Pages:
Author

Topic: [INFO] Νέες τεχνολογίες γύρω από το Bitcoin - page 7. (Read 30667 times)

hero member
Activity: 815
Merit: 500
Φοβερό άρθρο για το tumblebit το ποιο εύκολο τρόπο για να κάνει mix κάποιος τα coin του και από τι λένε οι δημιουργοί του μέχρι το καλοκαίρι θα είναι έτοιμη μια λειτουργική έκδοση

https://bitcoinmagazine.com/articles/better-bitcoin-privacy-scalability-developers-are-making-tumblebit-reality/

δλδ και τώρα αν την εγκαταστήσετε είναι λειτουργικοί αλλά οι dev του σου λένε καλύτερα να παραμείνεις σε testnet.
Ποιο πολύ εντύπωση μου έκανε στην αρχή του άρθρου που ένας από τους αρχικούς δημιουργούς του project είναι και μια Ελληνίδα. Νομίζω η κοπέλα αυτή είχε μιλήσει και στην Θεσσαλονίκη πριν κανά χρόνο σε ένα πανεπιστήμιο για το Bitcoin.
Μια πολύ καλή εφαρμογή του tumblebit εκτός από mixer είναι και η δημιουργία payment channel όπου θα μπορεί κάποιος να αγοράσει κάτι με bitcoin χωρίς να αποκαλύπτετε η πραγματική bitcoin διεύθυνση σου.
Η ανωνυμία στα καλύτερα της. Φυσικά και αυτό θα δουλέψει καλύτερα αν το segwit ενεργοποιηθεί.. Tongue



Μετά το port του NBitcoin για το Litecoin
https://twitter.com/NicolasDorier/status/859139345151909891
, είναι "σχεδόν έτοιμο"  Tongue και το TumbleBit για Litecoin
https://twitter.com/SatoshiLite/status/859146876775354368

Όπως φαίνεται, δεν είναι απόλυτα απαραίτητο το segwit για το Tumblebit, οπότε προσεχώς: cross chain transfer μεταξύ BTC-LTC μέσω Tumblebit Cool
hero member
Activity: 815
Merit: 500
Πλησιάζει η ώρα για την πρώτη LN μεταφορά πραγματικής αξιας (στο Litecoin, άντε και στο Bitcoin με το καλό)  Smiley

https://medium.com/bitcoinfoundation/we-tested-lightning-on-litecoin-70282dd1dca6
https://www.youtube.com/watch?v=mxGiMu4V7ns

This test also paves the way for a much anticipated feature of Lightning: trustless instant atomic cross-chain swaps.
In other words: Alice and Bob will be able to exchange BTC for LTC instantly, without requiring trusted third parties, using “atomic” transactions (i.e. either Bob gets his LTC and Alice gets her BTC, or nothing is transferred).

legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
πολυ σημαντικο αν παμε για uasf  Wink
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Νέα έκδοση για το Bitcoin-qt 0.14.1.

https://lists.linuxfoundation.org/pipermail/bitcoin-core-dev/2017-April/000039.html

η σημαντικότερη αλλαγή είναι η δυνατότητα πλέον που δίνετε στους miner μετά την ενεργοποίηση του segwit να δημιουργούν block που δεν είναι συμβατά με αυτό.

Quote
In previous versions, getblocktemplate required segwit support from downstream
clients/miners once the feature activated on the network. In this version, it
now supports non-segwit clients even after activation, by removing all segwit
transactions from the returned block template. This allows non-segwit miners to
continue functioning correctly even after segwit has activated.

Due to the limitations in previous versions, getblocktemplate also recommended
non-segwit clients to not signal for the segwit version-bit. Since this is no
longer an issue, getblocktemplate now always recommends signalling segwit for
all miners. This is safe because ability to enforce the rule is the only
required criteria for safe activation, not actually producing segwit-enabled
blocks.

πολύ σημαντική αλλαγή νομίζω
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Φοβερή παρουσίαση για ποιο λόγο η προσέγγιση των smart contract μέσω blockchain που κάνει το ethereum είναι πέρα για πέρα λανθασμένη και δεν έχει μέλλον. Με λίγα λόγια μας λέει ότι δεν χρειάζεται όλα τα node να τρέχουν τα smart contract κάτι που δημιουργεί δομικά προβλήματα από dos μέχρι προβλήματα στην ίδια ασφάλεια του δικτύου αλλά απλά τα smart contract μπορούν να τρέχουν τοπικά και τα node του blockchain συστήματος να επιβαιβεώνουν την αυθεντικότητα τους.

https://www.youtube.com/watch?v=TGE6jrVmt_I

το ethereum έχει πολύ μεγαλύτερο κίνδυνο αντικατάστασης του από μια ποιο βελτιωμένη έκδοση από τι το bitcoin γιαυτό που είναι σχεδιασμένο να κάνει και νομίζω ότι η αυτή η προσέγγιση που περιγράφετε στην παρουσίαση είναι σίγουρο ότι θα υλοποιηθεί κάποια στιγμή από κάποιο νέο altcoin μπορεί και από το ίδιο το bitcoin μέσω ένος sidechain.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Η Stratis με το altcoin strat ανακοίνωσε μεταξύ άλλων και την δημιουργία tumblebit node όπου κάποιος θα μπορεί να κάνει mix και να ξεπλένει τα bitcoin του ανταλάσοντας τα από τι κατάλαβα με statis και από εκεί ξανά με bitcoin.
Το ενδιαφέρων είναι ότι οι διαχειριστές αυτών των node θα παίρνουν 1% σαν fee από τις συναλλαγές οι καλύτερα από τα bitcoin που θα μπαίνουν σε αυτά τα node για να κάνουν το tumble.
Προϋπόθεση είναι οι διαχειριστές αυτών των node να έχουν ήδη μέσα 5btc η 250.000 stratis

https://stratisplatform.com/2017/04/13/stratis-announces-first-master-nodes/

ένα μίκρο δείγμα τι θα ακολουθήσει στο bitcoin αν ενεργοποιηθεί το segwit και αν προχωρήσουν τεχνολογίες σαν το Joinmarket και Tumblebit

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator

Μια χαρά υπηρεσία! Δεν έχω καταλάβει όμως ακόμη τα εξής:
Σε τι διαφέρει από τις υπόλοιπες time stamp υπηρεσίες
και
κατά πόσο μπορεί να σταθεί επίσημα σε μια νομική διαμάχη ας πούμε, ως official αποδεικτικό στοιχείο και ως proof of existence

από τι ξέρω το μόνο που διαφέρει είναι ότι είναι open source και μπορεί ο καθένας να στήσει ένα τέτοιο. Τώρα για ευκολία εγώ χρησιμοποιώ το eternity wallet η το blockai.com
legendary
Activity: 910
Merit: 1000

Μια χαρά υπηρεσία! Δεν έχω καταλάβει όμως ακόμη τα εξής:
Σε τι διαφέρει από τις υπόλοιπες time stamp υπηρεσίες
και
κατά πόσο μπορεί να σταθεί επίσημα σε μια νομική διαμάχη ας πούμε, ως official αποδεικτικό στοιχείο και ως proof of existence
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Technology roadmap - Schnorr signatures and signature aggregation

https://bitcoincore.org/en/2017/03/23/schnorr-signature-aggregation/
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
και μια πρώτη εικόνα από το wallet

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
το tumbebit είναι σαν ένα lighting network και έτσι όπως διάβασα για το stratis στην ουσιά μιλάμε και για ένα αποκεντρωμένο ανταλλακτήριο σαν αυτά που έχει περιγράψει και ο creator του Litecoin αν και όταν γίνει πραγματικότητα οπουδήποτε το segwit.
Πάντως κολοδεχούμενο. Το tumbebit έχει ανακοινώσει ότι μέχρι το καλοκαίρι θα έχει μια λειτουργική έκδοση του mixer του.
hero member
Activity: 815
Merit: 500
Φοβερό άρθρο για το tumblebit το ποιο εύκολο τρόπο για να κάνει mix κάποιος τα coin του και από τι λένε οι δημιουργοί του μέχρι το καλοκαίρι θα είναι έτοιμη μια λειτουργική έκδοση

https://bitcoinmagazine.com/articles/better-bitcoin-privacy-scalability-developers-are-making-tumblebit-reality/

δλδ και τώρα αν την εγκαταστήσετε είναι λειτουργικοί αλλά οι dev του σου λένε καλύτερα να παραμείνεις σε testnet.
Ποιο πολύ εντύπωση μου έκανε στην αρχή του άρθρου που ένας από τους αρχικούς δημιουργούς του project είναι και μια Ελληνίδα. Νομίζω η κοπέλα αυτή είχε μιλήσει και στην Θεσσαλονίκη πριν κανά χρόνο σε ένα πανεπιστήμιο για το Bitcoin.
Μια πολύ καλή εφαρμογή του tumblebit εκτός από mixer είναι και η δημιουργία payment channel όπου θα μπορεί κάποιος να αγοράσει κάτι με bitcoin χωρίς να αποκαλύπτετε η πραγματική bitcoin διεύθυνση σου.
Η ανωνυμία στα καλύτερα της. Φυσικά και αυτό θα δουλέψει καλύτερα αν το segwit ενεργοποιηθεί.. Tongue


Εαν δε βγαινουμε off-topic, μπορουμε να συζητησουμε 2 πραγματα για αυτο?
Μια ερωτηση μου σχετικα με το btc mix ειναι η εξης. Αφου τα "coin" ουσιαστικα δεν υπαρχουν, απλα υπαρχουν private keys που αποδεικνυουν τις συναλλαγες μεσω των οποιων πιστωνεται κανεις αξια σε btc, σε τι εξυπηρετει εμας τους απλους καθημερινους χρηστες το "mixing"? τι ακριβως ανακατευεται?
Καταλαβαινω περι ανωνυμιας/αποκρυψης της bitcoin διευθυνσης, αλλα τι σημαινει να παρει κανεις καινουρια coin?

Κι ενα σχολιο, τετοιες τεχνολογιες ειναι που θα πανε το blockchain (κ εκτος bitcoin) πολλα βηματα παρακατω ωστε να το υιοθετησουν τα exchange & clearing houses!
Thanks for sharing!!!!



αν έχω καταλάβει την ερώτηση στην ουσία απλά χάνονται τα ίχνη. Δλδ ας πούμε αγοράζεις bitcoin από coinbase με όλα τα στοιχεία σου. αντί να τα στείλεις κατευθείαν στο πορτοφόλι σου με την coinbase να σε βάζει στα αρχεία της ότι στον τάδε που μένει εκεί έχει αυτή την bitcoin διεύθυνση τα στέλνεις στο Tumblebit ας πούμε, χάνονται τα ίχνη και πλέον η coinbase δεν ξέρει ποιά είναι η διεύθυνση σου.
Το καλό με το tumbebit είναι ότι έτσι όπως το έχουν σχεδιάσει είναι αποκεντρωμένο και δεν έχεις ρίσκο να χάσεις τα χρήματα σου.
Το κακό είναι ότι μπορεί να δουλέψει πολύ καλύτερα με ενεργοποιημένο το segwit Tongue

Ενδιαφέρουσα είδηση περί Tumblebit είναι και το Breeze wallet, το οποίο θα υποστηρίζει Bitcoin και Stratis coin και θα συμμετέχει και ο Adam Ficsor από το Tumblebit.
https://stratisplatform.com/2017/03/02/stratis-breeze-wallet-redefines-financial-privacy-for-blockchains/
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Κυκλοφόρησε η νέα έκδοση του bitcoin core 0.14.0 με πολύ συμαντικές βελτιώσεις μια από αυτες είναι ότι πλέον το qt wallet κάνει πάρα πολύ λίγο χρόνο για να συγχρονιστεί και ότι πλέον υπάρχει μια επιλογή που μέχρι τώρα την είχε μόνο το electrum και το greenaddress wallet να αυξήσεις τα fee σε μια κολλημένη σου συναλλαγή ώστε να πάρει confirm.
Η δυνατότητα αυτή έρχεται μέσω της εντολής -walletrbf και νομίζω ότι πλέον θα την ενσωματώσουν όλα τα wallet για bitcoin που υπάρχουν.
Στα node αυτή η νέα έκδοση φέρνει την πολύ μεγάλη αύξηση της μετάδοσης των block που μειώνει σημαντικά το latency που υπήρχε μέχρι σήμερα. από τι είπε και ο matt corallo το δίκτυο fiber που έχουν αναπτύξει για την γρήγορη μετάδοση των block μπορεί να τρέχει πλέον πάνω στο bitcoin core 0.14.0.
Ολες τις αλλαγές που έχουν γίνει μπορείτε να τις δείτε εδώ ενώ υπάρχουν πακέτα για όλα τα γνωστά λειτουργικά συστήματα

https://bitcoincore.org/en/2017/03/08/release-0.14.0/
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Φοβερό άρθρο για το tumblebit το ποιο εύκολο τρόπο για να κάνει mix κάποιος τα coin του και από τι λένε οι δημιουργοί του μέχρι το καλοκαίρι θα είναι έτοιμη μια λειτουργική έκδοση

https://bitcoinmagazine.com/articles/better-bitcoin-privacy-scalability-developers-are-making-tumblebit-reality/

δλδ και τώρα αν την εγκαταστήσετε είναι λειτουργικοί αλλά οι dev του σου λένε καλύτερα να παραμείνεις σε testnet.
Ποιο πολύ εντύπωση μου έκανε στην αρχή του άρθρου που ένας από τους αρχικούς δημιουργούς του project είναι και μια Ελληνίδα. Νομίζω η κοπέλα αυτή είχε μιλήσει και στην Θεσσαλονίκη πριν κανά χρόνο σε ένα πανεπιστήμιο για το Bitcoin.
Μια πολύ καλή εφαρμογή του tumblebit εκτός από mixer είναι και η δημιουργία payment channel όπου θα μπορεί κάποιος να αγοράσει κάτι με bitcoin χωρίς να αποκαλύπτετε η πραγματική bitcoin διεύθυνση σου.
Η ανωνυμία στα καλύτερα της. Φυσικά και αυτό θα δουλέψει καλύτερα αν το segwit ενεργοποιηθεί.. Tongue


Εαν δε βγαινουμε off-topic, μπορουμε να συζητησουμε 2 πραγματα για αυτο?
Μια ερωτηση μου σχετικα με το btc mix ειναι η εξης. Αφου τα "coin" ουσιαστικα δεν υπαρχουν, απλα υπαρχουν private keys που αποδεικνυουν τις συναλλαγες μεσω των οποιων πιστωνεται κανεις αξια σε btc, σε τι εξυπηρετει εμας τους απλους καθημερινους χρηστες το "mixing"? τι ακριβως ανακατευεται?
Καταλαβαινω περι ανωνυμιας/αποκρυψης της bitcoin διευθυνσης, αλλα τι σημαινει να παρει κανεις καινουρια coin?

Κι ενα σχολιο, τετοιες τεχνολογιες ειναι που θα πανε το blockchain (κ εκτος bitcoin) πολλα βηματα παρακατω ωστε να το υιοθετησουν τα exchange & clearing houses!
Thanks for sharing!!!!



αν έχω καταλάβει την ερώτηση στην ουσία απλά χάνονται τα ίχνη. Δλδ ας πούμε αγοράζεις bitcoin από coinbase με όλα τα στοιχεία σου. αντί να τα στείλεις κατευθείαν στο πορτοφόλι σου με την coinbase να σε βάζει στα αρχεία της ότι στον τάδε που μένει εκεί έχει αυτή την bitcoin διεύθυνση τα στέλνεις στο Tumblebit ας πούμε, χάνονται τα ίχνη και πλέον η coinbase δεν ξέρει ποιά είναι η διεύθυνση σου.
Το καλό με το tumbebit είναι ότι έτσι όπως το έχουν σχεδιάσει είναι αποκεντρωμένο και δεν έχεις ρίσκο να χάσεις τα χρήματα σου.
Το κακό είναι ότι μπορεί να δουλέψει πολύ καλύτερα με ενεργοποιημένο το segwit Tongue
member
Activity: 97
Merit: 10
Φοβερό άρθρο για το tumblebit το ποιο εύκολο τρόπο για να κάνει mix κάποιος τα coin του και από τι λένε οι δημιουργοί του μέχρι το καλοκαίρι θα είναι έτοιμη μια λειτουργική έκδοση

https://bitcoinmagazine.com/articles/better-bitcoin-privacy-scalability-developers-are-making-tumblebit-reality/

δλδ και τώρα αν την εγκαταστήσετε είναι λειτουργικοί αλλά οι dev του σου λένε καλύτερα να παραμείνεις σε testnet.
Ποιο πολύ εντύπωση μου έκανε στην αρχή του άρθρου που ένας από τους αρχικούς δημιουργούς του project είναι και μια Ελληνίδα. Νομίζω η κοπέλα αυτή είχε μιλήσει και στην Θεσσαλονίκη πριν κανά χρόνο σε ένα πανεπιστήμιο για το Bitcoin.
Μια πολύ καλή εφαρμογή του tumblebit εκτός από mixer είναι και η δημιουργία payment channel όπου θα μπορεί κάποιος να αγοράσει κάτι με bitcoin χωρίς να αποκαλύπτετε η πραγματική bitcoin διεύθυνση σου.
Η ανωνυμία στα καλύτερα της. Φυσικά και αυτό θα δουλέψει καλύτερα αν το segwit ενεργοποιηθεί.. Tongue


Εαν δε βγαινουμε off-topic, μπορουμε να συζητησουμε 2 πραγματα για αυτο?
Μια ερωτηση μου σχετικα με το btc mix ειναι η εξης. Αφου τα "coin" ουσιαστικα δεν υπαρχουν, απλα υπαρχουν private keys που αποδεικνυουν τις συναλλαγες μεσω των οποιων πιστωνεται κανεις αξια σε btc, σε τι εξυπηρετει εμας τους απλους καθημερινους χρηστες το "mixing"? τι ακριβως ανακατευεται?
Καταλαβαινω περι ανωνυμιας/αποκρυψης της bitcoin διευθυνσης, αλλα τι σημαινει να παρει κανεις καινουρια coin?

Κι ενα σχολιο, τετοιες τεχνολογιες ειναι που θα πανε το blockchain (κ εκτος bitcoin) πολλα βηματα παρακατω ωστε να το υιοθετησουν τα exchange & clearing houses!
Thanks for sharing!!!!

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Πολύ καλή ανάλυση από τον CEO της Bitpay για το fee market και την αύξηση του. Νομίζω ότι ταιριάζει σε αυτό το νήμα γιατί απλά αναλύει το πως μπορεί να γίνει το scaling του bitcoin

The Bitcoin Fee Market

https://medium.com/@spair/the-bitcoin-fee-market-4df1857d12b7#.trifm2d9x

Quote
Markets and economics will eventually overwhelm any ideological stance community members hold. Miners may be compelled to increase the block size limit leading to a disorderly hard fork experiment. On the other hand, a user revolt might lead to a minority fork with equally disorderly results. Both sides of the debate seem to believe that Bitcoin will be destroyed if the other side gets their way. We are somewhat less fatalistic — we believe a variety of scaling solutions will materialize, and Bitcoin will enjoy continued success.
In fact, we think Bitcoin is working perfectly.

με λίγα λόγια οι μικροσυναλλαγές απλά στο scale που είναι σήμερα το bitcoin απλά δεν είναι πλέον εφικτές inchain και ότι θα πρέπει οποσδήποτε να μεταφερθούν off-chain με την ποιο αποκεντρωμένη λύση να είναι το lighting network αν και όποτε αναπτυχθεί.
Πάντως προ λίγων ημερών αυτό εδώ το άρθρο το πάει ένα βήμα παραπάνω αυτό τον συλλογισμό

https://medium.com/@jimmysong/why-bitcoin-will-get-scaling-without-segwit-or-large-blocks-772799fab021#.n3jalzetj

όπου αναλύει ότι το bitcoin θα κάνει scale αλλα χωρίς κάποια αύξηση του block size και χωρίς την εφαρμογή του segwit. Η λύση είναι ότι πλέον οι εταιρείες αρχίζουν να κατανοούν περισσότερο πως λειτουργεί το bitcoin και απλά θα προσφέρουν off-chain συναλλαγές που ο χρήστης αρκετές φορές δεν θα γνωρίζει καν ότι πραγματοποιεί τέτοιες.
Ολα αυτά φυσικά είναι απλά prediction και τίποτα παραπάνω.

hero member
Activity: 526
Merit: 502
off topic
Επιστημονικής φαντασίας αλλά στο μέλλον που έρχεται τα bitcoin θα είναι γραμμένα στο dna το πως διαβάστε το παρακάτω άρθρο Οι ερευνητές αποθηκεύουν το λειτουργικό σύστημα του υπολογιστή στο DNA  και αφήστε την φαντασία σας να δουλέψει.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
δεν το γράφουν στην λίστα με το τι έχουν αναβαθμίσει καθώς όπως είπαν δεν είναι ολοκληρωμένη ακόμα αλλά αυτή η προσθήκη για μένα είναι ένα από τα ποιο σημαντικά νέα feature.
Pages:
Jump to: