Pages:
Author

Topic: [LTC] Litecoin Bilgi Paylaşımı Bölümü - page 24. (Read 58483 times)

newbie
Activity: 32
Merit: 0
December 12, 2013, 02:56:09 PM
Merhaba arkadaşlar,
Litecoin ile ilgili forumda çok da öyle özel bir konu bulamadım. burada Litecoin ile alakalı yorum/soru/görüş/tahminlerde bulunabiliriz. Ayrıca Litecoin ile ilgili yabancı kaynakları takip eden arkadaşlar da katkıda bulunurlarsa konu tadından yenmez.

Bu arada gereklilik sebebiyle bu mesaja şunları eklemenin faydalı olacağını üşünüyorum.
Litecoin için bir çok kişi bitcoin gibi pazarı yok ve yeni bir katkı bulunmuyor diyorlar. Arkadaşlar bu iddialara şu şekilde cevap vereyim.

1-Bitcoin ile Litecoin'in en önemli farklarından birisi, Litecoin script tabanlıdır. Bu sebeptendir ki, ev kullanıcılarının hala mining yapabileceği seviyede difficulty bulunmaktadır. ASIC cihazları henüz Litecoin için geliştirilememiştir (bildiğim kadarıyla).

2-Litecoin bu piyasanın gümüşü sayılmaktadır, Bitcoin ise altını. Coin market cap verilerine bakarsanız Bitcoin'in an itibariyle 8 milyar dolarlık bir hacmi varken, Litecoin'in 425 milyon dolarlık işlem hacmi ile listenin ikinci sırasındadır. Listede üçüncü sırada ise Peercoin bulunmakta olup sadece 68 milyon dolarlık piyasa hacmi bulunmaktadır. Forumda fanatikleri olan Doge Coin ise 7,5 milyon dolarlık hacime sahiptir. Buradan görülebileceği üzere Litecoin piyasada spekülasyonlardan daha az etkilenebilecek bir konumdadır. İşin ilginç yanı gerçekten de Bitecoin gibi ardında reel bir pazar olmamasına rağmen bu kadar büyüyebilmesi. Bitcoin Deep Web'in yanında artık ev ve araba alışverişlerinde kullanılabiliyor. Ancak Litecoin henüz bu kadar yaygın değil.

3-Bitcoin 21 milyon üretimden sonra duracakken, Litecoin 84 milyona kadar üretilebilecek. Burada en can alıcı soru şu. Limit dolduktan sonra para transferleri için mining yapanlara ek ödemeler gerekecek mi? Öbür ihtimalle para transferleri nasıl onaylanacak? Ancak bu bütün pazarı ilgilendiren bir sorun olduğu için şimdilik düşünmek için erken.

4-Litecoin ile Bitcoin arasındaki farklardan birisi ise, bitcoinde ortalama işlem süresi 1 saat civarı iken, Litecoin'da bu süre 5 dakika kadar. (piyasada bitcoin için 30 dakika, litecoin için 2,5 dakika deselerde, ben henüz o kadar kısa sürede gerçekleştiğini görmedim)

Yani belirgin 4 farkları bulunmakta. İlerleyen zamanda Litecoin'in de kabul göreceğini var sayarsak şu an 0.02633 olan LTC/BTC oranının artmaması için hiç bir sebep kalmaz.Ben 0.20 seviyelerine kadar yükselebileceğini umuyorum.

Umarım faydalı olmuştur.
Pages:
Jump to: