U nedavnoj regulatornoj promjeni, Europska unija (EU) zabranila je transakcije kriptovalutama bilo koje vrijednosti putem neidentificiranih samoposlužnih kripto novčanika. Ova promjena je dio novih provedenih propisa o sprječavanju pranja novca (AML) u regiji.
Prema objavi Patricka Breyera, člana Europskog parlamenta za njemačku Piratsku stranku, većina vodeće komisije EU parlamenta podržala je zabranu 19. ožujka.
Važno je napomenuti da je dr. Breyer jedan od dva člana Parlamenta koji su se protivili ovoj odobrenoj odluci. Drugi je bio Gunnar Beck, zastupnik stranke Alternativa za Njemačku (AfD). Zabrana kriptovalutnih plaćanja odnosi se posebno na neregistrirane novčanike koje pružaju pružatelji usluga (hostirani novčanici), obuhvaćajući samoposlužne novčanike putem mobilnih, stolnih ili internetskih aplikacija.
Nedavni zakon o sprječavanju pranja novca posebno zabranjuje određene granice za gotovinske transakcije i anonimna plaćanja kriptovalutama. Prema tim propisima, gotovinske transakcije koje prelaze 10.000 € i anonimna gotovinska plaćanja iznad 3.000 € bit će proglašena nezakonitima.
Očekuje se da će odobrene zakonske mjere biti u potpunosti operativne u roku od tri godine od njihovog stupanja na snagu. Međutim, irska odvjetnička tvrtka Dillon Eustace očekuje da će se ovi zakoni potpuno primjenjivati prije uobičajenog vremenskog okvira za provedbu.
Fundamentalno, mnoge kriptovalutne mreže funkcioniraju unutar dozvoljenih okruženja, omogućavajući bilo kome da stvori kriptografski privatni ključ i pružajući neograničen pristup sustavu.
Ovo svojstvo leži u osnovi temeljnih načela kriptovaluta, nudeći inkluzivniji, oslobođeniji i pravedniji financijski sustav koji ne diskriminira svoje korisnike ni na koji način.
Stručnjaci i zagovornici slobode smatraju da je nedavno odobrenje udarac protiv financijske slobode i temeljnih ljudskih prava. Njemački MEP Patrick Breyer protivi se zakonu tvrdeći da kompromitira ekonomsku neovisnost i financijsku privatnost. Smatra da je anonimno obavljanje transakcija temeljno pravo.
Sektor kriptovaluta, poznat po naglasku na privatnosti i decentralizaciji, kritički je reagirao na regulatorne mjere EU. Ovi novi propisi izazvali su miješane reakcije, pri čemu neki vjeruju da su novi zakoni o sprječavanju pranja novca potrebni, dok drugi strahuju da bi mogli ugroziti privatnost i ometati gospodarsku aktivnost.
Daniel "Loddi" Tröster, voditelj podcasta Sound Money Bitcoin, istaknuo je praktične prepreke i posljedice nedavne zakonodavne promjene, elaborirajući utjecaj na donacije i šire implikacije za korištenje kriptovaluta unutar EU. Izrazio je zabrinutost zbog -efekta gusenja- koje bi ove mjere mogle imati. Važno je napomenuti da samoposlužne transakcije nisu pogođene novim zakonom.
https://cointelegraph.com/news/eu-enacts-ban-on-anonymous-crypto-transactions-via-self-custody-walletshttps://www.patrick-breyer.de/en/eu-cash-cap-and-ban-on-anonymous-crypto-payments-results-in-financial-paternalism/https://dailycoin.com/new-eu-aml-laws-ban-all-anonymous-crypto-payments/https://fxdailyreport.com/eu-bans-anonymous-crypto-wallets-in-new-aml-law/Pitanje je da li ce nova regulativa pozitivno i li negativno utjecati na buducnost kriptovaluta...