Pages:
Author

Topic: USD/TRY - page 50. (Read 14460 times)

member
Activity: 294
Merit: 17
April 27, 2020, 09:25:10 PM
Şuan da 7 de soluklaniyor bence. Bundan sonra buradan hareket ederse ver elini 8 TL. Artık eskisi doların 2.5-3 olduğu günleri görmek yakın zamanda mümkün değil bence. Ben istemeyerek te olsa 10-12 gibi değerleri göreceğini devalüasyon olabileceğini düşünenlerdenim. Çünkü maalesef ülkemizin ürettiği bir şey yok varsa da kayda değer değil
legendary
Activity: 1638
Merit: 1328
Stultorum infinitus est numerus
April 27, 2020, 09:20:39 PM
Ulkecek düstügümuz duruma bak

Kici kirik gürcistan larisi usd karşısında 5 yilda %30 deger kaybediyor
Bizim paramiz %300 den fazla değer kaybediyor.

Birde utanmadan tv ye cikip ekonomi çok iyi diyorlar
Hayir 7 de bari kalsa gitmese diyeceğim ama amerika para basiyoruz dediği halde ise bu 7 rakami düsük bile sayilir.

Demekki neymis ne biriktirirsen biriktir tl olmasin.

Bunu ne zaman diyorum, coronavirus butun ulkeleri etkiledi, butun ulkelerin ekonomisi kotulesiyor. Ona ragmen bizimki iki kat kotulesiyor. Adamlar 2 trilyon dolar coronavirusu yardimi yapmak icin deli gibi para basiyor, bizim ekonomi hala kotuye gidiyor. Ama ona yardim yapiyoruz, buna yardim yapiyoruz. Ayrani yok icmeye...
legendary
Activity: 1946
Merit: 1310
April 27, 2020, 01:29:44 AM
Ulkecek düstügümuz duruma bak

Kici kirik gürcistan larisi usd karşısında 5 yilda %30 deger kaybediyor
Bizim paramiz %300 den fazla değer kaybediyor.

Birde utanmadan tv ye cikip ekonomi çok iyi diyorlar
Hayir 7 de bari kalsa gitmese diyeceğim ama amerika para basiyoruz dediği halde ise bu 7 rakami düsük bile sayilir.

Demekki neymis ne biriktirirsen biriktir tl olmasin.
legendary
April 22, 2020, 12:47:31 PM
Dolari 7'nin altinda tutmak icin ciddi bir caba var, takip ediyorum kac gundur ne zaman dolar tam boyle 6.99-7 olacak gibi olursa bir anda 2-3 kurus dusuyor. Artik psikolojik mi yoksa agam bizimle dalga mi geciyor anlamadim.

finanscepte uygulamasında doları gün içinde 7 lira olarak gösterdi ama o andan itibaren hep 6,9997 civarı.  Grin Grin

investing bi kıyak çekmiş  Cheesy

https://tr.investing.com/currencies/usd-try

Gün Aralığı6,958 - 7,0074

Eksisozluk'ten alintidir.

faiz aciklandı
dolar 6.99 oldu 4 saatir ne ileri gidiyor ne geliyor
heykel gibi duruyor yerinde
merkez bankası ciddi ciddi
6.99u canla başla
çanakkale geçilmez mantığıyla savunuyor aq
7 olmasın diye
7 lira olunca
s.kiyorlar heralde
legendary
Activity: 2072
Merit: 1138
April 22, 2020, 12:42:59 PM
Dolari 7'nin altinda tutmak icin ciddi bir caba var, takip ediyorum kac gundur ne zaman dolar tam boyle 6.99-7 olacak gibi olursa bir anda 2-3 kurus dusuyor. Artik psikolojik mi yoksa agam bizimle dalga mi geciyor anlamadim.

finanscepte uygulamasında doları gün içinde 7 lira olarak gösterdi ama o andan itibaren hep 6,9997 civarı.  Grin Grin

investing bi kıyak çekmiş  Cheesy

https://tr.investing.com/currencies/usd-try

Gün Aralığı6,958 - 7,0074
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
alex
April 22, 2020, 12:38:28 PM
22 nisan 2020 mb'nin para bastığı iddiası: https://eksisozluk.com/22-nisan-2020-mbnin-para-bastigi-iddiasi--6485457

işin aslı bir yerde para basmak gerekiyor ama önemli olan bu basılan paralar nerelere ve kimlere gidecek? mahfi eğilmez geçen yazısında "tüketim artmayacağı için o kadar çılgın bir dönem olmaz. bas bas parayı leylaya" diyordu. finanscepte uygulamasında doları gün içinde 7 lira olarak gösterdi ama o andan itibaren hep 6,9997 civarı.  Grin Grin
legendary
April 22, 2020, 06:47:06 AM
hero member
Activity: 1400
Merit: 536
April 17, 2020, 06:22:15 PM
Usd gücünü borçtan alıyor. Usd ile olan dünyadaki toplam borç usd değerinin rezervidir. İnsanlar borçlu oldukça dolara her zaman talep olacaktır.

---

Altına gelirsek ben bu sefer altınında güvenilir liman olduğunu düşünmüyorum. Dünyada devletlerin kasasında bolca altın rezervi var.
Kamu harcamaları artacağı için bu kasalar boşalabilir.
Guzel bir nokta yakalamissiniz, ornek vermek gerekirse Turkiye'nin dis borcu 500 milyar dolar olsun, bu borc dolar cinsinde olursa sayet Abd dolari rezervi yetersiz ise degerli maden vs dolara konvert edilecek bu borcun vadesi geldiginde.
Iran ile Rusya kendi aralarindaki odemeleri altin olarak yapiyorlar ki en dogrusu budur. Amerikan dolari gucunu borctan aliyor demek tam dogru degildir, Amerikan dolari rezerv para birimi oldugu icin gucludur demek daha dogru olur
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
April 17, 2020, 04:35:28 PM
Birkaç mesaj yukarıda, 7 liranın bir ay içinde aşılacağını yazmıştım. Tahminimden de kısa sürecek gibi görünüyor. 2018'deki zirve fiyatını kırması an meselesi! Sonra biraz geri çekilme olur böyle zamanlarda.
Çoğunluk 7 liradan satışlara yüklenecektir. Kolay satış için 6,99 da tercih edilebilir. 7 kırıldıktan ve kar satışlarını hallettikten sonra önü açık görünüyor.
legendary
April 16, 2020, 04:05:06 AM
Bugun 6.9 oldu, buyuk ihtimalle ayin sonlarina dogru (hatta belki gelecek hafta bile olabilir) 7'yi gorecegiz. Soylentilere gore Mayis basinda TCMB para basmaya baslayacakmis. Eger gercek ise ve gercekten para basilirsa 7'yi de ciddi bir bicimde gecebilir.

Isin kotu ve uzucu tarafi butun dunyada ekonomi suanda iyi bir durumda degilken (Amerika dahil, borsalar genel olarak dususte) dolarin surekli yukseliste olmasi ve hatta bunun uzerine para basilip iyice yukselecek olmasi uzucu.

legendary
alex
April 15, 2020, 12:43:38 PM
en son rahip muhabbetine doların en yüksek seviyesini görmüştük. belli oluyor ki önümüzdeki günlerde rahibi mumla arayacağız. paramız her geçen değer kaybediyor. salgın yüzünden çalışamayan bir sürü insan var. ileride belki bu sayı daha da artacak. tüm dünyada gelecek için bir kaos ortamı var ama bizim gibi ülkelerde bu durum biraz daha fazla. 7 lira amk 1 dolar ya!
legendary
April 15, 2020, 08:57:33 AM
ne kadar amerikada işler ters gitsede 6,9 ve bir ay dolmadan da 7yi göreceğiz gibi

para mı basıyoruz bu denli hızlı yükselisin mantığı ne anlamadım.
legendary
April 07, 2020, 05:09:55 PM
Amerika'da işler ters gitmeye başladı. Böyle devam ederse seçimler iptal edilir. Şimdilik tarihler 3 kasım 2020'yi gösteriyor. Erteleme geldiği anda USD ve borsalar düşüşe geçecektir. Bence ertelenmeli, çünkü böyle bir ortamda seçim kampanyası düzenlemek çok manasız olacak. USD/TRY açısından bakarsak şimdilik gayet iyi gidiyor. 1 ay içinde 7 liranın aşılacağını düşünüyorum.
legendary
April 06, 2020, 01:00:47 PM
6.80'i vurmak uzereyiz. Asiri, asiri kotu durum. Zaten iyi olmayan ekonominin uzerine bir de Coronavirus geldi, iyice cokusdeyiz. Isin trajikomik ve uzucu olan tarafi ise sadece Turkiye degil dunya ekonomisinin negatif yonde etkilenmesi fakat ona ragmen yukseliyor. Durmuyor.
member
Activity: 714
Merit: 82
April 06, 2020, 05:51:41 AM
Usd gücünü borçtan alıyor. Usd ile olan dünyadaki toplam borç usd değerinin rezervidir. İnsanlar borçlu oldukça dolara her zaman talep olacaktır.

---

Altına gelirsek ben bu sefer altınında güvenilir liman olduğunu düşünmüyorum. Dünyada devletlerin kasasında bolca altın rezervi var.
Kamu harcamaları artacağı için bu kasalar boşalabilir.
full member
Activity: 201
Merit: 100
April 05, 2020, 05:37:06 PM
Memurum ama kendimi 2 aydır batmakta olan esnaf gibi hissediyorum. Alacaklarımı alamıyorum, borçlarımı ödeyemiyorum. İlk kez banka hesabımda eksi değere düştüm. Pazartesi elektrik faturasının otomatik ödemeyle çekme günü, inşallah çeker de bir de onun faizini ödemek zorunda kalmam. Her ay 10.000 Japon Yeni değerinde yatırım yapıyordum ufak tefek şeylere. 5 yıldır kullandığım telefon ansızın ölünce ilk kez o paraya da dokunmak zorunda kaldım. Neyse Durum kötü ama maaş ve alacaklarım ile birlikte bu ay elime geçecek paralardan 20.000 Japon Yeni kadar yine artırmayı düşünüyorum. Bir işte çalışmaya geçen sene başladım, dolayısıyla ufak tefek yatırım yapmaya başlayalı daha bir yıl oluyor. ilk kez böyle bir küresel kriz ile karşılaştım. Önceden biriktirmeyi düşündüğüm parayı Tefas'daki yatırım fonlarından filan alırdım azar azar veya Japon Yeni, Dolar, Altın'a bölüp yatırırdım. Ortalama enflasyonun biraz üzerinde karım olurdu, kafam da rahattı. Şimdi her şey allak bullak oldu. Yine yatırımlarımı farklı şeyler arasında bölmeyi düşünüyorum ama neye ağırlık vereceğim konusunda kararsızım. Hangisinden daha fazla alsam, Japon Yeni mi alsam, Dolar mı, altın mı, hazır düşmüşken Tefas'taki yabancı hisse senedi fonlarından mı daha çok alsam yoksa birikim hesabında tutup ani olaylar karşısında elimde koz olarak mı tutsam parayı karar veremiyorum. (Bu arada Japon Yeni ne alaka diyebilirsiniz. Türkiye'de çalışsam da en büyük hayallerimden biri Japonya'da yaşamak bu yüzden Japon Yeni bazından bakıyorum genellikle para konusuna.) Yokluğu ayrı dert, varlığı ayrı dert paranın. Şeytan diyor ki hepsine Japon Yeni al, kafan rahat etsin.
hero member
Activity: 1400
Merit: 536
April 05, 2020, 06:36:28 AM
şu kriz ortamında iş yok birşey yok hala artıyor demekki birileri sağlam alım yapıyor birde adamlar para basıyor şu dönemde bile artıyorya usd ye saygı duyacaksın arkadaş.

şu fiyat artışı ile n11 de herşey zamlanmış umarım elektriğe ciddi zam gelmez ama herşeye daha çok zam gelecek gibi.
n11 nedir hocam ? pazar fiyatlari zamlanmis insanlar yari ac sekilde evde kalmaya calisiyorlar, trajikomik bir durum.
Kriz ortami diye issizligi kaniksayamayiz, ben bu ulkenin virussuz gunlerini de hatirliyorum, virus sadece bir bahane oldu.
Dolar 7'ye dogru gidiyor, hani gecen yillarda yuksekten dolar alanlar iyisiniz yine, saka bir yana virus ayagina olan bize oldu.
legendary
alex
April 05, 2020, 01:35:54 AM
virüs ayağı altına sanırım baskılamayı biraz bıraktılar gibi görülüyor. geçen birileri doların tüm dünya para birimlerine karşı değer kazandığını söylemişti. fed'in yapacağı para genişlemesi olayına karşılık doların bu şekilde coşması gerçekten garip dönemlerde olduğumuzun işareti.
legendary
April 04, 2020, 01:44:32 PM
şu kriz ortamında iş yok birşey yok hala artıyor demekki birileri sağlam alım yapıyor birde adamlar para basıyor şu dönemde bile artıyorya usd ye saygı duyacaksın arkadaş.

şu fiyat artışı ile n11 de herşey zamlanmış umarım elektriğe ciddi zam gelmez ama herşeye daha çok zam gelecek gibi.
legendary
April 03, 2020, 04:25:09 PM
Güniçi verilerde 6,75 görülerek son 1,5 yılın rekoru kırılmış oldu! Artık 7'yi görmek an meselesi diyebiliriz. Özellikle 7 TL seviyesi geçildiğinde geri çekilmeler görmemizi bekliyorum. Böyle aylar sonra gelen düzlüklerde kar satışlarının yoğunlaşması beklenir. Sonra yine yoluna devam edecektir. Kısa vadede 6,50'nin altına inemeyeceğini düşünüyorum. YTD!
Pages:
Jump to: