Pages:
Author

Topic: USD/TRY - page 2. (Read 14460 times)

legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
June 22, 2023, 06:30:21 PM
Piyasalar tarafından beklenen bir faiz artışı yapılmadığı için dolar ani yükselişle buna tepki verdi,  bizimkiler bütün ekonomistleri, ekonomi şirketlerine ters köşe yaptılar, nerdeyse hiç biri tahmin ettiği rakamı tutturamadı.
Hal böyle olunca hoop yükseliş geldi dolarda.
Valla millete acımayı bırakalı çok bir zaman olmadı, herkes ektiğini biçer bu kadar basit, kuru ekmeğe muhtaç kalınacaksa kalınsın bizim elimizden bir şey gelmiyor çünkü.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1481
June 22, 2023, 03:56:35 PM
Doların gideceği yer zaten kısa süre içerisinde 27-28 lira bandı bunu herkes biliyor. Faiz kararı sadece bununla ilgili bir adım atılmasını sağlamış oldu. Benim asıl düşündüğüm şey dolar 30 lira seviyesine yaklaşınca neler yaşayacağız, acaba 30-40 arasına yerleşecek mi yoksa geri mi düşecek.
Paramız değer kaybedecek, döviz uçacak gidecek ve arada döviz kazanmayan herkes eriyip gidecek. Zor günler bizi bekliyor Smiley
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
June 22, 2023, 02:27:16 PM
Evet arkadaşlar iktidarın başarılı para politikaları sonucunda TL Değer kaybetmeye devam ediyor. Bu kadar parasına düşman bir yönetim görmedim. Zengin daha zengin fakir daha fakir oldu. Asgari ücretli bir günde 20 dolar parasını kaybetti.

Bu milletin yarısı doların yükselmesini istediği için bunlara oy verdi, enflasyonun artmasını cari açığın büyümesini işsizliğin ve yoksulluğun artmasını istediği için bunlara oy verdi. Şimdi tabi ki seviniyorlar dolar arttığı için. Türk devletini Türkler yönetmediği için Türk parasını değersizleştirmeleri gayet normal. Bağlı oldukları odaklar nasıl isterse o şekilde hareket ediyorlar. Asgari ücrete yapılan büyük zammın parası başka nereden çıkacaktı, tabi ki parayı daha değersiz hale getirecekler ki ödemeler aksamasın. Millet kuru ekmeğe muhtaç kalsın bunlara şükredip tekrar tekrar oy versin. Grin
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
June 22, 2023, 12:04:23 PM
Dolar 25 lira bandına yaklaştı. Şu anda girdiğim sitelerde 24.70 TL üstü bir rakamdan bahsediliyor. Sevgili arkadaşlar dolar ile artacak ne varsa şimdiden gidip kredi kartlarını patlatıp alın. Kahve makinesi mi alacaksın al, televizyon, telefon mu alacaksın al. Araç mı alacaksın paran varsa git al. Çünkü dolar %10 artınca piyasadaki kansızlar %30 zam yapıyorlar herşeye. Doların da duracağı yok gibi geliyor bana artık. Merkez bankası faiz yükseltmeye başladığına göre yeni politikalar yavaş yavaş başlayacak.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
June 22, 2023, 11:54:20 AM
Evet arkadaşlar iktidarın başarılı para politikaları sonucunda TL Değer kaybetmeye devam ediyor. Bu kadar parasına düşman bir yönetim görmedim. Zengin daha zengin fakir daha fakir oldu. Asgari ücretli bir günde 20 dolar parasını kaybetti.

Hocam maddi anlamda epeydir zaten kazanan kesim küçük bir güruh dışında yok ki, maaşa zam yap kiraya zam gelsin, asgari ücreti arttır markete manava bakkala, neredeyse her sektöre aldığın zamdan daha büyük oranda yansıma olsun, ki ayrıca zamli para ele geçmeden piyasa zamlaniyor ki bu durumda ulan bari bir ay falan su artışın zevkini süreydik demeyen de yoktur sanırım.
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
June 22, 2023, 10:24:58 AM
400-500 BazPuanlık bir artış bekliyordum fakat 650BP'lik bir artış yaşadık.Bu sebeple dolar/try paritesi buna güzel bir tepki verdi.
Belki doğru bir karar verdiler bilemiyoruz bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz ama doların artacağını bekliyordum.Hem ihracatçıyı rahatlatmak hem de yabancı yatırımcıyı çekmek adına böylesine bir hamle gerekliydi.
Bu olay doların hafif fırlamasına ve borsaya yansıyacaktır.
legendary
Activity: 1890
Merit: 1273
June 22, 2023, 08:02:20 AM
legendary
Merit: 1176
August 06, 2022, 06:41:06 PM
Merkez Bankasının devamlı bir dolar satışında olduğunu bilmeyen yok zaten, bilinmeyen rakamlar sadece.
Enflasyon düşmez şu önümüzdeki aylarda orası da bir gerçek çünkü bu ay itibariyle millet zamlı maaşlarını aldılar yani her şeye zam gelecek çünkü millet çalışanına bu parayı bir şekilde ödeyebilmeli.
Para basma olayı aralıksız devam ediyor diye düşünüyorum.
TL hala bu seviyede nasıl tuttular diye şaşkınım açıkcası.
jr. member
Activity: 149
Merit: 6
AMERİKA
August 06, 2022, 05:16:40 PM
Yurt dısında yaşayan kime sorsak hepsi aynı kişiye veriyor bilmem anlatabildim mi adamların siyasetle işi yok dolar yükselsin bize yeter diyorlar şahsen bende ömrümün geri kalanını x ülkede geçirceğim için dolar ile maas alacagım için tl ne kadar artarsa o kadar cok tatil yapma fırsatım olur. Yurt dısında yaklasık 35 milyon tr vatandası yasıyor bunlar çoook büyük kısmı aynı kişiye veriyor o yüzden 2023 değil 2050 bile olsa iktidar değişmez
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
August 06, 2022, 04:23:18 PM
IMF'den 100 milyar dolarlık kredi alsak bile düzelemeyecek duruma gelmek üzere olduğumuz konuşuluyor. Seçime kadar bu saçma para politikası devam edecek çok muhtemelen ve yeni hükümetin durumu düzeltmesi her gün zorlaşıyor. Nas mas zırvalarının 1. yılına az bir şey kaldı. Bunun gibi ultra salak adımlar yüzünden durumumuz ortada ve yeni hükümetin biraz acı reçeteler uygulaması gerekecek. O zamana kadar bir grup beceriksiz ve yetersiz, normalde doblo moblo bile satamayacak durumda olması gereken adamlar on milyarlarca dolar satmaya devam edecek. Yazık gerçekten yazık. 
sr. member
Activity: 1064
Merit: 350
August 06, 2022, 10:10:53 AM

https://twitter.com/ProfDemirtas/status/1555482349806182400

Özgür hocanın şöyle bir tweetine rastlamıştım. Ayda 10 milyar dolar olmak üzere toplamda 66 milyar doların satıldığına dair bir veri var ortada. Bunların hepsi sırf dolar kurunun hızla yükselmesini engellemek için yapılmış aksiyonlar. Fakat o kadar yanlış ve tehlikeli hareketler ki uzun vadede ülkenin canına okunmuş olunuyor. Şu anda da gördüğümüz gibi dolar kuru yine dönüp dolaşıp 18 liraya gelmiş durumda. Yüksek enflasyonu körükleyici bir hareketten başka bir şey değildi bu satışlar.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
August 04, 2022, 12:28:06 AM
Dolar 18 liranın dibinde artık, 18 lirayı geçince psikolojik bir panikle daha da yukarıya çıkar mı olabilir, daha yuvam hesabı, kkm gibi ek ödemelerin yapılacağı zamanlar gelecek ve bunlar yüzünden dolaşımdaki TL artacak, dolaşımdaki TL arttıkça da TL değersizleşecek yani enflasyon, değer kaybı, diş ticaret açığı gibi bir sürün sorun da büyüyecek, maaşını korumak için TL haricine yöneldik ne yazık ki,
hero member
Merit: 877
August 03, 2022, 05:24:04 AM
rezervde hiç para yoksa nasıl dolar satıyorlar acaba örneğin ben x bankasından alım için emir verdim bunlar o bankalardan ne şekilde satabilecek ki ? Devlet bankası desek orda alım emri versem bu sefer bedavadan halka dolar vermiş olacaklar hertürlü sistem tıkalı var bunda bir bit yeniği. Zaten şuanki dolar seviyesi gayet yerinde bu enflasyona göre doların 25-30 TL olması gerekiyordu. ilginç 18 lerde.
Diğer ülkelerden alınan SWAP denilen (borç) para ile yapıyorlar. SWAP nedir: Swap, finans piyasalarında iki tarafından belirli bir zaman diliminde, yükümlülüklere bağlı olarak faiz ödemeleri ve döviz cinsinin karşılıklı değiştirildiği sözleşmelerdir.
Yani Borç olarak aldığınız dövizi bozdurduğunuz için (-) ekside olmuş oluyorsunuz.

https://www.dunya.com/finans/haberler/swap-nedir-haberi-484678

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/cc755e33-b5c0-4632-bfe4-2434d35da011/RT20220722TR.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=ROOTWORKSPACE-cc755e33-b5c0-4632-bfe4-2434d35da011-o94AyXY

jr. member
AMERİKA
July 31, 2022, 01:36:01 PM
rezervde hiç para yoksa nasıl dolar satıyorlar acaba örneğin ben x bankasından alım için emir verdim bunlar o bankalardan ne şekilde satabilecek ki ? Devlet bankası desek orda alım emri versem bu sefer bedavadan halka dolar vermiş olacaklar hertürlü sistem tıkalı var bunda bir bit yeniği. Zaten şuanki dolar seviyesi gayet yerinde bu enflasyona göre doların 25-30 TL olması gerekiyordu. ilginç 18 lerde.
hero member
July 31, 2022, 01:17:55 PM
İTO ve TCMB arasındaki toplantıda dikkatimi çeken Merkez Bankası Başkanı’nın iş adamlarına ellerindeki dövizi bozması durumunda TL’in Dolar karşısındaki konumunun iyi seviyelere gelmesinden bahsetmesi oldu. Ya bir ülkenin döviz kurunun düşme sebebinin şirketlerin bozduracağı dövize bağlı olması o ülkede artık bitmişliği gösteriyor. Demek ki kasada para bitti. Şirketlerin bile dövizini bozdurmasıyla uğraşan ekonomi yönetiminin hatayı nerede yaptığını iyi düşünmesi gerekiyor.
Hocam kasadaki para biteli uzun süre oldu eksi (-) parayı döndürmeye çalışıyorlar Swap paralarını bile bozduruyorlar muhasebe okuyanlar bilir kasa (-) ye düşemez bu ne demek oluyor olmayan parayı varmış gibi kullanıyorsunuz. Faiz arttırmayacağız inadı yüzünden döviz kurunu bastırmak için yapılan koskoca bir yanlış yapıldı insanlar faiz gelirlerinin 3-5 katından fazla parayı kur korumada kazandılar.

Bir sürü adım atıldı çalışma yapıldı vs ne oldu yine geldik 18 lira seviyelerine. Bilim dışı yapılan her işlem geçici çözüm sunuyor gibi duruyor. Eğer ki 18 lira seviyelerinde tutamazlar bu eşik aşılırsa çok rahat 20-25 lira seviyesi görülür. Kimse dillendirmese de ülkede ağır ekonomik kriz var ve işin kötü yanı çok daha kötüye gidişte olabilir insanlar uyanmalı halen insanlar yalanlarla vaatlerle uyutuluyor.

Paranın - ye düştüğünü gösteren kanıtın var mı ?

Merkez Bankası net döviz rezervi -54 milyar dolar. Eğerki ekside olmasalar kendileri dolar satıp müdehale ederler şirketleri zorlamazlar. Yabancı yatırımcı zaten kaçtı şimdi yerli yatırımcıda bir bir kaçıyor şimdi onada kanıt sorarsın.
https://www.bloomberght.com/tcmb-nin-net-rezervi-7-4-milyar-dolara-geriledi-2309437-amp
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
July 31, 2022, 09:47:58 AM
İTO ve TCMB arasındaki toplantıda dikkatimi çeken Merkez Bankası Başkanı’nın iş adamlarına ellerindeki dövizi bozması durumunda TL’in Dolar karşısındaki konumunun iyi seviyelere gelmesinden bahsetmesi oldu. Ya bir ülkenin döviz kurunun düşme sebebinin şirketlerin bozduracağı dövize bağlı olması o ülkede artık bitmişliği gösteriyor. Demek ki kasada para bitti. Şirketlerin bile dövizini bozdurmasıyla uğraşan ekonomi yönetiminin hatayı nerede yaptığını iyi düşünmesi gerekiyor.
Hocam kasadaki para biteli uzun süre oldu eksi (-) parayı döndürmeye çalışıyorlar Swap paralarını bile bozduruyorlar muhasebe okuyanlar bilir kasa (-) ye düşemez bu ne demek oluyor olmayan parayı varmış gibi kullanıyorsunuz. Faiz arttırmayacağız inadı yüzünden döviz kurunu bastırmak için yapılan koskoca bir yanlış yapıldı insanlar faiz gelirlerinin 3-5 katından fazla parayı kur korumada kazandılar.

Bir sürü adım atıldı çalışma yapıldı vs ne oldu yine geldik 18 lira seviyelerine. Bilim dışı yapılan her işlem geçici çözüm sunuyor gibi duruyor. Eğer ki 18 lira seviyelerinde tutamazlar bu eşik aşılırsa çok rahat 20-25 lira seviyesi görülür. Kimse dillendirmese de ülkede ağır ekonomik kriz var ve işin kötü yanı çok daha kötüye gidişte olabilir insanlar uyanmalı halen insanlar yalanlarla vaatlerle uyutuluyor.

Ülkede ekonomik krizin durumunu düşününce aslında dillendirilmese de bir sorunlar olduğu, bazı yerlerde sıkıntılar olduğu belli, en ufak bir kalem bile 3x yapmış fiyat olarak, alış maliyeti arttırıldı, motorin arttığı için nakliye işlemleri arttı, bu da taşımacılık ücretlerinin ürünlere yansımasına sebep oldu, bir çığ gibi büyüdü bu etkiler, şimdi de bunu toparlamaya çalışıyoruz,
Kaçan çoktan kaçtı ekonominin toparlanması için kökten değişimler lazım bazı koltuklara yapışmış insanları önce kazma kürekle oralardan kazımak gerekiyor. Bazıları da gelmiş hala para eksiye mi düştü kanıtın var mı diye soruyor bu yazan versiyonu sokağa çık daha farklı modelleri de mevcut. Dolar/tl kuru kışın benim görüşüme göre 20 altında kalması imkansız gibi şuanda hissedilen kur zaten 20 üstüdür net.
jr. member
AMERİKA
July 31, 2022, 08:02:33 AM

Paranın - ye düştüğünü gösteren kanıtın var mı ?
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
July 31, 2022, 03:39:03 AM

Ülkede ekonomik krizin durumunu düşününce aslında dillendirilmese de bir sorunlar olduğu, bazı yerlerde sıkıntılar olduğu belli, en ufak bir kalem bile 3x yapmış fiyat olarak, alış maliyeti arttırıldı, motorin arttığı için nakliye işlemleri arttı, bu da taşımacılık ücretlerinin ürünlere yansımasına sebep oldu, bir çığ gibi büyüdü bu etkiler, şimdi de bunu toparlamaya çalışıyoruz,
hero member
July 31, 2022, 03:23:16 AM

hero member
Activity: 1316
Merit: 623
July 31, 2022, 01:23:15 AM
Pages:
Jump to: