Pages:
Author

Topic: Rudarenje - da/ne/mozda - page 13. (Read 61846 times)

full member
Activity: 728
Merit: 115
July 02, 2018, 04:02:32 PM
Ima li neko osnovne informacije za uslove lokacije na kojoj ce se rudariti velike kolicine, tj. postaviti 50+ rig-ova

Ovo je Shekspirovosko pitanje, teško je na bazi ovoga što si napisao nešto govoriti.
Ovdje će prije svega trebati na papir staviti planirane podatke sa onim što sigurno ide unutra pritom uzimajući u obzir maksimalna opterećenja na naponsku mrežu. Sukladno tome netko će ti trebati napraviti elektro ormare i zaštitu. Nakon toga će trebati isto tako za maksimalnu količinu BTU-ova izračunati toplinske kapacitete samog prostora/hale kako bi se projektirao potreban protok zraka koji će se morati izbacivati van hale.

Sve skupa će trebati računati u nekoliko varijanti; 1-trenutno, 2- planirano povećanje, varijacija vezana za promjene tehnologije (npr, uz maximalnu popunjenost koliko se povećava sve gore spomenuto ako se okrenete nečem drugom tipa asic) ili se spustite na manju popunjenost.


S obzirom da se radi o ozbiljnoj investiciji tu se ide i na tehničku zaštitu, protuprovalna dojava, vatrodojava itd...



Ovo mi je vec dosta pomoglo, cisto da znam na sta da obratim paznju i da ne fulim neku obvious stavku


Koliko god se nešto bude planiralo uvijek će se nešto izostaviti, poanta je da se ne izostavi nešto što može dovesti do katastrofalnih posljedica na način da oprema kompletne hale bude uništena.
Udar groma, dijelomična šteta, požar kompletna šteta, pad napona na mreži kompletna/dijelomična šteta - zavisno od toga što preživi browning itd...

Protok zraka - povećana ili smanjena efikasnost minera - direktno utječe samo na profit i ROI projekta.

Znači ima tu stvarno puno skupina od kojih su neke visokog rizika, neke manjeg rizika a neke "samo" utječu na profitabilnost projekta.

 
newbie
Activity: 38
Merit: 0
July 02, 2018, 03:04:26 PM
A cime kopas, odnosno koliko i kojih grafickih karti imas? Da li kopas neke od popularnijih altcoina ili neke egzoticne koji nemaju veliki dif?
5x rx580 8gb i 4 570 4gb. kopam neke koji nemaju veliki dif. najvise sam kopao haven i sad ryo.
full member
Activity: 588
Merit: 103
July 02, 2018, 02:32:15 PM
A cime kopas, odnosno koliko i kojih grafickih karti imas? Da li kopas neke od popularnijih altcoina ili neke egzoticne koji nemaju veliki dif?
newbie
Activity: 38
Merit: 0
July 02, 2018, 01:19:08 PM
kopa li neko CN varijante sa RX karticama ?
ja sam odavno prestao ETH em vise struje em manje daje .
Kad je vani ovako prijatna temperatura kopam ETH, a kad postane pretoplo prebacim se na XMR Smiley
Dosad mi se nijedan eksperiment van ETH-a nije isplatio. Vec sam pisao par puta, ali ponovicu: Gledanje trenutne isplativost ima smisla samo ako mozes u par dana iskopati dovoljnu kolicinu za prodaju. Na poolu na kome kopam XMR je minimum za isplatu 0.3 XMR-a, a meni za to treba nekoliko nedelja.

Ja sam zaključio istu stvar. Neko vrijeme sam pratio trenutnu isplativost i po tome rudario ali kao prvo, stvarno moraš imati puno rigova, odnosno graf. kartica. Kao drugo, treba stalno "visiti" za kompom, provjeravati isplativost i onda mijenjati algoritme na rigu (plus, ako imaš više rigova onda mijenjanje algoritma stvarno postaje PITA). Vratio sam se na ETH i tu imam koliko-toliko stabilnu zaradu iako ni u ludilu ne planiram prodavati sad dok je cijena ovako niska. Neka se skuplja pa ću prodati kad se cijena unormali.

Čak bi dodao da nema nekog smisla mijenjati mining pool. Pokušavao sam nešto s MaxHash pool-om za ETH. Bilo je dana kad su "skidali" blokove u par minuta, par sati pa je bilo velikih nagrada. Ali onda opet dođe par teških blokova koje nikako riješiti. Na kraju ispada da nije bitno na kojem si pool-u (ako je pool stabilan) jer na duže vrijeme varianca uvijek bude oko 100%.

sta znam, ja na cn kopam neke manje i dnevno mogu po 2-3x da ih mijenjam ali za btc ( sto i nije lose).
evo bas sam sad izvukao matematiku, za tacno 2 mjeseca (maj i jun) sam povukao 0.114btc sto je trenutno oko 750$, a gledano da sam kopao eth oko 1.21 sto je nekih 0.082btc plus na to dodajte 20% manju struju Smiley
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
July 02, 2018, 02:15:57 AM
kopa li neko CN varijante sa RX karticama ?
ja sam odavno prestao ETH em vise struje em manje daje .
Kad je vani ovako prijatna temperatura kopam ETH, a kad postane pretoplo prebacim se na XMR Smiley
Dosad mi se nijedan eksperiment van ETH-a nije isplatio. Vec sam pisao par puta, ali ponovicu: Gledanje trenutne isplativost ima smisla samo ako mozes u par dana iskopati dovoljnu kolicinu za prodaju. Na poolu na kome kopam XMR je minimum za isplatu 0.3 XMR-a, a meni za to treba nekoliko nedelja.

Ja sam zaključio istu stvar. Neko vrijeme sam pratio trenutnu isplativost i po tome rudario ali kao prvo, stvarno moraš imati puno rigova, odnosno graf. kartica. Kao drugo, treba stalno "visiti" za kompom, provjeravati isplativost i onda mijenjati algoritme na rigu (plus, ako imaš više rigova onda mijenjanje algoritma stvarno postaje PITA). Vratio sam se na ETH i tu imam koliko-toliko stabilnu zaradu iako ni u ludilu ne planiram prodavati sad dok je cijena ovako niska. Neka se skuplja pa ću prodati kad se cijena unormali.

Čak bi dodao da nema nekog smisla mijenjati mining pool. Pokušavao sam nešto s MaxHash pool-om za ETH. Bilo je dana kad su "skidali" blokove u par minuta, par sati pa je bilo velikih nagrada. Ali onda opet dođe par teških blokova koje nikako riješiti. Na kraju ispada da nije bitno na kojem si pool-u (ako je pool stabilan) jer na duže vrijeme varianca uvijek bude oko 100%.
full member
Activity: 238
Merit: 113
July 01, 2018, 04:50:07 PM
Ima li neko osnovne informacije za uslove lokacije na kojoj ce se rudariti velike kolicine, tj. postaviti 50+ rig-ova

Ovo je Shekspirovosko pitanje, teško je na bazi ovoga što si napisao nešto govoriti.
Ovdje će prije svega trebati na papir staviti planirane podatke sa onim što sigurno ide unutra pritom uzimajući u obzir maksimalna opterećenja na naponsku mrežu. Sukladno tome netko će ti trebati napraviti elektro ormare i zaštitu. Nakon toga će trebati isto tako za maksimalnu količinu BTU-ova izračunati toplinske kapacitete samog prostora/hale kako bi se projektirao potreban protok zraka koji će se morati izbacivati van hale.

Sve skupa će trebati računati u nekoliko varijanti; 1-trenutno, 2- planirano povećanje, varijacija vezana za promjene tehnologije (npr, uz maximalnu popunjenost koliko se povećava sve gore spomenuto ako se okrenete nečem drugom tipa asic) ili se spustite na manju popunjenost.


S obzirom da se radi o ozbiljnoj investiciji tu se ide i na tehničku zaštitu, protuprovalna dojava, vatrodojava itd...



Ovo mi je vec dosta pomoglo, cisto da znam na sta da obratim paznju i da ne fulim neku obvious stavku
full member
Activity: 588
Merit: 103
July 01, 2018, 02:59:44 PM
kopa li neko CN varijante sa RX karticama ?
ja sam odavno prestao ETH em vise struje em manje daje .
Kad je vani ovako prijatna temperatura kopam ETH, a kad postane pretoplo prebacim se na XMR Smiley
Dosad mi se nijedan eksperiment van ETH-a nije isplatio. Vec sam pisao par puta, ali ponovicu: Gledanje trenutne isplativost ima smisla samo ako mozes u par dana iskopati dovoljnu kolicinu za prodaju. Na poolu na kome kopam XMR je minimum za isplatu 0.3 XMR-a, a meni za to treba nekoliko nedelja.
full member
Activity: 728
Merit: 115
July 01, 2018, 04:30:01 AM
Ima li neko osnovne informacije za uslove lokacije na kojoj ce se rudariti velike kolicine, tj. postaviti 50+ rig-ova

Ovo je Shekspirovosko pitanje, teško je na bazi ovoga što si napisao nešto govoriti.
Ovdje će prije svega trebati na papir staviti planirane podatke sa onim što sigurno ide unutra pritom uzimajući u obzir maksimalna opterećenja na naponsku mrežu. Sukladno tome netko će ti trebati napraviti elektro ormare i zaštitu. Nakon toga će trebati isto tako za maksimalnu količinu BTU-ova izračunati toplinske kapacitete samog prostora/hale kako bi se projektirao potreban protok zraka koji će se morati izbacivati van hale.

Sve skupa će trebati računati u nekoliko varijanti; 1-trenutno, 2- planirano povećanje, varijacija vezana za promjene tehnologije (npr, uz maximalnu popunjenost koliko se povećava sve gore spomenuto ako se okrenete nečem drugom tipa asic) ili se spustite na manju popunjenost.


S obzirom da se radi o ozbiljnoj investiciji tu se ide i na tehničku zaštitu, protuprovalna dojava, vatrodojava itd...

legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
July 01, 2018, 02:09:09 AM
Ima li neko osnovne informacije za uslove lokacije na kojoj ce se rudariti velike kolicine, tj. postaviti 50+ rig-ova

Po meni mislim da je dovoljno lokaciju opremiti kao što se oprema server soba. Jedino možda napraviti bolju ventilaciju prostora jer server sobe se hlade klimama, a za rigove je važnije dovođenje svježeg i odvođenje vrućeg zraka.
full member
Activity: 238
Merit: 113
June 30, 2018, 10:15:07 AM
Ima li neko osnovne informacije za uslove lokacije na kojoj ce se rudariti velike kolicine, tj. postaviti 50+ rig-ova
newbie
Activity: 38
Merit: 0
June 30, 2018, 05:30:30 AM
kopa li neko CN varijante sa RX karticama ?
ja sam odavno prestao ETH em vise struje em manje daje .


member
Activity: 104
Merit: 20
June 30, 2018, 03:37:27 AM
Svima je tako. Naraso je difficulty, vrijednost eth je pala I možeš se.. Još kad od ovih 3.79 $ odbijes struju jos je I bolnije.
jr. member
Activity: 60
Merit: 6
June 30, 2018, 02:13:08 AM
Od kada sam sklopio RIG rudarim samo ETH. Probao sam nesto kratko da eksperimentisem ali bez nekakvog znacajnige finansijskog efekta.
Posle toga sam odlucio da vise nista ne diram i tako do sada. Trenutno moje 4 kartice 1070 imaju prijavljeno oko 124 MH/s. Prema danasnjoj statistici sa etermine .org ja zaradjujem 3,79 dolara dnevno. To znaci da ja vise ne dobijam ni dolar dnevno po kartici. Da li neko moze da mi kaze da li je tako i kod vas? Da li treba nesto da menjam? Koristim Claymore 11.6. Miner.
sr. member
Activity: 588
Merit: 256
June 22, 2018, 02:41:22 AM
Ljudi što sada rudaite, tj što se isplati, meni je miner podešen na ZenCash i nadam se da će bit nešto od njega

Ja samo udaram po Ethereumu. Možda nije trenutno najisplativija valuta (možda i je, ne provjeravam) ali je uvijek pri vrhu, a ne da mi se zezati sa stalnim prebacivanjem na trenutno najprofitabilniji coin. Ovako, čak i sad kad je sve u žestokoj banani, zaradim dva i pol puta više nego što potrošim struje.

Ja isto rudarim ZENCash, prvo sam skupljao sa secure nod a sad ga samo skupljam. Nedavno je ZenCash preživio 51% napad pa mu se cijena stmoglavila dolje, ali sad se sasvim dobro vraća na stare pozicije tako da se nadam da će biti nešto od njega.

Da čuo sam za napad, ali nema veze to je prilika možda dokupiti dio, jer nekako imam osjećaj da bi Zen mogao biti dobar, samo je potrebno vrijeme

Nije loš ZEN, ima kreativan tim. Sviđa mi se što ne skrivaju problem nego gledaju kako da problem koji se dogodio najbolje što mogu riješe prvo kratkoročnim mjerama i onda dugoročno. Dosta surađuju sa znanstvenom zajednicom i često naiđem na video i tekst u kojem se spominje ZEN. Sa SuperNodovima su se počeli kretati prema tome da budu platforma a ne samo još jedan coin. Njihovi Secure nodovi daju mogućnost dodatne zarade s ulaganjem relativno malo sredstava (42 coina x 20$).
member
Activity: 164
Merit: 13
June 21, 2018, 02:24:08 PM
Ljudi što sada rudaite, tj što se isplati, meni je miner podešen na ZenCash i nadam se da će bit nešto od njega

Ja samo udaram po Ethereumu. Možda nije trenutno najisplativija valuta (možda i je, ne provjeravam) ali je uvijek pri vrhu, a ne da mi se zezati sa stalnim prebacivanjem na trenutno najprofitabilniji coin. Ovako, čak i sad kad je sve u žestokoj banani, zaradim dva i pol puta više nego što potrošim struje.

Ja isto rudarim ZENCash, prvo sam skupljao sa secure nod a sad ga samo skupljam. Nedavno je ZenCash preživio 51% napad pa mu se cijena stmoglavila dolje, ali sad se sasvim dobro vraća na stare pozicije tako da se nadam da će biti nešto od njega.

Da čuo sam za napad, ali nema veze to je prilika možda dokupiti dio, jer nekako imam osjećaj da bi Zen mogao biti dobar, samo je potrebno vrijeme
full member
Activity: 327
Merit: 116
June 21, 2018, 12:48:18 PM

Ja kako sam shvatio post sa linka, to je dnevna zarada celog riga. Zanimljivo jeste, jedino se ne bih usudio da poručujem tako skupu oprema iz inostranstva zbog carine, špedicije i ko zna čega još. Pre svega što se paketi sa tehničkom robom jednostavno znaju "zagubiti" na našoj carini i niko nije kriv.

To nikako ne bi smio biti problem, svu robu koja je imalo vrijedna treba osigurati, obično kurirske službe tipa DHL nude osiguranje pošiljke već kod popunjavanja formulara za slanje paketa.
jr. member
Activity: 150
Merit: 3
June 21, 2018, 12:20:56 PM
Sve to lijepo zvuči što oni obećavaju s tim FGPA karticama, ali nekako sam skeptičan dok ne vidim da to doista radi kako oni kažu.
Rizično i skupo je uletiti u to, a da na kraju ne bude ništa od toga.
Ako kupiš grafe, lakše ih možeš prodati ako nešto zagusti.
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
June 21, 2018, 04:52:18 AM
Ovisno o algoritmu, dnevna zarada po kartici je $160 - $456 po čemu ROI (povrat ulaganja) ispada 70-200 dana.

Ja kako sam shvatio post sa linka, to je dnevna zarada celog riga. Zanimljivo jeste, jedino se ne bih usudio da poručujem tako skupu oprema iz inostranstva zbog carine, špedicije i ko zna čega još. Pre svega što se paketi sa tehničkom robom jednostavno znaju "zagubiti" na našoj carini i niko nije kriv.

Da, sorry. Krivo sam napisao. To je zarada po rigu s 8 kartica. Zarada po kartici ide od $20 do $57 dnevno. A što se tiče kupnje iz inozemstva, naši ljudi su kupovali ASIC-e pa nisu imali problema... A i mislim da je kod naručivanja iz inozemstva veći problem ostvarivanje jamstva nego carina i gubljenje stvari (nekako ipak mislim da su priče o gubljenju robe ipak samo priče).
Ne znam. Ne sviđa mi se što kartica košta puno, a nema neku vrijednost pri prodaji (nije poput grafičke kartice koju možeš prodati na Njuškalu).
member
Activity: 212
Merit: 12
June 21, 2018, 04:39:49 AM
Ovisno o algoritmu, dnevna zarada po kartici je $160 - $456 po čemu ROI (povrat ulaganja) ispada 70-200 dana.

Ja kako sam shvatio post sa linka, to je dnevna zarada celog riga. Zanimljivo jeste, jedino se ne bih usudio da poručujem tako skupu oprema iz inostranstva zbog carine, špedicije i ko zna čega još. Pre svega što se paketi sa tehničkom robom jednostavno znaju "zagubiti" na našoj carini i niko nije kriv.
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
June 21, 2018, 02:47:55 AM
Je li netko istraživao FPGA rudarenje? Naišao sam na ovaj post u kojem se spominju neke Xilinx FPGA kartice koje se mogu koristiti za rudarenje. Cijena jedne Xilinx VCU1525 kartice je oko $4000, a cijeli rig (valjda ima 8 kartica) bi bio oko $32000 dolara. Ovisno o algoritmu, dnevna zarada po kartici je $160 - $456 po čemu ROI (povrat ulaganja) ispada 70-200 dana. Zvuči zanimljivo. Vidim čak da su ovdje na forumu organizirali grupnu kupovinu (valjda kako bi dobili nižu cijenu), ali više se ne može upasti u narudžbu za ovu godinu. Slijedeća narudžba bi trebala biti isporučena u 2019. godini. To me malo podsjeća na ASIC uređaje, ali kod ovoga je prednost što se (prema navodima) puno teže može (neki kažu čak i da je nemoguće) napraviti anti-FPGA algoritam.
Pages:
Jump to: