Pages:
Author

Topic: Enflasyon ve Türkiye - page 3. (Read 1017 times)

sr. member
Activity: 616
Merit: 442
April 25, 2023, 06:17:03 AM
Evimizin arkasında 4 dönümlük fındık bahçesi var, bunun eve yakın 500 metrekarelik kısmını bahçeye çevirdik, fasulyeden domatese, salatalıktan bibere herşey yetişiyor çok şükür. bahçenin kenarında küçük de olsa bir kümesimiz var, yumurta ve tavuk etini de oradan hallediyoruz. Amma velakin ata tohumu dediğimiz hibrit olmayan, yani sezon sonu çekirdeklerini saklayıp, bir sonraki sezonda fide olarak yetiştirilebilen sebzelerin yerini, hibrit diye tabir edilen, genetiği ile oynanmış, sadece o sezonluk sebze fideleri aldığı için, ya da bir kilo tavuk yeminin fiyatı 10 Tl. civarı olduğundan, ne bahçedeki ürünün tadı tuzu oluyor, ne de kümeste üç beş tavuk bakmanın esprisi. Büyükbaş hayvancılıktan hiç anlamam ama anlayıp da yapanlar da eskiye nazaran neredeyse 20 de 1 haneye düştü, çünkü orada da samanın balyesi, kepeğin çuvalı aldı başını gitti. Peki nasıl tersine dönecek bu döngü, insanları tekrar topraklarına, üretim yapmaya döndürerek. Evet çeşitli projeler geliştiriliyor devlet tarafından ama daha kapsamlı, daha ikna edici projeler sunulmalı halka, Bu ülkenin insanları ete de, süte de, sebze meyveye de erişirken zorlanmamalı...

Zorlanmamalı diyoruz ama zorlanıyoruz. Aslında en büyük dertlerimizden birisi bu. Rahmetli siyasetçi mason üstadı Süleyman Demirel’in bir sözü vardı “Boş tencerelerin yıkamayacağı iktidar yoktur” diye. Çok doğru bir söz. Şu anda o döneme çok yakınız ve neden bu kadar pahalı diye sorunca bile soğana ülke mi satacağız gibi naralar duyuyoruz. Soğana ülke satılmaz ama şimdiye kadar olan şeylere ses çıkarmazsak soğanı da bulamayacağız.

Buyrun OECD verilerinde gıda enflasyonu ülkeler göre :

Bir de bu verilerin doğru olmayan, kısılmış veriler olduğunu düşünün durumun kötülüğü o zaman daha net yansıyacaktır.
sr. member
Activity: 742
Merit: 279
Eloncoin.org - Mars, here we come!
April 25, 2023, 02:23:43 AM
Evimizin arkasında 4 dönümlük fındık bahçesi var, bunun eve yakın 500 metrekarelik kısmını bahçeye çevirdik, fasulyeden domatese, salatalıktan bibere herşey yetişiyor çok şükür. bahçenin kenarında küçük de olsa bir kümesimiz var, yumurta ve tavuk etini de oradan hallediyoruz. Amma velakin ata tohumu dediğimiz hibrit olmayan, yani sezon sonu çekirdeklerini saklayıp, bir sonraki sezonda fide olarak yetiştirilebilen sebzelerin yerini, hibrit diye tabir edilen, genetiği ile oynanmış, sadece o sezonluk sebze fideleri aldığı için, ya da bir kilo tavuk yeminin fiyatı 10 Tl. civarı olduğundan, ne bahçedeki ürünün tadı tuzu oluyor, ne de kümeste üç beş tavuk bakmanın esprisi. Büyükbaş hayvancılıktan hiç anlamam ama anlayıp da yapanlar da eskiye nazaran neredeyse 20 de 1 haneye düştü, çünkü orada da samanın balyesi, kepeğin çuvalı aldı başını gitti. Peki nasıl tersine dönecek bu döngü, insanları tekrar topraklarına, üretim yapmaya döndürerek. Evet çeşitli projeler geliştiriliyor devlet tarafından ama daha kapsamlı, daha ikna edici projeler sunulmalı halka, Bu ülkenin insanları ete de, süte de, sebze meyveye de erişirken zorlanmamalı...
legendary
Activity: 896
Merit: 974
April 24, 2023, 04:06:02 PM
Şu an marketlerde de Ocak ayı boyunca binlerce üründe fiyat sabitleme gibi modeller benimsendiği görülüyor. Mayısa kadar bence de oradan buradan bir şekilde enflasyon oranının da olabildiğince az artmasını sağlamaya çalışacaklardır. Fakat bunu ne kadar uzun süre yapabilirler orası yine de şüpheli. Şu an kim bilir yolda olup uygulanması gereken ne kadar fazla zam var da yapılmıyor.

Açıkçası asgari ücret artışı gibi konular da gerçekleştirildikten sonra zamların gelmemesi imkansız gibi bir şey. Ocak ayı sonrası yavaş yavaş yeni zam dalgası gelmeye başlar diye düşünüyorum. Enflasyon oranı da seçime kadar TÜİK'in en son açıkladığı oranın biraz üstüne çıkacaktır.

Marketler bir yandan binlerce üründe fiyat sabitledik deyip diğer bir yandan ya zam yaptılar yada ürünlerin gramajını düşürdüler. Tamamen bizleri halkı kandırmaya yönelik bir şey gibi duruyor. En temel gıda ürünlerine bile sürekli zam geliyor. Peynir, süt gibi ürünler artık orta gelirli insan için bile lüks oldu.
Ülkenin en büyük dertlerinden birisi halini aldı zaten fiyat zamları hocam peynir et fiyatını geçti süt ürünlerine ulaşmak öyle kolay değil eskiden garibanın sofrasında peynir zeytin olurdu artık garibanın sofrasında bir şey yok eskiden menemen inşaatçı yemeği gariban yemeği işçi yemeğiydi artık lüks kahvaltıların içinde oluyor her gün artışlar yaşıyoruz maalesef

Gerçekten çok haklı bir noktaya değinmişsiniz hocam, eskiden fakir fukara yiyeceği dediğimiz ucuz ürünler şimdi gerçekten çok pahalı. İnsanlar pazara markete gitmeye korkuyor. Aşık Mahzuni Şerif'in türküsünde dediği gibi: "Yiğit Muhtaç Olmuş Kuru Soğana". Çünkü soğanın kilosu olmuş otuz lira. Nasıl beslenecek bu halk?
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
March 09, 2023, 05:10:00 AM
Hemen hemen her alanda fiyatlar yüksek ama ,orta direk ve altının hemen hemen her öğünde kullandigi soğan patates 10 lira ve üzeri, süt ve süt ürünleri, kırmızı veya beyaz et veya balık fiyatlarında da anormal yükseklikler var. Geçen yıl marul 20 liraları geçmişti, bu yıl da o düzeyde aşağı yukarı. Şimdi insan bu durumda sormadan edemiyor, biz hani tarım ulkesiydik, nerede hata yaptık da mevzu buralara geldi, temel besin maddelerine bile ulaşım bu kadar zorken durumu sorgulayan kesimin çok küçük olması ayrıca düşündürücü...

Tarım ülkesi olma durumumuz artık gerilerde kaldı. O düşünceleri aklımızdan çıkarsak iyi olur. Üzgünüm, artık her şeyde dışa bağımlı bir ülke haline geldik. Ülkenin ana kalemi tarım olması gerekirken ne çiftçi, ne besici, ne arıcı doğru düzgün desteklenemiyor. Artık ülkemizde tarıma gereken önem verilmeli ve insanlar bu yönde yönlendirilmeliler. Marulun fiyatının 20 lira olması ekonomik kötülük kadar tarımsal faaliyetler ile de doğrudan ilgili.

Tarımsal faaliyetler önemli ancak bazı insanlar var ki, tarımsal faaliyet iyi olsa, ülkede her şey güllük gülistanlık olsa da en ufak fırsatta fiyat olarak insanları mağdur edecek davranışlar sergilerler. Tıpkı depremzedelerde 100 km yola 15 bin lira taşınma masrafı isteyen taşıma şirketleri gibi
hero member
Activity: 728
Merit: 813
March 02, 2023, 07:20:45 AM
Hemen hemen her alanda fiyatlar yüksek ama ,orta direk ve altının hemen hemen her öğünde kullandigi soğan patates 10 lira ve üzeri, süt ve süt ürünleri, kırmızı veya beyaz et veya balık fiyatlarında da anormal yükseklikler var. Geçen yıl marul 20 liraları geçmişti, bu yıl da o düzeyde aşağı yukarı. Şimdi insan bu durumda sormadan edemiyor, biz hani tarım ulkesiydik, nerede hata yaptık da mevzu buralara geldi, temel besin maddelerine bile ulaşım bu kadar zorken durumu sorgulayan kesimin çok küçük olması ayrıca düşündürücü...

Tarım ülkesi olma durumumuz artık gerilerde kaldı. O düşünceleri aklımızdan çıkarsak iyi olur. Üzgünüm, artık her şeyde dışa bağımlı bir ülke haline geldik. Ülkenin ana kalemi tarım olması gerekirken ne çiftçi, ne besici, ne arıcı doğru düzgün desteklenemiyor. Artık ülkemizde tarıma gereken önem verilmeli ve insanlar bu yönde yönlendirilmeliler. Marulun fiyatının 20 lira olması ekonomik kötülük kadar tarımsal faaliyetler ile de doğrudan ilgili.
sr. member
Activity: 742
Merit: 279
March 02, 2023, 05:56:36 AM
hero member
Activity: 1092
Merit: 830
March 01, 2023, 04:52:11 PM
Son zamanlarda bazı ürünlerin fiyatlarını aşırı pahalı buluyorum yıl başından bu yana dolar kurunda ve akaryakıtta gözle görülür bir artış olmasada yer yer ürün fiyatlarında aşırı artışlar söz konusu mesela deterjan, bulaşık makinesi tabletleri, şampuanlar... 3-4 ay önce aldığım fiyatına göre şimdilerde %50-100 gibi fiyatlarda artış gözlemliyorum ve bunun sebebini tam olarak çözemedim. Enflasyon artmaya devem ediyor böyle devam ettiği sürecede devam edeceğini düşünüyorum.
legendary
Activity: 2058
Merit: 1030
February 25, 2023, 09:05:08 AM
Şu an marketlerde de Ocak ayı boyunca binlerce üründe fiyat sabitleme gibi modeller benimsendiği görülüyor. Mayısa kadar bence de oradan buradan bir şekilde enflasyon oranının da olabildiğince az artmasını sağlamaya çalışacaklardır. Fakat bunu ne kadar uzun süre yapabilirler orası yine de şüpheli. Şu an kim bilir yolda olup uygulanması gereken ne kadar fazla zam var da yapılmıyor.

Açıkçası asgari ücret artışı gibi konular da gerçekleştirildikten sonra zamların gelmemesi imkansız gibi bir şey. Ocak ayı sonrası yavaş yavaş yeni zam dalgası gelmeye başlar diye düşünüyorum. Enflasyon oranı da seçime kadar TÜİK'in en son açıkladığı oranın biraz üstüne çıkacaktır.

Marketler bir yandan binlerce üründe fiyat sabitledik deyip diğer bir yandan ya zam yaptılar yada ürünlerin gramajını düşürdüler. Tamamen bizleri halkı kandırmaya yönelik bir şey gibi duruyor. En temel gıda ürünlerine bile sürekli zam geliyor. Peynir, süt gibi ürünler artık orta gelirli insan için bile lüks oldu.
Ülkenin en büyük dertlerinden birisi halini aldı zaten fiyat zamları hocam peynir et fiyatını geçti süt ürünlerine ulaşmak öyle kolay değil eskiden garibanın sofrasında peynir zeytin olurdu artık garibanın sofrasında bir şey yok eskiden menemen inşaatçı yemeği gariban yemeği işçi yemeğiydi artık lüks kahvaltıların içinde oluyor her gün artışlar yaşıyoruz maalesef
legendary
February 24, 2023, 03:42:43 AM

hero member
Activity: 728
Merit: 813
January 20, 2023, 12:50:14 PM

Bunlar hep algı oyunu. Marketlerdeki fiyatları gördünüz mü 1 litre süt Migros’ta 26-27 lira. Bu fiyata sabitlemesi zaten Mayıs’a kadar yapılacak zammı koyup sabitlemiş izlenimini veriyor. Maalesef artık market market arayıp, ne nerede ucuz onu bulmamız gerekecek. Fiyat sabitleme bana göre tamamen algı ile yapılmış bir hareket. Zamlar da yapılacak bakın görün.
sr. member
Activity: 2016
Merit: 391
January 20, 2023, 12:38:20 PM

hero member
Activity: 1092
Merit: 830
January 17, 2023, 02:33:30 PM
Seçime kadar her şey iyi kötü devam ödecekler doları baskılayacaklar zamları ellerinden geldiğince minimumda tutacaklar kısaca her şey seçim sonuna ertelenecek. Seçim sonrası için hangi parti kazanırsa kazansın alım gücü ve ekonomi bu günden daha kötü olacak gibi görünüyor. Şimdi ev kredileri dağıtılıyor peşinden uygun oranla ihtiyaç kredileride verirler yani her yerden para saçıyorlar ama bu işin geri dönüşü çok daha kötü olacak. Umarım bu günlerimizi aramayız diyeceğim ama daha kötüsü geliyor gibi…
legendary
Activity: 1274
Merit: 1140
January 17, 2023, 07:06:27 AM
Enflasyon çok önde. Türkiye bu farkı kapatmakta zorlanacak. İstedikleri kadar asgari ücrete zam yapsınlar ama nafile. Bunlara dur denmedikçe bu enflasyon alır başını gider. Orta gelirli bile şuan ayı geçirmekte zorlandığını düşünüyorum. Bu enflasyon sayesinde fakir iyice fakir zengin iyice zengin oldu olan ise orta gelirliye oldu Cheesy
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
January 06, 2023, 03:59:33 AM
Enflasyonun kaç çıktığının bir önemi yok artık zamlarda indirimlerde enflasyona göre yapılmıyor yeni kelimemiz var Yeniden değerlenme.  İsterlerse enflasyon -%20 açıklasınlar veya yarın %150 kim inanacak? Kim buna bakarak hareket edecek.  Nasıl olsa suçlu parayı basan değilde zam yapan işletmeler.

İşte bu art niyet demek.Normalde zamlar enflasyona göre, döviz kuruna göre ayarlanır.Türkiye’de ise en düşük işçi maaşıyla bunu endekslemişler.En düşük işçi maaşı artınca her sektör bunu arttırıyor.Özellikle süper marketler bir tekelleşme yoluna gitmiş, fiyat konusunda ortak hareket edip sektörün içinden geçiyorlar.İstedikleri gibi zam yapıyorlar.Üretici firma da onların satış fiyatına göre üretim fiyatına ek zam yapıyor.Böyle böyle sürekli zam geliyor, durduramıyoruz.
hero member
January 03, 2023, 01:11:22 AM
Enflasyonun kaç çıktığının bir önemi yok artık zamlarda indirimlerde enflasyona göre yapılmıyor yeni kelimemiz var Yeniden değerlenme.  İsterlerse enflasyon -%20 açıklasınlar veya yarın %150 kim inanacak? Kim buna bakarak hareket edecek.  Nasıl olsa suçlu parayı basan değilde zam yapan işletmeler.

Yeniden değerleme adı altında enflasyon üzerinde zam yapan işletmelere karşı bir duruş gerekecek. Bu duruşu devlet kendi eliyle yapmalı ancak yapacaklarını zannetmiyorum. Bu da sorunun en başından kaynaklanıyor. Milletvekili dediğimiz insanlar halkın nazarında az çok sözü geçecek, halkın tanıdığı insanlar olmalılar ancak ülkede milletvekili dediğimiz kişileri kaç kişi tanıyor? Tanımasını geçtim kaç kişinin sorununu çözüyorlar veya bulunduğu bölgenin sorunlarını mecliste dile getiriyorlar? Şu an parası olanı milletvekili yapıyorlar. Şu haliyle Ayan meclisinden farkı yok. Bu yüzden ayanlar istemez ki halk refah içinde yaşasın.
legendary
Activity: 1862
Merit: 1229
January 02, 2023, 04:29:08 PM
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
December 30, 2022, 08:33:47 PM
Şu anki enflasyon tek hane hedefi 2024 oldu. Her sene 1 sene ileri atıyoruz alıştık.  Grin  Enflasyon oranı şu an TÜİK verilerine göre %84,39. Açıkçası %100'ün altında olduğunu düşünmüyorum ama konumuz o değil şu an tabi.

Her şeye sürekli zam gelmeye devam ederken enflasyonun geriye gitmesi gibi bir şey söz konusu olamaz haliyle. Bırakın geriye gitmeyi yerinde bile duramaz. Asgari ücrete gelen okkalı bir zamla birlikte kim bilir bizi ne gibi yeni zamlar bekliyor şu an. Enflasyon koşar adım yukarı giderken liramızın dolar, euro gibi birimlerin karşısında yeniden değer kaybetmeye başlaması da kaçınılmaz olacak. Aynı seviyelerde böyle bir durumda ancak bir noktaya kadar bir şekilde tutabilirsiniz.

2 sene sonra TÜİK’e göre enflasyon oranını yüzde 1’e bile düşürebilirler ne de olsa kurum istenileni veriyor.Böyle bir kurumun yönetimi sizde olduktan sonra her şeyi yapabilirsiniz.Tek haneli enflasyon ülkeye gelse bile artık görüyorsunuz herkes zamları asgari ücrete endekslemiş durumda.Döviz aynı kalsa da mutlaka zam yapacak bir sebep bulabiliyorlar.
hero member
December 30, 2022, 01:23:40 PM
@Phoenix Anka doğru çıkarsa değil hocam. Doğru olduğu için piyasa bu noktaya geldi
Ben hala piyasanın tam olarak olması gerektiği yerde olduğunu düşünmüyorum bu kadar hızlı para basarak parayı yerinde tutma şansı yok. Yakında shiba gibi bir para olacak her yere 200tl - 100 tl uzatacağız.

Fındık
Ceviz
fıstık
nektari
Gibi ürünleri dünya üretimindeki yerimiz ciddi anlamda yüksek bu halde kaçımız bunları günübirlik tüketebiliyor?

Haklısın hocam. Şu an paranın bir anlamı kalmadı. Asgari ücret yüzde 55 zam aldı, ikinci el arabalara ocaktan sonra yüzde 35 zam dilleniyor. Bu kadar ödemelerin arttığı bir dönemde bunları karşılamak için para vermek, para basmak gerekecek. Para basa basa da dediğiniz gibi shiba gibi olacağız herhalde haklısınız.
legendary
December 30, 2022, 10:55:53 AM
@Gencecikmen, katılıyorum Özgür hocayı da çok severek takip eden birisi olarak ona hak veriyorum. Türkiye ekonomisi ile Avrupa’ya, dünyaya güven verip yatırımcıları ülkeye çekmedikten sonra Arap ülkelerinden alınan borçlar bir yere kadar morfin etkisi görecek. Artık bir yerden sonra önü alınmaz bir para basımına geçmemizden korkuyorum. Biliyorsun ki para basımı hızlanınca enflasyon da hızlanır. Bu durumlarda kolay kolay hiç bir etken frenlemeye sebep olmaz. Düzgün bir ekonomi modeli şart. Tıpkı Cumhuriyetin ilk yıllarındaki iktisat kongreleri gibi bir şeyler yapmamız lazım.

Maalesef biz halk olarak bile hepimiz birer ekonomist olduk, etki sonucunda ne tepki vereceğini görüyoruz ama ekonomiyi yönetenler ülkeyi uçuruma sürüklüyorlar. Çok haklısınız hocam ama galiba önü alınamaz bir şekilde para basımına geçtik gibi duruyor. Yani o tarz haberler yapıyordu bazı ekonomistler.

Bu para basımı muhabbetleri doğru çıkarsa yeni yıldan sonra döviz ve altını tutabilene aşk olsun diyeceğiz herhalde hocam. 2024’te enflasyon tek haneye inecek söylentileri konuşulsa da bu seri para basımıyla olanaksız. İşi hiperenflasyona vardırmasalar iyidir. Enflasyonu herkes öğrendi artık daha karışık ekonomik terimleri öğrenme vakti.

Hocam tahminen seçime kadar bir şekilde baskılarlar. Bilmiyorum ülke de satılacak özelleştirilecek bir şey kaldı mı ama bir şekilde baskılarlar. Hatta bu sebeple bu yaz bir çok orman yangını bekliyorum ülkemizde. Ben asıl seçim sonrası döviz ve altının tutulamayacağını düşünüyorum. Hiperenflasyona bir ramak kaldı diyebilir miyiz hocam?
sr. member
Activity: 1568
Merit: 324
December 29, 2022, 05:48:49 PM
Şu anki enflasyon tek hane hedefi 2024 oldu. Her sene 1 sene ileri atıyoruz alıştık.  Grin  Enflasyon oranı şu an TÜİK verilerine göre %84,39. Açıkçası %100'ün altında olduğunu düşünmüyorum ama konumuz o değil şu an tabi.

Her şeye sürekli zam gelmeye devam ederken enflasyonun geriye gitmesi gibi bir şey söz konusu olamaz haliyle. Bırakın geriye gitmeyi yerinde bile duramaz. Asgari ücrete gelen okkalı bir zamla birlikte kim bilir bizi ne gibi yeni zamlar bekliyor şu an. Enflasyon koşar adım yukarı giderken liramızın dolar, euro gibi birimlerin karşısında yeniden değer kaybetmeye başlaması da kaçınılmaz olacak. Aynı seviyelerde böyle bir durumda ancak bir noktaya kadar bir şekilde tutabilirsiniz.
Pages:
Jump to: