Pages:
Author

Topic: Hrvatski forum polako nestaje, zašto? - page 6. (Read 1501 times)

legendary
Activity: 1260
Merit: 1029
January 29, 2018, 11:15:17 AM
#32
...
Često se na forumu spominje tih dvije godine držanja kripto valuta i ne plaćanju poreza, ali ja još nigdje nisam vidio da je to službeni stav Porezne uprave. Pročitao sam nekoliko članaka o plaćanju poreza na kapitalnu dobit, ali nigdje se ne spominju te dvije godine. Imaš li neki izvor za to?

Zakon u kojem se definira porezu na kapitalnu dobit

Ne mogu sada na brzaka pronaci originalni link na zakon al i ovo moze posluziti:

https://web.erstebroker.hr/documents/002/Uputa%20-%20Kapitalna%20dobit%20Erste.pdf

Quote
...
Ne podliježe oporezivanju:
-
Otuđenje financijske imovine nakon dvije godine od dana nabave/stjecanja
...

Pod otuđenje se misli na prodaju da s eljudi nebi bunili.
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
January 29, 2018, 10:52:37 AM
#31
I sada si ga opet ti ponovo kopirao :-D  džaba onda sva priča :-D

U pravu si Smiley Evo, sad sam ispravio...
full member
Activity: 238
Merit: 106
January 29, 2018, 08:57:50 AM
#30
I sada si ga opet ti ponovo kopirao :-D  džaba onda sva priča :-D
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
January 28, 2018, 04:13:22 PM
#29
--cut--

Ne razumijem zašto smatraš da je potrebno u dva threada copy&paste-ati članak čiji je link ionako u svakom od tih threadova netko postavio...
jr. member
Activity: 67
Merit: 3
January 28, 2018, 11:34:04 AM
#28
jedino ne znam kako ce se ovi merit sistemi odnositi na aktivnost i postove.

Meni se iskreno ne svidjaju...
jr. member
Activity: 67
Merit: 3
January 28, 2018, 11:31:35 AM
#27
iskreno, nisam primetio nesto strasno manju aktivnost.

Mozda je manja aktivnost ali nista kriticno.

npr. i deep onion ima svoj forum i smanjio je broj potrebnih postova na ovom forumu.
newbie
Activity: 31
Merit: 0
January 28, 2018, 10:24:38 AM
#26
Porezna uprava zaradu od porasta vrijednosti kriptovaluta tretira kao "kapitalni dobitak", odnosno razliku između nabavne i prodajne vrijednosti.

"Trgovanje kriptovalutama smatra se financijskom transakcijom te se, na dohodak ostvaren po osnovi trgovanja kriptovalutama, plaća porez na dohodak po osnovi kapitalnih dobitaka, budući da se radi o dobitku po osnovi kupoprodaje te valute, što je ekvivalent instrumentima tržišta novca. Porez se plaća na razliku između nabavne i prodajne cijene umanjenoj za možebitne troškove trgovanja".

"Dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka u Zakonu o porezu na dohodak (Narodne novine, broj 115/16; dalje u tekstu: Zakon) uređen je člankom 67. Prema tom članku dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka utvrđuje se kao razlika između ugovorene prodajne cijene, odnosno primitka utvrđenog prema tržišnoj vrijednosti financijske imovine koja se otuđuje i nabavne vrijednosti te imovine. Primicima po toj osnovi smatraju se primici od otuđenja financijskih instrumenata i strukturiranih proizvoda, odnosno između ostalog i primici od instrumenata tržišta novca. Kapitalni dobitak je razlika između vrijednosti koju je porezni obveznik uložio na početku trgovanja i koju je zaradio pri dospijeću ili prodaji te financijske imovine"

"Člankom 70. Zakona propisan je način utvrđivanja i plaćanja poreza na dohodak od kapitala te je porezni obveznik – imatelj financijske imovine sam obvezan porez na dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka, obračunati, obustaviti i uplatiti do posljednjeg dana mjeseca veljače tekuće godine za sve kapitalne dobitke ostvarene u prethodnoj godini, umanjene za ostvarene kapitalne gubitke. Porez se plaća po stopi od 12%, a koji se potom uvećava za prirez koji propišu općine i gradovi. Porez plaćen po osnovi kapitalnih dobitaka smatrat će se konačnim, što znači da se neće uzeti u obzir u godišnjem obračunu poreza na dohodak i da porezni obveznik po toj osnovi neće morati podnijeti godišnju poreznu prijavu, ali ni moći ostvariti povrat, kao ni veću razliku za uplatu"

"Što se tiče izvješćivanja i podnošenja propisanih obrazaca Poreznoj upravi, prema članku 78. i 79. Pravilnika o porezu na dohodak (Narodne novine, broj 10/17), porezni obveznici – imatelji financijske imovine obvezni su dostaviti izvješće JOPPD Poreznoj upravi prema svom prebivalištu ili uobičajenom boravištu do kraja veljače tekuće godine za prethodnu godinu, s danom i oznakom izvješća dana 31. prosinca prethodne godine, u kojem iskazuju ukupno ostvarene kapitalne dobitke u prethodnoj godini umanjene za ostvarene kapitalne gubitke te za pripadajuće troškove koji su naplaćeni na teret poreznog obveznika"

Izvor: 27.01.2018; http://www.index.hr/novac/clanak/oprez-porezna-uprava-kaze-da-morate-platiti-porez-ako-zaradjujete-na-bitcoinu/1022085.aspx
full member
Activity: 322
Merit: 141
January 28, 2018, 04:25:07 AM
#25
Jedino bitno je bankovna transakcija prema mjenjačnici i bankovna transakcija sa mjenjačnice. Gdje si i kako u međuvremenu držao kripto, dali si kupovao altove ili si trgovao u BTC-u je poreznoj sasvim nebitno. Oni žele uzeti dio tvoje zarade u kunama i ne jebe ih previše na kojem altu si digo najviše para. Uložio 100kn, izvuko 1000kn, plati porez od 15% na 900kn.
Zarada se broji samo i jedino kad novac dotakne tvoj bankovni račun.

Tako je, dok god ti uredno plaćaš svoju obvezu, njima dokazivanje nije previše bitno. Imaju i previše posla s onima koji u potpunosti izbjegavaju svoje obveze.
Jedino što mi je kod porezne uprave totalno u banani je koliko im treba da ti stigne porezno rješenje. Kukaju kako im fali novaca, a ne možeš uplatiti novac koji si za njih rezervirao jer njima treba 100 godina da ti pošalju jedan papir.
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
January 28, 2018, 03:42:36 AM
#24
Jedino bitno je bankovna transakcija prema mjenjačnici i bankovna transakcija sa mjenjačnice. Gdje si i kako u međuvremenu držao kripto, dali si kupovao altove ili si trgovao u BTC-u je poreznoj sasvim nebitno. Oni žele uzeti dio tvoje zarade u kunama i ne jebe ih previše na kojem altu si digo najviše para. Uložio 100kn, izvuko 1000kn, plati porez od 15% na 900kn.
Zarada se broji samo i jedino kad novac dotakne tvoj bankovni račun.

Često se na forumu spominje tih dvije godine držanja kripto valuta i ne plaćanju poreza, ali ja još nigdje nisam vidio da je to službeni stav Porezne uprave. Pročitao sam nekoliko članaka o plaćanju poreza na kapitalnu dobit, ali nigdje se ne spominju te dvije godine. Imaš li neki izvor za to?
legendary
Activity: 1260
Merit: 1029
January 27, 2018, 09:45:50 PM
#23
Jedino bitno je bankovna transakcija prema mjenjačnici i bankovna transakcija sa mjenjačnice. Gdje si i kako u međuvremenu držao kripto, dali si kupovao altove ili si trgovao u BTC-u je poreznoj sasvim nebitno. Oni žele uzeti dio tvoje zarade u kunama i ne jebe ih previše na kojem altu si digo najviše para. Uložio 100kn, izvuko 1000kn, plati porez od 15% na 900kn.
Zarada se broji samo i jedino kad novac dotakne tvoj bankovni račun.
hero member
Activity: 1106
Merit: 534
January 27, 2018, 05:24:06 PM
#22

Porez se mora platiti oduvjek + ako si držao crypto duže od 2 godine, prez je 0%. A ako i prodaš prije, porez je mizarnih 15% na zaradu. Teško da će to udaljiti ikoga iz crypta, baš kao što ne udaljava ikoga iz dionica i ostalih sličnih stvari na koje se odnosi taj isti porez.

Kako si napisao teoretski zvuči jednostavno,
ali pretpostavljam da nije tako lako njima dokazati da si držao kripto duže od 2 godine.
Nigdje ne piše kakva je procedura u tom slučaju!
Da li se i onda ispunjava JOOPD ili ne i koja potvrda se traži?
Da li je jednina važeća potvrda od mjenjačnice?!
Ako je tako to bi bila totalna debilana jer bi značilo da je korisnik trebo držati kripto 2 godine u mjenjačnici
što nije baš ni sigurno.

legendary
Activity: 1260
Merit: 1029
January 27, 2018, 02:03:50 PM
#21

Porez se mora platiti oduvjek + ako si držao crypto duže od 2 godine, prez je 0%. A ako i prodaš prije, porez je mizarnih 15% na zaradu. Teško da će to udaljiti ikoga iz crypta, baš kao što ne udaljava ikoga iz dionica i ostalih sličnih stvari na koje se odnosi taj isti porez.
full member
Activity: 238
Merit: 106
full member
Activity: 238
Merit: 100
Janinjo tips
member
Activity: 448
Merit: 12
January 27, 2018, 09:34:14 AM
#18
Nazalost već svugde ima online reklama Sad
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
January 27, 2018, 04:37:00 AM
#17


U pravu si! Ceo Fejsbuk je pun crypto događajima. Već ne mogu nigde da kliknete da ne vidim neku reklamu. Smiley I Google zna šta tražimo.

Jao Facebook, Facebook mi već dugo nije za ništa osim za održavanje stare baze kontakata. Koristim ga samo zato što imam veliku bazu kontakata koju ne bih htio izgubiti, ali on ja sa svakom svojom novom iteracijom postajao sve manje iskoristiv, sve puniji spammova i virusa i općenito je postao grozan tool. Mislim da je svojom beskorisnošću pomalo dostigao i Twitter. Sjeća li se netko kada su recimo statusi bili iznimno korisni? Pojavljivali su se čak i u pregledu osoba dostupnih za chat tako da su ljudi mogli odmah vidjeti i povezati se oko neke aktivnosti (npr. "udomljavam mačića", "idem do grada, ide li još netko" i sl.), sada su recimo statusi obični twittovi koji nestanu za par sekundi u šumi obavijesti i da - reklama za igrice.

Forumi i youtube su i dalje najbolje sredstvo komuniciranja i hvatanja informacija, a Telegram je dobar za chat i ima jednu fora opciju - pinned post, tako da ako pratiš nekoliko kanala relativno redovno možeš uvijek vidjeti najbitniji update. Korisnost onih Redditova, Slackova i slično još uvijek nisam pronašao, oni mi izgledaju doslovno kao vraćanje u doba BBS-ova i sl.


Slažem se s ovime. Facebook, Twitter, Telegram i svi ostali oblici instant messaging-a su za ljude koji si mogu priuštiti biti online cijelo vrijeme. Meni je forum puno draži jer se komunikacija ne sastoji od 90% poruke tipa "to the mooooon", "when lambo" i slično. Jedino što ovom forumu nedostaje je moderator. Netko je negdje napisao da se moderator koji je prije bio više ne javlja, a novoga nema na vidiku. Šteta jer meni je ovaj podforum jako puno pomogao da naučim osnove kad sam prvi put došao ovdje...
full member
Activity: 322
Merit: 141
January 27, 2018, 03:53:33 AM
#16


U pravu si! Ceo Fejsbuk je pun crypto događajima. Već ne mogu nigde da kliknete da ne vidim neku reklamu. Smiley I Google zna šta tražimo.

Jao Facebook, Facebook mi već dugo nije za ništa osim za održavanje stare baze kontakata. Koristim ga samo zato što imam veliku bazu kontakata koju ne bih htio izgubiti, ali on ja sa svakom svojom novom iteracijom postajao sve manje iskoristiv, sve puniji spammova i virusa i općenito je postao grozan tool. Mislim da je svojom beskorisnošću pomalo dostigao i Twitter. Sjeća li se netko kada su recimo statusi bili iznimno korisni? Pojavljivali su se čak i u pregledu osoba dostupnih za chat tako da su ljudi mogli odmah vidjeti i povezati se oko neke aktivnosti (npr. "udomljavam mačića", "idem do grada, ide li još netko" i sl.), sada su recimo statusi obični twittovi koji nestanu za par sekundi u šumi obavijesti i da - reklama za igrice.

Forumi i youtube su i dalje najbolje sredstvo komuniciranja i hvatanja informacija, a Telegram je dobar za chat i ima jednu fora opciju - pinned post, tako da ako pratiš nekoliko kanala relativno redovno možeš uvijek vidjeti najbitniji update. Korisnost onih Redditova, Slackova i slično još uvijek nisam pronašao, oni mi izgledaju doslovno kao vraćanje u doba BBS-ova i sl.

full member
Activity: 238
Merit: 106
January 25, 2018, 06:08:32 PM
#15
ja spadam u one lenj prochitati i sa izuzetno glupim pitanjima :-(
legendary
Activity: 1260
Merit: 1029
January 25, 2018, 12:00:38 PM
#14
Po borju ne, ali je kvaliteta ne samo pala, nego je otišla u minus. Doslovce....
sr. member
Activity: 378
Merit: 258
January 25, 2018, 07:33:05 AM
#13
Nisam ja previse primetio to nestajanje, vrlo su ljudi aktivni i sve vise novih nikova tu vidim.
A bice ih jos puno vise kad prodje ovaj period padanja i stagancije Smiley
Mislim da ce od marta biti guzva ovde, a i u celom kripto svetu Smiley
Pages:
Jump to: