Pages:
Author

Topic: HDP nin Öz Yönetim Açıklaması ve Doğudaki Olaylar Hakkında Düşünceleriniz? - page 2. (Read 5035 times)

legendary
Activity: 1470
Merit: 1024
Okumak cehaleti almıyormuş. 1128 kişi bunu bize net olarak gösterdi. Herkesin gerçek yüzü ortaya çıkıyor. Bu isimleri bir yerde saklayacağım . Olurda oğlumun dersine girer felan allah korusun. Yani onları korusun benden.
newbie
Activity: 25
Merit: 0
Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bu işler öyle silahla kolay çözülecek şeyler değil, çünkü halkın çoğunluğu PKK'nın ve HDP'nin arkasında, dünyadaki hiçbir düzenli ordu gerilla savaşına karşı kazanamaz, bunu en son Vietnam'da gördük, Amerika girdi ve kaybetti Vietnamlı savaşanların yaş ortalaması 17'ydi. Her ordu gayrinizami harbe karşı kan kaybeder, ayrıca savaşın psikolojik yanını da düşünmek lazım ki devlet psikolojik savaşta çok kötü duruma geldi. Peki neden halk onların arkasında, bunun tartışılması lazım, bölge halkı devlet yanında olursa işte o zaman PKK bitirilebilir, aslında barış süreci, HDP'nin meclise girmesi PKK'nın büyük bir destekçi kazanmasına neden oldu, zamanında teslim olan bir terörist şöyle demişti ; "Dağa çıktım karşımda 20 yaşında Türk askeri buldum, 10 yıl sonra yine 20 yaşında Türk askeri buldum, yaşım 45 oldu ama ben karşımda hep 20 yaşında türk askeri buldum, anladım ki biz biteriz ama onlar bitmeyecek " aynı bunun gibi eğer halk kazanılmazsa istediğiniz kadar öldürün yerlerine yeni gençler gelecek, Türkiyenin %10'luk kısmı PKK destekçisi, Türkiye şuanki nüfusa, 76 milyon dersek (tahmini rakam) 7.6 milyon kadar insanı öldürerek bitiremezseniz bunun yerine psikolojik savaşla o insanları kazanmaya bakmak zorundasınız
hero member
Activity: 938
Merit: 1000
Yine her kafadan bir ses çıkmış , elimden geldiğince herkesin dediğine karşılık kendi düşüncemi yazmaya çalışacağım.
Öncelikle yer altı kaynaklarını unutun 2023 falan hikaye yani.Bor var evet hemde çok fazla ama nasıl bir bor araştırın " kısaca bir bilgi vereyim yerin derinliğine ve yer altı kaynağının zaman olarak oluşum tarihi kaliteyi belirler.Örneğin elmas saf karbon dur." bu konuda öğrenim görenler benden daha iyi bilir.

Kürt devleti kurulursa şayet şunun bunun emrinde hareket eder demiş bazıları sanki Türkiye öyle değilmiş gibi. Yani bu durumda da bir değişiklik olmayacak

Bazılarıda kurulacak bir kürt devletinin Türkiye'yi aratacağını demekte kısaca ; Bu durumun birçok değişkeni olmakla birlikte emin olun hiç belli olmaz böyle işler.Ama türkiye deki hareketlerinde ciddilerse yani ekonomik model falan ,yerel yönetimler , modern tarım vs.  ortadoğuyu   kasıp kavurur.

Ya çok fazlada yazmak istemiyorum bu kadar yeter de kimse beni bir tarafı destekliyorum sanmasın , kürtlerin hareketi kendilerini bağlar kürt falan değilim.Türkiye ye gelirsek ne bilinç düzeyinden memnunum ne eğitim sisteminden ne sağlık sisteminden ne  adalet yapısından ne de ... siz tamamlayın artık. Bir şeylerin yolunda gitmediği çok açık yani.

Çözüm şurda yatıyor , bencede hiç yeni bir ulus devleti yaratmaya gerek yok, bu ülkeyi cennet haline getirmekte bizim elimizde cehennem yapmakta.Bilinçli ve eğitimli olup sorunlara uzlaşmacı ve bilimsel çözümler getirirsek ( bu eğitim sisteminde çok zor) , bir arada yaşamak istiyoruz demeyi sözde bırakmadan elini taşın altına koyarsak ( bir kürde haksızlık edildiğinde bir türk olarak çıkıp hesap sormak , bir alevinin evi işaretlendiğinde kafir dendiğinde , bir sünni olarak çıkıp onu ezdirmemek  ...)   bu sorunların nasıl bir bir çözüldüğünü görebiliriz.Bence çözüm bu yani  Wink

Bit Türk olarak çözüm önerim şudur:
Öncelikle devlet Güney Doğu için verdiği imtiyazları bırakacak.. Şımartmakla bu işler olmaz..
Karşılıklı hizmetleri sonlandırmakla birlikte kendi kültürlerini daha rahat yaşama imkanları sağlanmalı..
Adamlar ırklarının, soylarının saygı gördüğünü ve korunduğunu hissetmeli ki devlete düşman olmasın..
tabi lafta kolay, bu sorunu çözmek hç kolay değil..
hero member
Activity: 896
Merit: 515
Yine her kafadan bir ses çıkmış , elimden geldiğince herkesin dediğine karşılık kendi düşüncemi yazmaya çalışacağım.
Öncelikle yer altı kaynaklarını unutun 2023 falan hikaye yani.Bor var evet hemde çok fazla ama nasıl bir bor araştırın " kısaca bir bilgi vereyim yerin derinliğine ve yer altı kaynağının zaman olarak oluşum tarihi kaliteyi belirler.Örneğin elmas saf karbon dur." bu konuda öğrenim görenler benden daha iyi bilir.

Kürt devleti kurulursa şayet şunun bunun emrinde hareket eder demiş bazıları sanki Türkiye öyle değilmiş gibi. Yani bu durumda da bir değişiklik olmayacak

Bazılarıda kurulacak bir kürt devletinin Türkiye'yi aratacağını demekte kısaca ; Bu durumun birçok değişkeni olmakla birlikte emin olun hiç belli olmaz böyle işler.Ama türkiye deki hareketlerinde ciddilerse yani ekonomik model falan ,yerel yönetimler , modern tarım vs.  ortadoğuyu   kasıp kavurur.

Ya çok fazlada yazmak istemiyorum bu kadar yeter de kimse beni bir tarafı destekliyorum sanmasın , kürtlerin hareketi kendilerini bağlar kürt falan değilim.Türkiye ye gelirsek ne bilinç düzeyinden memnunum ne eğitim sisteminden ne sağlık sisteminden ne  adalet yapısından ne de ... siz tamamlayın artık. Bir şeylerin yolunda gitmediği çok açık yani.

Çözüm şurda yatıyor , bencede hiç yeni bir ulus devleti yaratmaya gerek yok, bu ülkeyi cennet haline getirmekte bizim elimizde cehennem yapmakta.Bilinçli ve eğitimli olup sorunlara uzlaşmacı ve bilimsel çözümler getirirsek ( bu eğitim sisteminde çok zor) , bir arada yaşamak istiyoruz demeyi sözde bırakmadan elini taşın altına koyarsak ( bir kürde haksızlık edildiğinde bir türk olarak çıkıp hesap sormak , bir alevinin evi işaretlendiğinde kafir dendiğinde , bir sünni olarak çıkıp onu ezdirmemek  ...)   bu sorunların nasıl bir bir çözüldüğünü görebiliriz.Bence çözüm bu yani  Wink

sr. member
Activity: 350
Merit: 250
Arkadaşlar bende başka bir açıcan bakayım, belki bazı arkadaşlar alınabilir, şimdiden özür dilerim. Kürt diye birşey yok. Alman tarihi, kültürü, sanatı, mutfağı... vs var. Japon tarihi, kültürü, sanatı, mutfağı... vs var, Türk tarihi, sanatı, kültürü, mutfağı.. vs var.. Bunu böyle uzatabiliriz ama kürt tarihi, sanatı, kültürü, mutfağı... vs yok. Çünkü kürt diye birşey yok. kürtlük Türkiye üzerinde bazı emelleri olan bazı ülkelerin türettiği birşey. İsmi bile çakma gibi, Türk, kürt.. Türk kelimesini alıp harflerin yerini değiştirmişler sadece. Kürt olduğunu söyleyen arkadaşların artık gözlerini açıp maşa olmaktan vazgeçmeleri gerek. Biz aynı coğrafyada yaşıyoruz. Bana olan sana da olacak. Düşünsenize bugün Amerikadaki zenciler biz zenciyiz siz beyaz, obama bize bakmiii deyip dağlara çıkıp şehirleri bombalayıp insanları öldürse bugün bildiğimiz güçlü amerika olabilir miydi? Bi de böyle düşünün  Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes

Türküm hem de milliyetçi bir Türküm
Ama bu yazdıklarınız baştan aşağı yanlış
Kürt kültürü, sanatı, mutfağı vb hepsi mevcuttur..
Ve Kürtler kendi beceriksizlikleri nedeniyle devlet kuramamış olsalarda binlerce yıldır bu coğrafyada yaşayan insanlar..
Kendi dilleri, kültürleri, gelenekleri var..

Ben doğrudur demiyorum zaten, sadece bi de böyle düşünün diyorum Smiley

Bilgi olması açısından, kürt kültürü, sanatı, mutfağı vb.. için örnek verebilir misiniz?

Hangisine örnek istiyorsunuz? Smiley
Mesela kendi aşk destanları vardır: Mem-u Zin diye..
Güzel hikayedir..
Kendi Türküleri vardır yüzlerce.. Kürt olmadığım için isim veremeyeceğim
Bir sürü Kürt sanatçı var
Kürt bilim adamı var.. 
Yemek olarak bizim perde pilavına benzer bir yemekleri var..
Binlerce yıl, kendilerince Kürdistan dedikleri topraklarda yaşayan bir ırkın kültürü olmaması imkansız zaten Smiley
hero member
Activity: 1103
Merit: 500
Bir diğer tartışma konusu da,
Kim saf Türk - saf Boşnak - saf Arnavut - saf Kürt - saf Gürcü - saf Çerkes...
bu coğrafyada yaşan insanlar yüzyıllardır birbirlerinden kız almış kız vermiş. Kürdü Türkü Arnavutu hepimiz bir olmuşuz.
Bu cumhuriyeti Atatürk'ün önderliği ile hep beraber kurmuşuz. Aidiyetlerimizi bir kenara bırakıp Türk milleti olup bağımsızlık mücadelesi vermişiz.
Atatürk bunu bildiği için ne mutlu Türk olana değil “Ne Mutlu Türk'üm Diyene!” demiş.
O öldükten sonra birileri bizi yeniden ayrıştırmaya başlamış. Bu gazlara gelmemek lazım.

Söylediğiniz gibi bu topraklarda binlerce yıldır farklı kökenlerde insanlar içiçe yaşadı. Ne oldu da bugün bunlar oluyor bunu düşünmek lazım. Bunu o ayrılıkçı insanlar iyi düşünmeli, neye hizmet ediyorlar, sonları ne olacak göremiyorlar.
legendary
Activity: 3164
Merit: 1517
Bir diğer tartışma konusu da,
Kim saf Türk - saf Boşnak - saf Arnavut - saf Kürt - saf Gürcü - saf Çerkes...
bu coğrafyada yaşan insanlar yüzyıllardır birbirlerinden kız almış kız vermiş. Kürdü Türkü Arnavutu hepimiz bir olmuşuz.
Bu cumhuriyeti Atatürk'ün önderliği ile hep beraber kurmuşuz. Aidiyetlerimizi bir kenara bırakıp Türk milleti olup bağımsızlık mücadelesi vermişiz.
Atatürk bunu bildiği için ne mutlu Türk olana değil “Ne Mutlu Türk'üm Diyene!” demiş.
O öldükten sonra birileri bizi yeniden ayrıştırmaya başlamış. Bu gazlara gelmemek lazım.
hero member
Arkadaşlar bende başka bir açıcan bakayım, belki bazı arkadaşlar alınabilir, şimdiden özür dilerim. Kürt diye birşey yok. Alman tarihi, kültürü, sanatı, mutfağı... vs var. Japon tarihi, kültürü, sanatı, mutfağı... vs var, Türk tarihi, sanatı, kültürü, mutfağı.. vs var.. Bunu böyle uzatabiliriz ama kürt tarihi, sanatı, kültürü, mutfağı... vs yok. Çünkü kürt diye birşey yok. kürtlük Türkiye üzerinde bazı emelleri olan bazı ülkelerin türettiği birşey. İsmi bile çakma gibi, Türk, kürt.. Türk kelimesini alıp harflerin yerini değiştirmişler sadece. Kürt olduğunu söyleyen arkadaşların artık gözlerini açıp maşa olmaktan vazgeçmeleri gerek. Biz aynı coğrafyada yaşıyoruz. Bana olan sana da olacak. Düşünsenize bugün Amerikadaki zenciler biz zenciyiz siz beyaz, obama bize bakmiii deyip dağlara çıkıp şehirleri bombalayıp insanları öldürse bugün bildiğimiz güçlü amerika olabilir miydi? Bi de böyle düşünün  Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes

Ve Kürtler kendi beceriksizlikleri nedeniyle devlet kuramamış olsalarda binlerce yıldır bu coğrafyada yaşayan insanlar..

Ben doğrudur demiyorum zaten, sadece bi de böyle düşünün diyorum Smiley

Bilgi olması açısından, kürt kültürü, sanatı, mutfağı vb.. için örnek verebilir misiniz?
legendary
Activity: 1848
Merit: 1023
I am a good bro
Politikacılar kaşımasa şu an dil sorunu olduğunu sanmıyorum.
Geçmişte yaşanmış olabilir fakat şu an ben dilimi konuşamıyorum diyenin samimiyetine inanmıyorum.
sr. member
Activity: 350
Merit: 250

hero member
legendary
Activity: 2310
Merit: 1028
Arkadaşlar,
kimsenin kürt devleti felan istediği yok. ortada ilaç, içki, sigara dan silah, uyuşturucu hatta uranyum a kadar uzanan kaçak ticareti var.
Milyar dolarlık cirolardan bahsediliyor. Kimse doğuda güneydoğu da terörün bitmesini istemiyor. (ne asker, ne polis, ne pkk, ne yöre insanı...)
gidin doğu illerine yerli araba göremezsiniz pek, hepsi marka araçlar. Yöre insanı o kadar zengin ki adam cizreli ağa ama antalya da oteli var.
acından ölen kesim MARABA dedikleri figüratif insanlar. Bu insanlara parayı verdin mi dağa çıkıyor, parayı verdin mi şehirde hendek kazıyor.

Evet bölgede kaçakcılık çok yaygın
Alt kesimin büyük çoğunluğu bununla geçiniyor..
Ama öyle halk zengin, yabancı araba dolu falan şehir masalı..
Cizre'ye tayinim çıktığında aynı masalları ben de duymuştum
Oraya gidip yaşayınca gerçeklerin öyle olmadığını gördüm..

Ne kadar Doğu dan batıya göç etmiş Kürt tanıdıysam muazzam bir serveti var. Yan komşum 26 yaşında 2 karısı 5 çocuğu var. Kimsenin malında mülkünde gözüm yok ama adam doğudan geldi 5 katlı koca apartman satın aldı, altında X5 ve 5.20 si var. Biz okumuş etmişiz yaş bilmem kaç olmuş ama bunların elde ettiği refahın onda biri yok. Kime inanıcağıma şaşırdım açıkcası. Bana bazen bunlar iyice parayı pulu görünce şımarmışlar gibi geliyor. Durmadan isteyen , devlet bize bakmıyiiii modunda insanlar gibi geliyor. Biri de çıkıp doğudakiler fakirlikten kırılıyor diyor...
hero member
Arkadaşlar,
kimsenin kürt devleti felan istediği yok. ortada ilaç, içki, sigara dan silah, uyuşturucu hatta uranyum a kadar uzanan kaçak ticareti var.
Milyar dolarlık cirolardan bahsediliyor. Kimse doğuda güneydoğu da terörün bitmesini istemiyor. (ne asker, ne polis, ne pkk, ne yöre insanı...)
gidin doğu illerine yerli araba göremezsiniz pek, hepsi marka araçlar. Yöre insanı o kadar zengin ki adam cizreli ağa ama antalya da oteli var.
acından ölen kesim MARABA dedikleri figüratif insanlar. Bu insanlara parayı verdin mi dağa çıkıyor, parayı verdin mi şehirde hendek kazıyor.

Evet bölgede kaçakcılık çok yaygın
Alt kesimin büyük çoğunluğu bununla geçiniyor..
Ama öyle halk zengin, yabancı araba dolu falan şehir masalı..
Cizre'ye tayinim çıktığında aynı masalları ben de duymuştum
Oraya gidip yaşayınca gerçeklerin öyle olmadığını gördüm..
full member
Activity: 168
Merit: 100
Hocam şu petrol geyiğini inanmayın artık, yıl olmuş 2015 rica ediyorum..5 dakika google'da arama yapsanız, işin uzmanlarının yazdığı yazıları anlasanız bununda diğer bir çok şey gibi şehir efsanesi olduğunu görürsünüz.

Şimdi petrol çıkarmak için iki şey önemli.1- rezerv, 2. arazinin uygunluğu.Bildiğiniz gibi arabistan petrol zengini olmasında ki en büyük etkenlerden biri zengin rezervlerinin yanında, çöl iklimine sahip olması.Böyle olunca hem petrolü arama, hem çıkarma maliyetleri oldukça çıkıyor.Oysa bizim güneydoğu oldukça dağlık ve engebeli bir arazi.Ve ne yazık ki çok büyük rezervlerde yok..Ki bu ülkede TPAO diye bir kurum var, "petrol varda çıkartmıyorlar abi yaaa" demek en başta o kurumda çalışan 1000'lerce insana hakaret etmek diye düşünüyorum ben.

Haklısınız petrol var ama çıkarmak efektif değil. Peki bor madenlerine ne demeli?
Dünya da ki en büyük rezerv bizde ama bor'u işleyip katma değerli, ürün haline getirecek teknolojiyi geliştiremiyoruz. bizde de biraz mallık var kabul etmek lazım.
member
Activity: 78
Merit: 10
Hocam şu petrol geyiğini inanmayın artık, yıl olmuş 2015 rica ediyorum..5 dakika google'da arama yapsanız, işin uzmanlarının yazdığı yazıları anlasanız bununda diğer bir çok şey gibi şehir efsanesi olduğunu görürsünüz.

Şimdi petrol çıkarmak için iki şey önemli.1- rezerv, 2. arazinin uygunluğu.Bildiğiniz gibi arabistan petrol zengini olmasında ki en büyük etkenlerden biri zengin rezervlerinin yanında, çöl iklimine sahip olması.Böyle olunca hem petrolü arama, hem çıkarma maliyetleri oldukça çıkıyor.Oysa bizim güneydoğu oldukça dağlık ve engebeli bir arazi.Ve ne yazık ki çok büyük rezervlerde yok..Ki bu ülkede TPAO diye bir kurum var, "petrol varda çıkartmıyorlar abi yaaa" demek en başta o kurumda çalışan 1000'lerce insana hakaret etmek diye düşünüyorum ben.

legendary
Activity: 3164
Merit: 1517
Arkadaşlar,

Bizlere yıllardır söyledikleri bir yalan var, milleti salak yerine koyuyorlar.
Hele bir kesim var ki (bu yalanlarla büyümüş insanlar bunlar) gerçekten bağımsızlık mücadelesi veren bir ulus var zannediyorlar...
Bu yalancılar bize bu ülkede, Türk - Boşnak - Arnavut - Kürt - Gürcü - Çerkes - Pomak - Çingene - Arap - Laz - Süryani - Hemşinli - Ermeni  vesaire şeklinde 50 çeşit insan olduğunu, bu insanların Türkçe dışında kendi ana dillerinin de olduğunu, kendi etnik aidiyetlerinden dolayı kullanmak isteyip kullanamadıkları birtakım hakları artık talep ettiklerini söylüyorlar.

Bu söylemdeki kesimler bu ülkede Türk, müslüman ve sünni olanlar hizmetçi olsun üretsin çalışsın, bunun dışındaki her türlü kendini başka aidiyet de hisseden insaları beslesin istiyorlar. Burda en kandırılabilir ve gaza gelmeye müsait kesim kürtler ve bulundukları bölgenin jeopolitik açıdan önemli olmasından dolayı doğu-güneydoğu insanı öncelikli olarak ayrıştırılmaya çalışılıyor.

Tüm bu patırtı bu milyar dolarlık trafiğe kim hakim olacak kavgası arkadaşlar.
O bölge ayrı bir ulus devlet haline bile gelse bu Terör bitmez.

Son olarak söylenmesi gereken bir husus daha var;

Atatürk’e göre ırkı, düşüncesi ve inancı ne olursa olsun kendini Türk bilen ve Türk hisseden herkes Türk’tür. Bu durum Atatürk’ün milliyetçilik ilkesinin ırkçılık esasına dayanmadığını gösterir. Atatürk, Türk milletini ırk esasına dayandırmadığını, 'Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türk halkına Türk milleti denir.' sözüyle ifade etmiştir. Bir insan kökeni ne olursa olsun kendini hangi millete ait hissediyorsa o milletin kimliğini taşıyor demektir. Bu yüzden Atatürk ne mutlu Türk olana değil “Ne Mutlu Türk'üm Diyene!” demiştir.

Ne Mutlu bu yalanlara kanmayıp, Türk'üm diyebilene...
legendary
Activity: 980
Merit: 1011
Yazdıklarınızın büyük bölümüne katılmakla birlikte bir yanlışınızı düzeltmek istiyorum
İstesek Fırat ve Dicle'yi keseriz demişsiniz ya, işte onu yapma hakkımız yok
Yeryüzü suları hakkında uluslararası anlaşmalar var ve siz diğer ülkeye giden bir akarsuyunun debisini belli bir oranın altına düşüremezseniz..
Buna teşebbüs etmeniz dahi uluslarası suç manasına geliyor ve yaptırımlarla karşı karşıya kalıyorsunuz..
Becerebilirsek keseriz. Her millet zamanında bu tür kuralları çiğnemek için dalavere yapmıştır. Ufak bir milliyetçi terör grubu oluşturulup "kapakları sabitleyen mekanizma bombalandı kapakları açamıyoruz" yaptırımı oluşturulabilir.Yeterki kapatılmak istensin. Sonuçda terör yuvası haline geldik. Pozitif yaptırım herzaman uygulanabilir.
hero member
legendary
Activity: 980
Merit: 1011
sr. member
Activity: 658
Merit: 252
eğer şu an böyle bir anket yapılsa ve  böyle bir sonuç çıkacak olursa bu onların büyüklüğüdür.Bir halk düşünün bağımsızlık fırsatları varken olmuyorlar o kadar ölüme , kötü yaşama , sağlık vb. eksikliğine  rağmen bağlı kalabiliyor.Bu zamanlarda böylesini bulmak zor.İspanya ' da katalanlar kendi anadilde eğitim haklarına sahip ve ülke ekonomisindeki yerlerinin ispanyollara göre daha üstte olmasına rağmen bağımsız olmak istiyorlar.

Hocam bu tercih büyüklüğünü falan göstermez, sadece akıllı olduklarını gösterir.Keza Türkiye'den ayrılmak demek,  Istanbul'dan, Antalya'dan, İzmir'den vs. ayrılmak demek.Türkiye'den ayrılmak demek avrupayla bağların kopması tamamen bir ortadoğu ülkesi olmak demek.Türkiye'den ayrılmak demek sahip olunan her türlü ayrıcalığın artık olmaması demek.

Bugün kürdistan kurulsa, batıda yaşayan kaç tane kürt döner kürdistanına? Kim Istanbul'u, Antalya'yı, İzmir'i falan bırakıp tekrar şırnakta, hakkaride yaşamak ister?

Katalanların bağımsız olmayı istemesi çok farklı bir durum.Orda adamlar ispanyanın lokomotifi durumunda, bağımsız olsalar çok daha zenginleşecek çok daha refah içerisinde yaşayacaklar.Bir nevi ispanya kamburundan kurtulacaklar.Adamlar tabii ki bağımsız olmayı isteyecek.Bizdeyse durum tam tersi.

Şimdi mesela bir Antalya'nın, İzmir'in,Istanbul'un  vs. bağımsızlık talebi olsa anlarım.Sonuçta bu şehirler ülkeyi sırtında taşıyor, bir nevi lokomotifler.10 lira vergi ödüyorlarsa devlete, bunun 1 lirası kendilerine dönmüyor oysa güneydoğu'da durum tam tersi 1 lira vergiye 10 lira harcama yapıyor devlet o bölgeye.Şimdi hangi aklı başında insan bu durumdan vazgeçip bağımsız olmak ister ki?

Umarım meramımı anlatabilmişimdir.

Hocam doğru söylüyorsunuz ama benim şöyle bir teorim var. düşünün kuzeyimizde rusya var petrol, doğalgaz zengini, güneyimiz de ırak suriye petrol dogalgaz zengini, iran -azerbaycan petrol doğalgaz zengini, Güney kıbrıs malum doğu akdeniz üzerinde egemenlik kurup var olan doğalgaza çökme derdinde, bulgaristan ta sağlam doğalgaz rezervi var ve her ne hikmetse ortada Türkiye dımdızlak Smiley Bu inanılacak birşey mi. Ha belki politik nedenlerle ört bas ediliyor ama eminim bugun güney doğuda ırak taki gibi kaliteli bir petrol rezervi var. Onu geçtim çok büyük bir GAP ımız var. Fırat ve diclenin sularını kontrol altında tutuyoruz. Güneyimizdeki ırak ve suriye ne kadar petrol yönüyle zenginse bir o kadar su fakirleri. Fırat ve dicleden başka su kaynakları yok. Istesek bir savaş olsa tak diye nehrin sularını kesebiliriz. Yani kontrol bizde. İleride bir kürt devleti kurulursa ki önce özerklik denilip bu dolmabahçe mutabakatı vardı. Ondaki maddeler özerklik, ordaki devlet memurları ve güvenlik güçlerini yerel halkın insanından seçilmesi gibi maddeler var. Dağdaki pkk projeye göre şehirlerde jandarma gibi yerel güvenlik olacak, valisi amiri vs kürt olacak... Okullarda kürt öğretmen ve kürtçe eğitim sunulacak. Eğitim ve anadil konusuna birşey demiyorum ama bakınız Yugoslavyanın durumu ne oldu. Önce hırvatlar yerel milisler kurup ayrıldılar slovenlerle birlikte böle böle derken Balkanların güçlü devletini 4-5 minik etnik unsura bölüp güçsüzleştirdiler. Avrupa ya bakın, birlik olup o kadar ayrı millet ayrı lisan konuşanlar bir olmanın gücünü biliyorlar ve Avrupa Birliğini kuruyorlar ki ileride bir Avbrupa Birleşik Devleti olma projesidir bu. fakat bizler özerklik , kopma peşindeyiz. Ha ne olur eninde sonunda bölecekler bizi. Küresel sermaye de doğuya akıtacak parayı, belki petrol bulup iyice ekonom,ik cazibe merkezi yapacaklar ama bu Türkiye nin olsaydı küresel güçler için tehdit olurdu ama küçük kukla bir devlet tüm batının işine gelir.
Pages:
Jump to: