Pages:
Author

Topic: Ελλάς (Greece) - page 8. (Read 38037 times)

legendary
Activity: 1124
Merit: 1000
13eJ4feC39JzbdY2K9W3ytQzWhunsxL83X
May 10, 2013, 10:41:47 AM
Καλησπέρα ναι γίνεται αλλά υπάρχει το θέμα ο αγοραστής να κάνει ακύρωση της συναλλαγής και να μείνει και μετα λεφτά και με τα BTC.
member
Activity: 119
Merit: 112
_copy_improve_
May 10, 2013, 09:54:54 AM

Τελικα εμεις και εμεις είμαστε. Ισως καλύτερα για να μιλαμε πια αμεσα

Γνωρίζει κανείς αν το το Paypal επιτρεπει συναλλαγες για αγορα/πωληση Bitcoins?
Είδα σημερα ενα εκτενες νεο topic πανω στο θέμα και για να πω την αληθεια χαθηκα...
"How to SAFELY sell Bitcoins on eBay" https://bitcointalksearch.org/topic/re-editedit-how-to-safely-sell-bitcoins-on-ebay-200453

Εσεις πως προμηθευεστε Bitcoins?
full member
Activity: 130
Merit: 100
May 10, 2013, 06:01:38 AM
Δοκίμασα να προσθέσω την ιστοσελίδα μου http://www.litecoinx.gr , αλλά αφού συμπλήρωσα όσα στοιχεία μπορούσα, μόλις πάτησα αποστολή, έβγαλε την ίδια σελίδα και δεν πρόσθεσε στον κατάλογο την δική μου. Μήπως έχει κάποιο bug ή θέλει προ έγκριση;
legendary
Activity: 1124
Merit: 1000
13eJ4feC39JzbdY2K9W3ytQzWhunsxL83X
May 10, 2013, 03:58:49 AM
Το άλλαξα ευχαριστώ για την ενημέρωση. ( αν θες κάνε το και εσυ edit στην απάντησή σου να μην μείνει το λάθος )

http://www.bitcoinvest.eu/index.php/katalogos-epixeiriseon-bitcoins/category/k-bitcoin
full member
Activity: 130
Merit: 100
May 10, 2013, 03:32:23 AM
legendary
Activity: 1124
Merit: 1000
13eJ4feC39JzbdY2K9W3ytQzWhunsxL83X
May 09, 2013, 07:41:50 PM
Σε σχέση με τις υπάρχουσες επιχειρήσεις - ιστοσελίδες που δέχονται BTC στην Ελλάδα δημιουργήσαμε αυτόν τον κατάλογο: ( μόλις χθες Smiley αρχή ακόμα )

http://www.bitcoinvest.eu/index.php/katalogos-epixeiriseon-bitcoins/category/k-bitcoin

Μπορείτε να προσθέσετε και εσείς την δική σας ιστοσελίδα εννοείτε δωρεάν
Έχουμε ήδη στείλει και email σε άλλες σελίδες για να εκγρίνουν την προσθήκη να τις περάσουμε εμείς ώστε να έχουμε σιγά σιγά και στην Ελλάδα εναν κατάλογο να ξέρουμε τι μας γίνεται...καλή η οδός του μεταξιού αλλά ότι μπορούμε να το πάρουμε και απο εδω γιατι να μην στηρίζουμε και Ελλάδα.Huh

δεν ξέρω αν διαφωνεί κανείς μαζί μου σε αυτό.. νομίζω καιρός ήταν να έχουμε σε ένα μέρος συγκεντρωμένες τις σελίδες που μπορούμε να αγοράσουμε προϊόντα - υπηρεσίες με BTC απο Ελλάδα.
member
Activity: 119
Merit: 112
_copy_improve_
May 09, 2013, 06:38:20 PM

Δεν γνωρίζω ποιο θα είναι το μέλλον του bitcoin και δεν με αποσχολει και ιδιαίτερα.
Σιγουρα όμως μπορω να κανω καλυτερα  την δουλεια του σήμερα με αυτο.

Κοινως, λένε οτι χρήμα, είναι το "μέσο" για να κανεις την δουλεια σου, πράγμα που κανεις δεν μπορει να αρνηθει
και για το bitcoin  αρα ισως ειναι και αυτό "χρήμα"   

full member
Activity: 130
Merit: 100
May 09, 2013, 06:20:25 PM
Δεν διαβάζω αλλά ποτέ δεν είναι αργά. Θα αρχίσω από αύριο.  Smiley
member
Activity: 119
Merit: 112
_copy_improve_
May 09, 2013, 05:53:35 PM

Φαντάζομαι διαβαζεις Forbes

"I suppose some people would argue that you could effectively set the price in U.S. dollars, and then just use bitcoin for transactions at whatever the market rate is at that time. This strategy is actually quite common. In Turkey, for example, it is common to set a price in euros, and then actually make transactions in Turkish lira at that market price. This is done because the lira has a terrible history of instability. It is something that appears wherever people have to deal with unstable junk currencies — like bitcoin.

In this case, you would just be using bitcoin as a payment device, while actually doing business on a dollar basis."

http://www.forbes.com/sites/nathanlewis/2013/05/09/bitcoin-is-a-junk-currency-but-it-lays-the-foundation-for-better-money/
full member
Activity: 130
Merit: 100
May 09, 2013, 05:03:30 PM
Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον. Που θα μπορούσα να βρώ λεπτομέρειες για να γράψω ένα άρθρο για το e-περιοδικό μας;
member
Activity: 119
Merit: 112
_copy_improve_
May 09, 2013, 04:53:18 PM

Πολλοι ισχυριζονται οτι γνωρίζουν το bitcoin χωρίς να εχουν αναπτύξει μία στοιχειωδη εφαρμογή
πάνω σε αυτό. Για παράδειγμα πόσοι έχουν παίξει με το TESTNET?
Η πραγματική δύναμη του bitcoin κατα την γνωμη μου είναι η δυνατότητα να κάνεις με "ελάχιστα resourses"
πλήρως αυτοματοποιημένες ηλεκτρονικές συναλλαγες.
Αυτο επιτρέπει μια εντελως νεα γενια εφαρμογων μεχρι προτεινως απαγορευτικων λόγω πολυπλοκοτητας ή κόστους

Μην ξεχναμε οτι το liquidity είναι ιδιαιτερα επιθυμητο απο ένα νομισμα και το bitcoin είναι κυριολεκτικα "ρευστο".

ΥΓ. Δεν ψάχνω απλα θα ήθελα να γνωρισω ατομα για εμβαθυνση σε τεχνικα θέματα
full member
Activity: 130
Merit: 100
May 09, 2013, 04:36:38 PM
Στο 3ο μου σάιτ http://litecoinx.gr κάνω μια έρευνα για Ελληνικές εταιρείες που χρησιμοιποιούν ως μέσο συναλλαγής τα bitcoin
Εάν ξέρει κανείς να μας συστήσει τέτοιες εταιρείες, με χαρά θα τις βάλω στην έρευνα μας.
legendary
Activity: 1124
Merit: 1000
13eJ4feC39JzbdY2K9W3ytQzWhunsxL83X
May 09, 2013, 04:15:47 PM
legendary
Activity: 1124
Merit: 1000
13eJ4feC39JzbdY2K9W3ytQzWhunsxL83X
May 09, 2013, 04:13:50 PM
Έλα ντε το διάβασα και εγώ και περνάνε πολλές ιδέες απο το μυαλό μου για γίνε πιο συγκεκριμένος...
full member
Activity: 130
Merit: 100
May 09, 2013, 03:28:40 PM
Γεια σου
τι ακριβώς εννοείς όταν λες για προγραμματισμό bitcoin & cloud?
Τι ψάχνεις ακριβώς;
member
Activity: 119
Merit: 112
_copy_improve_
May 09, 2013, 02:12:59 PM

Καλημερα.

Φιλικούς χαιρετισμούς σε όλους ως νέο μέλος.

Αν υπάρχει κάποια/ος πού να έχει ασχοληθεί (σοβαρά) προγραμματιστικά με το bitcoion
και είναι Ελλάδα θα χαρώ ιδιαίτερα αν επικοινωνήσει μαζί μου.
Aν έχετε ιδέες για καινοτόμες εφαρμογές που να βασίζονται στο bitcoin και το cloud
χωρίς να διαθέτεται σχετικό budget ίσως βρούμε απο κοινού λύση.

full member
Activity: 130
Merit: 100
May 06, 2013, 02:59:01 AM
Καλημέρα. Η επικέντρωση δεν είναι στα litecoins. Απλά δεν πρόλαβα να παρω το όνομα bitcoin.gr  Wink
Παρ' όλα αυτά ασχολούμαστε με όλα τα είδη crypto-currency αν μή τι άλλο γιατί ενοχλούν τα τραπεζικά κατεστημένα.
Ενισχύστε την προσπάθεια και γίνετε μέλη. Άλλωστε είναι δωρεάν και έχει προνόμια έναντι των απλών επισκεπτών.
Σας περιμένουμε  Smiley
newbie
Activity: 25
Merit: 0
May 04, 2013, 01:13:58 PM
Προς τι η επικέντρωση στα Litecoins;
full member
Activity: 130
Merit: 100
May 02, 2013, 07:22:43 PM
Σας ενημερώνω ότι άνοιξε και λειτουργεί το site http://www.litecoinx.gr που αγγίζει θέματα crypto-currency. Οποιος ενδιαφέρεται να γίνει μέλος, ας το επισκευτεί  Smiley
newbie
Activity: 25
Merit: 0
May 01, 2013, 07:14:13 PM
Καλησπέρα! Νέος χρήστης και εγώ που λέτε έπειτα από έναν μήνα αναφορές στο ίνθερνετ αποφάσισα προχθές να κάτσω να δω και γώ τι εστί αυτό το BitCoin.
Κοντολογίς 2 μέρες δεν κάνω τίποτα άλλο και βρίσκω μεγάλο κρίμα το underusage του BTC εν ελλάδι.
Είναι βέβαια μπέρδεμα μεγάλο αλλά άμα γίνει μια οργανωμένη προσπάθεια για ενημέρωση του κόσμου πιστεύω κάτι θετικό θα βγεί απ'όλη την υπόθεση..
Διαβάζω προβλήματα πολλά υπάρχουν με την μεταβίβαση των χρημάτων σε τέτοιο βαθμό που να μην συμφέρει να ασχοληθείς ατομικά..
Αλλά τελικά για να πάρεις bitcoins αν κατάλαβα καλά μπορείς να κινηθείς ως εξής:
Πειραιώς (0.5 fee) -->Bitstamp/Mt.Gox--> Άμα θές τα πουλάς και ζητάς να σου τα στείλουνε στην τράπεζα; (μια διευκρίνιση παρακαλώ για την διαδικασία) ή ζητάς να σου τα στείλουνε στο πορτοφολάκι σου και άμα θές τα πουλάς στο χέρι; (πάλι δεν έχω πολυ καταλάβει..απλά ποστάρω στο Localbitcoins, πάω φάτσα κάρτα, μου δίνουν τα λεφτά και τους τα περνάω επιτόπου χωρίς καμία παρέμβαση; )
*Bitcoin-Central:Hacked. W/e απλά χάνει λίγο credibility συγκριτικά μ'αυτά που διαβάζω
Πάντως δύσκολο να βρείς τον οποιοδήποτε (φαντάζομαι) να χρησιμοποιεί ΒTC irl..
Οι μόνες εφαρμογές για τις οποίες μπορεί να ξεκινήσει να εδραιώνεται στην Ελλάδα είναι οι οποιεσδήποτε ανώνυμες αγορές και το μεταξένιο μονοπάτι.
Με το καλημέρα να ασχολήθει κόσμος να κάνει κουλτούρα τις έξυπνες μεταφορές αδύνατον..Άσε που θέλει και χρήμα/γνώση/στοιχειώδης λογική σκέψη για να ασχοληθείς..ΤΣΠ
Pages:
Jump to: