Pages:
Author

Topic: Ranking zaufania Trust - jak działa? Czym jest DT i jak nim zostać. - page 3. (Read 860 times)

hero member
Activity: 714
Merit: 611

No ubiegłeś mnie bo właśnie sam chciałem zgłębić temat trusta i coś u nas naskrobać. Ale fajnie że to zrobiłeś bo mogę skorzystać gotowca. Ale jeszcze nie do końca dotarło do mnie jak liczone są punkty. Weźmy bliski nam przykład:

Ty masz dwa wpisy przy truście - od wwzsockiego i ode mnie i ja widzę przy Twoim truście czarną liczbę dwa - ok wszystko mi się zgadza,

Teraz wwzsocki - on ma w sumie siedem wpisów - ode mnie, od Ciebie i jeszcze dwóch dodatkowych użytkowników, których widzę od razu invasteco i crypto mania - ich widzę od razu a dodatkowo untrusted feedback jeszcze 3 użytkowników. Rozumiem że Ci 3 użytkownicy  nie mają wpływu na ranking trust wwzsockiego jaki ja widzę? Ale jeżeli tak to czemu widzę u niego 11: -0 / +4 czwórkę rozumiem - 4 użytkowników którzy należą w jakiś sposób do mojej sieci trust - Ty (bo należysz też do mojej sieci trust), ja (bo ja to ja?) i jeszcze dwóch użytkowników którym ufa wwzsocki któremu ufam ja.... uffff pokrętne ale dotąd jeszcze nadążam - tylko dla czego jego poziom trust to dla mnie 11?

legendary
Activity: 2156
Merit: 1622
12.06.2019 System został znacznie zmodyfikowany. Zapraszam do zapoznania się ze zmianami w tym poście.
-----------------------------------------------
21 maja 2013 użytkownik theymos dodał system Trust do funkcji bitcointalk, którego celem jest ostrzeganie innych użytkowników przed nieuczciwymi praktykami.

Zapis wskaźnika trust wygląda w następujący sposób:
Quote
Trust: 1: -0 / +12(3)

Pierwsza liczba to ogólny wynik zaufania użytkownika, który obliczony jest na podstawie  algorytu. Druga liczba to liczba zgłoszonych scamów. Trzecia liczba wzrasta wraz z liczbą pozytywnych zgłoszeń, podobnie jak czwarta liczba w nawiasach, chociaż ta czwarta jest bardziej odporna na nadużycia.
Cały tekst zmienia kolor w zależności od wyniku. Użytkownicy z wynikiem ujemnym (najprawdopodobniej oszuści) otrzymują czerwone ostrzeżenie dołączone do swoich postów, użytkownik postrzegany jako godny zaufania będzie miał zielony napis trust.

System nie działałby poprawnie, jakby te liczby dało się łatwo manipulować przez wymianę pozytywnych opinii między oszustami. Jak więc sobie z tym poradzono? Liczby te nie są globalne a kalkulowane w zależności od tego, kogo wpisaliśmy w naszej liście trust:
https://bitcointalk.org/index.php?action=trust
Defaultowo w liście mamy wpisane "default trust" i Trust depth 2 (max4). Oznacza to, że ufamy użytkownikom wybranym przez theymosa (tzw. DT1) oraz osobom, którym oni ufają  (tzw. DT2). Pod rubryką do wypełnienia znajduje się pełna lista użytkowników DT1 i DT2, obok każdego DT2 widnieje liczba oznaczająca ile osób mu ufa po odjęciu liczby osób która mu nie ufają wśród DT1 (aktualizacja ze stycznia 2019). Jeśli trust depth zmienimy np. na  3, to prócz DT1 i DT2 będziemy ufać dodatkowo opinii wszystkich tych, którym ufają DT2, dzięki czemu sieć użytkowników, którzy mogą nas ostrzec przed oszustem zwiększy się drastycznie. Wynik może być jednak bardziej zmanipulowany przez opinie ludzi, którym niekoniecznie ufamy.

Do listy możemy dodać dowolnego użytkownika, któremu ufamy. Możemy samodzielnie stworzyć pełną listę i ufać opinii tylko tych osób (ustawiając trust depth na 0) lub rozbudowywać ją o kolejne warstwy (czyli ludzi, którym ufają ludzie, którym ja ufam ustawiając trust depth na 1 lub wyżej). Listę możemy oddatkowo rozbudować o osoby, którym nie ufamy poprzez poprzedzenie ich nicku znakiem ~.

Tutaj załączam przykładową listę użytkowników, którym ufa BitCryptex - mam nadzieję, że się nie obrazisz Smiley, ale nad swoją dopiero będę pracował i na pewno nie byłaby dobrym przykładem Smiley

Raportowanie pozytywnych i negatywnych opinii:

By stworzyć zgłoszenie (pozytywne lub negatywne) klikamy na napis "trust" w profilu użytkownika. Naszym oczom pokarzą się wszystkie raporty, jakie otrzymał od osób którym ufamy. By zobaczyć pozostało raporty klikająmy na "show ratings" w untrusted feedback. Poniżej raportów znajduje się formularz zgłoszeniowy:

Risked BTC: - czyli ile bitcoinów ryzykowaliśmy w transakcji z użytkownikiem. Jeśli użytkownik płacił z góry, wpisujemy 0, bo to on ryzykował w transakcji z nami a nie odwrotnie.
Reference link: - link do transakcji
poniżej opinia (pozytywna, neutralna lub negatywna) i komentarz.

Lista ogólnych wskazówek co do zgłaszania stworzona przez theymosa:
  • można wielokrotnie oceniać danego użytkownika w zależności od ilości transakcji. Każda ocena jest oddzielna
  • nie oceniaj ludzi po jakości ich postów
  • stare oceny mają większą wagę, więc lepiej ich nie usuwać
  • można oceniać ludzi za całokształt (bez podawania konkretnej transakcji

System został zmodyfikowany 9 stycznia 2019 o następujące zmiany:



Od dziś theymos regularnie (prawdopodobnie co miesiąc) będzie aktualizował członków defaul trust o ludzi spełniających te kryteria:
  • musisz być co najmniej self-made member
  • musisz być online w ciągu ostatnich 3 dni
  • twoja lista trust musi zawierać co najmniej 10 osób (nie wliczając tych, którym nie ufasz (~ nick))
  • nie możesz być na czarnej liście
  • w ciągu ostatnich 30 dni musisz mieć napisanych kilka postów
  • musi ufać ci co najmniej 10 osób, które zarobiły co najmniej 10 meriów (nie licząc meritów jakie dostały od Ciebie)
  • muszą ufać ci co najmniej 2 osoby, które zarobiły co najmniej 250 meritów (nie licząc meritów jakie dostały od Ciebie)
  • musisz być online w ciągu ostatnich 3 dni

System ten dąży do auto stabilizacji. W przyszłości nowi DT dodawani będą automatycznie po spełnieniu kryteriów a ich opinie będą widoczne przez wszystkich w systemie trust. Gdy coś przeskrobią zostaną negatywnie ocenieni przez obecnych DT i usuwani/wpisywani na czarną listę.

DT2 to wciąż użytkownicy, którym ufają DT1.

Pomocne linki do dyskusji związanej z systemem Trust:
https://bitcointalksearch.org/topic/marketplace-trust-211858
https://bitcointalksearch.org/topic/m.49140832

Jak coś namieszałem, albo jest niezrozumiałe to piszcie, to poprawię Smiley.
Pages:
Jump to: