Pages:
Author

Topic: USD/TRY - page 3. (Read 14460 times)

legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
July 26, 2022, 05:26:19 PM
3 ay önce açtığım kur korumalı vadeli mevduatım bugün itibarıyla vadesi dolarak kapandı. 3 ay öncesi ile öyle büyük fark var ki devlet bana %16 dan çok daha fazla fark ödedi. İçten içe bu duruma üzülmüyorum diyemem. Türk lirası tutalım diyoruz yine devlet zarar görüyor. Zaten elimize geçen lira da sadece fark yoksa çok büyük bir şey değil. Dolar olarak aynı. Her türlü para basan zarar eden devlet oluyor.

Diyecek tek bir kelime bile yok hocam hükümetin uyguladığı ekonomik paketlerin hiç biri bugüne kadar işe yaramadı, en yaramayanı ve devlete en büyük zarar vereni de bu uygulama oldu.
İyi güzel siz paranızı korudunuz ee peki bu aradaki farkı devlet nasıl ödedi? hiç senin benim onun cebine el atmakla uğraşmadı peki naptı? Merkez Bankasına bir telefon para basmaya başlayın ödemeler var Smiley
Çatır çatır para bastılar ve basıyorlar milletin paralarını ödeyebilmek için bitti mi bitmedi para basınca noldu paramız değersizleşti enflasyon arttı ve artmaya devam ediyor, dolar allaha emanet zaten.
Şimdi tekrar kur korumalıya geçecek millet bir 3 ay sonra tekrar o farkı ödemek için para basacaklar zaten o zamanı beklemeyeceklerdir çünkü hala basıyorlar, bugün ATM'den para çek gıcır paraları ve seri numaraları peş peşe  olan paraları veriyor sana ATM.

legendary
Activity: 980
Merit: 1077
#SWGT CERTIK Audited
July 26, 2022, 02:13:37 PM
3 ay önce açtığım kur korumalı vadeli mevduatım bugün itibarıyla vadesi dolarak kapandı. 3 ay öncesi ile öyle büyük fark var ki devlet bana %16 dan çok daha fazla fark ödedi. İçten içe bu duruma üzülmüyorum diyemem. Türk lirası tutalım diyoruz yine devlet zarar görüyor. Zaten elimize geçen lira da sadece fark yoksa çok büyük bir şey değil. Dolar olarak aynı. Her türlü para basan zarar eden devlet oluyor.

Hocam ilk başta kazancınız hayırlı olsun. Daha doğrusu kazancınız olmuyor zarar etmemeniz hayırlı olsun diyelim. Lakin faiz artırmayıp kur korumalı diye çıkardıkları bu nane ile hazineden bizim vergilerimiz ile sonsuz faiz verilmiş oldu. Sizin için demiyorum ama resmen halktan alıp zenginlere vermiş oldular bu sistem ile.
jr. member
Activity: 149
Merit: 6
AMERİKA
July 26, 2022, 08:31:34 AM

ortalama ne bıraktı % olarakda söyleyebilirsin.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
July 26, 2022, 08:16:03 AM
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
July 26, 2022, 08:01:51 AM
Dolar hafta boyunca yavaş yavaş tırmanarak 17.82 seviyesine kadar geldi. Yeni haftada 18 barajını aşması bekleniyor. İlk denemesinde belki biraz tepki gösterebilir ama 18'in altında kalamayacağı gün gibi ortada. Hesap yaparken doları 18'den almaya başlasak iyi olur.

Gerçeklere biraz ara verip gündeme dönelim. Bugünün fıkrası da hazineden gelsin o zaman. Enflasyon düşecekmiş. Grin
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, dünyadaki emtia fiyatlarındaki hızlı düşüşe dikkati çekerek, "Önümüzdeki süreçte bu düşüşün devam etmesi bekliyoruz. Bu düşüşlerin fiyatlarımıza da yansımasını bekliyoruz. Enflasyonda da bu düşüşün çok büyük bir katkısı olmasını bekliyoruz." dedi.
Kaynak

Dünya piyasası artsa da, süper seviyelere gelse de biz ülke olarak ekonomik refahı sağlayacak politikalar geliştiremeyeceğimiz müddetçe bizim için dünyanın enflasyon düşürmesini beklemek hayalperestlik olur. Bunu hazineden sorumlu bir bakan yardımcısının dile getirmesi de ayrı bir konu zaten. Enflasyonun düşmesini kim sağlayacak bilmiyorum herkes birbirinden bekliyor.

Ülkede her şey devlet kontrolü olduğu sürece enflasyonla başa çıkmak imkansız olur. Seçimlerde diğer parti kazansa bile aşağı yukarı aynı mentaliteyle devlet yönetileceği için işte belediyeler halk ekmek üretecek, restorant açacak hizmet adı altında bir sürü para toplayacaklar, vergi alacaklar. diğer firmalara rakip olacaklar bu şekilde para sadece belli bir bölüme akar para sermayesi çok kısıtlı döneceği için bir kalkınma olmasını beklemek yanlış olur. Enflasyonu düşürmek için, ülkenin kalkınması için daha farklı çözümler üretilmeli.
hero member
Activity: 1036
Merit: 619
July 25, 2022, 04:34:27 PM
Dolar hafta boyunca yavaş yavaş tırmanarak 17.82 seviyesine kadar geldi. Yeni haftada 18 barajını aşması bekleniyor. İlk denemesinde belki biraz tepki gösterebilir ama 18'in altında kalamayacağı gün gibi ortada. Hesap yaparken doları 18'den almaya başlasak iyi olur.

Gerçeklere biraz ara verip gündeme dönelim. Bugünün fıkrası da hazineden gelsin o zaman. Enflasyon düşecekmiş. Grin
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, dünyadaki emtia fiyatlarındaki hızlı düşüşe dikkati çekerek, "Önümüzdeki süreçte bu düşüşün devam etmesi bekliyoruz. Bu düşüşlerin fiyatlarımıza da yansımasını bekliyoruz. Enflasyonda da bu düşüşün çok büyük bir katkısı olmasını bekliyoruz." dedi.
Kaynak

Dünya piyasası artsa da, süper seviyelere gelse de biz ülke olarak ekonomik refahı sağlayacak politikalar geliştiremeyeceğimiz müddetçe bizim için dünyanın enflasyon düşürmesini beklemek hayalperestlik olur. Bunu hazineden sorumlu bir bakan yardımcısının dile getirmesi de ayrı bir konu zaten. Enflasyonun düşmesini kim sağlayacak bilmiyorum herkes birbirinden bekliyor.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
July 25, 2022, 04:06:32 PM

Kaynak
Ya tövbe yarabbim gerçekten günün fıkrası olmuş hocam. Bu adamlara oscar, tony, altın ayı ne kadar ödül verilse az. Böyle oyunculuk yaparak yalan söylemekten bıkmadılar. Bizim ekonomiyi etkileyen öyle de düşüşe geçen emtia yok, petrolü diyor olabilir sadece ama onun da ne olacağı belli değil, bizim enflasyon yangınını söndürebilecek bir durum yok.

KKM ile şapkadan tavşan çıkardılar ve yandaşların ceplerini doldurdular. Şimdi şapkada başka tavşan kaldı mı, hiç sanmıyorum. Suudilerle bile barıştılar, hadi diyelim oradan buradan biraz daha likitide gelsin ama bunlar da anca kısa bir süreyi kurtarır. Umarım geçen seneki durumu bu sene sonu da yaşamayız. 'Oha dolar 18-20 olur demişiz, keşke oralarda kalsaydı' diyeceğimiz günleri umarım görmeyiz.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
July 25, 2022, 02:50:33 PM

Kaynak
legendary
#SWGT CERTIK Audited
July 25, 2022, 12:50:24 PM
Yıl sonu beklentim 20 TL dolarda, olma durumu çok yüksek bunu da herkes ön görebiliyordur.
FED'den faiz arttırımı bekleniyor yine, 50 veya 75 puan bir arttırım olacak ve Dolar yine yükselişe geçecek.

Türkiyenin doları şu saatten sonra tutma gibi bir olayı çok zor, hükümetinde doları düşürme veya sabit tutma gibi bir durumu söz konusu değil.

Ben de doların 18 seviyesin de tutulamayacağını düşünenlerdenim. Hatta beklentimizi bile aşabilir. Bahsettiğiniz FED'in yeniden faiz artırımı bekleniyor. Unutulmamalı ki Avrupa Merkez Bankası da 11 yıl sonra faiz artırımı yaptı. İki tarafta faiz artırımına gitmişken bir tek biz faiz artırımına gitmeyerek liranın değerinin çok düşmesine sebep olunacak gibi geliyor.
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
July 25, 2022, 10:37:23 AM
Yıl sonu beklentim 20 TL dolarda, olma durumu çok yüksek bunu da herkes ön görebiliyordur.
FED'den faiz arttırımı bekleniyor yine, 50 veya 75 puan bir arttırım olacak ve Dolar yine yükselişe geçecek.

Türkiyenin doları şu saatten sonra tutma gibi bir olayı çok zor, hükümetinde doları düşürme veya sabit tutma gibi bir durumu söz konusu değil.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
July 25, 2022, 09:25:34 AM
Gecikmeli de olsa 18 e geri dönüyoruz. Muhtemelen 18 de kalıcı olacak dolar kuru en azından 2023 yılına kadar. Herhangi bir olumlu gelişme beklenmiyor artık. Faizler de arttırılmayacağına göre 18 e alışırız yeni zamlar yani 18 e ayarlı zamlar da en geç Ağustos ayında etiketlere yansıtılır. Artık devlet düşünsün neyin vergisini silecek de temel malları pahalı yapmamaya çalışacak falan. Mümkün değil.
Herhangi bir şey yapılmaz ise ben dolar kurunun 18 lirada duracağını sanmıyorum. Salı günü FED toplantısı yapılacak büyük ihtimal parasal sıkılaşmaya devam edilecek dolayısıyla FED toplantısı bile dolar kurunun bizde yukarı yönlü hareket etmesine sebep olacaktır. Ekonomi inatlaşma ile yönetilemez, bilimsel olarak ekonomiyi yönetmediğimiz sürece hiç bir şeyin düzelmesini beklemiyorum.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
July 25, 2022, 06:36:54 AM
Gecikmeli de olsa 18 e geri dönüyoruz. Muhtemelen 18 de kalıcı olacak dolar kuru en azından 2023 yılına kadar. Herhangi bir olumlu gelişme beklenmiyor artık. Faizler de arttırılmayacağına göre 18 e alışırız yeni zamlar yani 18 e ayarlı zamlar da en geç Ağustos ayında etiketlere yansıtılır. Artık devlet düşünsün neyin vergisini silecek de temel malları pahalı yapmamaya çalışacak falan. Mümkün değil.
sr. member
Activity: 1064
Merit: 350
July 24, 2022, 05:12:04 PM
Sene sonuna kadar 20 lira ve üzeri bir seviye de görülse ben artık şaşırmam. Çünkü yapılan yanlış hamleler kuru yukarı doğru çekmeye devam ediyor ve edecek de. Hem kur hem enflasyon artışı artık insanları iyice boğmaya başladı. Parasını korumayı başaranlar yine en az etkilenenler oluyor ama böyle bir ortamda bunu başarabilmek de herkesin harcı değil. Çünkü bir gün bir uygulama çıkıyor kur bir anda biraz aşağı gidiyor sonra zaman içerisinde tekrar aynı noktaya gelip geçiyor bile. Bu sırada yanlış hamleler yapanlar da para kaybı yaşıyor.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
July 24, 2022, 10:02:05 AM
Dolar kuru rekor üstüne rekor kırmayı sürdürüyor. 17,81 TL ile günün en yüksek seviyesini görmüş. Faiz kararında diretmemiz kuru aşağı çekmede hiç yardımcı olmuyor tabi. Ekonomik reform anlamında herhangi bir adım da atılmıyor. Yakın zamanda 18 TL üzerini görmemiz hatta 20 TL olması işten bile olmayacak. İndirim nedir onu unuttuk sürekli zamlardan ve kur arttıkça zam yağmuru da devam edecek. Seçime kadar ben kurun böyle seviyelerde gezmesini bekliyorum açıkçası. Arada değişimler olur ama dönüp dolaşıp geleceği yer belli.

Kur artmasada zamlar geliyor enflasyon artıyor. Bana kalırsa piyasadaki fiyatlanmalara karşılık doların şuanda 22-23 belki daha yukarlarda olması gerekiyor. Tek gecede dolar çakıldığı zamanlar gıda ürünleri şu zamana kadar çok daha ucuzdu. Dolar baskılanıyor ama enflasyona bir etkisi olmuyor kısacası. Dolarda tuttukları kadar işte artık iyice gevşedi ve yukarıya sıçramaya hazır gibi görünüyor. Sonbahar aylarında 18.5 19 seviyelerini rahat görürüz diye tahmin ediyorum.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
July 23, 2022, 06:06:32 PM
Dolar kuru rekor üstüne rekor kırmayı sürdürüyor. 17,81 TL ile günün en yüksek seviyesini görmüş. Faiz kararında diretmemiz kuru aşağı çekmede hiç yardımcı olmuyor tabi. Ekonomik reform anlamında herhangi bir adım da atılmıyor. Yakın zamanda 18 TL üzerini görmemiz hatta 20 TL olması işten bile olmayacak. İndirim nedir onu unuttuk sürekli zamlardan ve kur arttıkça zam yağmuru da devam edecek. Seçime kadar ben kurun böyle seviyelerde gezmesini bekliyorum açıkçası. Arada değişimler olur ama dönüp dolaşıp geleceği yer belli.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
July 23, 2022, 02:25:59 AM
Böyle olacağı apaçık belli olmasına rağmen faizleri sabit tutma kararı alıyorlar. Tüm dünya ekonomilerinde faiz artışına gidiliyor bir bizimkiler uyanık halen sabit. Peki sabit tut ama paranın değerini arttırmak için ne yapıyorsunuz hiç bir şey tek yaptıkları yalan yanlış istatistikler paylaşarak her şey yolunda gibi göstermek ben olayı birazda Titanik batarken müzik çalan müzisyenlere benzetiyorum her şey yolunda sorun yok yola devam imajı…

Daha çok batırmadan daha çok mahvetmeden bırakmayacaklar belli ki… dolar yakın zamanda 18 i de geçer müdehale edilecek hiç cephanesi yok eksiyide tükettiler.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
July 21, 2022, 09:46:59 AM
Pompalamaya devam adamlar TL yi yerin dibine sokmaya yeminliler
jr. member
Activity: 149
Merit: 6
AMERİKA
July 21, 2022, 08:15:20 AM
Faiz sabit kaldı dolar yükselti anlık 17.80 TL.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
July 12, 2022, 02:29:58 PM
Dolar kurunun önemi gün geçtikçe artıyor. Dolar elindeki gücü yavaş yavaş arttırıyor. Dxy grafiğine baktığımızda 107 barajını aşmış durumda ve freni patlamış kamyon gibi dimdirek yukarı doğru tırmanmaya devam ediyor. Yaklaşık 130 civarına kadar çıkacağını düşünüyorum. O sırada zaten gücüne güç katmış olacak. Euro ile farkı kapadı yakında bu farkı sterlinle de kapayacaktır.
legendary
#SWGT CERTIK Audited
July 12, 2022, 07:22:17 AM
Dolar fiyatları şu dakikalarda 17,35 TL seviyesinde hareket ederken, Euro fiyatları ise 17,43 TL seviyelerinde bulunuyor. İngiliz sterlini ise 20,6363 TL seviyesinde seyrediyor. Euro'nun düşüşü Amerikan dolarının yükselişi herkesin ilgisini çekiyor ama benim ilgimi İngiliz Sterlini/Amerikan doları paritesi çekiyor. Bir ay önce 1,7 dolar ediyordu Sterlin bugün ise 1,1 dolara denk geldi. Genelde İngilizler yaş tahtaya basmazdı ama bu sefer onlarda basmış gözüküyor.
Pages:
Jump to: