Pages:
Author

Topic: iPhone 14'ün Türkiye fiyatları - page 5. (Read 1101 times)

sr. member
Activity: 714
Merit: 335
September 14, 2022, 02:49:30 PM
Amerikada bir iphone 14 pro 128 gb'ın 999$ olması ve ülkemizde aynı telefonun 2193 dolar olması diyeceklerim bu kadar.
Devlet apple'dan daha kat be kat daha fazla kar ediyor sıfır işçilik ile, apple'ın gözü yaşlı Smiley

Dünyada en fazla çalışması gereken millet Türkler en fazla iPhone alanlardan birisi yine Türkler o yüzden müstahak bize iPhone 14 mü çıktı o sene yap bir alışveriş protestosu devlet alamasın vergiyi büyük bir kalemden olsunlar o zaman belki bir şeyler değişebilir
Yönetimden ziyade bende, toplumsal anlamda bazı sıkıntıların olduğunu düşünüyorum bu yüzden benimde bazen müstahak olsun diyesim geliyor. Gırtlağa kadar borçlu adam hiç bir lüksünden vaz geçmeden borç içerisinde yaşamına devam ediyor bu hiç normal değil. Bu kadar vergiyi hiç sıkıntı yapmadan ödemeye hazırız toplum olarak öyle bir alışmışız ki artık çok normal geliyor bunlar. Alt tarafı bir cep telefonuna 50 bin birim para vermek  Roll Eyes

Birim hesabı yapma diyorlar bir de. ülkelerin paraları birim hesabı yapılarak kıyaslanır ki buna halk arasında alım gücü deniliyor. alım gücün rezalet durumda 50 bin lirayı sen bir telefona veriyorsan zaten birim hesabı kıyasını çoktan geçmişindir. türkiye için konuşursak da 50 bin birimi bir telefona veren kişi telefondan kar etmeyi bile hesaplıyor. zaten telefonun değeri dolar olarak yüksek, kar etmen için doların yükselmesi gerekiyor o da TL bazında . türkiyede biraz matematik sorunu olduğu için ilk aldığı fiyatla son fiyatı karşılaştırıp kar yaptığını zanneden yüz binlerce insan var.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1225
September 14, 2022, 01:49:24 PM
Amerikada bir iphone 14 pro 128 gb'ın 999$ olması ve ülkemizde aynı telefonun 2193 dolar olması diyeceklerim bu kadar.
Devlet apple'dan daha kat be kat daha fazla kar ediyor sıfır işçilik ile, apple'ın gözü yaşlı Smiley

Dünyada en fazla çalışması gereken millet Türkler en fazla iPhone alanlardan birisi yine Türkler o yüzden müstahak bize iPhone 14 mü çıktı o sene yap bir alışveriş protestosu devlet alamasın vergiyi büyük bir kalemden olsunlar o zaman belki bir şeyler değişebilir
Yönetimden ziyade bende, toplumsal anlamda bazı sıkıntıların olduğunu düşünüyorum bu yüzden benimde bazen müstahak olsun diyesim geliyor. Gırtlağa kadar borçlu adam hiç bir lüksünden vaz geçmeden borç içerisinde yaşamına devam ediyor bu hiç normal değil. Bu kadar vergiyi hiç sıkıntı yapmadan ödemeye hazırız toplum olarak öyle bir alışmışız ki artık çok normal geliyor bunlar. Alt tarafı bir cep telefonuna 50 bin birim para vermek  Roll Eyes
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
September 14, 2022, 01:40:04 PM
5 sene önce 44 bin liraya en kral arabayı alıyorduk şimdi sikindirik bir cep telefonunu alabiliyoruz. Bir de dalga geçiyorlar eskiden ekmek 1 lirayken alınamıyordu şimdi 5 lira oldu daha rahat alınıyor diye. Alım gücümüz artmış sözde. Şu basit telefonu alabilecek kaç kişi var ülkede? iPhone endeksi her şeyi anlatmış zaten, keza Big Mac endeksinden de alım gücünün nasıl yerlerde olduğu görülebilir. 2. Dünya Savaşı zamanında bile halkın alım gücü bu kadar düşmemişti. Tarihin en kötü yönetimi 20 senede ülkenin tüm kaynaklarını kuruttu.
Bunlar hayatında BigMac endeksi mi duymuşlarmış acaba hocam, Türkiye dediğimiz ülkede 5 sene önce araba alıp, 5 sene sonra telefonu aynı paraya alıyorsak artık bunların sorumlusunun düzeltmesi gereken hataları görmesi gerekirken 5 lira oldu artık ekmek alabiliyorlar gibi çağ dışı, mantıktan ve ekonomiden yoksun açıklamalar yapmak delirtiyor artık herkesi,
legendary
Activity: 2100
Merit: 1040
September 13, 2022, 07:49:37 AM

copper member
Activity: 644
Merit: 269
September 12, 2022, 02:18:48 PM
14 ile birlikte Türkiye’de eskiyen modellere de iPhone tarafından yüzde 20 zam yapıldı. Muhtemelen bu zammın sebebi olarak dolar kurunun oynaklığı gösteriliyordur. iPhone tarafından sebep ne olur bilmiyorum kendilerince haklı da olabilirler. Bildiğim tek şey şu telefonu bu fiyatlardan almak için bile insanlar sıraya giriyorlarsa artık buna yorum yapılacak hiç bir şey yok. iPhone 11 çıkış fiyatı 7 bin liraydı; şu an satış fiyatı 15 bin lirayı geçti.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
September 12, 2022, 01:00:44 PM
5 sene önce 44 bin liraya en kral arabayı alıyorduk şimdi sikindirik bir cep telefonunu alabiliyoruz. Bir de dalga geçiyorlar eskiden ekmek 1 lirayken alınamıyordu şimdi 5 lira oldu daha rahat alınıyor diye. Alım gücümüz artmış sözde. Şu basit telefonu alabilecek kaç kişi var ülkede? iPhone endeksi her şeyi anlatmış zaten, keza Big Mac endeksinden de alım gücünün nasıl yerlerde olduğu görülebilir. 2. Dünya Savaşı zamanında bile halkın alım gücü bu kadar düşmemişti. Tarihin en kötü yönetimi 20 senede ülkenin tüm kaynaklarını kuruttu.

Türkiye’nin yaralı zamanlarındayız şu an. Biraz sabredip hep beraber bu aşamaları atlatacağız hocam. İzlerin silinmesi bir kaç sene sürecek ama gelecekte daha iyi bir durumda olmamız için şimdilerde biraz sabretmemiz gerekecek. Basit bir cep telefonu bile maksimum 57 bin TL’ye satılır olmuş. Artık kim şapkayı önüne koyup düşünecekse düşünsün.
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
September 11, 2022, 05:41:42 PM
Apple bizi kıskanıyor adamlar o kadar yatırım yapıyor uğraşıyor ortaya bir ürün çıkarıyor bizimkiler ürünün fiyatından daha fazla vergi koyuyor suya sabuna dokunmadan bu kadar vergi geliri vatandaşı bu kadar soymak nedir yahu. Bir telefona 30 bin 50 bin para verilmez diye düşünüyorum ama sıraya girerek alacakta çok kişi var diye düşünüyorum gösteriş olsun diye alan çok insan var bu memlekette. Ben iphone 11 uzun süre kullanacağım gibi duruyor bu şartlarda telefon değiştirmek çok maliyetli oluyor artık.

Açıkcası benim almak gibi bir niyetim var ama türkiyeden değil, türkiyede vereceğim fiyata hem telefon alır, hem bir yurt dışı gezisi yapar hemde kayıt ettiririm, en azından yurt dışı tatili bedavaya gelmiş olur.
7 senedir 6S kullanıyorum yani ilk çıktığı günden beri, bunu da alırsam bir 7 sene de onu kullanacağım inş.
hero member
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
September 11, 2022, 02:44:06 AM
Apple bizi kıskanıyor adamlar o kadar yatırım yapıyor uğraşıyor ortaya bir ürün çıkarıyor bizimkiler ürünün fiyatından daha fazla vergi koyuyor suya sabuna dokunmadan bu kadar vergi geliri vatandaşı bu kadar soymak nedir yahu. Bir telefona 30 bin 50 bin para verilmez diye düşünüyorum ama sıraya girerek alacakta çok kişi var diye düşünüyorum gösteriş olsun diye alan çok insan var bu memlekette. Ben iphone 11 uzun süre kullanacağım gibi duruyor bu şartlarda telefon değiştirmek çok maliyetli oluyor artık.
legendary
Activity: 2492
Merit: 1505
September 10, 2022, 04:54:20 PM
legendary
Activity: 2548
Merit: 1480
September 10, 2022, 08:54:02 AM
Ekonomiyi kötü yönetmek ve döviz kurunun aşırı yükselmesinden kaynaklı düşen alım gücüyle birlikte telefonun fiyatının uçuk bir seviyeye gelmesi bir yana, bu nasıl bir mantıktır ki üretenden daha çok kazanılacak bir ekonomi modeli geliştirip vergi adı altında soygun yapılıyor? 50 bin liraya telefon mu olur?
Zenginler zaten 30 da olsa 50 de olsa alacak, onları için aradaki farkın bir önemi yok ama bir telefonun bu fiyata satılıyor olmasının kabul edilebilir bir yanı yok.
Fotoğraf çekmeyi seven, elektronik cihazlarla ilgilenmekten keyif alan, oyun oynayan, bisiklete binen, enstrüman çalan, pastacılıkla ilgilenen ya da aklınıza hangi hobi gelirse gelsin herhangi bir şeyle ilgilenen birinin ilgilendiği konuda zevk alabileceği bir materyale sahip olması artık imkansız hale geldi
legendary
Merit: 1176
September 09, 2022, 03:17:23 PM
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
September 09, 2022, 11:29:29 AM

Estonya, Estonya, buradan meser hocama selamlar iletiyorum, sonunda artık baktığım her yerde Estonya verileri görmeye başladım, iPhone için en az çalışılması gereken ülke Estonya Smiley buradan Estonya’ya gitmek için bir sebep daha,
hero member
September 09, 2022, 10:40:23 AM
Yine alamayacağım bir telefon tanıtılmış. Aslında alırım da bu kadar parayı vermek mantıksız geliyor. Cebinden düşse kırılsa garanti kapsamında değil ekranı en az 20 bin lira vardır bir de. Bu yüzden bir telefona bu kadar orayı vermek mantıksız geliyor.

Bende sizinle aynı fikirdeyim bir telefona 30-40 bin lira vermek mantıklı gelmiyor. İphone 4-5-6-8-11 bunların genelinden düşürmeyle alakalı bir problem yaşamadım silikon kılıf ve nano koruyucu ile kullanıyorum çok şükür şimdiye kadar pili ve şarj kablosu haricinde sorun yaşamadım. Geçen sene İphone 8 cihazın şarjı çok çok az gittiğinden haziran ayında 7700 liraya iphone 11 /128 gb almıştım şimdilerde ise aynı ürün 17-18 bin lira. Yazık cidden çok yazık....

Nereden nereye diyebileceğimiz bir fotoğraf

İşte her şey alım gücüyle alakalı. Uzun süredir bu konuda yazıyoruz çiziyoruz. 55 bin liraya araba alındığı dönemler çok geride kaldı artık 600 bin lira civarı boş paketlerden bahsediliyor. Bu yüzden telefona bu kadar para verirler buna da inanırım ama dediğim gibi bir anda düşüp parçalanabilecek bir telefona bu kadar para vermek akıl karı gibi durmuyor.
hero member
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
September 09, 2022, 04:36:30 AM
Yine alamayacağım bir telefon tanıtılmış. Aslında alırım da bu kadar parayı vermek mantıksız geliyor. Cebinden düşse kırılsa garanti kapsamında değil ekranı en az 20 bin lira vardır bir de. Bu yüzden bir telefona bu kadar orayı vermek mantıksız geliyor.

Bende sizinle aynı fikirdeyim bir telefona 30-40 bin lira vermek mantıklı gelmiyor. İphone 4-5-6-8-11 bunların genelinden düşürmeyle alakalı bir problem yaşamadım silikon kılıf ve nano koruyucu ile kullanıyorum çok şükür şimdiye kadar pili ve şarj kablosu haricinde sorun yaşamadım. Geçen sene İphone 8 cihazın şarjı çok çok az gittiğinden haziran ayında 7700 liraya iphone 11 /128 gb almıştım şimdilerde ise aynı ürün 17-18 bin lira. Yazık cidden çok yazık....

Nereden nereye diyebileceğimiz bir fotoğraf

legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
September 08, 2022, 04:48:03 PM
2015 yılında 80.000 TL ödeyerek sıfır kilometre Mercedes A180 araba satın aldığımı hatırlıyorum. Bugün ise o paraya neredeyse telefon alınıyor. Para basmanın sonunun nereye varacağını ülkedeki inanılmaz enflasyonu görmek için başka bir gösterge daha. 2015 yılı araba fiyatlarından örnekler vereceğim.

Golf: 57.100 TL
Jetta: 57.500 TL
Polo: 45.500 TL
Megane: 57.100 TL

2022 fiyatları ise şu şekilde (en boş paket):

Golf: 600.000 TL
Polo: 450.000 TL

Türk Lirasında sadece 7 senede en az 10 kat değer kaybından bahsediyoruz. 2015 yılında BTC yaklaşık 280$ ve dolar kuru ortalaması 2,7 TL. ~75,5 BTC ödeyerek Golf araç almak mümkünmüş. Bugün ise her yerde tarihi düşüş olarak belirtilmesine rağmen bitcoin 19.300$. 1.7 BTC ödeyerek Volkswagen Golf almak mümkün.

*Sıfır araba fiyatları için otopark.com referans alınmıştır.

legendary
Activity: 1274
Merit: 1140
September 08, 2022, 12:25:26 PM
57 bin türk lirası Smiley
Gerçekten inanılmaz zamanlardan geçiyoruz. 6-7 sene önce 57 bin türk lirasına sıfır araba alırken şimdi telefon alıyoruz. Neredenn nereyeee diye buna denir işte. Keşke böyle olmasaydı diyoruz ama elimizden gelen hiçbirşey yok. Bu fiyatlara bu telefonlar alınmaz. Bu kadar para verilmesi normal değil.
sr. member
Activity: 1064
Merit: 350
September 08, 2022, 12:00:14 PM
Fiyatların böyle olmasında Türkiye'nin vergi politikalarının da etkisinin büyük olduğunu unutmamak gerekiyor aynı zamanda son yıllarda alım gücümüz maalesef çok fazla düştü.Yurtdışına git gel + kayıt yaptır fiyatı muhtemelen bu fiyatlardan ucuzdur.Türkiye bu vergi politikası ile devam ederse vergi gelirlerinden de olacak.Şu anda android telefonlar kaçak kayıt olabildiği için dışardan getirilebiliyor.iPhone alıcısı çıkarsa pasaport aracılığıyla mutlaka kaçakçılık yapılacaktır.Bazen vergiyi düşürmek devletin vergiden elde edeceği gelirin artmasını sağlayabilir.
hero member
Activity: 1251
Merit: 579
https://twitter.com/onurgozupek
September 08, 2022, 06:47:00 AM
Bugün 20:00'de Apple "Gelecek Zaman'' ismini verdiği etkinliğinde iPhone 14'ü tanıttı.

desek daha doğru olur 😂 Apple, açıkça gelecek zamları haber vermiş 😂
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
September 08, 2022, 06:20:34 AM
Herkeste aynı şikayet. fiyatlar pahalı yurtdışına göre bile pahalı. yurtdışında eşi dostu olan varsa oradan getirtsin burada gümrüğe kaydettirsin yasal hale getirsin yine cebine kâr yine cebine kâr. Türkiye yakında yurtdışına telefon almaya gidenler yüzünden pasaport kaydı yapacak hale gelecek. alın işte kimlikle gidilen ülkelere gidin pasaport yanınızda olsun alın işletin dönün daha ucuza alırsınız.
hero member
September 08, 2022, 03:51:46 AM
Pages:
Jump to: