Pages:
Author

Topic: [INFO] Νέες τεχνολογίες γύρω από το Bitcoin - page 4. (Read 30667 times)

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
ο αριθμός των συνεισφορών στο Bitcoin δίκτυο έχει μεγαλώσει εντυπωσιακά τους τελευταίους μήνες

https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/8j1rk6/the_amount_of_contributions_to_the_bitcoin_github/?st=JH4IAQUU&sh=07922803
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
το segwit πλέον έχει φτάσει το 40%



και πλέον δημιουργούνται και αρκετά blog που είναι πάνω από τα 2mb



και κάποιοι μας έλεγαν ότι δεν είναι scaling solution το segwit
krk
newbie
Activity: 38
Merit: 0
Εχει τοσο δυναμικο το BTC που κανενας δεν μπορει να γνωριζει τις τασεις του με σιγουρια.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
ωραίο προγραμματάκι για linux και Ubuntu που σου δείχνει σε terminal όλες τις ισοτιμίες όπως το top αλλά για coin

https://snapcraft.io/cointop

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Για το casper έτσι όπως περιγράφετε στην ανάλυση της Bittrex μιλάμε για ένα καθαρά pow σύστημα με ένα layer ασφαλείας ενάντια στους miner σε pos από τι κατάλαβα. Από το καθαρό pos σύστημα ο Viatlik για προφανής λόγους επέλεξε να πάει σε αυτό. Το ερώτημα είναι τι οφέλη έχει ένα τέτοιο σύστημα έναντι ενός καθαρά pow συστήματος.

Από όσο έχω ακούσει (αλλά δεν ξέρω αν αυτή είναι η επίσημη θέση) αυτό θα είναι ένα μεταβατικό στάδιο, σαν να δοκιμάζαν τα νερά θα έλεγα, προτού πάνε 100% POS.

Εμένα πιο πολύ μου αρέσει ο τρόπος που λειτουργεί το POS του ARK, από όσο έχω καταλάβει την τεχνολογία είναι και "πράσινη" για το περιβάλλον και ασφαλή από επιθέσεις και προωθεί από τους Delegates (miners) να υποστηρίζουν την κοινότητα.
Εν συντομία πως λειτουργεί το παραπάνω: Οι χρήστες ψηφίζουν αντιπροσώπους (Delegates) οι οποίοι υπόσχονται να κάνουν κάποια πράγματα αν εκλεγούν. Κάθε 1 coin = 1 vote. Τα 51 πρώτα άτομα σε ψήφους εκλέγονται ως Delegates και τους επιτρέπεται να κάνουν mining (στη περίπτωση του ARK το λένε forging) χωρίς να ανταγωνίζεται ο ένας το άλλον, πάει με σειρά ο ένας μετά τον άλλον. Ο κάθε Delegate έχει επιλέξει εκ' των προτέρων τι ποσοστό από τα νομίσματα που κάνει forge θα μοιράσει στους ψηφοφόρους του, συνήθως 80%-95%.

Μακάρι αυτό να γινόταν και στο Bitcoin και άλλα νομίσματα, αλλά με τα συμφέροντα που υπάρχουν δεν νομίζω να επεκταθεί.
Το βρίσκω πολύ έξυπνη τεχνολογία πάντως και δεν έχω σκεφτεί κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής, αν κάποιος έχει σκεφτεί κάτι που μου διαφεύγει θα χαρώ να γίνει διάλογος.

γενικά αυτά τα συστήματα  με τα vote βασισμένα στα token δημιουργούν φοβερές στρεβλώσεις και τα μετατρέπουν σε συστήματα που ελέγχονται απόλυτα από τους μεγάλους holder
Το υβριδικό pos του Ethereum μπορεί να θεωρηθεί ένα  trick για τους miner ώστε να όταν πάνε full pos να μην μπορούν να αντιδράσουν.

Δεν συμβαίνει το ίδιο και με το POS όμως; Δηλαδή οι μεγάλοι holders κάνουν το validation σε ένα POS σύστημα.
Στη περίπτωση όμως ψήφου και εκλογής πχ 51 ατόμων, ο κάθε "validator" έχει δύναμη ίση με 1,96%. Σίγουρα κάποιος μεγάλος holder μπορεί να ανεβάσει και να κατεβάσει άτομα από το top 51, αλλά δεν μπορεί να διορίσει 26 άτομα για να έχει την πλειοψηφία του δικτύου.

Επίσης όπως και σε κάθε POS υλοποίηση, ακόμα και αν ένας αριθμός ατόμων "συνωμοτούν" για κάποια κακόβουλη κίνηση, κινδυνεύουν να χάσουν πολλά χρήματα. Στην πιο "μαλακή" περίπτωση θα πέσει η τιμή του νομίσματος και εφόσων μόνο μεγάλοι holders μπορούν να προσπαθήσουν κάποια επίθεση, θα έχαναν ανάλογα το νόμισμα που μιλάμε ίσως και εκατομμύρια.

Σαν miner που είμαι δεν με συμφέρει το POS, αλλά πιστεύω πως αυτό είναι το μέλλον. Το POW γίνεται ένα όλο και μεγαλήτερο waste πόρων.

φυσικά και γιαυτό ακριβώς τον λόγο τα pow συστήματα παραμένουν σε θέμα ασφαλείας πολύ καλύτερα από τα pos καθώς σε ένα pos σύστημα οι μεγάλοι holder μπορούν στην κυριολεξία να τον κάνουν μπάχαλο, κάνοντας mining στην δικιά τους αλυσίδα κάντονας double spent και άλλα.
full member
Activity: 728
Merit: 169
What doesn't kill you, makes you stronger
Για το casper έτσι όπως περιγράφετε στην ανάλυση της Bittrex μιλάμε για ένα καθαρά pow σύστημα με ένα layer ασφαλείας ενάντια στους miner σε pos από τι κατάλαβα. Από το καθαρό pos σύστημα ο Viatlik για προφανής λόγους επέλεξε να πάει σε αυτό. Το ερώτημα είναι τι οφέλη έχει ένα τέτοιο σύστημα έναντι ενός καθαρά pow συστήματος.

Από όσο έχω ακούσει (αλλά δεν ξέρω αν αυτή είναι η επίσημη θέση) αυτό θα είναι ένα μεταβατικό στάδιο, σαν να δοκιμάζαν τα νερά θα έλεγα, προτού πάνε 100% POS.

Εμένα πιο πολύ μου αρέσει ο τρόπος που λειτουργεί το POS του ARK, από όσο έχω καταλάβει την τεχνολογία είναι και "πράσινη" για το περιβάλλον και ασφαλή από επιθέσεις και προωθεί από τους Delegates (miners) να υποστηρίζουν την κοινότητα.
Εν συντομία πως λειτουργεί το παραπάνω: Οι χρήστες ψηφίζουν αντιπροσώπους (Delegates) οι οποίοι υπόσχονται να κάνουν κάποια πράγματα αν εκλεγούν. Κάθε 1 coin = 1 vote. Τα 51 πρώτα άτομα σε ψήφους εκλέγονται ως Delegates και τους επιτρέπεται να κάνουν mining (στη περίπτωση του ARK το λένε forging) χωρίς να ανταγωνίζεται ο ένας το άλλον, πάει με σειρά ο ένας μετά τον άλλον. Ο κάθε Delegate έχει επιλέξει εκ' των προτέρων τι ποσοστό από τα νομίσματα που κάνει forge θα μοιράσει στους ψηφοφόρους του, συνήθως 80%-95%.

Μακάρι αυτό να γινόταν και στο Bitcoin και άλλα νομίσματα, αλλά με τα συμφέροντα που υπάρχουν δεν νομίζω να επεκταθεί.
Το βρίσκω πολύ έξυπνη τεχνολογία πάντως και δεν έχω σκεφτεί κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής, αν κάποιος έχει σκεφτεί κάτι που μου διαφεύγει θα χαρώ να γίνει διάλογος.

γενικά αυτά τα συστήματα  με τα vote βασισμένα στα token δημιουργούν φοβερές στρεβλώσεις και τα μετατρέπουν σε συστήματα που ελέγχονται απόλυτα από τους μεγάλους holder
Το υβριδικό pos του Ethereum μπορεί να θεωρηθεί ένα  trick για τους miner ώστε να όταν πάνε full pos να μην μπορούν να αντιδράσουν.

Δεν συμβαίνει το ίδιο και με το POS όμως; Δηλαδή οι μεγάλοι holders κάνουν το validation σε ένα POS σύστημα.
Στη περίπτωση όμως ψήφου και εκλογής πχ 51 ατόμων, ο κάθε "validator" έχει δύναμη ίση με 1,96%. Σίγουρα κάποιος μεγάλος holder μπορεί να ανεβάσει και να κατεβάσει άτομα από το top 51, αλλά δεν μπορεί να διορίσει 26 άτομα για να έχει την πλειοψηφία του δικτύου.

Επίσης όπως και σε κάθε POS υλοποίηση, ακόμα και αν ένας αριθμός ατόμων "συνωμοτούν" για κάποια κακόβουλη κίνηση, κινδυνεύουν να χάσουν πολλά χρήματα. Στην πιο "μαλακή" περίπτωση θα πέσει η τιμή του νομίσματος και εφόσων μόνο μεγάλοι holders μπορούν να προσπαθήσουν κάποια επίθεση, θα έχαναν ανάλογα το νόμισμα που μιλάμε ίσως και εκατομμύρια.

Σαν miner που είμαι δεν με συμφέρει το POS, αλλά πιστεύω πως αυτό είναι το μέλλον. Το POW γίνεται ένα όλο και μεγαλήτερο waste πόρων.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Για το casper έτσι όπως περιγράφετε στην ανάλυση της Bittrex μιλάμε για ένα καθαρά pow σύστημα με ένα layer ασφαλείας ενάντια στους miner σε pos από τι κατάλαβα. Από το καθαρό pos σύστημα ο Viatlik για προφανής λόγους επέλεξε να πάει σε αυτό. Το ερώτημα είναι τι οφέλη έχει ένα τέτοιο σύστημα έναντι ενός καθαρά pow συστήματος.

Από όσο έχω ακούσει (αλλά δεν ξέρω αν αυτή είναι η επίσημη θέση) αυτό θα είναι ένα μεταβατικό στάδιο, σαν να δοκιμάζαν τα νερά θα έλεγα, προτού πάνε 100% POS.

Εμένα πιο πολύ μου αρέσει ο τρόπος που λειτουργεί το POS του ARK, από όσο έχω καταλάβει την τεχνολογία είναι και "πράσινη" για το περιβάλλον και ασφαλή από επιθέσεις και προωθεί από τους Delegates (miners) να υποστηρίζουν την κοινότητα.
Εν συντομία πως λειτουργεί το παραπάνω: Οι χρήστες ψηφίζουν αντιπροσώπους (Delegates) οι οποίοι υπόσχονται να κάνουν κάποια πράγματα αν εκλεγούν. Κάθε 1 coin = 1 vote. Τα 51 πρώτα άτομα σε ψήφους εκλέγονται ως Delegates και τους επιτρέπεται να κάνουν mining (στη περίπτωση του ARK το λένε forging) χωρίς να ανταγωνίζεται ο ένας το άλλον, πάει με σειρά ο ένας μετά τον άλλον. Ο κάθε Delegate έχει επιλέξει εκ' των προτέρων τι ποσοστό από τα νομίσματα που κάνει forge θα μοιράσει στους ψηφοφόρους του, συνήθως 80%-95%.

Μακάρι αυτό να γινόταν και στο Bitcoin και άλλα νομίσματα, αλλά με τα συμφέροντα που υπάρχουν δεν νομίζω να επεκταθεί.
Το βρίσκω πολύ έξυπνη τεχνολογία πάντως και δεν έχω σκεφτεί κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής, αν κάποιος έχει σκεφτεί κάτι που μου διαφεύγει θα χαρώ να γίνει διάλογος.

γενικά αυτά τα συστήματα  με τα vote βασισμένα στα token δημιουργούν φοβερές στρεβλώσεις και τα μετατρέπουν σε συστήματα που ελέγχονται απόλυτα από τους μεγάλους holder
Το υβριδικό pos του Ethereum μπορεί να θεωρηθεί ένα  trick για τους miner ώστε να όταν πάνε full pos να μην μπορούν να αντιδράσουν.
full member
Activity: 728
Merit: 169
What doesn't kill you, makes you stronger
Για το casper έτσι όπως περιγράφετε στην ανάλυση της Bittrex μιλάμε για ένα καθαρά pow σύστημα με ένα layer ασφαλείας ενάντια στους miner σε pos από τι κατάλαβα. Από το καθαρό pos σύστημα ο Viatlik για προφανής λόγους επέλεξε να πάει σε αυτό. Το ερώτημα είναι τι οφέλη έχει ένα τέτοιο σύστημα έναντι ενός καθαρά pow συστήματος.

Από όσο έχω ακούσει (αλλά δεν ξέρω αν αυτή είναι η επίσημη θέση) αυτό θα είναι ένα μεταβατικό στάδιο, σαν να δοκιμάζαν τα νερά θα έλεγα, προτού πάνε 100% POS.

Εμένα πιο πολύ μου αρέσει ο τρόπος που λειτουργεί το POS του ARK, από όσο έχω καταλάβει την τεχνολογία είναι και "πράσινη" για το περιβάλλον και ασφαλή από επιθέσεις και προωθεί από τους Delegates (miners) να υποστηρίζουν την κοινότητα.
Εν συντομία πως λειτουργεί το παραπάνω: Οι χρήστες ψηφίζουν αντιπροσώπους (Delegates) οι οποίοι υπόσχονται να κάνουν κάποια πράγματα αν εκλεγούν. Κάθε 1 coin = 1 vote. Τα 51 πρώτα άτομα σε ψήφους εκλέγονται ως Delegates και τους επιτρέπεται να κάνουν mining (στη περίπτωση του ARK το λένε forging) χωρίς να ανταγωνίζεται ο ένας το άλλον, πάει με σειρά ο ένας μετά τον άλλον. Ο κάθε Delegate έχει επιλέξει εκ' των προτέρων τι ποσοστό από τα νομίσματα που κάνει forge θα μοιράσει στους ψηφοφόρους του, συνήθως 80%-95%.

Μακάρι αυτό να γινόταν και στο Bitcoin και άλλα νομίσματα, αλλά με τα συμφέροντα που υπάρχουν δεν νομίζω να επεκταθεί.
Το βρίσκω πολύ έξυπνη τεχνολογία πάντως και δεν έχω σκεφτεί κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής, αν κάποιος έχει σκεφτεί κάτι που μου διαφεύγει θα χαρώ να γίνει διάλογος.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Για το casper έτσι όπως περιγράφετε στην ανάλυση της Bittrex μιλάμε για ένα καθαρά pow σύστημα με ένα layer ασφαλείας ενάντια στους miner σε pos από τι κατάλαβα. Από το καθαρό pos σύστημα ο Viatlik για προφανής λόγους επέλεξε να πάει σε αυτό. Το ερώτημα είναι τι οφέλη έχει ένα τέτοιο σύστημα έναντι ενός καθαρά pow συστήματος.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Πολύ καλή ανάλυση για τα pos και pow συστήματα mining και για το επερχόμενο υβριδικό pos του Ethereum που στην ουσία είναι και αυτό ένα pow σύστημα που απλα΄βάζει λίγο pos πάνω του έτσι για να λέμε

https://blog.bitmex.com/complete-guide-to-proof-of-stake-ethereums-latest-proposal-vitalik-buterin-interview/#oo
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
newbie
Activity: 28
Merit: 0
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
H Blockstream ανακοίνωσε την πρώτη έκδοση του Liquid sidechain δικτύου της για την άμεσε μεταφορά bitcoin μεταξύ των ανταλλακτήριων

https://blockstream.com/2018/03/13/liquid-release-candidate-network-is-ready-to-go.html
full member
Activity: 253
Merit: 114
Να δούμε τι λένε οι developer του Bitcoin για το μέλλον του bitcoin σε μια συζήτηση που είχαν

Development priorities next 6-12 months


http://diyhpl.us/wiki/transcripts/bitcoin-core-dev-tech/2018-03-07-priorities/
Check δε μας τα λες περιληπτικα?...που να διαβασουμε ολο το κατεβατο!!!  Huh
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Να δούμε τι λένε οι developer του Bitcoin για το μέλλον του bitcoin σε μια συζήτηση που είχαν

Development priorities next 6-12 months


http://diyhpl.us/wiki/transcripts/bitcoin-core-dev-tech/2018-03-07-priorities/
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
ωραίο tool που μπορούμε να σετάρουμε μόνοι μας για να βλέπουμε τα προτεινόμενα fee

https://github.com/fresheneesz/bitcoinFeeStatistics

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Ωραίο site για να βλέπουμε συγκριτικά κυρίως των development commit που γίνονται σε κάθε ψηφιακό νόμισμα και που δείχνει για άλλη μια φορά την υπεροχή του bitcoin στην δουλειά που γίνετε από τους προγραμματιστές του.

https://coinchangelog.com/
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Αλλο ένα ασφαλή site για να κατεβάσουμε τα binaries είναι το bitcoincore.org .
Ο admin του bitcoin.org πρέπει να έχει γίνει compromised πολύ καιρό τώρα όπως δείχνει και αυτό το αρχείο των πρόσφατων reddit post του

https://archive.fo/mrXQY

αν και ο ίδιος βγήκε και είπε ότι ο λογαριασμός του έγινε hack εγώ είμαι βέβαιος ότι συνεχίζουν να είναι οι ίδιοι διαχειριστές σε αυτό τον λογαριασμό. Απλά η επίθεση στο Bitcoin έχει γίνει ποιο σοφιστικέ.
Νομίζω ότι αν κάποιος θέλει να ελεγξει το Bitcoin αυτό που θα πρέπει πρώτα να κάνει είναι να ελέγξει τα δημοφιλή social media κανάλια.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Υπάρχει υποψία ότι τα binaries του Bitcoin.org δεν είναι πλέον ασφαλή καθώς ένας από τους διαχειριστές του ο cobra-bitcoin υπάρχουν υποψίες ότι έχει γίνει compromised. Μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση καλό είναι να μην τα κατεβάζουμε από εκεί αλλά να τα κάνουμε μόνοι μας compile από το github

https://twitter.com/brian_trollz/status/971532000510271489
 

εδώ οι οδηγίες πως θα κάνουμε τα binaries compile σε ubuntu

https://t.co/h71kxDhq2K

ο cobra-bitcoin είναι ένας από τους co-owner του bitcoin.org η τουλάχιστον αυτός ο λογαριασμός μπήκε ως co-owner στο site περίπου το 2013. Μέχρι και πριν περίπου ένα χρόνο αυτός ο λογαριασμός του ήταν τελείως silent. Πριν ένα χρόνο άρχισε να ενεργεί αρκετά παράξενα. Αρχικά με ένα warning ότι τα binaries στο .org δεν είναι ασφαλή, μετά ενώ έλεγε ότι το bcash είναι ένα attack στο Bitcoin μετά πρότεινε ότι το bcash θα κυριαρχήσει επειδή το ln θα αποτύχει ενώ πλέον ανοιχτά το προμοτάρει. Την ίδια ώρα προτείνειε το pow να αλλάξει την ίδια στιγμή που η asicboost πατέντα έχει open και μπορούν να την χρησιμοποιήσουν όλοι ενώ αρκετοί νέοι miner ετοιμάζονται να μπούνε στον χώρο. Δεν είναι παράξενο να θεωρήσει κανείς ότι αυτός ο λογαριασμός έχει γίνει compromised

https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/82ofw9/cobrabitcoin_must_step_down_asap_from_bitcoinorg/dvcgmsb/
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Ολες οι πιθανές επιθέσεις που μπορούν να συμβούν κατά του Bitcoin

Pages:
Jump to: