Author

Topic: Ethereum - page 124. (Read 240718 times)

member
Activity: 98
Merit: 10
March 04, 2014, 02:26:25 PM
önemli nokta, haklısınız. Yine de IPO (ilk halka arz) ile alınan ethereum hisselerinin gerçek değeri ethereum piyasaya sunulduğu zaman ortaya çıkacak. O anda arz/talep işlem hacmi vs faktörler devreye girecek.
full member
Activity: 134
Merit: 101
March 04, 2014, 01:22:40 PM
ethereum ile dağıtık(decentralized) exchange siteleri de yapılabilecek zannediyorum. Buna yönelik mastercoin ve protoshares gibi alternatifler de var ancak aralarında teknik olarak en sağlam altyapı ethereum gibi görünüyor. PTS beklentileri karşılayamadı ve son günlerde düşüşte bu arada. Mastercoin için de aman aman şeyler söylemiyorlar.

Şunu da belirtmekte fayda var, etheriuma yatırım yapmayı düşünenler için: iyi bir platform/protokol olma ile fiyatı yükseleceği garanti değil. 2si çok farklı şeyler. Sebep şu ki ethereum'dan beklenti yüksek. Eğer güzel kullanışlı bir plartform ortaya koyma adına bekleneni ve iddia ettiklerini sağlayamazsa yatırımcılarının kaybetmesi de mümkün. En azından başlarda veya kısa vadede. Bir de başarılı olması durumunda dahi örneğin twitter ve facebook ultra başarılı sosyal paylaşım siteleri ancak ilk halka arz olunduklarında her ikisinde de aşağıya deli bir gidiş hareketi vardı borsada. Piyasa bambaşka birşey. Ancak teknik ekip gerçekten sağlam görünüyor ve isimlerinin bilinir olmaları ile ve konferanslar, tartışma platformları, gelişmelerden feedback vermeleri ile güzel güven uyandırıyorlar. Uzun vadede başarılı olma potansiyeli yüksek bir proje olarak görüyorum. Bitcoin 2.0 ismine en layık alternatif olabilir şu anda.

twitter, facebook, "halka arzda" düşüş yaşamıştır. Doğru.. Ama ethereum'un kuruluş aşamasında yatırım yapmak ile borsaya açıldığında yatırım yapmak aynı şey mi? Siz cevaplayın Smiley Ethereum'a doğumu ile girmek, Facebook'un şirket hisseleriniborsadan değil! en başında almak gibidir.. Karıştırmayalım ikisini..
member
Activity: 98
March 04, 2014, 01:15:42 PM
ethereum ile dağıtık(decentralized) exchange siteleri de yapılabilecek zannediyorum. Buna yönelik mastercoin ve protoshares gibi alternatifler de var ancak aralarında teknik olarak en sağlam altyapı ethereum gibi görünüyor. PTS (protoshares) beklentileri karşılayamadı ve son günlerde düşüşte bu arada. Mastercoin için de aman aman şeyler söylemiyorlar.

Şunu da belirtmekte fayda var yalnız ethereuma yatırım yapmayı düşünenler için: iyi bir platform/protokol olma ile fiyatı yükseleceği garanti değil. 2si çok farklı şeyler. Sebep şu ki ethereum'dan beklenti yüksek. Eğer güzel kullanışlı bir plartform ortaya koyma adına bekleneni ve iddia ettiklerini sağlayamazsa yatırımcılarının kaybetmesi de mümkün. En azından başlarda veya kısa vadede. Bir de başarılı olması durumunda dahi örneğin twitter ve facebook ultra başarılı sosyal paylaşım siteleri ancak ilk halka arz olunduklarında her ikisinde de deli bir düşüş hareketi vardı borsada. Piyasa bambaşka birşey.

Özetle ethereum teknik ekibi gerçekten sağlam ve işini ciddiye alan insanlar gibi görünüyor ve isimlerinin bilinir olmaları ile ve konferanslar, tartışma platformları, gelişmelerden feedback vermeleri ile güzel güven uyandırıyorlar. Uzun vadede başarılı olma potansiyeli yüksek bir proje olarak görüyorum. Bitcoin 2.0 ismine en layık alternatif olabilir şu anda.
sr. member
Activity: 518
Merit: 254
March 03, 2014, 09:57:30 PM
runomata olayı güzel anlatmış. hiçbir şeyi yorumlamaya yetecek bilgim olmasa bile kapitalist bakış açısı/bencillik/açgözlülük olayında hak veririm en azından. yani biraz profesyonel olmak lazım bu konuda. ortada bir projeyi başlatmış ekipler varsa ve bana 3 kazandıracaksa varsın onlar 13 kazansın. buna göz dikmek büyük bencillik oluyor zira böyle yapmak bizi çok daha fazla asalak gibi gösterir. %50 ürkütücü duruyor ama anlamadığım bir sistem için bilemiyorum haliyle. belki de bu sistemdeki %50 herhangi bir coindeki %0.05 kadar masumdur. bilemiyoruz.

aslında benim araştırma gücümün tükenmiş olmasından da kaynaklanıyor ethereum'u anlayamıyor olmam kendimce.

yani girdik bitcoin için çok uzun zaman araştırma yaptık, birilerine sorduk, soruşturduk, kalın kitaplarca forum yazısı okumuşuzdur hepimiz. bir de üstüne bunların hepsi ingilizce olunca artık gına gelmeye başladı, rüyamda bile ingilizce kelimeler görmeye başladım. çok rahat 2000 sayfalık kitap etmiştir 4 ayda okuduklarım.

şimdi bakıyorum şöyle 4 ay öncesine. zerre kadar bilgim olmayan borsa ile iglili, zerre kadar fikrimin olmadığı finans konularında, hiç alakamın olmadığı bilgisayar dünyasında milyar tane şey öğrenmişim. bu bir yandan insanı gaza getiriyor.

öte yandan fiyatların düşmesi, kârlılığın azalması konularına girince ise insanın motivasyonu direk çöküyor. yani insanız, su yakmıyoruz sonuçta:) off ne araştırıcam lan bıktım falan diyorsun. bunu kırabilmek önemli biraz da. hatta bunu kırabilsek ilerisi için çok güzel yatırımlar yapmak da mümkün, bitcoin 1 dolar olsa bile bu işlerden para kazanmanın sınırı yok. bir yerlerde bir sürü fırsat var. sorun sistemde değil, bu fırsatları bulamayan insanlarda. kişilerin önemi yok. her şey araştırma meselesi özünde.

o yüzden aslında biraz da istiyorum bitcoin fiyatının düşmesini. düşsün, zayıflar bi elensin. ileriye gidecek kadar cesareti ve gücü olanlar kalsın. kısa vadede zarar etsek de bundan 2 sene sonrasında parsayı biz toplayalım. onlar bitcoini 500den alıp 700den satarken biz onların yaptığı bu hamlelerden bile para kazanalım.

şu mining kârlılığı biraz yükselse, biraz motivasyon edinsem talan edicem bu ethereumu ama şu an hiç zamanı değil ya. ulan çok şey istemiyorum günlük kârımız şöyle 0.03 yerine 0.06 olsun lütfen. lütfen ya. elektrik parasını zor çıkarıyoruz. valla söz size ethereum'un tepesinden tabanına sistemini anlatıcam beynimden kan akana kadar araştırcam:)
newbie
Activity: 16
Merit: 0
March 02, 2014, 11:47:46 PM
tebrik ediyorum runo ayrıca ethereumda neredeyse bütün bireysel internet kullanıcılarını kendisine çekecek bi sistem amaçlandığını düşünüyorum rigleri demode hale getirip(ethereum için) parası olanın değil ethereum kullanan herkesin sahip olabileceği daha adil bir mining sistemi getirmeyi hedefliyolar bence ama bilemeyiz tabi ne olacak nasıl olacak yada ether için sonradan kim ne tasarlayacak?
full member
March 02, 2014, 04:32:03 PM
küçük yatırımcının, bindiği geminin yönünü belirleme şansı yoktur. Sadece biner.. gemiyi yönlendirme gücünü elinde tutan herkesin bu oyunda hakkını vermek zorundayız. Kar etmenin tek yolunun birilerini zarar etmesine bağlı olduğu bir istemde, zarar edip suçlu aramak ya da hedef göstermek bence komik.. benim ethereum ile ilgili paylaşımım zaten bu mantığın yanlış olduğunu göstermek için.. size bir gemi gösteriyor adamlar, küçük yatırımınla binecksin ve gittiği yerde ineceksin.. Miami sahillerine mi inersin yoksa güney afrika kabilelerinin sahiline mi bilemezsiz.. Smiley ha diyorsanız ki benim 1 milyon $ ım var, o zaman gemiyle ilgili sorgulama yaparsınız, istediğinizi dersiniz sizi zarara uğratırsa.. Yoksa 1.000-2.000 $yatırıp zarar edince bu kötü, şu iyi demek biraz havada kalır.. Kaldı ki sizin bu piyasadaki karlarınız, sizden daha küçük yatırımcıların zararıdır..

Adamların aç gözlü olduğu düşüncesine gelince.. Aç gözlülük sizinn gözünüzde adamların 30.000 BTC IPO beklentisiyle oluşuyorsa bu sizin 30.000 BTC nin çook büyük bir değer olduğunu zannetmenizden kaynaklanıyor.. mtgox ile ortadan kaybolan 850.000 BTC bile beklenen çöküntüyü yaratmazken, kripto para sistemini bir üst levele taşıyacak yaratıcılığı sergileyen ve üzerinde emek harcayan insanların, yarattığı şeyden para kazanmayı beklemesinden doğal ne olabilir? bu adamlar bu işi hobi olarak yapmıyorlar, 7/24 emek ve mesai harcıyorlar.. hayatlarını koyuyorlar.

Sunu demek cok mu zor? Biz bu sistemi tasarliyoruz, PreMined vs `0` , denetimsiz, merkezden bagimsiz acik kaynak yapidayiz, tek gelirimiz bize yapacaginiz bagislar...

Asıl "Ethereum" için böyle düşünmek açık gözlülük olmuyor mu? Birileri hayatlarını koyup bir sistem yaratsın. Bu sistemin ana taşıyıcısı olan maddi değeri hep birlikte, "eşit", "adil" ve "muhtemelen hiç birimizin göndermeyeceği bağışlara bağlı olarak" paylaşalım.. Yani, birilerinin yarattığı sistemden onlarla birlikte para kazanalım, biz verirsek onlar para kazansın.. biraz bencilce.. Kaldı ki yazdıklarımın en başında söylediğim şeyi atlıyorsunuz..
Ethereum sıradan bir Altcoin değil.. Hatta bir altcoin bile değil.. Sizin yapacağınız yatırım, yeni bir sisteme yapılacak yatırım olacak..

diğer altcoinlerde yaşadığınız hüsranlar için kurulabilecek bir cümleyi bu yeni sistem için kurmak bence hatalı.. Tabi ki sizin fikriniz ve saygı duymak gerekir..

Max denen adama gelince; bu adamı kimse beğenmek zorunda değil tabi ki.. Ben de şahsen özel bir sempati ya da kin beslemiyorum.. Büyük ihtimalle gemisine binmediğim ve zarar etmediğim içindir. Ama yine bir gerçek var ortada.. Bu herif, tv de konuşuyor, anlatıyor, birileri onu dinliyor ve piyasada birşeylerin değişmesine etki ediyor.. (Olumlu ya da olumsuz..) Şu anda cüzdanında 200 milyon Flappycoin olan herhangi birisinin bu adamın ağzından çıkacak olumlu bir "Flappycoin" yorumuna ne kadar muhtaç olduğunu hepimiz kabul edelim.. Yani kimse kimseyi kandırmasın.. Şu anda en nefret ettiğiniz liderin bile ağzından herhangi bir olumlu "bitcoin" açıklaması gelse nasıl mutlu olursunuz karınıza bakarak...

Kapitalist düzenin oyuncağı olan parayla oynayıp, kominist beklentiler içerisinde olmayalım derim son olarak... Anlayana Smiley
full member
Activity: 224
Merit: 100
March 02, 2014, 04:14:44 PM
max desteklemeseydi keşke. Bu adam kesinlikle kendi cebini düşünmekten başka bişey yapmayan birisi bana göre yeterince parayı verirseniz sizin çıkardığınız cart coin veya curt coini de destekler.
full member
Activity: 182
March 02, 2014, 02:48:42 PM
Kusra bakmayin ama adamlar badem bu tarz bir "gelecek" insaa ediyorlar, neden bu kadar ac gozluler? Ben dahil bu ise yatirim yapmis ama BITCOIN'in henuz evrimlesme asamasinda oldugunu ve daha cok yolu oldugunu dusunen bir cok kisi, alt coin vs gibi ortaya cikan PreMined sistemlerden cok cekti ve bir sistemde gelistiricisine haksiz kazanc varsa (PreMined olsun yada dogrudan gelisitirici kontolunde sistemler vs olsun) bizi artik bunlar tiksindiriyor.

Sunu demek cok mu zor? Biz bu sistemi tasarliyoruz, PreMined vs `0` , denetimsiz, merkezden bagimsiz acik kaynak yapidayiz, tek gelirimiz bize yapacaginiz bagislar...

Bu arada Maks Kayzer'e guvenmeyin, inanmayin. Bu adam Quark Koyum (Coin degil alip yatirim yapana KOY dan KOYUM) da kendisini gosterdigi gibi, adama isden yuzde yatirim verip, sistemin yatirimci cekene kadar bir sure haytta kalacagina ikna eden herkese destek veriri, milleti gazlar. Olanda Bizim gibi kucuk yatirimcilara olur.

full member
March 02, 2014, 01:33:51 PM

Arkadaşlar,
Altcoin piyasasında scrypt tabanlı üretim mantığını ethereum ile bağdaştırmaya çalışırsanız sıkışır kalırsınız:) Ben 2 aydır pasif okuyucu olarak ethereum hakkında çıkan ve ulaşabildiğim her kaynağı okuyorum, izliyorum.. Tek derdim anlamak.. Şu anki anlamışlığımla ufak bir özet geçmek istiyorum..

Söyleyeceklerimin tamamının geliştiricilerin yazdığı, çizdiği, anlattığı şeylerden derlendiğinin altını çizmem gerekiyor. Yani, ortalıkta bu konuyla ilgili hiçbir şey bilmeyip sadece fikir yürütenlerin söyledikleri olmayacak yazdıklarım..

1. Ethereum, bitcoin ya da diğer tüm altcoinlerin bir alternatifi değildir. Bitcoin kripto dünyasında maden olarak  "altın" ı temsil ediyorsa, Ethereum "petrol" e karşılık gelmektedir. (geliştiricilerin cümlesidir.) Dünya piyasasında altının ve petrolün farklı kulvarlarda ve bir birini destekleyerek dünyayı yönettiğini hepimiz biliyoruz..

2. Ethereum, Bitcoin'in mantıksal olarak gelişmiş halidir. Blockchain protokolünün, sadece coin üretmek için kullanılmayacak kadar geniş bir kapasitesi vardır. bu kapasitenin kullanılabilmesi için yazılım dilinde belli protokollere ihtiyaç duyulur. İşte Ethereum bu protokollerin oluşturulacağı ana zemin olacak. (tüm yazılımcıların bu protokolleri kullanarak yeni programlar, işletim sistemleri, oyunlar, ödeme sistemleri, haberleşme sistemleri...vs. internet üzerindeki "herşey")

3. Ethereum'u ben de sizin gibi tam olarak anlamıyorum. Anlamayı da beklemiyorum. Çünkü şu anda üzerinde çalışılan şey, tamamen açık kaynak yazılımcılarının kendi dillerinde ortaya koydukları yepyeni bir dünya.. Ben avukatım, sadece yorumlama yeteneğimle bir tık fazla anlıyorum belki de Smiley Yoksa sizden farklı olarak kodlar şunu yapıyor, şöyle çalışıyor böyle oluyor, diyemem. Türkiye'de de bu konuyu teknik olarak anlayıp "test halindeki" bir sistemi anlatabilecek 3-5 adamdan fazlasının olacağını da sanmıyorum. Zaten onlar da buralarda ise ve bu paylaşımları okuyorsa kıs kıs gülüyorlardır içlerinden..

Neyse devam edeyim..

4. Ethereum, oluşturduğu ve halen test edilmekte olan sistemi üzerinde binlerce, onbinlerce Altcoin yaratılmasına olanak sağlayacak bir yenilik.(coloured coins) Ana taşıyıcı her zaman bitcoin olacak diyorlar.. Yani bitcoin ile bir rekabeti sözkonusu değil.. Geliştiricilerinin bir çoğu da bitcoin oluşumu içerisinden insanlar.. "Bitcoin bu dünyaya girişin ilk adımıydı. Ethereum, ikinci adımdır. Mutlaka bizden sonra da 3. 4. 5. adımlar gelecektir." diyorlar. Buradaki forumda hiçbir paylaşım yapılmıyor diyebilirim. Kendi forumları var orada gelişiyor sistem.. www.forum.ethereum.org/

5. Şu anki teknik gelişimini anlamıyor olmamız bana kalırsa bizlerin teknik yetersizliğinden kaynaklanıyor. Basit bir anlatımla, adamlar şu anda "windows" u yaratıyorlar ve biz ne olduğunu anlamayıp, bok atıyoruz.. Bu yanlışa düşmeyelim.. Zaten, adamlar açık açık söylüyorlar, sistem oluştuğunda ve gelişimi tamamlandığında, para göndermek, mining yapmak, trade yapmak...vs tek bir tık ile mümkün olacak.. İşin mining kısmı inanın bu adamların yarattığı sistemde %10-15 yer tutuyor.(bu benim yorumum)

6. Her ne yaparsak yapalım Ethereum'da şu yanlışa düşmeyelim derim ben.. Yok şu kadarı pre-mine edilmiş, IPO'su çok yüksek  falan filan.... diyip başımızı çevirmeyelim. Dün Ethereum Max Keiser reportta konuktu.. İngilizce bilen ve kaçırmış olanların dinlemesinde fayda var.. İşin ne kadar ciddiye alındığı ve geleceğinin ne olduğu daha net anlaşılabilir böylece..www.youtube.com/watch?v=hdAnyC45ZbU&feature=youtu.be&t=12m5s

Çok fazla ahkam kesecek değilim bu konuda.. Ama takip ediyorum, ciddi ciddi de yatırım yapılmalı diye düşünüyorum.. Başarılı olmazsa gidecek yatırım değerini göze alabiliyorum kısacası.. Şöyle düşünmek lazım, şu anda yan odada kurulu rig yatırımının "ölü" olmadığını bana kim %100 kanıtlayabilir? Smiley
Umarım biraz olsun faydası olur yazdıklarımın. Çünkü, anlamamış olmaktan dolayı başımızı çevirmememiz gereken şeyler oluyor Ethereum'da.. 200-300 kişi var koca Türkiye'de bu kripto para işine emek, para harcayan.. ve bu insanların ödülünü alma zamanı geldiyse ve bu ödül Ethereum'da gizliyse, kimse kaçırsın istemem..
full member
Activity: 154
March 02, 2014, 04:42:05 AM
bitcoinden daha vurucu olacak diye yola çık, ne bok olduğunu developerlarından başka kimse anlamasın. şaka gibi bi olay bu.

kimse anlamış değil neye yaradığını, miningi henüz mümkün değil diyor adamların kendi bloğu, başka yere bakıyorsun mininge uğraşıyor, öte tarafta video falan çekmişler.

4-5 tane sapır saçma şey indirdim, kodlar bilmemneler hak getire. 2 saat uğraştıktan sonra adamların anlattığının çeyreğine bile gelemedim. çözen varsa donate yapıcam. baştan coin çıkarsam bundan daha kolay olurdu ha.
Grin Halkın sesi
sr. member
Activity: 518
Merit: 254
March 02, 2014, 12:04:37 AM
bitcoinden daha vurucu olacak diye yola çık, ne bok olduğunu developerlarından başka kimse anlamasın. şaka gibi bi olay bu.

kimse anlamış değil neye yaradığını, miningi henüz mümkün değil diyor adamların kendi bloğu, başka yere bakıyorsun mininge uğraşıyor, öte tarafta video falan çekmişler.

4-5 tane sapır saçma şey indirdim, kodlar bilmemneler hak getire. 2 saat uğraştıktan sonra adamların anlattığının çeyreğine bile gelemedim. çözen varsa donate yapıcam. baştan coin çıkarsam bundan daha kolay olurdu ha.
full member
Activity: 154
February 28, 2014, 08:39:33 PM
uleyyn mint e yüklendim ortalığı bulandırmasın  Grin
newbie
February 28, 2014, 08:18:29 PM
legendary
Activity: 1232
Merit: 1001
February 02, 2014, 06:49:05 AM
sitesinde yayınlandı sanırım windows ancak kurlumu anlamadım,
yapabilen var mı
sr. member
Activity: 406
Merit: 250
February 01, 2014, 07:05:26 AM
Varmı neyin nasıl olduğunu anlatabilecek bir babayiğit Smiley
newbie
sr. member
Activity: 406
Merit: 250
January 31, 2014, 08:00:59 PM
Sayaç sıfırlandı ama ben hala anlamadım Smiley
newbie
Activity: 62
January 31, 2014, 07:19:13 PM
go-ethereum.exe yi build ettim bekliyorum Smiley
member
Activity: 182
INVEST IN SOLAR ENERGY AT ANY SCALE
January 31, 2014, 05:17:13 PM
saatler kaldı şu an(20 saat falan) anlayan birisi mining olayını anlatsa güzel olur aslında
Jump to: