor. Ancak EYT mağdurları kendilerinin sigorta girişi olduğu seneki haklara sahip olmak için çabalamakta. Size göre adaletsiz gelen tarafı kendi bakış açınızdan bakıyor olmanız. Eğer sizin de Eylül 99’dan önce sigorta girişiniz olsaydı siz de hakkınızı arayıp bu kanunun yasalaşmasını isteyecektiniz. Kanunsuzluğa itiraz ediliyor. Bu konuda düzenleme yapılacak. Ortada bir haksızlık yok. Siz sigorta girişiniz olduğu yılki yasalara tabisiniz.

Sevgilerle.
member
Activity: 103
Merit: 19

legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
Milletin akıllarıya çok güzel dalga geçiyorlar, aynısını KYK Faizleri için yaptılar, 20 liralık faizler sildiler, gecikme faizlerine dokunmadılar, zaten millet ödeyebilse sizin 20 liranıza kalmazdı öderdi ama güzel sapladılar bize de.
Daha çok şey çıkar bunların altından.
legendary
Cashback 15%
devletin vatandaştan değil, vatandaşın devletten faydalandığı bir sistem olmalıdır.
Bu arada kadınlarda 48 erkeklerde ise 50 yaş şartı konuşulan yaş aralığıymış.
kaynak:https://trsondakika.com/eyt-ne-zaman-cikacak-eyt-son-dakika-gelismeleri/

aynen bugün yaş muhabbeti ortaya çıktı. tabii burada dikkat edilmesi gereken konular var:

- eyt hak kazanıp yaşı bu aralıkta olmayan kişiler yine de hak sahibiler. yaş şartı tuttuğu zaman eyt'den yararlanıp emekli olabilirler.
- yaş hakkına sahip olmadan para yatıran kişiler paralarını 1 seferlik olsa da geri alabiliyorlar. bu da yaş sınırı gelirse ortada tam anlamıyla bir kaosun olacağını gösteriyor.

son olarak da ne kadar maaş bağlanacağı hakkında kesin bir bilgi yok. belki maaşlar o kadar düşük olacak ki eyt isteyenler çoğu geri adım atacak. hayırlısı bakalım. umarım herkesin memnun kalacağı bir sistem olur.
newbie
Activity: 1
Merit: 0
devletin vatandaştan değil, vatandaşın devletten faydalandığı bir sistem olmalıdır.
Bu arada kadınlarda 48 erkeklerde ise 50 yaş şartı konuşulan yaş aralığıymış.
kaynak:https://trsondakika.com/eyt-ne-zaman-cikacak-eyt-son-dakika-gelismeleri/
hero member
Activity: 868
Merit: 878
Hakkını talep edenlerin hakkını almalarını istiyorum. Haklarını istemeleri en doğal hakları. 1.5 milyon insan EYT mağduru. Bu iktidar için de seçim öncesi bir koz olarak kullanılabilir. Biz bu sorunu çözdük, biz çözerdik zaten deyip yıllardır vaat edilen şeyi yapabilirler. Bu arada yıllardır 3600 ek gösterge de dillendiriliyordu ve hala ondan da ses çıkmadı. EYT ile birlikte 3600 ek göstergeyi getirirse burada bir çok insan oyunu yine verecektir. Bence çok yanlış bir düşünce bunu belirteyim. Devletin zaten yapması gereken bir hareketi seçime yakın yapması irite edici bir davranış olarak görülmesi gerekirken, bazı insanlar bu yüzden oy veriyorlar. Geçen seçimde vaatlerden hatırladıklarım :

- Hayvan hakları yasası
- 3600 Ek gösterge
- Cem evlerine hukuki statü ( daha yeni yapıldı )
- Bedelli askerlik ( paraya ihtiyacı olan devletin en iyi kalemi hızlıca yapıldı )
- İdam için masama gelirse yaparım vaadi ( masaya getirtilmedi)
- Enflasyon ile mücadele ( edilemedi)

Gibi vaatlerden pek azı bugüne geldi. Bu seçimlerde de verilen vaatlerin hiç birine inanmıyorum. Sadece EYT yapılırsa oy verilir mi bilmiyorum.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
Ya bu konuda EYTli olan bir ablamızla görüştüm. 20-25 yıl emeklilik olayı bence mantık akıl dışı. Zamanında çok popülist bir politika izlenmiş. Fakat böyle "kazanılmış" bir hak varsa ve ellerinden de alındıysa bu bence asla etik değil. Yani bence ülkeye yük olsa da bu kuralın uygulanması gerekiyor. Ama dediğim gibi bir daha böyle 20-25 yılda emekli etme politikalarını desteklememeliyiz çünkü çok aşırı kısa oluyor diğer çalışanlara göre.

20 yaşında iş başı yapsa 40 yaşında emeklilik çok yanlış bir uygulama bence de, bir süreden sonra bir yaşa takılma olayı olmalı, devlette farkında 40 yaşında emekli olan kişinin emekli maaşını ek gelir olarak gördüğünü, gerçi emekli maaşıyla çalışmadan hayatta geçinemezsiniz zaten, bu durum da ayrı bir tartışma konusu, maaşların yetersiz olduğu kadar, genç yaşta emeklilikte de saçma olduğunu kabul etmeliyiz,
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
Ya bu konuda EYTli olan bir ablamızla görüştüm. 20-25 yıl emeklilik olayı bence mantık akıl dışı. Zamanında çok popülist bir politika izlenmiş. Fakat böyle "kazanılmış" bir hak varsa ve ellerinden de alındıysa bu bence asla etik değil. Yani bence ülkeye yük olsa da bu kuralın uygulanması gerekiyor. Ama dediğim gibi bir daha böyle 20-25 yılda emekli etme politikalarını desteklememeliyiz çünkü çok aşırı kısa oluyor diğer çalışanlara göre.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
Eyt’ye hak kazananlara bir şey diyemem, Türkiye’de sistem yaşın 65 olana kadar seni zorla çalıştırıyor, mesela öğretmenimiz vardı bizim adam yaşlı başlı hala çalışıyordu ve öğrenci verim alamıyordu, dile kolay öğrencilerle arasında 55 yaş var, kendi gençlik zamanındaki çocuklar değil, nesil değişiyor, şimdi de böyle aslında, yaşı daha makul 50-55 e çekseler daha iyi olur, bence 40 yaşında emekli etmesin de 65’de de etmesin, çok geç bir yaş oluyor artık o yaş,
legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
devlet neden sigortacılık sektörünü baltalıyor bir türlü anlamıyorum. :)

geçmediğim köprü diye goygoy yapanlar başkalarının sağlık ve sigorta hizmetlerine ortak olurken neden sessiz kalıyor bir türlü anlamıyorum. :)

not: kırk yılda bir başımıza bir şey gelecek diye; ya muz kabuğuna basıp kayar da düşersem endişesiyle; ödenen prim bedelinin alınan riski karşılamadığı bir denkleme girmek; ftx belki toparlar diye kasayı ftt'ye basmak; bu acıya katlanmak rasyonel adamın seçimi değildir, bizimkisi zorunluluk zaten. :(

eyt meyete benim için te go ti çi go ti! devlet bize bahsın! hepimizi muhtar yardımcısı yapsın, hatta birbirimizin yardımcısı olalım; hem yardım etmenin nesi kötü, kim yardım etmekten zarar görmüş, üçgen biçiminde birbirimize yardım edelim (https://youtu.be/Func2oCsCrM)!

ya işin şakası bir yana, toplum olarak bu kafadan nasıl çıkarız bilmiyorum ama yeni nesil "ezbere dayalı düşüncelerden biraz daha uzak ve farkındalık seviyesi biraz daha yüksek" insanlardan oluştuğu için benim geleceğe dair umutlarım çok kötü değil. tiktok denilen zırva yer olmasaydı muhtemelen daha fazla umut taşırdım ama şimdilik bununla idare etmem gerekiyor çünkü akşam pazarında karşımıza daha iyisi çıkmaz. :)

hakkı olan hakkını alsın ama bir daha böyle şeylerle karşılaşılmasın, gerekiyorsa hesabı fazladan biz ödeyelim.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
Aslında erken yaşta emeklilik konusu hakkında yani bu olaylar hakkında pek bir bilgim de yok takip etmişliğimde yok. Ancak bazı noktalara dikkat çekmek istiyorum. Birçok gurbetçinin buradan gitmeden sigorta girişi olduğu için seneler sonra belirli bir toptan parayı yatırarak emeklilik aldığını ve sonrasında sene içerisinde biriken paralarını buraya tatile geldiklerinde çatır çatır yediklerini gördüm. Öncelikle emeklilikte yaştan önce böyle üçkağıtçılık yapanların ayıklanması gerektiğini düşünüyorum. Sonrasında ise özel sektörde yıpranma payının çok yüksek olduğunu söyleyebilirim bundan ötürü memurlardan ziyade özel sektör çalışanlarının hak ettiğini düşünüyorum. Memurlarda ise şöyle bir durum var en fazla sürülürüm düşüncesi ile sorumluluk almaları yok, birçok yerde vermesi gereken verimin kat kat altında verimle çalışan memurlar var. Müşteriyi bekletip bir zamanlar spider solitare, bir zamanlar candy crush şimdide instagram ve tiktokta saçma video izleyenlerle dolu. Bir iş için gidiyorsun buradan değil canım diye başka bir yere gönderiyor daha doğrusu başından savıyor o oraya oradan başka yere gönderiliyorsun en sonunda yine ona dönüyorsun neyse gel halledeyim işin görülsün canım çok yoruldun deyip birde lütfeder gibi davrananlarında sayısı az değil. Boş yere o mevkileri sanki babasının mülküymüş gibi tutanlar 65 yaşına kadar orayı işgal etmesi mi, yoksa erken yaşta emekli olup yediği nanelerin yanına kar kalması mı daha kötü karar veremiyorum yani.
hero member
Activity: 756
Merit: 701
Çalıştığım kurumdaki kişiler bu konuda ikilem yaşıyor. Bir kısım, EYT gelir gelmez hadi bize güle güle diyen taraf, diğerleri de eğer EYT kabul edildiğinde şartları sağlayanlar zorunlu olarak emekli olacaksa bu duruma karşı olan taraf. Çünkü emekli olduklarında maaşları baya bir düşecek ve dışarda yeni bir maceraya girmek istemiyorlar. Şu an EYT şartını sağlayanların zorunlu emeklilik süreci var mı yok mu bilmiyorum ama hemen hemen her gün konuşuyorlar bu iki tarafı duyuyorum.

Emekli olmak güzel de maaş hatırı sayılır ölçüde düştüğünde kim nasıl geçinecek.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
Sigorta başlangıcım yüzünden sadece 5 gün ile kaybediyorum. Çevremde uyan kişilerin tamamı diyebilirim çalışmaya devam etmeyi ama yasadanda faydalanmayı düşünüyor sonuçta 5000 tl civarında bir maaş alacaklar bu para neye yetecek? Çalışma süresi uzun bir ülkede yaşıyoruz 40 değilde 45 yaşına gelen herkez emekli olabilmeli bırakın edebiyatı bu ülkede vergi içinde boğuluyoruz birazda vatandaş faydalansın. Birde bende sanırım 62 yaşında emekli olacağım 65 yaşında ise devlet yaşlılık maaşı bağlıyor 60 yaşından sonra gelecek olan emekliliğin ben ta...

legendary
Activity: 2058
Merit: 1135
eyt isteyenlerin büyük çoğunluğu emekli maaşı alıp çalışmaya devam edecek zannedersem
memurlar genelde emeklilik hakkı kazansa da emekli olmuyor, ihtiyacı varsa memuriyete devam ediyor. emekli olsa maaşı düşecek ve özelde çalışsa alacağı ücret aradaki makası ya karşılar ya karşılamaz
legendary
Cashback 15%
başlamadan önce sizden ricam:

- hükümet seçimi kazanmak için tüm tuşlara basıyor. bu tam anlamıyla seçim yatırımı!!!
- bunu karşılayacak kadar kasada para yok!!!
- sosyal güvenlik tam anlamıyla ponzi!!! (ahahah bunu @lachrymose senin için ekledim.)

konuları hakkında görüş belirtmezsek gerçekten sevinirim.

çok yakın zamanda eyt ile ilgili tüm bilgiler resmi gazete ile yürürlüğe girecek. şu an için bildiğimiz gibi kadınlar için 20 yıl, erkekler içinse 25 yıl zaman şartı ve belli bir gün sayısı isteniyor. en önemlisi de eylül 1999'dan önce sigorta kaydının (prim) olması isteniyor. o yıl marmara bölgesinde yaşanan deprem yüzünden eylül ayını atlama gibi bir düşünce vardı ama belli ki bu düşünceyi uygulamaya koymayacaklar.

neyse sizin fikriniz ne babuşlar? eyt yapılmalı mı ya da bu her zaman mı olmalı. mesela 10 sene sonra da emeklilik için 55 yaşını kabul mu etmeliler? ben mesela  1 aydan dolayı sanırım 60-65 yaşında emekli olacağım. ahaha e devlet kaç yaşında emekli olurum. (kaynak)

ve son olarak  çalışma bakanı askerlik borçlanmasının sigorta girişine etki etmeyeceğini söyledi ama normalde bu durum böyle değil. sigorta girişiniz askerlikten sonra ise geriye yürütme oluyor. bazıları memurlara eyt verilmeyeceğini söylüyor mesela. garip garip işler. benim fikrim yaşı 40 olan herkes emekli olsun, devlet bize bahsın:)
Pages:
Jump to: