Pages:
Author

Topic: Türk Bankaları Bitcoin Borsalarına Para Gönderen Hesapları Kapatıyor - page 19. (Read 23690 times)

hero member
Activity: 510
Merit: 500
Enpara sabah msj attı "bitstamp ltd ye gönderdiğiniz transferlere artık aracılık etmiyoruz" diye. Shocked
evet çok gönderiyordum.
geçen ayda form gönderdiler bitstamp e niye para gönderiyorsun diye açıklayıp imzalamıştım. Cry

Neyseki hesabı kapatmamışlar.
Açıklama olarak neler yazmıştınız ve bankadan nasıl geri dönüş aldınız ? Tatmin oldular sanıyorum ki 1 ay problem çıkarmamışlar işlemlerin devam etmesine.
jr. member
Activity: 112
Merit: 2
Hem koinim hemde paribu ile islemler yaptim, herhangi bir banka uyarisi almadim bugune kadar. Umarim almam Smiley
sr. member
Activity: 308
Merit: 250
Enpara sabah msj attı "bitstamp ltd ye gönderdiğiniz transferlere artık aracılık etmiyoruz" diye. Shocked
evet çok gönderiyordum.
geçen ayda form gönderdiler bitstamp e niye para gönderiyorsun diye açıklayıp imzalamıştım. Cry

Görüntü alabilir miyiz? Zamanınız olursa ekran görüntüsü atar mısınız özel bilgilerinizi barındırmayacak şekilde? Ne hakla böyle bir şey diyebiliyorlar anlamadım.
legendary
Activity: 1876
Merit: 1396
The Last Cryptocoin Burner
evet çok gönderiyordum.
Zz
legendary
Activity: 1820
Merit: 1077

yüzlerce kişi enpara ve diğer bankaları bitcoin alım-satım işlerinde aktif olarak kullanıyor.
kimseye bir şey olmuyor da bu arkadaşa mı garezi var bankanın.
Türk bankaları hesabını alengirli işler için simsarlara kiraya veren kişilerin hesaplarını kapatıyor.
örnek vermek gerekirse : https://bitcointalksearch.org/topic/m.19335332
full member
Activity: 980
Merit: 152
Ülkemizde bankadan bankaya değişen bir sistem var. Örneğin Odea bank'a 50.000usd yatırıyorsunuz, tek bir soru bile sormuyorlar; o parayı daha sonra çekip İng'ye yatırmaya götürüyorsunuz, size makbuz soruyorlar. Hatta havale yaparken bile İng makbuzu almadan hesaba geçiremeyebiliyor. Böyle de bir sistemimiz var.
legendary
Activity: 1848
Merit: 1334
just in case
1) EFT vs yaparken bilgi amaçlı BTC vs yazmadan yollıyamıyor musunuz? Banka hesabım yok da, bilmiyorum.
2) Eğer 1'de dediğim doğruysa niye aptallık edip BTC yazıyorsunuz?
3) Eğer 1'de dediğim doğruysa ve yazmazsanız BTC olduğunu anlamaları imkansız değil mi?

Açıklamaya borsanın verdiği anlamsız ve sizin para yatırma işleminize ait kodu yazmanız gerekiyor, XDSAE23812 gibi.
Ama banka borsanın hesabına yollanılan paralardan işkillenip bunların karşılığını sorabilir. Ya da yollanılan hesabı ticaret sicilinde vs araştırdığında bitcoin ile ilgili bir kurum olduğuna kolayca ulaşır. Kaldı ki bu şekildeykende hangi hesaba neden para gönderdiğinizi sorduklarında açıklama yapmak zorundasınız.

Yok varsay şu oldu:

Sen benden 2 BTC aldın, 17bin TL attın. Ben o 17 bin'i kendi ihtiyaçlarım için harcadım, örneğin tadılat, oyunlar, yeni grafik kartı vs. Sende BTC'ni anonim şekilde kullanıyorsun.

Banka sorsa sen 'Arkadaşım, borç istedi, bende verdim' desen daha ne yapabilirler ki? Sana 'BTC'n var mı?' 'mı diye soracaklar? Bana baksalar parayı nereye harcadığım belli, bir nevi kurtuluyorum...

Banka kaynak sorabilir, parayı transfer eden - alan kişi tacir ise ticari iş ile ilgili resmi belge (fatura,irsaliye,sözleşme,çek,senet) talep edebilir. Sen aldığın paranın kaynağını gösteremezsen Ticaret Hukukuna göre sebepsiz zenginleşmiş oluyorsun bu durumda(Bitcoin'in açıklanabilir olmamasından ötürü). Olası bir ihtilaf durumunda ticari anlaşma-sözleşmenin yapıldığı platform(bitcointalk.com), yazışmalar vs. hepsi mahkemeye ibraz edilir ve bunun bir alışveriş olduğu anlaşılır.

burada ticaret yapanların çoğu adını banka bilgilerini ticaret noktasında veriyor oncesinde konuya yazmıyor. Tutupta o kadar derinlemelerine araştirabileceklerini sanmıyorum eğer biri şikayet edip bilgileri art niyetle vermediyse
hero member
1) EFT vs yaparken bilgi amaçlı BTC vs yazmadan yollıyamıyor musunuz? Banka hesabım yok da, bilmiyorum.
3) Eğer 1'de dediğim doğruysa ve yazmazsanız BTC olduğunu anlamaları imkansız değil mi?

Açıklamaya borsanın verdiği anlamsız ve sizin para yatırma işleminize ait kodu yazmanız gerekiyor, XDSAE23812 gibi.
Ama banka borsanın hesabına yollanılan paralardan işkillenip bunların karşılığını sorabilir. Ya da yollanılan hesabı ticaret sicilinde vs araştırdığında bitcoin ile ilgili bir kurum olduğuna kolayca ulaşır. Kaldı ki bu şekildeykende hangi hesaba neden para gönderdiğinizi sorduklarında açıklama yapmak zorundasınız.

Yok varsay şu oldu:

Sen benden 2 BTC aldın, 17bin TL attın. Ben o 17 bin'i kendi ihtiyaçlarım için harcadım, örneğin tadılat, oyunlar, yeni grafik kartı vs. Sende BTC'ni anonim şekilde kullanıyorsun.

Banka sorsa sen 'Arkadaşım, borç istedi, bende verdim' desen daha ne yapabilirler ki? Sana 'BTC'n var mı?' 'mı diye soracaklar? Bana baksalar parayı nereye harcadığım belli, bir nevi kurtuluyorum...

Banka kaynak sorabilir, parayı transfer eden - alan kişi tacir ise ticari iş ile ilgili resmi belge (fatura,irsaliye,sözleşme,çek,senet) talep edebilir. Sen aldığın paranın kaynağını gösteremezsen Ticaret Hukukuna göre sebepsiz zenginleşmiş oluyorsun bu durumda(Bitcoin'in açıklanabilir olmamasından ötürü). Olası bir ihtilaf durumunda ticari anlaşma-sözleşmenin yapıldığı platform(bitcointalk.com), yazışmalar vs. hepsi mahkemeye ibraz edilir ve bunun bir alışveriş olduğu anlaşılır.
jr. member
Activity: 40
Merit: 1
Duyduklarımız doğruymuş.
member
Activity: 76
Merit: 10

Yok varsay şu oldu:

hero member

member
Activity: 76
Merit: 10
hero member
Btcturk'ün yaptığı gibi papara türü aracılar kullanan sistemler üzerinden işlem yaparsanız bankalar açısından sorun yaşamazsınız.

Komisyon miktarı çok fazla (50TL + %18 KDV). Ha tabii rahatça büyük miktarda paralar dahi çekilebilir ama yine de maliye bunun kaynağını sorabilir. Papara olması kolayca kara para aklanacağını ifade etmiyor merak edenler için
full member
Activity: 980
Merit: 152
Btcturk'ün yaptığı gibi papara türü aracılar kullanan sistemler üzerinden işlem yaparsanız bankalar açısından sorun yaşamazsınız.
legendary
Activity: 1274
Merit: 1000
★ BitClave ICO: 15/09/17 ★
Sonunda Koinim'in finansbank hesabı da gitmiş. Fibabanka diye bir yere geçmişler bu sefer.
Finans iyiydi, anında oluyordu para gönderme-çekme işlemleri...

Hesabınız kapatılmasın istiyorsanız, kredi çekin o bankadan kapatmazlar Grin
full member
Activity: 367
Merit: 100
Bu işlem bankaların insafında, yüklü para transferlerinde bddk ile başları ağrıyo, hele müşteriden de bişey kazanamıyosa hiç uğraşmıyo bankalar. Bu sadece bitcoinle alakalı bişey değil bi banka yarın başını ağrıtacak her harekette karsız müşteriyle hiç uğraşmaz çeker fişini. Bu arkadaş da epey bi para göndermiştir miktar belitmemiş ama.
newbie
Activity: 28
Merit: 0
Merhaba, ben de bir hevesle ufak tefek miktarlarla Paribu'dan girdim, cüzdanları ayarladım. Ancak işin legal boyutunu araştırırken MASAK'ın Şüpheli İşlem Bildirim Rehberi'ni buldum. 2014 tarihli ve orada " T-001-3.47 Müşteri hesaplarından bitcoin satan aracı kuruluşlara bitcoin alımına yönelik para transferi yapılması." şeklinde bir madde var. Bu şekilde bankalarla veya MASAK ile problem yaşayan oldu mu acaba? Bu kadar yıl boyunca ciddi takip yaptıklarını hiç sanmıyorum, zaten hem burada hem başka sitelerde yüksek hacimle iş yapan bir sürü insan var, yıllardır aktif olan ve kapatılmayan Türk borsaları var. Gerçekten üstüne düşmüş olsalar şimdi ülkede çok fazla bitcoinci kalmazdı gibi geliyor. Ancak yine de bireysel banka hesabı ile bu işe girmek çok çok az da olsa riskli gibi geldi. Hesap kapanırsa içerideki para kalırsa vb. bir sürü uğraş gerekecek çünkü. Önceden uyarmadan ilk hamlede indiriyorlarsa çok kötü olur. Daha güvensiz olsa da elden mi alsaydım diye düşündürmüyor değil.

Link burada: http://www.masak.gov.tr/userfiles/file/rehber1_1/MSK-RHB-%C5%9E%C4%B0B-001-1_1.pdf

Herkes yasal mevzuat olmadığından bahsetmiş ama arkadaş zaten yukarıda paylaşmış, bu madde ile bankalar hesaplarınıza dilediğini yapabilir. Burada en büyük şans, banka çalışanlarının masak kurallarına yeterince hakim olmaması diyebiliriz. Yoksa hesap hareketleri incelenecek seviyeye gelen herkesin hesabını masak'a bildireceklerdir. İşin önemli kısmı, masak bu durumda ne tarz bir karar alacak? Bu paranın yasadışı olmadığına mı hüküm verecek yoksa araştırmadan el koyma yoluna mı gidecek? Türkiye'de bitcoin yayıldıkça bu konudaki durum da ortaya çıkacaktır.
hero member
Ben endişe edilecek bir şey görmüyorum açıkcası. Neyin ne olduğunu takip etmekte her zaman geri kalmışlığımızın sıkıntaları bunlar. Henüz yasal düzenlemeler belirgin olmadığı için kafalarına göre iş yapmışlar hepsi bu. Bir kaç sene içinde kripto paraların kullanımı yaygınlaştığında, bankalar kripto paraların blockchain altyapılarını kullanmaya başladığında seve seve bu işlemleri yapmak zorunda kalacaklar. Yoksa yapan birileri çıkar ve para kaybederler.

Sinekten bile yağ çıkarma derdinde olan bankaların yaygın kullanılan parasal sistemlerin dışında kalabileceklerini, buradan kar elde etme yoluna gitmeyeceklerini zannediyor musunuz?

Bankalar kabul edinceye kadar ben sanal paramı her türlü cüzdanda biriktirmeye devam ederim. Benim yüzlerce bitcoinim olacak bankaya paramı bozdurup aktaramayacağım. Hiç umrumda olmaz. Gider yurt dışında ev alırım (o evide muhtemelen bitcoin ile alırım. Bozdurmaya bile gerek kalmaz)orada yaşarım.

Söylediğinizi yapmak için uzun bir süre bekleyeceğiz, ta ki bakkaldan bitcoin ile ekmek alana kadar. .
Bankaların blockchain altyapısına er ya da geç geçeceklerine inanıyorum fakat bunu kendi bünyelerinde oluşturdukları ya da örn: bddk otoritesinde oluşturulup tüm Türk bankalarının kullandığı bir sistem olabilir. Çünkü, ben borsadan borsaya aktarım yaparken %10-15 ters pozisyonda kalıyorsam bankaların bu riski alacaklarını düşünmek olası bile değil. Transfer için kullandıkları kripto parayı belli bir kura sabitleyerek işlem yapabilirler. Yoksa ripple ile olacak iş değil Cheesy
sr. member
Activity: 994
Merit: 391
Ben endişe edilecek bir şey görmüyorum açıkcası. Neyin ne olduğunu takip etmekte her zaman geri kalmışlığımızın sıkıntaları bunlar. Henüz yasal düzenlemeler belirgin olmadığı için kafalarına göre iş yapmışlar hepsi bu. Bir kaç sene içinde kripto paraların kullanımı yaygınlaştığında, bankalar kripto paraların blockchain altyapılarını kullanmaya başladığında seve seve bu işlemleri yapmak zorunda kalacaklar. Yoksa yapan birileri çıkar ve para kaybederler.

Sinekten bile yağ çıkarma derdinde olan bankaların yaygın kullanılan parasal sistemlerin dışında kalabileceklerini, buradan kar elde etme yoluna gitmeyeceklerini zannediyor musunuz?

Bankalar kabul edinceye kadar ben sanal paramı her türlü cüzdanda biriktirmeye devam ederim. Benim yüzlerce bitcoinim olacak bankaya paramı bozdurup aktaramayacağım. Hiç umrumda olmaz. Gider yurt dışında ev alırım (o evide muhtemelen bitcoin ile alırım. Bozdurmaya bile gerek kalmaz)orada yaşarım.
full member
Activity: 420
Merit: 100
eheh tabi millet swift için 100-200 dolar vermiyor bankalara. havale eft desen 20-30 liradan aşağı değil.

isterlernmi bitcoin yaygınlaşsın. aç kalırlar. o yüzden istemiyorlar. bankamı yok. birini kapatırlar diğerini açarım.

devlet bu işten ticaret yapanları belirlemek istiyorsa bir an önce kanunda düzenleme yapsın. keyfi bilir.

sadece yatırım amaçlı olanalraq kimse bişey diyemez. bana demeden önce altın  dolar alıp yastık altına koyanlardan hesap sorsun önce.

gerekirse tezek bokunun kilosuna  50.000 tl veririm bankaya mı soracaktım.
Pages:
Jump to: