Pages:
Author

Topic: Enflasyon ve Türkiye - page 4. (Read 1029 times)

hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
December 29, 2022, 04:17:16 PM
Özellikle gıda fiyatları haftalık değişiyor ve fiyat takibi yapmak imkansız gibi tepki bile veremiyorsunuz resmen markette satılan ürünler tekel konumunda zaten bilirsiniz zincir marketteki benzer ürünlerin fiyatı hep aynıdır. Yılın son çeyreğinde akaryakıt fiyatları düştü dolar neredeyse sabit kalmasına rağmen fiyatlar nerdeyse sürekli arttı. İhtiyacınız olanı mecburen alıyorsunuz ama aldığınız ürün pahalı alıyorsunuz ama ne kadar pahalı onu kıyaslayamıyorsunuz.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
December 28, 2022, 12:12:00 PM
@Phoenix Anka doğru çıkarsa değil hocam. Doğru olduğu için piyasa bu noktaya geldi
Ben hala piyasanın tam olarak olması gerektiği yerde olduğunu düşünmüyorum bu kadar hızlı para basarak parayı yerinde tutma şansı yok. Yakında shiba gibi bir para olacak her yere 200tl - 100 tl uzatacağız.

Fındık
Ceviz
fıstık
nektari
Gibi ürünleri dünya üretimindeki yerimiz ciddi anlamda yüksek bu halde kaçımız bunları günübirlik tüketebiliyor?
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
December 28, 2022, 12:05:55 PM
@Gencecikmen, katılıyorum Özgür hocayı da çok severek takip eden birisi olarak ona hak veriyorum. Türkiye ekonomisi ile Avrupa’ya, dünyaya güven verip yatırımcıları ülkeye çekmedikten sonra Arap ülkelerinden alınan borçlar bir yere kadar morfin etkisi görecek. Artık bir yerden sonra önü alınmaz bir para basımına geçmemizden korkuyorum. Biliyorsun ki para basımı hızlanınca enflasyon da hızlanır. Bu durumlarda kolay kolay hiç bir etken frenlemeye sebep olmaz. Düzgün bir ekonomi modeli şart. Tıpkı Cumhuriyetin ilk yıllarındaki iktisat kongreleri gibi bir şeyler yapmamız lazım.

Maalesef biz halk olarak bile hepimiz birer ekonomist olduk, etki sonucunda ne tepki vereceğini görüyoruz ama ekonomiyi yönetenler ülkeyi uçuruma sürüklüyorlar. Çok haklısınız hocam ama galiba önü alınamaz bir şekilde para basımına geçtik gibi duruyor. Yani o tarz haberler yapıyordu bazı ekonomistler.

Bu para basımı muhabbetleri doğru çıkarsa yeni yıldan sonra döviz ve altını tutabilene aşk olsun diyeceğiz herhalde hocam. 2024’te enflasyon tek haneye inecek söylentileri konuşulsa da bu seri para basımıyla olanaksız. İşi hiperenflasyona vardırmasalar iyidir. Enflasyonu herkes öğrendi artık daha karışık ekonomik terimleri öğrenme vakti.
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
December 27, 2022, 09:28:57 AM
@Gencecikmen, katılıyorum Özgür hocayı da çok severek takip eden birisi olarak ona hak veriyorum. Türkiye ekonomisi ile Avrupa’ya, dünyaya güven verip yatırımcıları ülkeye çekmedikten sonra Arap ülkelerinden alınan borçlar bir yere kadar morfin etkisi görecek. Artık bir yerden sonra önü alınmaz bir para basımına geçmemizden korkuyorum. Biliyorsun ki para basımı hızlanınca enflasyon da hızlanır. Bu durumlarda kolay kolay hiç bir etken frenlemeye sebep olmaz. Düzgün bir ekonomi modeli şart. Tıpkı Cumhuriyetin ilk yıllarındaki iktisat kongreleri gibi bir şeyler yapmamız lazım.

Maalesef biz halk olarak bile hepimiz birer ekonomist olduk, etki sonucunda ne tepki vereceğini görüyoruz ama ekonomiyi yönetenler ülkeyi uçuruma sürüklüyorlar. Çok haklısınız hocam ama galiba önü alınamaz bir şekilde para basımına geçtik gibi duruyor. Yani o tarz haberler yapıyordu bazı ekonomistler.
hero member
Activity: 868
Merit: 878
December 23, 2022, 10:27:26 AM
legendary
#SWGT CERTIK Audited
December 23, 2022, 07:54:14 AM
Gün geçtikçe cebinizde paramız eriyor. Alışveriş yapsan bir dert yapmasan ayrı dert. Sosyal medyada son yapılan zamların şokları içerisindeyim. 30 tl lik bir ürün 50 küsür tl zamla 80 civarlarında dolaşıyor. Hal böyle olunca insanın canı sıkılıyor. Asgari ücretle geçinen insanlar çok zor geçiniyor. Evine doğru düzgün alışveriş bile yapamıyordur. Peynir fiyatları et fiyatlarını geçti bile. Sabah kahvaltısına peynir yemek bile hayal olacak.

Paramızın değeri yok. Sürekli o kadar zam geliyor ki, fiyat algısı kalmadı insanlarda. Ne pahalı ne çok pahalı anlayamıyoruz. Eylül ayı açlık sınırı olmuş 7800 TL, asgari ücret 5500 TL insanlar açlıkla mücadele ediyor. Ülkenin yarısından fazlası sağlıklı ve yeterli beslenemior bence. Yetersiz ve sağlıksız beslenmeye dayalı ileride büyük sıkıntılar olacak gibi geliyor bana.

Yeni açıklanacak asgari ücret bu açlık sınırı olan 7800 liranın da altında olacak ki sendikalar 7700 lira civarında bir rakama okey vereceklerini söylüyorlar. Sendikalar kimin hakkını savunuyor anlamıyorum? Beklediğin rakamı araştır bir bak açlık sınırı nedir, yoksulluk sınırı nedir. Sen vatandaşı açlık sınırı altında çalışmaya ikna edersen işveren onun da azına ikna eder. Türkiye’de bu değerleri önemsemiyorlar.

Sendikalar maalesef sendika patronlarının koltuklarını koruyor. Düşünün ki sendika ağalarının hepsinin altında bir tane AUDİ yada Mercedes. Hepsi sendika ağalığını bırakınca milletvekili oluyor. Ülke de çoğu çalışanın sendikalara üye olmasına iş yerleri izin vermiyor. İzin verirlerse de ancak bu anlattığım sendika ağalarına üye olmalarına izin veriliyor.

Üstteki mesajımda belirttiğim gibi ben 7700 civarında bir rakam beklerken, hükümet belki seçim etkisiyle bilmiyorum, 8500 lira asgari ücret konusunda karar verdi. Bu 8500 liranın etkisi nasıl olacak önümüzdeki günlerde göreceğiz. Yetmez elbette ama biraz daha rahatlatıyor bu çalışanın elini. Şimdi işverenler el altından asgari ücreti düşürmeye gidecekler. Asgari ücret ödeyecekler bir kısmını belki elden çalışandan talep edecekler. İnsafsız olanlar bunu yapar. Umarım sorunsuz kayıpsız asgari ücret ile devam edilir.

Ben de çok isterim ki 8500 TL kayıpsız bir şekilde devam etsin ama bu enflasyon ortamında zannetmiyorum. Geçen yıl da 4000 TL olduğunda asgari ücret yazmıştım ve maalesef haklı çıktım. Yine asgari ücretin şubat ayında şimdiki halinden daha az bir alım gücüne denk geleceğini düşünüyorum. Özgür Demirtaş güzel bir benzetme yapmış, asgari ücretteki bu artış ayağı kırık olan birine morfin vermeye benziyor ama adamın hala ayağı kırık diyerek. Ekonomi böyle kötü yönetilirse kırık ayak hala kırık olacak.
hero member
December 22, 2022, 07:27:28 AM
Gün geçtikçe cebinizde paramız eriyor. Alışveriş yapsan bir dert yapmasan ayrı dert. Sosyal medyada son yapılan zamların şokları içerisindeyim. 30 tl lik bir ürün 50 küsür tl zamla 80 civarlarında dolaşıyor. Hal böyle olunca insanın canı sıkılıyor. Asgari ücretle geçinen insanlar çok zor geçiniyor. Evine doğru düzgün alışveriş bile yapamıyordur. Peynir fiyatları et fiyatlarını geçti bile. Sabah kahvaltısına peynir yemek bile hayal olacak.

Paramızın değeri yok. Sürekli o kadar zam geliyor ki, fiyat algısı kalmadı insanlarda. Ne pahalı ne çok pahalı anlayamıyoruz. Eylül ayı açlık sınırı olmuş 7800 TL, asgari ücret 5500 TL insanlar açlıkla mücadele ediyor. Ülkenin yarısından fazlası sağlıklı ve yeterli beslenemior bence. Yetersiz ve sağlıksız beslenmeye dayalı ileride büyük sıkıntılar olacak gibi geliyor bana.

Yeni açıklanacak asgari ücret bu açlık sınırı olan 7800 liranın da altında olacak ki sendikalar 7700 lira civarında bir rakama okey vereceklerini söylüyorlar. Sendikalar kimin hakkını savunuyor anlamıyorum? Beklediğin rakamı araştır bir bak açlık sınırı nedir, yoksulluk sınırı nedir. Sen vatandaşı açlık sınırı altında çalışmaya ikna edersen işveren onun da azına ikna eder. Türkiye’de bu değerleri önemsemiyorlar.

Sendikalar maalesef sendika patronlarının koltuklarını koruyor. Düşünün ki sendika ağalarının hepsinin altında bir tane AUDİ yada Mercedes. Hepsi sendika ağalığını bırakınca milletvekili oluyor. Ülke de çoğu çalışanın sendikalara üye olmasına iş yerleri izin vermiyor. İzin verirlerse de ancak bu anlattığım sendika ağalarına üye olmalarına izin veriliyor.

Üstteki mesajımda belirttiğim gibi ben 7700 civarında bir rakam beklerken, hükümet belki seçim etkisiyle bilmiyorum, 8500 lira asgari ücret konusunda karar verdi. Bu 8500 liranın etkisi nasıl olacak önümüzdeki günlerde göreceğiz. Yetmez elbette ama biraz daha rahatlatıyor bu çalışanın elini. Şimdi işverenler el altından asgari ücreti düşürmeye gidecekler. Asgari ücret ödeyecekler bir kısmını belki elden çalışandan talep edecekler. İnsafsız olanlar bunu yapar. Umarım sorunsuz kayıpsız asgari ücret ile devam edilir.
legendary
#SWGT CERTIK Audited
December 21, 2022, 03:56:15 PM

sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree
December 10, 2022, 03:28:17 PM
Enflasyon kelimesi Fransızcadan türemiş ama böyle devam ederse sadece Türkiye’ye özgü olacak. İşin en kötü tarafı da yavaş yavaş halkın bu duruma alıştığı gerçeğini görüyoruz. Eğer enflasyon artışı bu şekilde artarsa sürekli olarak, Türk lirasının değer kaybı çok büyük olacaktır. Kuruşların bir değeri kalmayacak. Hatta kağıt 500 ve 1000 Tl basılması gerekecektir.
legendary
December 05, 2022, 04:55:27 AM
@SUPERSAIAN hiperenflasyondan korkmuyorumda en korktuğum şey cahillik şu enflasyon ortamında ne iktidarlar çökmüştü hala almanya bizden kötü diyenler var. Almanın ürettiği arabayla gezip almanya bizden kötü demekde ne bileyim abi bu cahillikten başka birşey.

1.5 yıl önce 500 bin liralık ev olmuş 2.5 milyon lira.

Eskiden 5 kuruş yerde görünce alınmazdı değeri yoktu şimdi 1 liranın değeri yok marketlerde 1 tl  civarında bir ürün gören varmı? yani nereden baksan 0.055 usd yapıyor 0.055 usd'ye ne satılabilir ki?  Satan 0.001 usd kar mı edecek?

Forumda bile trollerimiz bu konulara mesaj atamıyor. işin kötüsü gelecek olanlardan da umut yok. Hepsi birbirinin benzer kopyası şekilde hareket ediyor.

Cahili kandırabilirsin ama matematiği kandıramazsın.

Bir kere olsun iktidarlar paranın itibarını korumaya çalışmadı ki enflasyon düşssün.  Yok iyiyiz yok şöyle durumdayız edebiyatını bırakacaksın hepsi yalan O kadar iyiyide bu grafikler ne? Bu kadar hızlı paranın değeri nasıl kaybolur?

Hesap sorulmazsa bu grafik daha çok böyle gider.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
December 05, 2022, 04:38:48 AM
Silinen sıfırlar hızlı şekilde geri geliyor. 1 lira 10 lira oldu 10 lira 100 lira. Bu üçü arasında fark gören varmı?
Eski 770 lirayla yeni 7700 lira eşit bile değil. Şimdi basit bir mont 600 ayakkabı 1000 liradan başlıyor boktan basit beyaz bir tshirt 100 lira. 10 lira altına aldığınız günleri unutmadınız değil mi?
Benim korkum bir sıfır daha gelmesi. Bu hızla para basılmaya devam ederse yanımızda bir sürü para taşımamız gerekecek tıpkı Venezuela örneği gibi bir nevi hiper enflasyonu yaşıyoruz bunu hissetmeyen yok değil mi ?
Eskilerden bir liracılar vardı sahi onlara ne oldu. Artık o dükkanlar isimleri on liracı olarak değiştirmeliler herhalde bir liraya sakız kalmadı kaldı mı yoksa ?
legendary
December 05, 2022, 04:16:04 AM
Silinen sıfırlar hızlı şekilde geri geliyor. 1 lira 10 lira oldu 10 lira 100 lira. Bu üçü arasında fark gören varmı?
Eski 770 lirayla yeni 7700 lira eşit bile değil. Şimdi basit bir mont 600 ayakkabı 1000 liradan başlıyor boktan basit beyaz bir tshirt 100 lira. 10 lira altına aldığınız günleri unutmadınız değil mi?

hero member
December 05, 2022, 03:58:12 AM

legendary
#SWGT CERTIK Audited
November 30, 2022, 03:47:57 AM

sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
November 28, 2022, 01:40:19 PM

Eskiden asgari ücret zammını bekleyip öyle zam yaparlardı, şimdi onu beklemeye gerek bile duymuyorlar hocam, bu insanlar iyice azmışlar, 30 liraya çikolata, bisküvi mi olur? Yurtdışında 2 Euro, 2 dolar, o da yaklaşık aynı paraya geliyor zaten, yakında yurtdışındaki maaşı alamayıp, yurtdışındaki harcamaları yapan bir nesil göreceğiz, çok fırsatçı var çok, gerçekten insanlarımız çok aç gözlü,
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
November 28, 2022, 01:36:47 PM
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
November 25, 2022, 01:45:39 PM
Umarım bu enflasyon denen illet düşer son bir yılda neler yaşadık zam zamcık zamlar içimiz dışımız bu kelimeler oldu şöyle bir 5-6 sene önceye baktığımız zaman hayat ne kadarda ucuzmuş diyebiliyoruz. Pandemi zamanında kısıtlama olmasına rağmen aracımı daha çok kullanmışım neredeyse %50 daha az kullanımım var son 1 yılda. Birde açıklanan enflasyonun ile hissedilen enflasyon arasında bile enflasyon var diyebilirim Smiley
hero member
Activity: 756
Merit: 701
November 25, 2022, 08:57:54 AM
Ortaokul lise yıllarımda enflasyon nedir diye sorsalar basma kalıp cümleleri söyler geçerdik bazılarımızın hiç yorumu yoktu bile. İşin güzelliği buradaydı çünkü umrumuzda değildi, mutluyduk. Çok ufak harçlıklarla çok büyük şeyler yapabiliyorduk.

Günümüz gençlerine üzülüyorum. İlkokul çocuğuna soruyorlar bir başlıyor anlatmaya ekonomi bilgisi yaşına rağmen muazzam. Mecburiyet öüretti enflasyon kavramını o çocuklara. Neden akşam oynayacağı oyunu değil de almak istediği şeyi ailesinin alamamasını düşünüyor. Söylenecek çok söz var fakat bir nesle ekonomik kavramları mecburiyet öğretti malesef.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
November 24, 2022, 01:11:31 PM
En fazla Türkiye’nin bildiği kavramdır herhalde enflasyon. Türkiye deyince akla enflasyon geliyor maalesef bunu eski siyasetçilerin konuşmalarından bugün de dinleyebiliriz. Eski siyasetçiler buna çare bulamıyordu, yenileri de öyle görünüyor. Bugün politika faizi 9’a düştü ve enflasyon hala çok yüksek seviyeleri korumaya devam edecek görünüşe göre.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
November 24, 2022, 08:12:43 AM
Enflasyon dedikleri gibi değil daha fazla bence. Geçen yıl pahalılık artmaya başladığı zaman kripto paralar da durum iyi iken hiç hissetmedim ama sonradan düşüş başlayınca iyiden iyiye hissediyorum.
Şuan için geçinmek çok zor ne yazık ki. TÜİK sanki kulağına ne söyleniyor ise onu açıklıyor. Hiçte düzelecek gibi durmuyor.
Pages:
Jump to: