Pages:
Author

Topic: Solana'nın Ethereum'u geçme ihtimali - page 2. (Read 860 times)

sr. member
Activity: 2100
Merit: 418
November 09, 2022, 02:12:55 AM
başlık 1 sene bile dayanamadı Smiley
member
Activity: 692
Merit: 50
July 02, 2022, 10:59:03 AM
Ethereum da yoğunluk  olduğunda 100-150$ fee ödendiği zamanlar oluyor. Avax'ın en yoğun doneminde ki ücreti gene makul. Zaten günlük transaction sayısı ethererum'un %80'i. Ucuz fee ile muhteşem bence. Tabi bunlarda bir şey ifade etmiyor. Ethereum en sağlam alt coin.

Daha ucuz olmak mottolarınızdan birisiyse 100$ fiyata sahip AVAX'ta ödediğiniz 4$ transfer ücreti 4000$ fiyattaki ethereumda ödediğiniz 160$ transfer ücretine eşittir. Kaldı ki ekosistem yoğunluğu da eşit seviyeye çıkarsa mevcut hali ile AVAX transfer ücreti aya çıkar. Üzerinde onbinlerce birim binlerce dapp olan ethereum ile AVAX'ın günlük tx sayılarını baz alıp ücret kıyaslaması yapamazsınız. Transfer ücretini TX sayısı doğrudan belirlemez insanların ne kadar acelesi olduğu, ne kadar harcamayı göze alabildiği, aç gözlülüğü belirler.

Ben avax konusunda daha iyimserim. Tx sayısıyla fee ücreti doğrudan ilgilidir yalnız. Başka kriteri yokki bu işin. Zaman her şeyin ilacı. Bakalım nasıl olacak L1'ler arasındaki rekabet. Ethereum'un tahtından inmesini beklemiyorum. Sağlam L1 ekosistemlerinin de kalıcı olabileceğini düşünüyorum.

Ethereum yatırımınız varsa sizin için süper.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
June 30, 2022, 09:44:13 PM
Ethereum da yoğunluk  olduğunda 100-150$ fee ödendiği zamanlar oluyor. Avax'ın en yoğun doneminde ki ücreti gene makul. Zaten günlük transaction sayısı ethererum'un %80'i. Ucuz fee ile muhteşem bence. Tabi bunlarda bir şey ifade etmiyor. Ethereum en sağlam alt coin.

Daha ucuz olmak mottolarınızdan birisiyse 100$ fiyata sahip AVAX'ta ödediğiniz 4$ transfer ücreti 4000$ fiyattaki ethereumda ödediğiniz 160$ transfer ücretine eşittir. Kaldı ki ekosistem yoğunluğu da eşit seviyeye çıkarsa mevcut hali ile AVAX transfer ücreti aya çıkar. Üzerinde onbinlerce birim binlerce dapp olan ethereum ile AVAX'ın günlük tx sayılarını baz alıp ücret kıyaslaması yapamazsınız. Transfer ücretini TX sayısı doğrudan belirlemez insanların ne kadar acelesi olduğu, ne kadar harcamayı göze alabildiği, aç gözlülüğü belirler.

Hesabınız süper olmuş hocam, bir tarafta Ethereum gibi işlem hacminde en üst sırada yer alan bir altcoin var, diğer yanda transferi ucuz diye lanse edilen ama aynı yoğunlukta nasıl işlem yapılacağı kestirilemeyen avax, bu ikili de benim tercihlerim arasında Ethereum önde gelir, avaxı ikinci hatta solananın arkasına üçüncü seçenek olarak koyabilirim,
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
June 30, 2022, 04:00:48 PM
Ethereum da yoğunluk  olduğunda 100-150$ fee ödendiği zamanlar oluyor. Avax'ın en yoğun doneminde ki ücreti gene makul. Zaten günlük transaction sayısı ethererum'un %80'i. Ucuz fee ile muhteşem bence. Tabi bunlarda bir şey ifade etmiyor. Ethereum en sağlam alt coin.

hero member
Activity: 1162
Merit: 719
June 30, 2022, 11:05:33 AM
Her sene bir coin için aynı yorum yapılıyor, Ethereumu geçecek, ethereumu öldürecek silip süpürecek. Yaklaşık 5-6 yıldır kriptodayım ve hiç birinin ne geçebildiğini nede öldürdüğünü gördüm.
Zamanında EOS içinde bu yorumlar yapılıyodu, şuanki haline bakın kimse konuşmuyor bile.

Kripto paraları hep biz mi kullanacağız. Teknoloji bir avuç elitin elinde mi kalacak. Huh Dünyada bankalardan kurtarılmayı bekleyen milyarlarca insan var. Ethereum şimdiki dinamikleriyle dünya nüfusu olan 8 milyar insana hizmet veremez. Teknolojisi yeterli değil. Geliştirmek için attığı adımlar yetersiz. Yıllardır görüyoruz. Benim hayat felsefem teknoloji her zaman geçer üzerine kurulu. Ethereum da yetersiz kalmaya devam ederse bir gün geçilir. Saygılar.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
June 30, 2022, 09:10:23 AM
Teknolojisi güzel kabul ediyorum ama Ethereum’u geçme konusunda bu kadar iyimser değilim.Ethereum Killer mottosuyla bir sürü proje geldi geçti ama hiç biri Ethereum’u bitiremedi.Ethereum hala Bitcoin’den sonra en değerli kriptopara ve ikinci market hacmine sahip kriptopara.Solana’nın izlediği yol ve destekçileri çok iyi ancak Ethereum’u geçebilir mi bilmiyorum.Uzun vadede de böyle bir ihtimali zayıf görüyorum.
full member
Activity: 198
Merit: 158
Look at the Mirror First!
June 30, 2022, 06:11:01 AM
Yani rakipler daha dişli geldi aslında. Evet günümüz şartlarında hiç biri ETH'ye rakip olamaz bence de. Ama potansiyelleri küçümsemek bana çok yanlış geliyor artık. %99.99'umuzun hor gördüğü it kopuk dediği DOGE 5. sıraya geldi markette. 0.50$'ı gördü. Parasal anlamda Solana bence önemli bir potansiyel. Ama yarın daha iyisi gelip Solana'yı dışlayabilir bunu da anlarım.

Ama Solana'nın arkasında (kimileri sevmese de, hoşlanmasa da veya takdir etmese de) Sam gibi bir akıllı adam var. Adam sınırsız destek vereceğini defalarca söyledi. Bunun yanı sıra USDC'nin arkasında olan Circle ile yakın bağlantıları ile bir farkları var. Visa'nın USDC tabanlı ödemeleri için Solana desteği olabileceği konuşuldu, anlaşmalar falan açıklandı hatırlarsanız. Bunlar küçümsenecek adımlar değil.

DOGE hala hiç bir şey değil ki, anlık fomo süreçlerinde bu marketteki her şey ilk 10 görebilir. IOTA, Einsteinium, ZCL, bitconnect, bitcoin gold niceleri benzer patlamaları yaptı ve sonrasında sağlam bir dayanağı olmadığı için gittiler. Şuna katılırım DOGE hala diğerlerinden daha geniş bir topluluğa sahip.

Ethereum, solana yada polkadot hepsi hala kafada merkezi zincirler. Bunun sebebi node, madenci sayıları değil toplulukların hala yaratıcılarının peşinden gitmeye meyilli olması. Muhtemelen Satoshi bugün meydanda olsaydı benzer şeyleri bitcoin için de yaşıyor olacaktır. Belki de yaptığı en iyi şeylerden birisi bitcoini kendi haline bırakıp gitmesiydi. Vitalik bu konuda gerektiğinde ethereumu da eleştirdiği için diğerlerinden kısmen ayrışıyor.  Çünkü topluluklar halen merkezi zihniyette.

Avax... Fiyatı 100 dolarken 4-6$ transfer ücreti ödetti defalarca bana ve bunun sebebi üzerindeki 1-2 oyundu. Ethereum kadar ilgi gördüğü ve fiyatının ethereum tepe fiyatına çıkması olasılığını düşünemiyorum bile.

Ethereum ile yarışmak istiyorlarsa ortaya daha ucuz transfer, daha hızlı transferden çok daha fazlasını koymaları gerekiyor.

Solana güzel proje. Sam'in desteğinin olması güven veriyor. Ama olay sadece tps'den ibaret değil. Solana'nın en büyük handikabı block finality süresi çok uzun(~20 sn sürüyor). Bu konuda avalanche cidden çok iyi. Ethereum killer olmasalar da avax ve sol yarın da var olacaklardır diye düşünüyorum. Sönüp gideceklerini düşünmüyorum. Umarım yanılmam.

2 ay öncesine gidelim 3AC desteği olan projeler için insanlar birbirini eziyordu ve çok büyük bir topluluk 3AC'ye fazlasıyla güveniyordu. Gelinen nokta ortada, bir zincir birilerinin desteğine değil ortaya koyacağı vizyona bağlı olarak gelişip ekosisteme tutunuyor.

Olay bu zaten EVM uyumlu tüm projelerin asıl ortaya çıkışları ETH'nin kolaylıklarını kullanarak daha hızlı ve daha ucuz işlem sunmaktı.
Ama geldiğimiz noktada BSC, Matic, AVAX ve daha bir sürü nicesi... hepsinde sonuç aynı oldu. Ne zaman bu ağlarda yoğunluk olsa fee'ler arttı, işlem süreleri uzadı. Üstelik POS/POW ayrımı varken.
ETH ile bu konuda bire bir rakip olmak zor. Ağın güvenliği @Bthd'nin yukarıda dediği gibi en yüksek ETH'de görünüyor bu alanda şimdilik.

member
June 30, 2022, 01:32:35 AM
Yani rakipler daha dişli geldi aslında. Evet günümüz şartlarında hiç biri ETH'ye rakip olamaz bence de. Ama potansiyelleri küçümsemek bana çok yanlış geliyor artık. %99.99'umuzun hor gördüğü it kopuk dediği DOGE 5. sıraya geldi markette. 0.50$'ı gördü. Parasal anlamda Solana bence önemli bir potansiyel. Ama yarın daha iyisi gelip Solana'yı dışlayabilir bunu da anlarım.

Ama Solana'nın arkasında (kimileri sevmese de, hoşlanmasa da veya takdir etmese de) Sam gibi bir akıllı adam var. Adam sınırsız destek vereceğini defalarca söyledi. Bunun yanı sıra USDC'nin arkasında olan Circle ile yakın bağlantıları ile bir farkları var. Visa'nın USDC tabanlı ödemeleri için Solana desteği olabileceği konuşuldu, anlaşmalar falan açıklandı hatırlarsanız. Bunlar küçümsenecek adımlar değil.

DOGE hala hiç bir şey değil ki, anlık fomo süreçlerinde bu marketteki her şey ilk 10 görebilir. IOTA, Einsteinium, ZCL, bitconnect, bitcoin gold niceleri benzer patlamaları yaptı ve sonrasında sağlam bir dayanağı olmadığı için gittiler. Şuna katılırım DOGE hala diğerlerinden daha geniş bir topluluğa sahip.

Ethereum, solana yada polkadot hepsi hala kafada merkezi zincirler. Bunun sebebi node, madenci sayıları değil toplulukların hala yaratıcılarının peşinden gitmeye meyilli olması. Muhtemelen Satoshi bugün meydanda olsaydı benzer şeyleri bitcoin için de yaşıyor olacaktır. Belki de yaptığı en iyi şeylerden birisi bitcoini kendi haline bırakıp gitmesiydi. Vitalik bu konuda gerektiğinde ethereumu da eleştirdiği için diğerlerinden kısmen ayrışıyor.  Çünkü topluluklar halen merkezi zihniyette.

Avax... Fiyatı 100 dolarken 4-6$ transfer ücreti ödetti defalarca bana ve bunun sebebi üzerindeki 1-2 oyundu. Ethereum kadar ilgi gördüğü ve fiyatının ethereum tepe fiyatına çıkması olasılığını düşünemiyorum bile.

Ethereum ile yarışmak istiyorlarsa ortaya daha ucuz transfer, daha hızlı transferden çok daha fazlasını koymaları gerekiyor.

Solana güzel proje. Sam'in desteğinin olması güven veriyor. Ama olay sadece tps'den ibaret değil. Solana'nın en büyük handikabı block finality süresi çok uzun(~20 sn sürüyor). Bu konuda avalanche cidden çok iyi. Ethereum killer olmasalar da avax ve sol yarın da var olacaklardır diye düşünüyorum. Sönüp gideceklerini düşünmüyorum. Umarım yanılmam.

2 ay öncesine gidelim 3AC desteği olan projeler için insanlar birbirini eziyordu ve çok büyük bir topluluk 3AC'ye fazlasıyla güveniyordu. Gelinen nokta ortada, bir zincir birilerinin desteğine değil ortaya koyacağı vizyona bağlı olarak gelişip ekosisteme tutunuyor.

legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
June 29, 2022, 05:17:34 PM

Bu konuda size katılıyorum, genelde ben yeni projelere baktığımda hangi kripto para firmalarından yatırım aldığına çok dikkat ediyordum hala da ediyorum, konularını açtığım başlıkların yarısından fazlasında 3AC'yi görebilirsiniz.
Ama noldu patlayıp gittiler onlarda, dediğiniz gibi ortaya koyduğu ürüne, vizyona bakmak lazım. Birilerinin desteğini alabilirsin bunu büyümek ve geliştirmek için kullanabilirsin ama sonra tamamen bağımsız olmak gerektiğini düşünüyorum.
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
June 29, 2022, 04:53:53 PM

member
June 29, 2022, 01:03:36 PM
full member
Activity: 198
Merit: 158
Look at the Mirror First!
June 29, 2022, 09:16:36 AM
Bu tarz kıyaslamalar yıllardan beri BTC, ETH, XRP, LTC, BCH vs... şeklinde yürüyüp geliyordu.

Ama layer1 projeleri arasında bir önceki dönem NEO, TRX, EOS gibi dev diyebileceğimiz projeler ETH'ye rakip olup, sonunda hüsrana uğradı. Son boğa dediğimiz dönemde bunları göremedik bile. EOS geliştirmeyi bile bıraktılar artık. NEO'da hala patlayacak... TRX desen ya da boş ver demeyelim Smiley

Ama bu son dönemde ETH için ciddi rakipler ortaya çıktı hem de öncekine göre sayısal olarak daha fazla. Bunlardan aslında benim ilk başta en ciddi gördüğüm ETH'den ayrılma adamların kurduğu DOT idi. SOL bence sürpriz bir attı ve başarılı oldu. AVAX, LUNA (sonu hüsranda olsa bunun ağ ile bir alakası yok tamamen yanlış yönetim politikası - hoş onları belli bir noktaya kadar çıkaran da o politika idi), NEAR, ATOM, XTZ, vs...

Gelelim olayın bir de teknik boyutuna. Solana normal şartlarla ulaşabildiği TPS ile rakipsiz konumda diyebiliriz. + olarak daha fazlasına ulaşmak hedefleri arasında. (meşhur 1 milyon muhabbeti)...

=Son verilerle farklılıklar olabilir, görseli sıradan bir google aramasından aldım=
Solana'nın hala beta olarak çalıştığını unutmayalım.
Tüm bunlara ek olarak olaya "fanatik" yaklaşıp max 21 validator ile kısıtlanmış layer 2 BNB'yi överken, validator olmak için "günümüz" şartlarında "maddi" olarak biraz yüksek gereksinimleri olan ancak katılım sınırı olmayan layer 1 SOL'a tü kaka yapıyor.
Her ağ tıkanıklığında da bok atılıyor ama her ağda dönemsel sorunlar olduğunu hepimiz biliyoruz.
Kaldı ki bununla ilgili Solana'da özel bir durum olduğunu bende yeni öğrendim sayılır. Herkes ETH veya EVM uyumlu ağ kullanmıştır. Biliyorsunuz ki X kişisi Y adresine isterse TX oluşturma amaçlı 0.00ETH veya bir token yollayabilir. Bunun için tek şart minimal bir fee ödemenizdir. Yani parasını ödersen 0'ı bile göndermene izin verir ETH ağı.
SOL'da da durum buna benzermiş, tek farkla! Aynı nonce'u kullanarak X kişisi Y kişisine 0 SOL veya SOL based token yollamak üzere emir girebiliyormuş. Temelde bunu nasıl yaptıklarını bilmiyorum, ihtiyaç duymadığım içinde araştırmadım. Ama bu şekilde tıkanıklık olan dönemlerde binlerce, on binlerce işlemin ağa girilmeye çalışıldığı, bununda ağda teknik yeterlilik üzerinde yığılma sonucu olduğu tespit edilmiş. Yani her gün okuduğumuz Waves'e Luna'ya Sam saldırdı söylemleri gibi, birileri de koordine şekilde SOL ağına sabotaj uyguluyor olabilir"miş"! Bunu da geçtiğimiz dönemde bir upgrade ile önlediler.

https://github.com/solana-labs/solana/issues/25787

Her neyse...
Göreceğiz ne olacak...
Ben hem SOL'dan hemde yeni gelecek L1 projelere göz atmaya devam edeceğim.
ETH ile kıyaslamaya gerek yok. Hem ETH'yi hem de SOL'u aktif şekilde kullanıyorum, kullanmaya da devam ederim.
hero member
Activity: 1862
Merit: 524
June 29, 2022, 08:04:58 AM
Geçemedi, geçemez de. Ethereum’u fiyat olarak geçmesi zaten çok zor. Belki market hacmi olarak geçer onda da Ethereum değer kaybeder ve kendisi çok ilgi çeken bir değişimle potansiyel yatırım toplarsa belki hacim olarak geçer. Onun haricinde solana ethereumu fiyat olarak bence geçemez.

Fiyat olarak da geçemez Marketcap olarakda geçemez hatta kullanım olarakta geçemez, daha öncelerden de yazmıştım bu forumda her şeyin ilki Ethereum altyapısında çıkar, örnek defi, NFT vs. çünkü kullanıcı tabanı en büyük olan ağ ethereumu ağıdır.
5 yıl sonra farklı bir coin çıkacak ve yine benzer başlıkla xxx'in Ethereumu geçme ihtimali diye başlık açılacak.
Bu ben bildiğimden beri böyle ama baki olan Ethereum Smiley

Benimde her zaman dediğim şeyler açıkçası. Sürekli btc şu coin btcyi geçebilir mi veya şu coin Ethereumu geçebilir mi diye başlıklar açılıp duruluyor. Hepsi de başlıktan öteye gidemiyor. Kripto para piyasasından şuanda Ethereumu alırsak piyasada kripto para kalmaz gibi birşey neredeyse. Ha zamanla elbet birgün daha güçlü bir teknoloji çıkar ve insanlar yavaş yavaş ona kaymaya başlayabilir. Fakst şuanda söz konusu kripto paralar değil Ethereumu geçmek sadece kendi alanında var olan mevcut coinlerle yarışır o kadar.
legendary
June 28, 2022, 06:27:04 PM
Geçemedi, geçemez de. Ethereum’u fiyat olarak geçmesi zaten çok zor. Belki market hacmi olarak geçer onda da Ethereum değer kaybeder ve kendisi çok ilgi çeken bir değişimle potansiyel yatırım toplarsa belki hacim olarak geçer. Onun haricinde solana ethereumu fiyat olarak bence geçemez.

Fiyat olarak da geçemez Marketcap olarakda geçemez hatta kullanım olarakta geçemez, daha öncelerden de yazmıştım bu forumda her şeyin ilki Ethereum altyapısında çıkar, örnek defi, NFT vs. çünkü kullanıcı tabanı en büyük olan ağ ethereumu ağıdır.
5 yıl sonra farklı bir coin çıkacak ve yine benzer başlıkla xxx'in Ethereumu geçme ihtimali diye başlık açılacak.
Bu ben bildiğimden beri böyle ama baki olan Ethereum Smiley
copper member
Activity: 644
Merit: 269
June 28, 2022, 03:47:14 PM
legendary
Activity: 1890
Merit: 1273
June 28, 2022, 02:41:43 AM
Geçemedi....
legendary
June 25, 2022, 05:25:33 PM
Solana geliştiricileri Ethereum geliştiricilerinden daha çalışkan. Analizler bu yönde. Ethereum'un transfer ücretleri çok yüksek. Düşecek gibi de değil. Görüyoruz. Market biraz kıpırdayınca Ethereum ücretleri de artıyor. Uniswap'ta 150 dolar işlem ücreti ödediğimiz günler yaşadık. DEFI protokollerinde kilitlenen toplam varlık da Ethereum'a hızla yaklaşıyor. Solana gelişiyor. Geçebilir mi bilmiyorum. Ben teknolojisine güvendiğim için geçmesini bekliyorum.

Tekel bir yapıya sahip Solana, yani merkezi bir coin kendileri, ben geçeceğini gram sanmıyorum, ayrıca arada ağ patlıyor, geçenlerde patlamıştı ağ yine, bu ağ mı geçecek?
Her sene bir coin için aynı yorum yapılıyor, Ethereumu geçecek, ethereumu öldürecek silip süpürecek. Yaklaşık 5-6 yıldır kriptodayım ve hiç birinin ne geçebildiğini nede öldürdüğünü gördüm.
Zamanında EOS içinde bu yorumlar yapılıyodu, şuanki haline bakın kimse konuşmuyor bile.

hero member
Activity: 1162
Merit: 719
June 25, 2022, 11:43:43 AM
Solana geliştiricileri Ethereum geliştiricilerinden daha çalışkan. Analizler bu yönde. Ethereum'un transfer ücretleri çok yüksek. Düşecek gibi de değil. Görüyoruz. Market biraz kıpırdayınca Ethereum ücretleri de artıyor. Uniswap'ta 150 dolar işlem ücreti ödediğimiz günler yaşadık. DEFI protokollerinde kilitlenen toplam varlık da Ethereum'a hızla yaklaşıyor. Solana gelişiyor. Geçebilir mi bilmiyorum. Ben teknolojisine güvendiğim için geçmesini bekliyorum.
full member
Activity: 571
Merit: 113
February 10, 2022, 01:49:00 PM
Sık sık blockların onaylanmadığı, başlattığınız txlerin ortadan kaybolduğu saatlerce çalışmayan solona mı eth'yi geçecek.

Güldürmeyin beni.
Solona maddi anlamda destekleyenleri olsada eth'nin karşısında rakip olabilir mi? sanmıyorum.
Söylediklerinizde o kadar haklısınız ki, solana ağında nft projeleri kovalıyorum mint esnasında olsun alış satış esnasında olsun yaptığım işlemlerin 10 tanesinden 4-5 i hataya düşüyor yada çok yavaş gerçekleşiyor. Ethereumun kıçının kılı olamaz solana.
newbie
Activity: 21
Merit: 0
February 09, 2022, 06:14:23 PM
avax varken solana ya ihtimal dahi vermiyorum. kripto fenolar bu kadar reklamını yapmasalar bu günleri de göremezdi. bir gün eth'yi geçecek bir proje varsa eğer oda avaxtır.
Pages:
Jump to: