Pages:
Author

Topic: Emlak Balonu varmı? - page 3. (Read 557 times)

legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
August 26, 2021, 09:28:41 AM
Sosyal devlet, insanlarına ev araba gibi zaruri ihtiyaçlarını karşılamalı aslında bu yönden Singapur’un yönetimini çok beğeniyorum devlet evi insanlara 99 yıllığına veriyor kişi ölünce devlet evi tekrar başka birilerine veriyor böylece kira gibi bir dertten insanlar kurtulmuş oluyor
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
August 26, 2021, 09:20:52 AM
Hayatın kendisi bir balon olmakla birlikte,
kira her ay gelirinin yaklaşık 1/4 ünü ben yemeyeyim sen ye diyerek ev sahibine vermektir.
Bu bağlamda herkes 1 (yazı ile BİR) ev sahibi olmak ister.
Ancak bir kişinin 10-20-30 gayrimenkul alıp bunları kiralaması bence yanlış.
Türkiyede yasa çıkarıp bir kişinin üzerinde 2 den fazla ev olmasını yasaklamak lazım.
Bu durumda mesken fiyatları gayet düşer. herkesler ev sahibi olur gibi geliyor bana.
20 evi olan şahıs ta bir gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi kursun. bir kaç personel çalıştırmak zorunda kalsın.
Böylece istihdamı da artırmış oluruz hem.
Hocam yaklaşımınız eleştiriniz doğru fakat çözümünüz çok yanlış. Toplumsal huzuru düşünen gelişmiş Avrupa ülkelerinde bir kişinin isterse 10 evi olsun sorun değil. Fakat kesinlikle emlak vergileri katlanarak artıyor. Bizde vergiler çok düşük. Malı çok olan için Yükselmeli. Yasağa gerek yok.
hero member
Activity: 1582
Merit: 670
August 26, 2021, 09:14:40 AM
kira her ay gelirinin yaklaşık 1/4 ünü ben yemeyeyim sen ye diyerek ev sahibine vermektir.
Türkiyede yasa çıkarıp bir kişinin üzerinde 2 den fazla ev olmasını yasaklamak lazım.
Bu durumda mesken fiyatları gayet düşer. herkesler ev sahibi olur gibi geliyor bana.
20 evi olan şahıs ta bir gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi kursun. bir kaç personel çalıştırmak zorunda kalsın.

Sosyalist ülke kalmadı sayılır artık dünyada. Bu söylediğiniz sosyalist veya totaliter bir rejimin yapabileceği bir şey olurdu.
Serbest ekonomik modelde bunu dediğiniz gün ülkede yatırım falan kalmaz. Sadece gayrımenkul değil, bütün yatırımlar kaçar. Eğer kaçarsa kaçsın milli sermaye kalır diye düşünenler çıkabilir. Emin olun ilk önce onlar kaçar.
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
August 26, 2021, 08:45:44 AM

Mantıklı hocam.

Herkesin 1 ev ihtiyacı olmalı doğru katılıyorum. Benim de bir önerim var ;
1 veya 2 evi olandan vergi alınmasın
3 evi olandan evin değerinin yüzde 5 i kadar yıllık vergi alınsın.
3 ve daha fazla evi olanlarda  evlerinin değerinin yüzde 10 u kadar vergi alınsın.
Ve ev değerleri 3 yılda bir yeniden hesaplansın

Bu yeterli olacaktır. Ayrıca devlet her vatandaşının barınma ihtiyacı için doğumunda bir banka hesabı açsın ve babanın çalıştığı aylıktan %1 %2 kadar ödenek kesip bu hesaba yatırsın. Ve bu hesaptaki para yalnızca konut alımında kullanılsın.

Sistemin yararı
Çocuk büyüdüğünde ev parası hazır olacaktır.
Konut fiyatları da aşırı bir sivrilme yaşamayacak.

Gerçekten 40-50 sene yaşadığımız bu dünyada 20-30 senelik vadelerle ev almak hayatınızı ipotek etmek vs ilginç. İyi ki enflasyon var birde enflasyon olmadığını düşünün o alınan krediler mahveder.
hero member
Activity: 1316
Merit: 966
August 26, 2021, 08:05:24 AM

Yirmi ev alabilecek parasi olan adam neden böyle sorunlu bir ülke ile uğraşsın ki? Gider başka ülkeden alır evini. Devlet de %45 gelir vergisini anca hayalinde görür.
full member
Activity: 546
Merit: 154
August 26, 2021, 07:53:06 AM
Mükemmel bir fikir bu. Keşke herkes böyle mantıklı fikirlerle devlet yönetse. Yasanın çıkması inşaatçıların işine yaramaz. İnşaat deyince de devletin en büyük para kazandığı sektörlerden birisi olduğunu düşünürsek böyle bir kanun çıkaracaklarını hiç zannetmem. Devlet herkesin bir evi arabası olsun isteseydi önce ÖTV diye bir şey üretmezdi.

Fikrinize bayildim . Bu sayede halk arasinda bu yönden az cok bir seviye birlikteligi olmuş olur. Diger yandan böyle birseyi asla  gundeme dahi getirmezler cünkü ucu yukariya kadar dayanir . Arkadasimizin da dedigi gibi ülke yönetimi insaat üzerine ilerledigi icin bunu icraata dökmeyi birak düsüncelerinden dahi gecirmezler benim görüşümce.
copper member
Activity: 644
Merit: 269
August 26, 2021, 07:46:37 AM
Mükemmel bir fikir bu. Keşke herkes böyle mantıklı fikirlerle devlet yönetse. Yasanın çıkması inşaatçıların işine yaramaz. İnşaat deyince de devletin en büyük para kazandığı sektörlerden birisi olduğunu düşünürsek böyle bir kanun çıkaracaklarını hiç zannetmem. Devlet herkesin bir evi arabası olsun isteseydi önce ÖTV diye bir şey üretmezdi.
legendary
Activity: 3150
Merit: 1516
August 26, 2021, 06:28:07 AM
copper member
August 26, 2021, 06:17:00 AM
Bir ev furyasidir gidiyor parayı madenden maliyetine çıkan ürünlere bağlıyorum. 

Oturcak bir evi nakit alacak param var ancak almayacağım. Ek olarak çok çok fazla param olsa yani parayi koyacak yer bulamayacak noktada olsam, belki kira getirisi için dükkan falan alırım. Dünyada ne alınacak şey biter ne de satılacak böylesi konut ve borsa çılgınlıklarının yaşandığı ortamda madencilik maliyetine kelepirden satılan değerli metallerin hala olması inanılmaz bir şey.

Bir de sevdiğim bir replik var Fight clubtan ne kadar çok şeyi satın alırsanız alın
En nihayetinde sahip olduklarınız sonunda size sahip oluyor Smiley

Dünya hayatı kısa hocam, insanlar artık paraları önemsiz görüyor bir an önce başlarını koyacakları bir ev arıyorlar. Bunu normal karşılamak lazım evi olmayana kız vermeyecekler neredeyse. Bu ekonomide de ev almak çok zor. Metallerin özellikle altın ve gümüşü hala değersiz bence. Daha yükselebilir dönemleri olabilir. Ev aldıktan sonra altın veya türevlerini biriktirebiliriz.
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
August 26, 2021, 01:39:38 AM
Bir ev furyasidir gidiyor parayı madenden maliyetine çıkan ürünlere bağlıyorum.  

Oturcak bir evi nakit alacak param var ancak almayacağım. Ek olarak çok çok fazla param olsa yani parayi koyacak yer bulamayacak noktada olsam, belki kira getirisi için dükkan falan alırım. Dünyada ne alınacak şey biter ne de satılacak böylesi konut ve borsa çılgınlıklarının yaşandığı ortamda madencilik maliyetine kelepirden satılan değerli metallerin hala olması inanılmaz bir şey.

Bir de sevdiğim bir replik var Fight clubtan ne kadar çok şeyi satın alırsanız alın
En nihayetinde sahip olduklarınız sonunda size sahip oluyor Smiley
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
August 23, 2021, 03:15:26 PM
Orada yaşamasam da Çerkezköy'den örnek vermek istiyorum. 2018 krizinden beri yeni ev çok az yapılmış. Ondan sonra proje başlamamış, şu anda olanlar hep o kriz öncesi inşaata başlananlar diye duydum. Ve ev çok az bulunuyor. Kiralık ilanı çıktığı gibi tutuluyor. Ama dolar olarak bakarsak herkes zararda. Değer kaybetmiş.
copper member
August 23, 2021, 03:10:33 PM
Emlak asla bir balon değildir. Hele ki Türkiye’de hiç. Türkiye öylesine emlakla iç içe bir ülke ki, kime sorsan piyango çıkarsa ne yaparsın diye, ilk aklına gelen tüm parayla kiralık daire işine girmek olur. Bu kadar içindeyiz sistemin. Fiyatların artması da çok doğal. Demir artıyor, çimento artıyor, PVC pahalanıyor. İnsanlar tabii ki pahalandıracak.
sr. member
Activity: 1064
Merit: 350
August 23, 2021, 11:38:28 AM
Asgari ücretle çalışan insanların 3+1 ev gibi hayaller kurması maalesef doğru değil.Ülkemizde genellikle hesaplar şu şekilde yapılıyor 4 kişilik bir aile bir asgari ücret ile geçinebilir mi? Neden bir evde tek kişi çalışmak zorunda onu yıllardır anlamıyorum.Şu ekonomik koşullarda iş bulmak çok zor o konuda insanlara hak veririm ama ülkenin ekonomisinin nispeten iyi olduğu yıllarda da durum aynen bu şekildeydi maalesef.Emlak konusuna gelecek olursak İstanbul'da iki arkadaş eve çıkmayı düşünüyoruz ancak kiralar geçtiğimiz seneye oranla el yakıyor ne yapacağımızı bilmiyoruz.Bu kira fiyatlarında insanlar kolaycılık yapıp ev sahiplerini suçluyor ama burada en son suçlanacak kesim ev sahipleri arkadaşlar bunu ev arayan biri olarak söylüyorum.En çok üzüldüğüm ikinci konu okulunu yeni bitirmiş gençlerimiz hala aile evinde kalmak zorunda kalıyor.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
August 23, 2021, 11:12:20 AM
~
asgari ucretlıler hala azda olsa insan gibi yasayabıldıgı icin zaten mıllete asgari ucreti dayayıp gecıyorlar. avrupada asgarı ucret dusuk dıyorlar ama zaten o paraya calısan kımse yok. olurda hayvanlık yaparsan bu rakamın altında maas vereme dıye asgarı ucret koymuslar.bızde asgarı ucret verılmesı gereken max maas algısı olustu patronlarda. beyaz yaka ust kademelere bıle 2-3 asgarı ucret vermeye calısan patronlar turedı. 2012 de sadece basit bir şefken 3 asgarı ucret maas alırken, 2021 de en tepede olarak 3 asgarı ucret alır hale geldım.

Sağ ve sol kalantorlar siyasetçilerin de işbirliğiyle ucuz işçi ithal edip arz/talep dengesinin içinden geçince bu topraklarda hard-kapitalizm başladı. Ülkemin düzelebileceğine artık inanmıyorum.
Ülke aslında dümdüz oldu. 20 yıllık törpüden sonra ayakta bir kaç kuruluştan başka bir şey kalmadı. Ev fiyatları konusunda 1985 1995 yılları arasında uygulanan politikalar ve sonucuna bakın şu anda ülkede nerdeyse aynı senaryolar işliyor. Sonu batak.
hero member
Activity: 1316
Merit: 966
August 23, 2021, 05:15:13 AM
~
asgari ucretlıler hala azda olsa insan gibi yasayabıldıgı icin zaten mıllete asgari ucreti dayayıp gecıyorlar. avrupada asgarı ucret dusuk dıyorlar ama zaten o paraya calısan kımse yok. olurda hayvanlık yaparsan bu rakamın altında maas vereme dıye asgarı ucret koymuslar.bızde asgarı ucret verılmesı gereken max maas algısı olustu patronlarda. beyaz yaka ust kademelere bıle 2-3 asgarı ucret vermeye calısan patronlar turedı. 2012 de sadece basit bir şefken 3 asgarı ucret maas alırken, 2021 de en tepede olarak 3 asgarı ucret alır hale geldım.

Sağ ve sol kalantorlar siyasetçilerin de işbirliğiyle ucuz işçi ithal edip arz/talep dengesinin içinden geçince bu topraklarda hard-kapitalizm başladı. Ülkemin düzelebileceğine artık inanmıyorum.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
August 23, 2021, 04:44:14 AM
Emlak fiyatlarında sıçrama var fakat bunun balon diye nitelendirilmesini ben de artık mantıklı bulamıyorum çünkü ev en büyük ihtiyaçlardan biri, hiç kimse kiracı olup yabancı biriyle yüz göz olmak istemiyor. Bu yüzden real estate asli yani olması gereken değerini buldu.
hero member
Activity: 1582
Merit: 670
August 23, 2021, 04:20:32 AM
 Dolar bazlı konuşacağım, Öyle pek çekiciliği denize kıyısı vs olmayan normal küçük bir ilçede takip ediyorum fiyatları 2020 yılı başında 25 bin dolar olan 2+1 fiyatların bu yıl 50 bin dolara çıkmış durumda. Dolar bazında getiri 1 yılda yaklaşık %100. Daha da artacağını düşünmüyorum belki faizler düşerse 5-10 bin dolar daha yukarı çeker fiyatlar.

Yeni yazlık almış birisi olarak balon mu değil mi bilmem ama büyük sıçrama var.
$ da TL bazlı da var bu.

Pandemi sonrası insanların eve kapanmaları sonucu böyle oldu. Pandemi olayından sonra bir de deprem gelince özellikle yeni binalar ve müstakil yapılar resmen fiyat olarak moon yaptı.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
August 23, 2021, 04:14:06 AM
Ne balonu arkadaş teneke ve plastikten oluşan araç 300 binden başlıyor şuanki duruma göre ev fiyatları bedava sayılır. Bir ev araba parası etmesin mi? cidden soruyorum etmesin mi?
Emlak fiyatları artmıyor hammadde fiyatları artıyor doğal olarakda fiyatlar emlak fiyatlarına yansıtılıyor.

Sen 10 liraya mal ettiğini ürünü 12 liraya hammadde olarak alırsan 10 liraya mal ettin diye 12 liraya satamazsın satarsan batarsın burada kar gibi görünsede kar falan yok.
legendary
Activity: 2912
Merit: 1150
August 23, 2021, 02:07:58 AM
Şişirilme var bence, bakın İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde 3+1 daire fiyatlarında minimum tutar 2000 lira olmuş, asgari ücretli adam ne yapsın bu ülkede? Bir ülkenin ferahı, asgari ücretlisinin yaşam kalitesiyle ölçülür bence , fiyatlarda da gereksiz artış var durduk yere evler 500-600 bin olmuş yazık kimse ev alamıyor,

Yani adı üstünde "asgari" ücret. Bu maaşı alan bi adamın 1+0, 1+1 gibi "bireysel" standartları karşılayacak bir eve yönelmesi lazım. 3+1 dediğiniz ev benim bölgemde parasıyla bile yok. İnşaatlar max 2+1.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
August 22, 2021, 04:29:05 PM
Emlak fiyatları bölgeden bölgeye değişse de genel gözlemim son bir yılda bırakın balonu fiyatlar düşüş yönünde. Dolar arttığı halde TL bazında ev fiyatları düştü yani akıl alır gibi değil gerçekten. Emlaktaki aşırı yükseliş 2-3 sene önce yaşandı, bu sene ise durdu hatta geriledi. Emlak balonu olduğunu düşünenler ya piyasayı takip etmeden yazıyorlar ya da sadece değer artışı gösteren semtlere ve dairelere bakıyorlar. Ülkenin gidişatına biraz güven olsa fiyatlar bu kadar düşmezdi.
Pages:
Jump to: