Potaknut velikim interesom za Airdropove i Bounty kampanje odlučio sam napisati ovaj post u kojem ću ukratko opisati strategiju i svoja iskustva kako dalje kad postanete vlasnik prvih tokena.
Mislim da je tekst relevantan za tokene do vrijednosti 100-150$. Kasnije ću i objasniti zašto.
Kako je velika većina današnjih tokena zasnovana na Etherium platformi (za te tokene često se koristi i naziv ERC20 tokeni) tekst je prilagođen trgovanju s tim tokenima. U tekstu neću opisivati kako se trguje s tokenima na EtherDelti za to imate na Youtube puno tutoriala, ista stvar vrijedi i za MetaMask kojeg toplo preporučujem za korištenje. Možda nekad skrenem pozornost na neki detalj za koji znam da sam se ja mučio da ga pronađem.
Nakon što ste se prijavili za dodjelu tokena ili odradili neku Bounty kampanju nakon mjesec dva stigli su na vašu adresu prvi tokeni. Prvo što će vas zanimat je njihova vrijednost.
Moja je preporuka da se za provjeru da li su stigli tokeni i koja im je cijena koristi
ethplorer.io tu će te uvijek vidjeti kronološki kako su vam stigli tokeni, ako ste bili marljivi za mjesec dva nastat će gužva. Ako su tokeni već službeno negdje izlistani tu ćete odmah i vidjeti njihovu vrijednost. Ako tokeni još nisu službeno izlistani njihovu vrijednost možete provjeriti na EtherDelti. Da bi to mogli napraviti bit će vam potrebna adresa ugovora, simbol tokena i broj decimalnih mjesta. A to sve možete pronaći na detaljima o tokenu na ethplorer.io.
Kako EtherDelta baš nije neko user friendly sučelje ja sam tek nedavno otkrio gdje se upisuje informacije o ugovoru koji me zanima a nije službeno izlistan. U gornjem lijevom kutu imate padajući popis sa svim službeno izlistanim tokenima a na dnu se nalazi
„Other“ tu upisujete podatke o svojem tokenu.
Postoji i stranica
DeltaBalances, na kojoj se nekad mogla vidjeti vrijednost tokena (ta opcija više nikako ne radi), danas može dobro poslužiti za brzi pregled tokena koje ste dobili a i pokraj svakog tokena postoji linka na EtherDeltu ili ForkDeltu tako da ne treba ručno upisivati informaciju pod „Other“ na EtherDelti.
DeltaBalances prikazuje i neke tokene koji su dodijeljeni valjda svakoj ETH adresi a ne vrijede ništa tako da se nemojte obazirati na njih.
Ovdje možete vidjeti za primjer usporedni popis tokena na istoj ETH adresa na
ethplorer.io i na
DeltaBalances, uočite da su samo RBL tokeni transferirani na adresu.
Kad prodati tokene?
Token koji je uspješan će najmanju vrijednost imati nakon podjele airdropa i bounty nagrada. Izlaskom na neku veliku burzu porasti će volument trgovanja a time i njegova vrijednost. Ako planirate odmah prodati tokene učinite to onda što prije, najbolje u prvom danu nakon izlaska, da možda ulovite nekog investitora koji nije stigao na ICO ili je računao da će dobiti tokene po cijeni koja je u pravilu znatno niža od one u ICOu. Jedina dobra stvar ovako brze prodaje je da ćete izvući nešto novca iz onih tokena koji će na kraju propasti, jer se u pravilu u tim prvim danima još se ne zna njegova sudbina.
Ako se odlučite za držanje onda čekajte dok se token ne izlista na nekoj većoj burzi. Da bi znali kad je taj trenutak dobro je pratiti informacije koje daje tim koji radi na tokenu s kojim mislite trgovati.
Zašto trgovati na EtherDelti ili ForkDelti?
Za one koji ne znaju ForkDelta je klon EtherDelte i obje stranice koriste isti ugovor za trgovanje. No ima jedna razlika. Ponuda za prodaju tokena koja je napravljena na EtherDelti će se vidjeti i na ForkDelti dok obrnuto ne vrijedi. Zato je dobro ponude kreirati na EtherDelti a stanje tržišta gledati na ForkDelti.
Na početku sam spomenuo da je ovaj tekst dobro primjenjiv za iznose do 100$. Glavni razlog tome su naknade za izlazak s velikih burzi. U pravilu ako želite izaći s velike burze u BTCu ili ETH naplatiti će vam izlaznu naknadu u vrijednosti od 5-10$ što nekad premašuje vrijednost tokena ili je u najmanju ruku veliki udio u vrijednosti tokena. Malo je vjerojatno da ćete tako brzo ponovo trgovati na istoj burzi jer ih ima jako puno. Naknade koje morate platiti na EtherDelti su network fee za prijenos tokena na Etherdeltu (između 0,01-0,15$), naknada za stavljanje tokena na burzu (0,3% vrijednosti tokena) i ponovno network fee za povlačenje ETHa s burze. U pravilu ako ste spremni čekati dvadesetak minuta da se transakcija izvrši cijena za obje transakcije će biti ispod 0,20$. Uz sve to veliku većinu tokena ćete prodavati na EtherDelti pa možete povlačenje etheriuma od više tokena spojiti u jednu transakciju.
Kako naknadu za transfer tokena imate i na velikim burzama ispada da je naknada EtherDelte samo 0,3% što je zanemarivo.
Da bi bolje optimirali cijenu transakcija i brzinu koristite
Ethgasstation. Nakon nekoliko transakcija ćete se već uvježbati i dobiti osjećaj koliko nisko možete ići sa Gas-om a da to još sve ide razumno brzo. Ja obično koristim SafeLow +20% cijenu Gasa, a u
ovakvim slučajevima idem na 90% SafeLow cijene.
Edit 7.5.18. Ako se zeznete i stavite premalu cijenu Gasa pa se transakcija ne želi izvršiti satima u MetaMasku postoji opcija da povećate cijenu Gasa.
Kad se kreira transakcija i ona postane vidljiva na mreži (npr. sa etherscan.io) u MetaMasku se kod te transakcije pojavi opcija da možete povećati cijenu koju plaćate za Gas, tekst je dosta sitan i nije ga baš lako uočiti. Uglavnom kad kliknete na nju otvori Vam se prozor gdje ponovo upišete cijenu koju ste spremni platiti za Gas i to je to. Kod stavljanja tokena na prodaju važno je da se ne zeznete za koju nulu što se često događa, zato preporučam kopiranje najbliže cijene i onda uređivanje te cijene. Vrlo lako se desi da fulate jednu nulu, u boljem slučaju ćete biti preskupi pa vašu ponudu (Order) nitko neće kupiti, u gorem slučaju prodat čete tokene za 1/10 njihove cijene.
Također je dobro znati podesiti kako dugo će vaša ponuda biti oglašena jer za otkazivanje se plaća network fee. „Expires“ označava koliko blokova ETH mreže će biti napravljeno prije nego vaša ponuda istekne. Predefinirana postavka je 10000 blokova što je otprilike 40 sati. Trenutno vrijeme kreiranja jednog bloka na ETH mreži možete naći
ovdje. Pa sami izračunajte na kako dugo ćete oglasiti svoju ponudu.
Ažurirano 28.3.18.
Tokeni koji se ne daju pomicati na druge adrese
Dodao sam primjer Bitconius tokena koji je "zamrznut" do 10.05.18, ne možete ga micati sa svog računa do nekog datuma. Iz mojeg dosadašnjeg iskustva takve tokene prije prebacivanja treba odmrznuti ili će se raditi prebacivanje na novi ugovor. Ako probate prebaciti takav token samo ćete izgubiti ETH za network fee. Takav token možete prepoznati po tome što na EtherDelti nema ponuda za prodaju (crvenih).
Da bi takve tokene iskoristili potrebno je pratiti informacije o njemu jer će te trebati upute za odmrzavanje.I to bio bilo to, moj mali osvrt na početničko trgovanje tokenima.
Ako nešto nedostaje ili Vas interesira pitajte.