Pages:
Author

Topic: iPhone 14'ün Türkiye fiyatları - page 2. (Read 1100 times)

hero member
Activity: 714
Merit: 697
December 25, 2022, 12:31:43 AM
Yurtdışından telefon getirip ya getirtip kayıt ettirme konusunda bildiklerim şunlar:

- Telefonu getirdikten sonraki 120 gün içinde kayıt ettirmek gerekiyor. Eskiden bu süreyi uzatma şansı varmış ama şu an sanırım artık yok.
- Telefonu getirirken aldığınızın ülkenin gümrüğünden geçerken, telefonu alma aşamasında ödediğiniz vergi ücretini geri alabiliyorsunuz.
- Eğer birine telefonu getirttiyseniz ve kayıt yaptıracaksanız, kayıt öncesi son 1 yıl içerisinde yurtdışına giriş-çıkış yapmış olmanız gerekiyor. Ayrıca son 3 yıl içerisinde de pasaportunuzda başka bir telefon kaydının bulunmaması gerekiyor.
- İsterseniz başka birisinin üzerine de şartlara uyumlu olması dahilinde kayıt yaptırabilirsiniz. Fakat bu sefer de sadece onun adına telefon hattı alıp kullanabilirsiniz.

Şu an aklıma gelenler bunlar ve sanırım başka yoktu. Atladığım bir yer varsa arkadaşlar ekleme yapabilirler.  Smiley

ABD dışından alınan 14 pro'larda fiziksel sim olduğu için ilk başta 4 ay kullanım izni veriliyor daha sonra e-sim'e geçince artı olarak 4 ay daha kullanılabiliyor diye duydum. Bazı videolarda bu konuya değinmişler bazılarında henüz o kadar süre geçmediği için bilgi yok. Deneyimleyen olursa buraya yazarım.

Merak ettiğim şeyi de öğrendim, yurtdışından kapalı kutuda bir sorun olmadan gelen herhangi bir tanıdığınız telefonu getirebiliyor. Ben gümrükte kişinin üstüne kayıt yapılıyor zannediyordum öyle değilmiş. Cahil kalmışım bu konuda.

Birçok arkadaşım elindeki telefonları kayıt ettirmek için son hafta yani bu hafta gir-çık yapacak. Bazıları da elindekini kayıt ettirmektense yükseltme yapıp öyle kayıt ettirecek. Bu bana sanki seneye hiç telefon falan satılmayacak hissi veriyor. Ama hepsi de haklı. İmkanı olan o an ihtiyacını almalı yoksa zaten pahalıya almış olacak.

sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
December 24, 2022, 05:20:17 PM
Yurtdışından telefon getirip ya getirtip kayıt ettirme konusunda bildiklerim şunlar:

- Telefonu getirdikten sonraki 120 gün içinde kayıt ettirmek gerekiyor. Eskiden bu süreyi uzatma şansı varmış ama şu an sanırım artık yok.
- Telefonu getirirken aldığınızın ülkenin gümrüğünden geçerken, telefonu alma aşamasında ödediğiniz vergi ücretini geri alabiliyorsunuz.
- Eğer birine telefonu getirttiyseniz ve kayıt yaptıracaksanız, kayıt öncesi son 1 yıl içerisinde yurtdışına giriş-çıkış yapmış olmanız gerekiyor. Ayrıca son 3 yıl içerisinde de pasaportunuzda başka bir telefon kaydının bulunmaması gerekiyor.
- İsterseniz başka birisinin üzerine de şartlara uyumlu olması dahilinde kayıt yaptırabilirsiniz. Fakat bu sefer de sadece onun adına telefon hattı alıp kullanabilirsiniz.

Şu an aklıma gelenler bunlar ve sanırım başka yoktu. Atladığım bir yer varsa arkadaşlar ekleme yapabilirler.  Smiley
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
December 24, 2022, 11:53:25 AM
Ben iphone kullanmadığım için kendime getirtmedim ama kullanan arkadaşlarım için getirttim. Galiba şuan 14 pro max 256 gb olanlar 45-50k arası bir paraya denk geliyor. Yurt dışından getirttiğiniz zaman oradan yaşayan bir arkadaşınızla, eğer bir de tax free alırsa 25k civarı bir paraya geliyor ki bunun için 3k kayıt parası da dahil. Yani telefonu yurt dışından alırsanız yarı yarıya geliyor. Coğrafya kaderdir.

Bu farkı görüp neden düzenleme yapmazlar anlamıyorum.Geçen günlerde okuduğum bir yerde cumhurbaşkanı gençlerin isteklerinin farkındayız, telefon gibi elektronik eşyalarda bir düzenlemeye yapacağız minvalinde bir şey söylemişti.Doğru mu yanlış mı bilmiyorum.Gürcistan’da neredeyse bedavaya alınmış telefon ile Türkiyede 2 katına ödenen telefon.Gerçekten coğrafya kaderi…
hero member
Activity: 714
Merit: 697
December 24, 2022, 08:09:00 AM
Ben de getirtmeye karar verdim. İphone 14 pro 256 gb 1430 euro civarında ve büyük ihtimal bunu almayı düşünüyorum. Merak ettiğim sorular var. Telefonu akrabama getirtiyorum, ülkeye giriş yaparken telefonun sıfır kutusunda olması fark ediyor mu? Yani Türkiye’ye girerken telefonu hiçbir işleme sokmadan bana getirebiliyor mu? Aklıma bunlar takıldı. Telefon bana gelirse seneye vaktim olduğunda yurtdışına gir çık yapacağım. Bir de bu yurtdışına gir çık yapmamız yetiyor mu yani sadece pasaport bilgileri e-devlette kayıt için yetiyor mu yoksa telefonu da götürüp gümrükte bir kayıt işlemi falan mı yapılması gerekiyor?

Bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
December 24, 2022, 06:54:42 AM
sene başında bana da bir tane iphone pro max geliyor. işin aslı e-sim olayından dolayı max'ı istemiyorum. pasaport var ama benim merak ettiğim bir konu var dostlar, belki aranızda bilen birileri vardır: benim daha önceden pasaportuma kayıtlı telefon vardı. (2016) şimdi ben bu kaydı silip bunu yeni telefonuma harç parası ödeyerek tanımlatabilir miyim? internet sitesinde birisi yazmış ama güvenemedim. btk'ya sorup oradan alacağım cevaba da güvenmiyorum.

- ben yurtdışına çıkmadım.
- o pasaportumun süresi doldu, yenisi daha basılma aşamasında bile değil. büyük ihtimalle 1-2 aya ancak gelir.

edit: bu şekilde halledebilirsem e-simli pro maxı çakar kafam rahat eder.
legendary
Activity: 896
Merit: 974
December 22, 2022, 06:05:29 PM
Ben iphone kullanmadığım için kendime getirtmedim ama kullanan arkadaşlarım için getirttim. Galiba şuan 14 pro max 256 gb olanlar 45-50k arası bir paraya denk geliyor. Yurt dışından getirttiğiniz zaman oradan yaşayan bir arkadaşınızla, eğer bir de tax free alırsa 25k civarı bir paraya geliyor ki bunun için 3k kayıt parası da dahil. Yani telefonu yurt dışından alırsanız yarı yarıya geliyor. Coğrafya kaderdir.
hero member
Activity: 1092
Merit: 830
Eloncoin.org - Mars, here we come!
December 20, 2022, 07:31:30 AM
Ben fakirim abi. Bugün kabul ettim. Bu ne iş anlamadım şimdi yanlış konuşmuş olacağım. Bu iphone sevdası nedir abi? Tamam bu alet premium bir ürün ama marketteki ürünleri almaya gelirken eli korkanlar bir telefon için inanılmaz paralar ödüyor. Akıl alır gibi değil. Anlamakta cidden zorlanıyorum. Her yıl bu telefonları satın almak için sıraya girenleri bir bakıma anlıyorum ama bitmek tükenmek bilmeyen yurt dışına kadar gitme sevdalarını da anlamıyorum. Yaşam kalitesi yüksek olanlar macera için bile yurt dışından alabilir ona lafım yok ama belli gelirin altındaki bir arkadaşım bile iki gün önce gürcistana telefon almaya gitmiş. Arkadaş ya ben olayı anlamıyorum yada bu işte bir iş var yılda kazandığın para belli yemeyip içmeyip bu telefon için bir yıl ödeme yapmak zorunda kalmak nedemek?
Bazı kesim kişiler cebinde parası olmasa dahi son model telefonun kendisinde olması için uğraşır. Son model telefonu vardır ama sana ödemeli atar böyle tiplerde mevcut. Hocam senin o telefonu alıyor veya alamıyor olman senin fakir yada zengin olduğunu göstermez buraya takılma bence sadece her sene çıkan son model telefonu yenilemek istese sanırım bir yıllık maaşını buraya harcamak zorunda. Ben o cihazı satmak için alırdım, ülkemizdeki telefonların vergileri maalesef çok yüksek.
hero member
Activity: 994
Merit: 606
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
December 20, 2022, 03:08:47 AM
Gürcistan’daki vergilendirme sistemi nasıl olur da Türkiye’den iyi olabilir biri bana bunu açıklayabilir mi? Lafa gelince Gürcülerden daha iyi bir ülkeyiz diyoruz adamlar vatandaşlarına en azından vergilendirme sisteminde biraz daha az yük bindiriyor. Bizim ülke vatandaşları kimlikle girebildiği için rahatça gidip alıp pasaporta işletebiliyor. Yakında vergilerden kaçılmaması için imei kaydı sistemini komple yasaklayabilecek bir güncelleme gelebilir.
legendary
Activity: 1862
Merit: 1229
December 19, 2022, 01:35:47 PM
Ben fakirim abi. Bugün kabul ettim. Bu ne iş anlamadım şimdi yanlış konuşmuş olacağım. Bu iphone sevdası nedir abi? Tamam bu alet premium bir ürün ama marketteki ürünleri almaya gelirken eli korkanlar bir telefon için inanılmaz paralar ödüyor. Akıl alır gibi değil. Anlamakta cidden zorlanıyorum. Her yıl bu telefonları satın almak için sıraya girenleri bir bakıma anlıyorum ama bitmek tükenmek bilmeyen yurt dışına kadar gitme sevdalarını da anlamıyorum. Yaşam kalitesi yüksek olanlar macera için bile yurt dışından alabilir ona lafım yok ama belli gelirin altındaki bir arkadaşım bile iki gün önce gürcistana telefon almaya gitmiş. Arkadaş ya ben olayı anlamıyorum yada bu işte bir iş var yılda kazandığın para belli yemeyip içmeyip bu telefon için bir yıl ödeme yapmak zorunda kalmak nedemek?
hero member
Activity: 1092
Merit: 830
Eloncoin.org - Mars, here we come!
December 19, 2022, 01:01:12 PM
Hocam 35k tl bir telefona vermeyi ben doğru bulmuyorum tamam alet premium ama telefona verecek böyle bir büyük bütçe ayıramam bunun yerine 35k tl lik eth alırım bir sonraki boğada o telefondan iki üç tane alırım Cheesy.

Haftanın üç günü stok giriş oluyormuş. Beni üzen bizimkilerin oraya gitmesi değil onların buraya gelip ne var ne yok yağmalayarak harcama yapmaları. Bundan 5-10 yıl önce bu gürcü vatandaşları türkiyeye gelip burada hammallık yapıyorlardı şimdi ortada gürcü vatandaşı bulunmuyor resmen tam tersi oldu 1'e 8 fark var.

Gürcistana yakın sayılırım. 4 saatlik bir yol.

Uçakla 1 saat 1.5 saat hocam, her yer eşit mesafe sayılır ama işte olay şöyle bir sıkıntıya giriyor, uçak parasıyla birlikte telefondan edeceğin kar minimum oluyor, o bölgeye yakın Karadeniz’de oturan arkadaşlar için büyük artı oluyor, gidip oradan alıp Türkiye’de kaydettirmek, şimdi bildiğim kadarıyla oradan alınca garanti kısmı sıkıntılı oluyormuş, onun için bir çözüm olmalı, o kadar para verip garanti dışı olması güzel olmaz,

Çıkan haberler ortada insanlar ucuz İphone için Gürcistan'a çıkarma yapmışlar resmen. Haberde Türkiye fiyatlarından yaklaşık 15 bin lira daha ucuza geldiğini söylüyorlar. Yakın bir ilde yaşıyor olsam belki bende gider alırdım. Yakında bunun içinde önlem alırlar ya vergiyi artırırlar yada başka bir yöntemle bunu da yasaklamayı başarırlar diye düşünüyorum.

https://www.ensonhaber.com/gundem/turkiyeden-gurcistana-iphone-izdihami
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
December 19, 2022, 05:01:41 AM
Hocam 35k tl bir telefona vermeyi ben doğru bulmuyorum tamam alet premium ama telefona verecek böyle bir büyük bütçe ayıramam bunun yerine 35k tl lik eth alırım bir sonraki boğada o telefondan iki üç tane alırım Cheesy.

Haftanın üç günü stok giriş oluyormuş. Beni üzen bizimkilerin oraya gitmesi değil onların buraya gelip ne var ne yok yağmalayarak harcama yapmaları. Bundan 5-10 yıl önce bu gürcü vatandaşları türkiyeye gelip burada hammallık yapıyorlardı şimdi ortada gürcü vatandaşı bulunmuyor resmen tam tersi oldu 1'e 8 fark var.

Gürcistana yakın sayılırım. 4 saatlik bir yol.

Uçakla 1 saat 1.5 saat hocam, her yer eşit mesafe sayılır ama işte olay şöyle bir sıkıntıya giriyor, uçak parasıyla birlikte telefondan edeceğin kar minimum oluyor, o bölgeye yakın Karadeniz’de oturan arkadaşlar için büyük artı oluyor, gidip oradan alıp Türkiye’de kaydettirmek, şimdi bildiğim kadarıyla oradan alınca garanti kısmı sıkıntılı oluyormuş, onun için bir çözüm olmalı, o kadar para verip garanti dışı olması güzel olmaz,
legendary
Merit: 1160
December 18, 2022, 05:32:55 PM
Hocam bu yurt dışı aletlerini aldığınızda sanırım bir imei kaydı yapılıyor bugün yarın 2. imeiyi kullanma ihtiyacı olsa kullanamıyorsunuz. imei kaydında 2. imei'yide söylüyormusunuz yoksa bu imemi kayıtsız mı kalıyor.

@onurgozupek hocamda cevaplamış, 3 IEMI kayıt hakkınız var, ben ikisinide kaydettirdim, her ikisinide kullanabiliyorum şuanda ama her 3 yıl boyunca sadece kendi adınıza kayıtlı hat ile kullanabiliyorsunuz her iki imei'de.
Ben çakallık yapıyım dedim güncel olarak kullandığım ablamın üstüne, yeni aldığım kendi üstüme bunu gösteririm telefonda diğerini de ablamdan kullanmaya devam ederim dedim, iemi adreslerini kayıt ettirdikten sonra hemen ablamın üstüne olan hat çalışmaz oldu telefonda, gittim o hattı da üstüme aldım.
copper member
December 16, 2022, 03:57:44 PM
daha dün avito'dan iphone 14 fiyatlarına bakmıştım. güncel kur ile 28 bin lira civarında geliyor ki daha ucuzu da rahatlıkla bulunur. 5-6 bin lira imei kayıt parasını verdikten sonra 34 bin liraya telefon kullanmak biraz saçma geldi bana. oneplus'u devam ama bir yandan da iphone istiyor gönül.
hayır, rusya da bir devlet hem de savaş içinde olan bir ülke. bu adamlar bu fiyata satarken mk bize bu yapılanın açıklaması ne abi?

İşte asıl sorunumuz da bu.Avrupa’da, Asya’da durumları çok kötü olan ülkeler bile Türkiye kadar özel tüketim vergisi dahil etmiyorlar ödeme sistemlerinde.Vergilendirme sistemimizin ciddi revizyondan geçmesi gerekiyor.Telefonu üretenden çok vergi olarak kazanan bir sistemde dünyadaki en pahalı iPhone kullanmak çok normal.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
December 16, 2022, 12:01:59 PM
daha dün avito'dan iphone 14 fiyatlarına bakmıştım. güncel kur ile 28 bin lira civarında geliyor ki daha ucuzu da rahatlıkla bulunur. 5-6 bin lira imei kayıt parasını verdikten sonra 34 bin liraya telefon kullanmak biraz saçma geldi bana. oneplus'u devam ama bir yandan da iphone istiyor gönül.
hayır, rusya da bir devlet hem de savaş içinde olan bir ülke. bu adamlar bu fiyata satarken mk bize bu yapılanın açıklaması ne abi?
hero member
Activity: 1251
Merit: 579
https://twitter.com/onurgozupek
December 16, 2022, 07:43:18 AM
aynı anda 3 imei kaydı yapabiliyorsunuz. Çinli cihazlarda 3 imei'li olanlar var. iPhone'larda 2 imei var (Avrupa ve uzak doğu cihazlarda fiziksel + eSim veya ABD cihazlarda 2 eSIM) ikisini de tek ödeme ile kaydedebiiyorsunuz.
legendary
Activity: 1862
Merit: 1229
December 16, 2022, 03:19:32 AM
Hocam bu yurt dışı aletlerini aldığınızda sanırım bir imei kaydı yapılıyor bugün yarın 2. imeiyi kullanma ihtiyacı olsa kullanamıyorsunuz. imei kaydında 2. imei'yide söylüyormusunuz yoksa bu imemi kayıtsız mı kalıyor.
legendary
December 15, 2022, 05:41:27 PM

Benimki Almanya yani Avrupa modeli TR de servise girebiliyor mu bilmiyorum. Tek sim kart takılabiliyor.

Türkiye Apple servis vermiyor, adam cebinizden boşa çıkarmayın diyor direk eğer yurt dışından alındıysa telefon.

Benim telefon çift sim kartlı onu belirtmeyi unutmuşum Smiley e-sim ve nano sim

@W Jr. Teşekkürler hocam, umarım karşılaşmayız ama karşılaşırsakta elden gelecek bir şey yok, elektronik işi genelde şans işi oluyor benim düşüncem, daha önceki telefonuma hiç bir şey olmamıştı.

legendary
Activity: 2170
Merit: 1306
December 14, 2022, 11:07:05 PM
Hayatımda ilk kez bu sene yurtdışından tanıdığımıza cep telefonu getirttim. Gelirken de okkalı bir şey olsun diye iPhone 14 Pro Max ın 256 gb modelini seçtim. Çok kolay oldu açıkçası. KKTC yurtdışı sayıldığı için oraya git gel yapılan pasaport veya kimlik yeterli oluyor. Kaydı tamamladığımda numaraları imei ile eşleştirdi. 2025 başına kadar kısıtlı oldu yani. 2700 lirayı ödedikten sonra da paraf uygulamasından faizsiz 3 taksite böldüm. Aşırı kolay. Varsa düşünceniz dostunuz düşünmeden yurtdışından aldırın. Yaklaşık 15 bin lira ucuza geldi bana telefon.
Benimki Almanya yani Avrupa modeli TR de servise girebiliyor mu bilmiyorum. Tek sim kart takılabiliyor.
copper member
December 14, 2022, 12:29:17 PM
Evet beyler, kendim gittim geldim Gürcistandan aldım telefonu 3 Aralıkta 4599 Lariye - Iphone 14 Pro 256 GB Deep Blue -
Ben Tiflisten aldım, her şey dahil toplamda 32.000-33.000 TL arası bir fiyata geldi(IMEI,UÇAK), Türkiye'de aynı telefon 42.600 Lira ama şöyle bir sıkıntı da var stok yok, eğer buradan almak istiyorsanız her gün apple'ın sitesini sabah 6'da kontrol etmeniz gerekiyor, yakalayabilirseniz rezerve yapmanız gerekli.

Ayrıca benden 3-4 gün sonra telefonlara zam geldi, arkadaşım dün gitti aldı, bugün geldi ama zamlı fiyattan aldı.

Aldığım yer ve şuanki fiyatı;
https://zoommer.ge/apple-iphone-14-pro-256-gb-deep-purple

Tiflis havalimanında ilk tax free standında toplam 15-20 dk işlemim sürdü beklemede dahil, evraklar onaylandı sonra üst katta tax free'ye almak için sıraya girdim orasıda max 30dk sürdü, yani toplamda 1 saatim gitti veya gitmedi.

Telefon Japon modeli 2889 yani, Avrupa modeli olan yoktu yani model numarası 2890-2894 ama olsada bir şey fark etmiyor çünkü Türkiye Apple hiç bir türlü yurt dışından alınan telefonlara bakmıyor, ekranın mı kırıldı parasını ver yine Apple Store'da tamir ettiremezsin. DEVLET YASAKLAMIŞ - YASAK - DİREK DEVLET YASAĞI
Tamir için apple yetkili servislerinden destek alabiliyorsun tabi parasını verip (KVK Teknik Servis)

Hayırlı uğurlu olsun, güzel günlerde kullanın.Bu fiyat politikasıyla Balkan ülkeleri ve Gürcistan’a inanılmaz bir gezi oluyor bu sıralarda.Apple Türkiye garantili ürün olmaması üzücü.Bir sorunla karşılaştığınızda aradaki farka değecek mi diye düşündürüyor beni.Bugün yarından ucuz olduğu için bir telefona bu kadar para verilir mi diyenlere kulak asmayın ki etrafınızda mutlaka bu kişilerden olacaktır.İyi fiyata almışsınız iyi günlerde kullanın.
legendary
December 14, 2022, 07:10:26 AM

Hocam hayırlı uğurlu olsun. Piyasanın en iyi telefonunu 10 bin lira ucuza alıp uzun bir süre ihtiyacınızı kapatmışsınız.

Şu bakım olayı can sıkıyor ama orasını da kimse düşünmüyor. Bence de düşünmemeli zaten çoğu şeyde karşılanma oranı eskisi gibi değil. Zaten aldıktan sonra da düşürüp kırmadıktan sonra bir sıkıntı olmuyor. Tekrardan hayırlı olsun.

Bu mesajı iphone 7 ile yazıyorum saygılar 😄

Hocam 2015 yılından beri Iphone 6S kullanıyordum ve hiç bir sıkıntı çekmedim tek sıkıntım son dönemlerde hafıza oldu, onuda zamanında 16GB  aldık yeterli olur diye ama yetmedi, artık bir uygulama yüklemek için başka bir uygulama siler oldum, bu sebeple değiştirdim telefonu yoksa 1-2 sene daha kullanıcaktım 6S'i.

7 senede hiç bir sıkıntısı olmadı, hala da çatır çatır çalışıyor, umarım bu yeni telefonda da olmaz.
Pages:
Jump to: