Pages:
Author

Topic: felsefe okumak - page 2. (Read 1128 times)

newbie
Activity: 98
Merit: 0
January 02, 2018, 02:31:08 AM
Her şeyi bir kenara bırakırsak, kişinin istediği şeyle ilgilenmesi önemli Smiley o yüzden bırakın ne istiyorsa onu yapsın derim arkadaş...
member
Activity: 336
Merit: 10
January 01, 2018, 08:25:04 PM
Valla arkadaşım LİSEYİ ihl lisesinde üniversiteyi İstanbul üniversitesinde  Felsefe okuyan biri olarak sana şunu söyeleyebilirim kesinlikle okusun.Ufku açılır.Herkesin bilgisi sağda solda duyduklarından ibaret insanın 2 ölçüsü olur kuran ve sünnet eğer bunlara bağlı kalarak olayları kişileri değerlendirisek maddi manevi bir sıkıntı çekmeyiz .Sonuçta dinmizde felsefe var .İslam felsefesi ve bizlerin adını duyduğu halde islam felsefeci olduklarını bilmediğimiz bir çok alim var .
1-Akşemsettin
2- Abdulkadir Geylani
3-Farabi
4-Hallacı mansur
5-Gazzali
6-ibni tufeyl
7-yunus emre
8-hacı bektaşi veli
bunlar sadece bir kısmı .Bizleri eğitimden uzak tutmak için dine tefrika sokarak cahil kalmamızı istemişler . Oysa ki dinin ilk emri oku idi. saygılarla...
kesinlikle katılıyorum sana arkadaşım...
member
Activity: 63
January 01, 2018, 07:47:10 PM
Turkiyede ancak felsefenin tarihini okursunuz ve ortalikta filozofum diye gezersiniz. Tabii ki cok degerli felsefe profesorlerimiz de var onlari tenzih ederim ama cogu okul icin durum boyle.
full member
Activity: 333
Merit: 100
January 01, 2018, 07:34:14 PM
Dışardan okuyorum eğlenceli geliyor.
member
Activity: 448
January 01, 2018, 07:25:11 PM
Valla arkadaşım LİSEYİ ihl lisesinde üniversiteyi İstanbul üniversitesinde  Felsefe okuyan biri olarak sana şunu söyeleyebilirim kesinlikle okusun.Ufku açılır.Herkesin bilgisi sağda solda duyduklarından ibaret insanın 2 ölçüsü olur kuran ve sünnet eğer bunlara bağlı kalarak olayları kişileri değerlendirisek maddi manevi bir sıkıntı çekmeyiz .Sonuçta dinmizde felsefe var .İslam felsefesi ve bizlerin adını duyduğu halde islam felsefeci olduklarını bilmediğimiz bir çok alim var .
1-Akşemsettin
2- Abdulkadir Geylani
3-Farabi
4-Hallacı mansur
5-Gazzali
6-ibni tufeyl
7-yunus emre
8-hacı bektaşi veli
bunlar sadece bir kısmı .Bizleri eğitimden uzak tutmak için dine tefrika sokarak cahil kalmamızı istemişler . Oysa ki dinin ilk emri oku idi. saygılarla...
newbie
Activity: 168
January 01, 2018, 07:15:52 PM
gerçekten kendi bölümünü okumasına izin vermelisiniz eğer istiyorsa 4 5 sene sonra tekrar okuyacaktır muhtemelen yada okuduğu okulla gerçekten ılgılı olmıcaktır ...sonuçta elınde sonunda doğru yolu bulacaktır..
sr. member
Activity: 420
Merit: 250
December 12, 2017, 01:27:13 PM
Herkesin sen mezun olunca filozof mu olacaksın diye espri yapması  Grin
member
Activity: 126
December 11, 2017, 04:30:50 PM
felsefe okumak ateizmle alakasız olmasıyla beraber harbiden mantıksız olabileceğin şeyler ya öğretmen ya da üniversitede öğretim görevlisi başka yok sanırım.
member
Activity: 322
Merit: 14
December 02, 2017, 12:47:49 PM
Yolda yururken bile herseye farkli gozle bakip herseyi sorgulamaya baslamak 😴
newbie
Activity: 87
December 02, 2017, 06:21:03 AM
Felsefeye ilginiz varsa diğer beşeri bilimlerden birini alan olarak seçip, felsefeden yandal ya da çap düşünün. sosyal teoriye oldukça faydalı ama pratikte tek başına fazla soyut bir bilim, hatta bütün bilimlerin atası.
full member
Activity: 434
Merit: 112
December 01, 2017, 04:57:19 PM
Felsefe okursan sorgulamaya baslarsin. Herşeyi sorgulamaya baslarsin buda kötü birşey değil sorgulamadan körü körüne inanmak daha da tehlikeli. Sorguladikca daha çok okur daha çok öğrenirsin.
Ateistlikten korkuyorsan sorguladikca o sorulara cevap veren araştırmaları yapacak. Benim sorgularima dini açıdan cevap bulaviliyorum eminim oda bulacaktır
full member
Activity: 406
Merit: 121
December 01, 2017, 04:52:56 PM
Felsefe insanların düşünme ve sorgulama yeteneğinin geliştirmesine yardımcı olur. Ancak herşeyin aşırısı zarar, bu kitaplara kapılıp hayatınızın merkezine koyarsanız yaşantımızda bazı sıkıntılar çıkabilir. Örnek vermek gerekirse ben üniversitedeyken arkadaşım vardı böyle felsefe kitapları okuyan neyse birgün ufak bir çocuk okulun içine bir şekilde girmiş top oynamak için girmiş bir çocuk sonra bizimki çocuğun yanına gitti ve dediki ''çocuk, sen çocuk musun?'' dedi. Ufak çocukta bizimkinin suratına bakıyodu ne diyor bu mal diye Grin
full member
Activity: 854
Merit: 109
Trident Protocol | Simple «buy-hold-earn» system!
December 01, 2017, 04:12:11 PM
Felsefe bir yaşam biçimidir. Düşünmenin boyutlarını yaşarsın. Üstad şunu asla unutma bilgi değildir insanı imansız yapan yetersiz bilgidir. Felsefe sorgulama olduğu için genelde ateist gözüküyorlar =)
hero member
Activity: 1582
Merit: 520
December 01, 2017, 04:02:17 PM
Ateist olacam korkusuyla felsefe okumaktan vazgeçmek olacak iş değil , felsefe demek sorgulamak demek doğrulara ulaşmak demek , bugün felsefe olmasaydı bilim olmazdı bu açıdan bakıldığında işin bilime hizmet etmek insanlığa hizmet etmek gibi büyük bir sevabı var dinimizde bile yaradanımız benim yarattıklarımı anlamaya çalışın diyor !
newbie
Activity: 76
December 01, 2017, 09:50:01 AM
Felsefeyi sosyoloji, psikoloji ve/veya antropolojiye yaklaştırdırğınız zaman gayet iyi işler bulabileceksiniz. sivil toplum kuruluşları, özellikle uluslararası stklar, hem teori hem de pratik olarak hayatınız boyunca alternatif iş kapısı olabilir. mülteciler, azınlıklar, kadınlar ve çocuklar gibi konular üzerinde yoğunlaşırsanız, işiniz stklarda yüksek ihtimaldir. okul boyunca diğer felsefe derslerinin de keyfini çıkarın.
member
Activity: 99
November 22, 2017, 08:09:30 AM
Bence düşünmeden inanacağına düşünsün öyle inansın yada inanmasın bu daha anlamlı mutasavıf akrabanın kendi dinine güveni yoksa bu daha acı bir durum
newbie
Activity: 14
November 22, 2017, 07:21:53 AM
Tam arada kalmışssın desteklesin bir dert desteklemesen bir dert.
full member
Activity: 476
Merit: 100
November 22, 2017, 05:06:03 AM
Felsefe okunur da anlaşılır mı belirsiz tabi, her okuyan anlamaz malum.
sr. member
Activity: 658
Merit: 252
November 22, 2017, 04:05:53 AM
benim bir kuzenim var kendisi felsefe okuycam diye tuturdu bizimde enişte çok mutasavıf bir adam bu yüzden felsefe okumasını istemiyor ona göre felsefe okuyanlar genelde ateist oluyor diyo adam aslında haklı bi nebze ama bende okumasını istemiyorum çünkü genelde felsefeyle uğraşan insanlar kafayı sıyırıyolar bi noktadan sonra ben daha mutlu olan insan görmedim felsefe okuyupta bu konu hakında düşünceleriniz nelerdir sizce kuzenime destekmi olmalıyım yoksa başka bölümemi yönlendirmeliyim

Felsefe okuyanların genelde ateist olduğuna dair kanıya kesinlikle katılmıyorum. Öte yandan , felsefe okumak dünyayı anlamaya açılan bir kapıdır. Türkiye gibi ekonomik sıkıntıları had safhada olan bir ülkede, felsefe gibi iş sahası olmayan bir bölüm okumak ne kadar mantıklı. Aileden zenginse o başka tabii ki . Bence kesinlikle okumamalı.
member
Activity: 78
November 22, 2017, 02:47:01 AM
Eğer bölümün hakkını vererek okuyayım denirse, haftada ortalama 100er sayfalık 7 kitap okumaktır.sanat eserlerinde felsefe problemleri dersi alınmışsa, buna fazladan 100 sayfa daha eklemek demektir.bunları okumak,okuduğunu anlamak, yeni sorular soracak kadar idrak etmek, geçen hafta okuduklarınla kıyas yapacak ya da devamlılık sağlayacak kadar bilgi birikimini bir hafta sonraya tasıyacak kadar edinmek demek.Yani tıptan hallice, hukukla kafakafaya gidecek kadar okumak ama mezun olunca ne olacağını onlar kadar net bilememek demektir.
Pages:
Jump to: