Pages:
Author

Topic: U susret Bitcoin halvingu - page 3. (Read 510 times)

full member
Activity: 165
Merit: 149
June 16, 2023, 03:16:58 AM
#7

@BitGoba: Ovo što si napisao ima smisla. Ali isto tako je činjenica da Bitcoinu cijena dosta varira pa ipak mislim da je bolje u/pri vrhu bull runa prebaciti barem dio BTC-a u nešto drugo. Problem je što je teško pronaći to nešto drugo jer fiat samo pada, nekretnine uz to što im je cijena jako narasla imaju probleme koje si i sam naveo, zlato ima svoje probleme ali opet manje nego nekretnine (ali mu je cijena trenutno na ATH)...


Mozes da iskoristis bull da  uvecas broj BTC
Ja sam zadnji bull za razliku od onog 2017 bas ljepo iskoristio ,kupio sam novi komp ,platio putovanje i kupio  mnoge stavri  u kuci i posle sam imao  veci broj BTC nego pre bull marketa

Bitcoin je mnogo mlad ,tek 13-14 godina postoji ,mnogi ga ne razumiju  ,vecina ga vidi kao sredstvo za spekulaciju ali kako vrijeme bude prolazilo mislim da ce povjerenje samo rasti ,svaki naredni  halving volatilnost ce biti sve manja i manja

Ja opsanost za BTC cak i ako ne bude velike inflacije da ne  ode na 1 milion ili 2 miliona  vidim u manipulacijama kakve  se odvijaju sa zlatom i cijenom zlata .Poznato je i da se papirnatim zlatom trguje u kolicini 100 puta vecoj nego sto ima fizickog zlata u stvarnosti. Black Rock je prosle godine sklopio dil sa Coinbase platformom da preko njih kupuju BTC i rade za njih kastodi .veliki mesetari vec ulaze na market dok je retail u strahu
https://www.forbes.com/sites/qai/2022/08/05/coinbase-and-blackrock-cozy-up-on-bitcoin-bandwagon/?sh=3f4dad673cba

Slusao sam mnogo podcasta gde eminentni strucnjaci najavljuju  cak i hiper inflaciju ,BTC ce sigurno pratiti inflaciju i ocuvati kupovnu moc ,u slucaju takvog scenarija nije iskljuceno da BTC bude i desetine miliona prema eur i usd
legendary
Activity: 1722
Merit: 5937
June 16, 2023, 02:48:00 AM
#6
Znam da niste bitcoineri i da nabijate ovde postove samo radi signature kampanja ali trebali bi razmisliti o argumentima koje cu vam navesti
Ako mislis da odgovaramo cisto zbog nabijanja postova, zasto si uopce otvarao ovu temu i pitao nas kakva su nasa ocekivanja jer kao sto mozes vidjeti svi aktivni clanovi ovog boarda su u nekoj od signature kampanja sto znaci da ce biti placeni za odgovore koje napisu ovdje.


..ali trebali bi razmisliti o argumentima koje cu vam navesti zasto je najisgurnije  stedjedti u  Bitcoinu .
Pa meni je trenutno ~80% ustedjevine upravo u bitcoinu jer smatram da je najsigurnije u tome stedjeti ( uz to ima i najbolji risk to reward ratio) ali takodjer mislim da je diversifikacija pametna stvar jer se time smanjuje mogucnost gubitka svega. Je, bitcoin je super i dalje ocekujem rast, ali takodjer sam svjestan i rizika te iz tog razloga cu svakako dio bitcoina prodati na 100k+ te uloziti u neke druge stvari (nekretnina, zlato, luksuzni satovi etc).
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
June 16, 2023, 02:41:47 AM
#5
/snip

Plemeniti metali možda. Nekretnina? Postavja se pitanje porijekla novca...
Nekretnina mi se nekako cini kao najsigurniji ulog, samo je problem sto su cijene (makar ovdje, ne znam kako je u BiH) otisle u nebo tako da ce u slicjau da bitcoin ode an 100k trebati prodati njih par za ista solidnije. Meni je prvi izbor zlato ako cijena ne ode dovoljno visoko za nekretnine.


Slažem se da su nekretnine dobar, možda i najbolji izbor. Ali tu postoje dva problema. Prvi je da su cijene u zadnjih par godina stvarno otišle u nebo pa bi se i taj balon mogao ispuhati kao što je bilo tamo nakon 2008. godine. Drugi (možda i važniji problem) je dokazivanje porijekla prodanog BTC-a. Porezna jedva čeka da netko tko zarađuje 500-1000 eura mjesečno kupi nekretninu za gotovinu pa da malo pročešljaju financije.

Ja opet ponavljam da nemam ništa protiv plaćanja čak i 10-15% poreza ako bi to značilo da ću imati čist novac. Ali onda se opet vraćamo na FIFO koji je jednostavno nemoguće napraviti... Ne želim da se ovaj thread pretvori u raspravu u FIFO evidenciji ali mislim da je to trenutno jedna od najvećih prepreka u plaćanju poreza na zaradu od ulaganja u kriptovalute.

@BitGoba: Ovo što si napisao ima smisla. Ali isto tako je činjenica da Bitcoinu cijena dosta varira pa ipak mislim da je bolje u/pri vrhu bull runa prebaciti barem dio BTC-a u nešto drugo. Problem je što je teško pronaći to nešto drugo jer fiat samo pada, nekretnine uz to što im je cijena jako narasla imaju probleme koje si i sam naveo, zlato ima svoje probleme ali opet manje nego nekretnine (ali mu je cijena trenutno na ATH)...
full member
Activity: 165
Merit: 149
June 16, 2023, 02:26:06 AM
#4

Nekretnina mi se nekako cini kao najsigurniji ulog, samo je problem sto su cijene (makar ovdje, ne znam kako je u BiH) otisle u nebo tako da ce u slicjau da bitcoin ode an 100k trebati prodati njih par za ista solidnije. Meni je prvi izbor zlato ako cijena ne ode dovoljno visoko za nekretnine.


Idemo malo van teme ali moram vam odgovoriti
Znam da niste bitcoineri i da nabijate ovde postove samo radi signature kampanja ali trebali bi razmisliti o argumentima koje cu vam navesti
zasto je najisgurnije  stedjedti u  Bitcoinu .
Nekretnine su riznicnija imovina i stedjedti u nekretninam nije bas najpametnije iz vise razloga.Nekretnine jedino ak nemas vlastiti krov nad glavom ili ces ih koristiti i cesto boraviti u njima ali kao investicija i stednja ne

1.Likvidnost.Zatreba ti nesto novca moras prodati cijelu nekretninu ,ne mozes prodati samo dio ali dok nadjes novog kupca nekretine moze da prodje dosta vremena a tebi novac treba hitno recimo nedaj boze za ljecnje nekog clana obitelji a mozda kupca ne nadjes nikada po cijeni koju ti trazis za razliku od nekretnine Bitcoin je mnogo likvidniji mozes odmah da ga unovcis bilo da ti treba 50 eura ili 3 000 eura ,mozes cak sa njim da kupujes robe i usluge  online i da ne radis konverziju u fiat itd
2.Porez na nekretnine .U skoro svim  EU zemalja postoji porez na nekretnine i on se krece od 0,2 do 0,3% od procjenjene vrijednosti nekretnine .U Hrvatskoj je pokusano da se progura pre par godina ali je zbog jakog pritisaka javnosti ,zivog zida itd prolongiralo se uvodjenje ovog poreza .Ali ovakav porez je direktiva iz EU i Brisela i on ce sigurno biti implementiran .U nekim zemljama kao sto je Spanija ili Grcka postoji cak i progresivno oporezivanje nekretnina ,za prvu nekretninu placas 0,2% ali za drugu placas 1% za trecu 1,5%  od procjenjene trzisne vrijednosti .zato su nekretnine u ovim zemljama jako jeftine jer niko ne zeli da ih posjeduje,
Dok kod Bitcoina ne postoji nikakav porez u vecini zemalja ako ga cuvas duze od 1 ili 2 godine  
3.Amortizacija kak vrijeme prolazi nekretina stari i potrebna su ulaganja kako bi se renovirala i odrzavala ,dok je Bitcoin u hladnom novcaniku nema nikakvih troskova
4.Hiperprodukcija nekretnina nove nekretnine nicu kao gljive posle kise dok je Bitcoina samo 21 milion
5.Depopulacioni procesi broj stanovnika brzo se smanjuje ,mnogo nekretnina ce ostati prazno i posle poreza na nekretnine vjerovatno ce se naci na trzistu ,jer ti nasljedici koji zive po Njemackoj  i ko zna gdje nece zeljeti da placaju visoke poreze vec ce nastojati da uzmu novac



Sto se tice zlata Bitcoin tu ima dosta prednosti ali ima i  neke mane
Algoritam proof of work koji se koristi za rudarenje Bitcoina je vrlo slican procesu iskopavanja zlata . U oba slucaja je potrebno uloziti puno resursa ,novaca, vremena i energije da bismo dobili zlato ili Bitcoin
Prednost je ta sto je Bitcoin mnogo lakse kupiti i jednostavnije i sigurnije  cuvati
Bitcoin je likvidniji bilo gde u svijetu da se nadjes ,mozes ga odmah prodati online na razlicite nacine dok zlato moras da nosis do shopa a takvi shopovi postoje samo u SAD i EU u vecini svijeta ne .Bitcoin cak i ne moras konvertovati u fiat vec mozes odmah da kupujes robe i usluge online cak i ofline
Bitcoin se lakse transportuje od zlata ,dovoljno je zapamtiti frazu za oporavak i mozes da putujes gdje  hoces i nosis svoju stednju sa sobom dok kod zlata je to problem
Bitcoin je oskudniji od zlata ,samo 21 milion dok niko ne zna koliko stvarno ima zlata i kad ce biti otkriveni novi rudnici
Bitcoin se ne može falsfikovati dok kod zlata dosta cesti su falsifikati i lazne poluge koje mogu otkriti tek specijalni aparati
Koliko je Bitcoin sigurnije cuvati kao stednju pokazacu  vam ovim primjerom
Recimo izbije rat i anarhija morate da bjezite  kolike su sanse da cete iznjeti vasu stednju u zlatu ,mogu vas pretresati na raznim punktovima ,mogu vas opljackati itd to ne mora biti rat moze biti i prirodna katastrofa potres,poplava,vulkanska erupcija vasa stednja ce nestati dok sa zapamcenom frazom za oporavak bitcoin novcanika vasa stednja je na sigurnom

Mnoge zemlje  svijeta  danas se suocavaju sa  galopirajucom ili hiperinflacijom  Venecuela,Argentina ,Pakistan,Turska ,libanon itd i stanovnici tamo nemaju bas puno izbora uglavnom bjeze u dolar a dolar je truo

Mana Bitcoina u odnosu na dolar ili zlato,komplikovaniji je za koristenje i tesko je razumljiv obicnom pucanstvu dok svako zna da uzme zlatni novcic i stavi u dzep
 Bitcoinu ce trebati jos 10-20 god   da zadobije povjerenje kakvo ima zlato
legendary
Activity: 1722
Merit: 5937
June 15, 2023, 03:33:35 PM
#3
Blizi se  Bitcoin halving
gotovo sam siguran da ce se  ponoviti 2013 i 2017 ,halving ce se puno  odrziti na cijenu
Treba uzeti u obzir i ekonomsku situaciju koja je dosta gora nego sto je bila 2013/2017/2021 ali mislim da cemo unatoc tome ipak vidjeti bull run, iako slabiji od 2021 a pogotovo od 2017.


Ja bi bio sretan da dođe i do tog famoznog praga od $100k o kojem mnogi sanjaju.
Otprilike tako i ja razmisljam te bih bio zaodovljan ako dodjemo i do toga u slijedecem bull runu. Iako, ispada da sam svaki put do sada podcijenio ucinak halveninga tako da se nadam da ce ista stvar biti i ovaj put. A i volim ja pilat naopako. Cheesy


Plemeniti metali možda. Nekretnina? Postavja se pitanje porijekla novca...
Nekretnina mi se nekako cini kao najsigurniji ulog, samo je problem sto su cijene (makar ovdje, ne znam kako je u BiH) otisle u nebo tako da ce u slicjau da bitcoin ode an 100k trebati prodati njih par za ista solidnije. Meni je prvi izbor zlato ako cijena ne ode dovoljno visoko za nekretnine.

legendary
Activity: 2730
Merit: 7065
Farewell, Leo. You will be missed!
June 15, 2023, 02:14:37 PM
#2
Ja bi bio sretan da dođe i do tog famoznog praga od $100k o kojem mnogi sanjaju. Tad bi jedan dio svog portfelja sigurno prodao koji već stoji spreman i konsolidiran za tako nešto. Ali pitanje je onda u šta izaći kad fiat konstantno gubi vrijednost. Plemeniti metali možda. Nekretnina? Postavja se pitanje porijekla novca...
BTC na $100.000 bi bilo odlično. Sve iznad toga je dodatni veliki premium.
full member
Activity: 165
Merit: 149
June 15, 2023, 02:05:37 PM
#1
Blizi se  Bitcoin halving
gotovo sam siguran da ce se  ponoviti 2013 i 2017 ,halving ce se puno  odrziti na cijenu
Veliki se vec sada pozicioniraju a retali ce  krenuti da ulece tek preko  100 k
Ovaj put bull run ce krenuti pred sami  halving a mozda i prije ... 6-12 mjeseci  posle halvinga vrh parabole koji bi lagano mogao preko 200k
Retail u SAD zbog svih ovih desavanja sa shitcoinima i banovanjem shitcoina sa mjenjacnica i finansijskih app nece moci da kupuje shitcoine
retail je u zadnjem bulu uglavnom ganjao  shitcoine ,ovaj put ce im ostati samo BTC mislim na SAD mozda bi mogli i preko 300 k ovaj put

Sta mislite  dokle BTC ide ovaj put
Pages:
Jump to: