Pages:
Author

Topic: Trading κρυπτονομισμάτων - page 4. (Read 2342 times)

jr. member
Activity: 58
Merit: 2
να πάει να γαμηθει το σαπάκι το εθ, είμαι 30000 συμβόλαια σόρτ και αναμένω τα 135$ αλλά μας χαλάει τις μπίζνες το btc.
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
το ΕΤΗ πολύ στραβά αρμενίζει πάντως και δεν το βλέπω καλά!
jr. member
Activity: 58
Merit: 2
κοιταζοντας το διάγραμμα δεν βλέπω καμια σοβαρή αντίσταση μέχρι τα 6.3Κ και καμια σοβαρή στήριξη μέχρι τα 4.1Κ οπότε η πορεία της αγοράς θα εξαρτηθεί απο καθαρά τεχνικούς ή τυχαίους παράγοντες στην ειδησιογραφία. Ο Μάϊος ξεκίνησε απο τα 5270 και όσο είμαστε πάνω απο αυτό το σημείο διατηρείται το bullish sentiment. Άν τυχόν μου κάνει τη χάρη κ πέσει καμια 500ρια δολάρια στα 4800$ θα κάνω μερικά ψώνια.
newbie
Activity: 29
Merit: 0
έχω φτιάξει για προσωπική μου χρήση ένα botaki οπού ψάγνει όλα τα νέα σχετικά με το btc και τους έφαρμόζει με την χρήση neural network ένα natural language proccesing με σκοπό την εξόρξη "συναιθημάτων " δηλαδή αν τα νέα ειναι θετικά που κυκλοφωρούν με σκοπό την πρόβληψη της τιμής. Για την ώρα δουλευεί με μεγάλη ακρίβεια.Ίσως αν ενδιαφέρεται κανείς μπορεί να μου στείλει PM.
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
όταν γίνεται κάτι καλό πάντα λείπω και δεν έχω υπολογιστή να το εκμεταλλευτώ! ΄τώρα τι θα κάνει άραγε θα πάει προς τα πάνω ή προς τα κάτω; Huh (εννόω βραχυπρόθεσμα τις επόμενες ώρες άντε και μέρες!)
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
τελικά ήρθε μικρή διόρθωση σήμερα, τώρα να δούμε που το πάει...

jr. member
Activity: 58
Merit: 2
Αυτο που καταλαβαίνω απο την πρόσφατη συμπεριφορά της αγοράς είναι ότι όπως στην άνοδο προηγήθηκαν τα altcoins έτσι θα συμβεί και στην διόρθωση, έτσι ίσως εξηγείται η διαφοροποίηση στην απόδοση. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι το btc θα γλυτώσει.
jr. member
Activity: 58
Merit: 2


το περίφημο golden cross είναι γεγονός.. στον προηγούμενο κύκλο την πρώτη φορά που εμφανίστηκε οδήγησε σe μεγάλη διόρθωση.
jr. member
Activity: 58
Merit: 2
ύποπτη μέρα σήμερα και για διόρθωση, ενω σχεδόν όλοι περιμένουν με σιγουριά πλέον τα 6κ μπορεί να συμβεί το αντίθετο..
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
το btc έσπασε το προηγούμενο υψηλό των 5500$, έφτασε μέχρι τα 5650$ και ξανατέσταρε τα 5500 ως support πλέον. Η περιοχή ανάμεσα στα 5500 και 5800 ενδείκνυται για πωλήσεις πριν την αναπόφευκτη διόρθωση. Εγω έχω βάλει εντολή να πουλήσω τα eth στα 200$.

η κατάσταση αυτή τη στιγμή είναι απρόβλεπτη προς τα επάνω και δε ξέρεις που μπορεί να φτάσει!

το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι κάποια αγορά σε κάποιο minimum αλλά θέλει πολύ κόπο να πετύχεις μια ευκαιρία αγοράς...
jr. member
Activity: 58
Merit: 2
το btc έσπασε το προηγούμενο υψηλό των 5500$, έφτασε μέχρι τα 5650$ και ξανατέσταρε τα 5500 ως support πλέον. Η περιοχή ανάμεσα στα 5500 και 5800 ενδείκνυται για πωλήσεις πριν την αναπόφευκτη διόρθωση. Εγω έχω βάλει εντολή να πουλήσω τα eth στα 200$.
member
Activity: 164
Merit: 16
Μετανιωνω τοσο πολυ που δεν ειδα την εκτοξευση του BNB , ελπιζω καποιος απο εδω να τσιμπησε .

Παντος λενε οτι εχει ακομα δρομο και μπορει και να χτυπησει μεχρι και 40$ συντομα.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
https://twitter.com/coingecko/status/1118446212732948482

νομίζω έχει ενδιαφέρον η έρευνα της coingecko για το πρώτο τετράμηνο του 19
jr. member
Activity: 58
Merit: 2
έκλεισα τα futures στα 172, φοβάμαι μια ξαφνική σημαντική διόρθωση στο btc, αλλά δεν πουλάω τα eth για fiat κάτω απο 200$.
jr. member
Activity: 58
Merit: 2
Να ενημερώσω για όποιον ενδιαφέρεται για τα futures του kraken οτι δεν μπορεις να μετακινήσεις στοπ σε ανοιχτή θέση, πράγμα περίεργο καθώς το λογικό είναι να μπορείς. Το έθεσα ως ερώτημα στο support και μου απάντησαν το εξης:


Quote
My name is Declan and I am on the futures team.

Once an order executes, it is not possible to change any details of the order. When you have an open position, nothing about the position can be changed either (with the exception of closing it).

If you wish to cancel a stop order that you currently have open, you can do so by navigating to the bottom of the page where it says 'Open Orders', if your stop loss order is active, it will appear there. Select the red 'X' on the right-hand side to cancel any open order that you have.
jr. member
Activity: 58
Merit: 2
πούλησα τα futures του eth στα 176.1 και τα ξαναγόρασα στα 166$ με στοπ στα 160$, καθως φάνηκε ότι το btc κρατάει τα 5k ως στήριξη. Αν συνεχιστεί η πτώση θα επιχειρήσω παρόμοια κίνηση χαμηλότερα.
jr. member
Activity: 58
Merit: 2
κάνουν φιλότιμες προσπάθειες οι αρκούδες μετά την "διπλή κορυφή" στα 5350$ αλλά προς το παρόν αποτυγχάνουν, οπότε μάλλον η αγορά πρέπει "να ανέβει κι άλλο για να πέσει", ενδεχομένως να φτάσει στα 5600$. Παραμένω long για λίγο ακόμα αλλά ταυτόχρονα θα προσπαθήσω να αποφύγω την αναπόφευκτη διόρθωση που θα ακολουθήσει.
jr. member
Activity: 58
Merit: 2
στην αγορά spot του κράκεν μπορείς να κάνεις margin trades με βάση το δολάριο ή το ευρώ ενω στην αγορά futures με βάση btc, eth, ltc, bch και xrp. Margin trades σημαίνει μόχλευση, εως 5Χ στην σποτ και εως 50Χ στα futures. Ένας που θέλει απλά να αγοράσει κρυπτο (να κάνει πχ accumulation) και να τα στείλει στο πορτοφόλι του ασχολείται μόνο με την σποτ αγορά, αλλά αν θέλει να κάνει και trading έχει επιλογή αναμεσα σε spot margin trading (με βάση fiat) και futures margin trading (με βάση κρύπτο). Άν πχ έχεις ήδη κρυπτο που δεν θέλεις να πουλήσεις αλλά θέλεις επιπλέον απόδοση απο αυτη της αγοράς, μπορείς να τα στείλεις σε ενα futures exchange για margin trading. Για παράδειγμα εγω που έστειλα τα 100 eth στο futures exchange του κράκεν μπορώ να στοιχηματίσω στην άνοδο ή την πτωση του ETHUSD με θέσεις έως και 50 φορές μεγαλύτερες απο την κατάθεση μου, δηλαδή εως 5000 eth. Μόχλευση 50 σημαίνει οτι αν η αγορά κινηθει 2% εναντίον σου χάνεις όλο σου το κεφάλαιο ενω αν κινηθει 2% υπερ σου και κλείσεις την θέση διπλασιάζεις τα κρύπτο που κατάθεσες. Μπορείς να επιλέξεις σε κάθε trade μόχλευση 1 (καθόλου), 2,3,5,10,25,50. Εγω δεν χρησιμοποιώ καθόλου προς το παρόν για να μην καταστρέψω το account μου. Το μέγεθος της θέσης κάθε trade το επιλέγεις σε "συμβόλαια" μεγέθους ενος δολαρίου (πχ 5000 συμβόλαια είναι μια θέση περίπου 30 eth) και στη συνέχεια επιλέγεις κατεύθυνση και μόχλευση. Το κέρδος ή ζημιά απο κάθε trade είναι σε eth ή γενικα στο κρύπτο που εχεις καταθέσει. Αυτα σε πρώτη φάση..
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
μετέφερα τα eth απο σποτ στα futures του κράκεν και πήρα long θέση στον διπλό πάτο, όποιος έχει απορίες για τα futures ρωτήστε. Για σήμερα πρέπει να δούμε αν θα καταφέρει το btc να σπάσει πάλι ανοδικά τα 5κ ή αν αυτή τη φορά θα τα δει ως αντίσταση. Οι περισσότεροι traders πλέον πιστευουν ότι θα δούμε διόρθωση στα 4600-4200.

αν μπορείς να πεις σύντομα πως δουλεύουν τα futures και τη λογική των κινήσεών σου;
jr. member
Activity: 58
Merit: 2
μετέφερα τα eth απο σποτ στα futures του κράκεν και πήρα long θέση στον διπλό πάτο, όποιος έχει απορίες για τα futures ρωτήστε. Για σήμερα πρέπει να δούμε αν θα καταφέρει το btc να σπάσει πάλι ανοδικά τα 5κ ή αν αυτή τη φορά θα τα δει ως αντίσταση. Οι περισσότεροι traders πλέον πιστευουν ότι θα δούμε διόρθωση στα 4600-4200.
Pages:
Jump to: