Pages:
Author

Topic: Günlük yemek masrafınız ne kadar - page 2. (Read 463 times)

hero member
Activity: 1204
Merit: 623
December 30, 2023, 11:38:03 AM
yıl olmuş 2024 mars'a gidiliyor, birilerinin kişisel serveti çeyrek trilyon dolarlarda bizim konuştuğumuz konulara bak
ne zaman çağın üzerinde bir paradigma ve yaşantıya sahip olucaz merak ediyorum
cennet gibi bir ülkenin üzerinde 80m+ popülasyonun doğru şekilde yönlendirilmesiyle burası çölde vaha olur ama işte simit ayran parası mevzular...
(not: durum tespitidir her hangi bir taşlama yoktur (aslında var da neyse) )

İlahi sürahi wolwoo hocam. MArsa giden vardı da bizmi engelledik. Bilet satışından gelir elde eden oldu da bizmi kdv ödemedik. Neymiş efendim marsın yolları gide gele aşınmaz. Ya sen güzel taşlıyosun. Boş zamanlarında taşlamaya devam et. Ama ufak yazma civcivler zor okuyo. Gözler gitmiş.
yau hocam ben de yazdım önceki sayfalara bakarsan görürsün, sen beni yanlış anladın yazanlara sözüm yok!
yıl olmuş 2024 hala bu mevzular konuşulmamalıydı diyorum. Dünya şu teknolojik imkanlar yeni yeni açılımlar ile harika bir yer olabilirdi. Sadece yerel düşünmemek lazım, global anlamda da hala savaşlar yoksulluk adaletsizliklerle dolu bir dünyada yaşıyoruz. kapişş
wolwoo hocam ben seni yanlış anlamadım. sen canını sıkma ben seni eleştirmedim. Senin yadıklarındaki gizli düşüncelerini anlıyorum katılıyorum. Ne bileyim. O küçük punto ile yadıklarını farkedince öyle yazdım. Hani atıyosun dediğim ufak at dediğim kendime . Sana değil.  Hani yazmışsınya aslında var da neyse. Onu farkedince yazdıydım.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
December 30, 2023, 08:51:20 AM
çalışma günlerinde kahvaltı etmiyorum, en fazla şu eti lifalif denilen fındıklı, cevizli bardan bir tane gömüyorum. bazen de sade poğaça atıyorum sebebi ise köpek gibi çay ve sigara içmiş olmam. yoksa hiçbir şey yemeden dururum. öğlen ise çalışma günlerinde görevim yoksa iş yerinde ama göreve çıktıysam da dışarıda et yiyorum:)) o zaman yemek parası çıkıyor götümden. ne bileyim hiçbir zaman ne kadar yemek yedim, neye para harcadım diye düşünmemişimdir.
eskiden içki masrafım biraz vardı. türkiye'ye döndükten sonra böyle bir masrafım da kalmadı. yemeği sevmediğim için kendi açımdan gereksiz bir uğraş. keşke imkanım olsa da hiç acıkmasam.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
December 29, 2023, 03:20:37 PM
Sabah kahvaltısı evde yaptığımda çok fazla tutmuyor 15-20 Tl maksimum diyebilirim fakat dışarıda yaptığımda ise değişiyor.Hamur işi ile yaptığımda 40-50 TL biraz daha lükse kaçtığımda 80 TL'ye halledebiliyorum.Akşam yemeği ise yine aynı şekilde evde mal etmeye kalktığımda yine değişken bir tavır alıyor en ucuz 40 en pahalı 70 TL'ye edilebiliyor.Yine burada da lükse kaçtığımda 120 TL'yi bulabiliyor bunun yerine dışarıdan da söylenebilir fakat evde en azından neler yaptığını görüyorsun.
En önemlisi hijyen hocam evde yaptığınız zaman ne yediğinizi sağlık bir öğün tükettiğinizi biliyorsunuz maddiyattan önce sağlıklı bir öğün tüketiyorsunuz o an tükettiğinizde. Kahvaltı temel öğün eğer sabah öğününde düzgün besinler tercih ederseniz gerisini getirmek kolay oluyor.

Sabahları yumurta,yulaf vs bol kalorili beslenmeye çalışıyorum genelde.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
December 29, 2023, 03:19:57 PM
Sabah kalvaltısına harcadığım parayı hiçbir öğünümde harcamam. Zeytin yağı ve zeytin köyden gelen tereyağı ve peyniri. Kestane balı.

Alabildiğim en iyi gıdaları yerel marketlerden ve tanıdığım köylülerden almayı tercih ederim diğer öğünlerime o kadar özen göstermem. Ne kadar tutar bilmiyorum hesaplamadımda babamın bir sözü var derki yediğinin hesabı yapma elinden en iyisi gelecek şekilde ye der.

Sanrıım bal ve zeytinyağına biraz fazla harcıyorum.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
December 29, 2023, 03:10:01 PM
Sabah kahvaltısı evde yaptığımda çok fazla tutmuyor 15-20 Tl maksimum diyebilirim fakat dışarıda yaptığımda ise değişiyor.Hamur işi ile yaptığımda 40-50 TL biraz daha lükse kaçtığımda 80 TL'ye halledebiliyorum.Akşam yemeği ise yine aynı şekilde evde mal etmeye kalktığımda yine değişken bir tavır alıyor en ucuz 40 en pahalı 70 TL'ye edilebiliyor.Yine burada da lükse kaçtığımda 120 TL'yi bulabiliyor bunun yerine dışarıdan da söylenebilir fakat evde en azından neler yaptığını görüyorsun.
legendary
Activity: 2072
Merit: 1137
December 29, 2023, 02:08:37 PM
yıl olmuş 2024 mars'a gidiliyor, birilerinin kişisel serveti çeyrek trilyon dolarlarda bizim konuştuğumuz konulara bak
cennet gibi bir ülkenin üzerinde 80m+ popülasyonun doğru şekilde yönlendirilmesiyle burası çölde vaha olur ama işte simit ayran parası mevzular...

İlahi sürahi wolwoo hocam. MArsa giden vardı da bizmi engelledik. Bilet satışından gelir elde eden oldu da bizmi kdv ödemedik. Neymiş efendim marsın yolları gide gele aşınmaz. Ya sen güzel taşlıyosun. Boş zamanlarında taşlamaya devam et. Ama ufak yazma civcivler zor okuyo. Gözler gitmiş.
yau hocam ben de yazdım önceki sayfalara bakarsan görürsün, sen beni yanlış anladın yazanlara sözüm yok!
yıl olmuş 2024 hala bu mevzular konuşulmamalıydı diyorum. Dünya şu teknolojik imkanlar yeni yeni açılımlar ile harika bir yer olabilirdi. Sadece yerel düşünmemek lazım, global anlamda da hala savaşlar yoksulluk adaletsizliklerle dolu bir dünyada yaşıyoruz. kapişş
hero member
December 29, 2023, 01:49:51 PM

legendary
Activity: 2072
Merit: 1137
December 28, 2023, 05:45:00 PM
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
December 28, 2023, 05:13:42 PM
Günlük yemek masrafım ortalama şu anda 300 lira civarı, kahvaltı, öğle ve akşam yemeği beraber, öğle ve akşam yemeği bunun 250 liralık kısmını oluşturuyor, yeni yılda bunun daha fazla olacağını düşünüyorum, asgari ücret zammıyla birlikte insanların dışarıdan yemek yemeği bile bırakacak kadar zorlu döneme hazırlanacağını düşünüyorum,
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
December 28, 2023, 04:36:38 PM
valla bu konuda çok şanslıyım sanırım, iş yerinde mutfağımız var, evden getirsek ısıtabiliyoruz yemeğimizi, iş yerinde yapalım desek de oluyor, kurulu düzen olunca hiç yapamasak iki yumurta kırıp öğünü geçiştirebiliyoruz ki yeri geliyor menemen, yeri geliyor sote yapıyoruz, ha birkaç çeşit yemeğin yerini tutar mı tabii ki hayır ama mevcut ekonomik koşullarda yapılabilecek en basit şekilde doyuruyoruz karnımızı diyebilirim.

Bu büyük bir nimet. Ufak da olsa mutfağı bulunan iş yerinde çalışmak diğer yerlere göre çok rahatlatıcı oluyor. İçinde olduğunuz iş kolu ile bağlantılı olarak yönetimdeki kişiler izin veriyorsa çalışanların kendi arasında para toplayarak alacakları 1-2 ev aleti hayat kurtarıcı oluyor. Bir de yöneticiler halden anlayan kişilerde para bile vermeye gerek kalmıyor, onlar işi çözüyor.
Filtre kahve makinesi, tost makinesi, mikrodalga fırın olan yerde ne aç kalırsınız ne de tadınız kaçar. Hiçbir şey yoksa koy dilimli kaşarı ekmeğin içine, gayet güzel geçiştirilen bir öğün olur. Evden getirdiğin yemeği ısıtabiliyorsan termosla yemek taşıma ya da iş yeri için özel yemek yapma derdi de olmaz. Akşam için yaptığın yemeği iki kaşık fazla yapar içinde iki parça malzeme fazladan koyarsan kolayca hallolmuş oluyor Smiley
hero member
December 28, 2023, 12:22:18 PM
valla bu konuda çok şanslıyım sanırım, iş yerinde mutfağımız var, evden getirsek ısıtabiliyoruz yemeğimizi, iş yerinde yapalım desek de oluyor, kurulu düzen olunca hiç yapamasak iki yumurta kırıp öğünü geçiştirebiliyoruz ki yeri geliyor menemen, yeri geliyor sote yapıyoruz, ha birkaç çeşit yemeğin yerini tutar mı tabii ki hayır ama mevcut ekonomik koşullarda yapılabilecek en basit şekilde doyuruyoruz karnımızı diyebilirim.
@totti67 hocam geçmişte çalıştığım işyerinde mutfagımız vardı. Burada vardiyalı çalışırdık. Kalabalık bir gurubumuz vardı. Bulaşık gurubu. Alışveriş gurubu. Yememk gurubu. Çay meyve gurubu. Naçizane biz yönetim gurubundaydık yani bize bunlar düşmüyordu. Ama her ramazan ben gönüllü tatlı işini üstlenmiştim. Benim pasatanecimden taze taze alıp iftara yetiştiriyordum. Bu gurup acaip menemen, tavuk sote, patatesli tavuk, pilav ve et yaparlardı. Yıllarca aynı şeyleri yapınca arkadaşlar profesyonle ahçı olmuşlardı. Gerçekten menemeni çok özledim şöyle kalabalık arkadaş topluluğunda.

Valla menemen konusunda çok şanslıyım, balığa da beraber gittiğimiz bir kardeşimle aynı iş yerinde çalışıyoruz, gece deniz kenarında odun ateşi üzerinde çay menemen efsane oluyor, ayda bir de ayrıca işyerinin mutfağında yapıyor menemen sağolsun, gerçi deniz kenarındakinin tadı hep birkaç tık iyi oluyor ama sanırım o da psikolojik, açık hava ve deniz havası her zaman insanı iştahlandırdığından olabilir. Forumdaki diğer arkadaşların hesabını kitabını görünce bizim işyeri gerçekten cennetten bir köşe gibi geldi bana bu arada:)

Sevdiğim ortamları siz oluşturmuş görünüyorsunuz. Elinizden geldiği kadar korumaya çalışın bunu. Şimdiki işyerimin yemek çeşidi çok ama biz hepsini tüketemiyoruz. Geçmişteki menemen günlerimizin yarısını bile burada yiyemiyoruz. Şu menemen için adam başı bir ata ekmegi ayran ve acılı menemen. Vay vay vay.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
December 28, 2023, 03:24:33 AM
@totti67 hocam geçmişte çalıştığım işyerinde mutfagımız vardı. Burada vardiyalı çalışırdık. Kalabalık bir gurubumuz vardı. Bulaşık gurubu. Alışveriş gurubu. Yememk gurubu. Çay meyve gurubu. Naçizane biz yönetim gurubundaydık yani bize bunlar düşmüyordu. Ama her ramazan ben gönüllü tatlı işini üstlenmiştim. Benim pasatanecimden taze taze alıp iftara yetiştiriyordum. Bu gurup acaip menemen, tavuk sote, patatesli tavuk, pilav ve et yaparlardı. Yıllarca aynı şeyleri yapınca arkadaşlar profesyonle ahçı olmuşlardı. Gerçekten menemeni çok özledim şöyle kalabalık arkadaş topluluğunda.

Valla menemen konusunda çok şanslıyım, balığa da beraber gittiğimiz bir kardeşimle aynı iş yerinde çalışıyoruz, gece deniz kenarında odun ateşi üzerinde çay menemen efsane oluyor, ayda bir de ayrıca işyerinin mutfağında yapıyor menemen sağolsun, gerçi deniz kenarındakinin tadı hep birkaç tık iyi oluyor ama sanırım o da psikolojik, açık hava ve deniz havası her zaman insanı iştahlandırdığından olabilir. Forumdaki diğer arkadaşların hesabını kitabını görünce bizim işyeri gerçekten cennetten bir köşe gibi geldi bana bu arada:)
hero member
December 25, 2023, 03:26:36 AM
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
December 25, 2023, 03:20:05 AM
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
December 24, 2023, 11:05:42 AM
Normal şartlarda minimum tek çeşit 100-130 lira gibi başlıyor biraz daha çeşitli olsun derseniz 200-300 lira artık çok normal sayılıyor. Sadece günlük yemek masrafı bile oldukça fazla. İnsanlar yemek için mi yaşar yoksa yaşamak için mi yerler.
newbie
Activity: 27
Merit: 2
December 24, 2023, 07:48:33 AM
Günümüzde artık herşeyin çok pahalı olmasıyla yemek yemek bile büyük bir masraf haline geldi.Öğrenci evinde iseniz ve yemek yapmayı bilmiyorsanız bütçenizin büyük bir bölümünü kapsıyor bu durum artık.Bulunduğum konum turistik bir yer olduğu için bir öğrenci olarak bunu minimuma indirmek için birkaç yöntem deniyorum.İşte günlük yemek masrafım;

Hafta İçi

Fırında kahvaltı(poğaça) : 35 TL
Okulda Yemek : 15 TL
Okuldan sonra yemek: 0 TL

Hafta sonları full dışardan yemek söyleyip geçiniyorum Cheesy

Hafta Sonu
Ayvalık Tost+Kola: 80 TL
Hamburger+Kola+İçli köfte: 135 TL
hero member
December 21, 2023, 02:54:36 PM
Evde sabah kahvaltısı; çay, peynir 3 çeşit, zeytin, yumurta, domates, salatalık Sanırım buna 60tl desem çok olmaz.

Öğle yemegi işyerinde bakın bu fiyata takılmayın 22.18tl Ana yemek,çorba,pilav,tatlı,salata 4 çeşit,ekmek,su.

Bu menüyü dışardan almaya kalsanız sanırım 360tl tutar. Çünkü en azını yazdım.  Bu menüden ben sadece su,salata çeşitlerini ve çorbayı alıyorum. Diğerlerini almıyorum. Yıllardan beri böyle.

Akşam yemegi benim en sorunlu olduğum saatler. Çorba,ızgara,salata. Sonrasında 2 kupa çay.

Eğer evdeysem 1 yada 2 demlik çay.

işyerindeysem sanırım günlük 5 yada 10 kupa arası çay. Burada çayın kupası 1.8tl

Şimdi fiyat versemde sizin hesabınıza uymayacak benim hesabım.

( Artık açıklama zamanı geldi herhalde. Ben Gizli Vekil  Grin) Bu düşük fiyatlar ancak mecliste var sanırım.
member
Activity: 1011
Merit: 64
December 21, 2023, 01:36:48 PM
Son durum ne acaba.

Benim günlük masraf yemek dahil 600 liraya dayandı.

Ulaşım : 100 TL
Yemek masrafı:  300 TL
Diğer masraflar : 200 TL

Hergun ortalama 600 liram gidiyor diyebilirim. Hayırlı olsun.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
June 20, 2023, 11:40:39 AM

Bir simit 7 lira. Bir çay 5 lira.  2 çocuk ve siz, yani 4 kişi sabah öğle akşam simit yerseniz
144 lira aylık 4320 lira. Gerçi bir simitle doymazsınız iki simit yerseniz 8640 lira. Asgari ücretliyseniz aç kalmazsınız emin olun.!

Çok iyi artık yeni asgari ücretimizle 2 simit alınabilecek düzeye erişildi ama kirayı nasıl ödersiniz onu bilmiyorum. Bunun dışında araba veya motorsiklet alma gibi bir “hayal” taşıyorsanız üstüne kalan parayı biriktirip yüzlerce yıl sonra bir tane alabilirsiniz belki de  Grin

Ağlanacak halimize gülüyoruz. Belki bu yüzden artık umursamazlık seviyemiz üst seviyelere geliyor. Eşlerin çalışma hayatına mecburen katılımı söz konusu. Eşler ev bütçesine girdi sağlamak için temizlikten tutun da her türlü işi yaparak para kazanmaya çalışıyorlar. Herkesin çocuğu var ve onlara iyi bir gelecek sunabilmek için kendinden feda eden vefakâr anneler ve babalar var.
%35 40 kiraya ekleyin hocam. Diğer yandan günlük yeme içme masraflarını da artırın aynı oranda çünkü uzun sürmez gene fiyatlar enflasyona oranına kendini eşitler belki de kısa bir ara dan sonra geçer bile. Kadınlar eve katkı olsun diye dolap gibi sitelerden ikinci el ticaretine döndüler oralardan alım satım yapıp ev ekonomisine katkıda bulunmaya çalışıyorlar. Aile üstelik çocuk olunca geçinmek için bin bir türlü takla atmak gerekiyor artık
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
June 20, 2023, 10:36:00 AM

Bir simit 7 lira. Bir çay 5 lira.  2 çocuk ve siz, yani 4 kişi sabah öğle akşam simit yerseniz
144 lira aylık 4320 lira. Gerçi bir simitle doymazsınız iki simit yerseniz 8640 lira. Asgari ücretliyseniz aç kalmazsınız emin olun.!

Çok iyi artık yeni asgari ücretimizle 2 simit alınabilecek düzeye erişildi ama kirayı nasıl ödersiniz onu bilmiyorum. Bunun dışında araba veya motorsiklet alma gibi bir “hayal” taşıyorsanız üstüne kalan parayı biriktirip yüzlerce yıl sonra bir tane alabilirsiniz belki de  Grin

Ağlanacak halimize gülüyoruz. Belki bu yüzden artık umursamazlık seviyemiz üst seviyelere geliyor. Eşlerin çalışma hayatına mecburen katılımı söz konusu. Eşler ev bütçesine girdi sağlamak için temizlikten tutun da her türlü işi yaparak para kazanmaya çalışıyorlar. Herkesin çocuğu var ve onlara iyi bir gelecek sunabilmek için kendinden feda eden vefakâr anneler ve babalar var.
Pages:
Jump to: