Pages:
Author

Topic: Yutrdışında çalışmak - page 6. (Read 3317 times)

full member
Activity: 450
Merit: 122
July 28, 2017, 03:35:52 PM
Aklı başında bi adamın daha güzel bir hayali olabilir mi?
sr. member
Activity: 412
Merit: 250
July 26, 2017, 05:43:56 PM
Mrb arkadaşlar.

Ülkemizin durumu malum. İş bulmakta zorlanıyoruz. Bulsak da maaşı az oluyor. Aklıma yurtdışında çalışmak geliyor. Bunun için neler yapmam gerekir? Şimdi google a yazınca da birşeyler çıkıyor ama uygumalada işler farklı olabiliyor. Bilgili arkadaşlardan cevap bekliyorum. Tşk.

dostum zaten yurt disindan milyonlarca kisi Turkiye ye calismak icin geliyorlar
turk milleti icin bir arlar Almanyada calismak avantajli idi
simdi zan etmiyorum  Roll Eyes
arapca ve ingilizceye sahipsen eger Dubaya gitmeni tafsiye edebilirim, bir dostumuz orda calisiyor, maasi 3000$, 3 ve ya 6 ayda bir viza icin gelip tekrar gidiyor
ama orasi cehennem gibi sicak diyor  Grin
sr. member
Activity: 910
Merit: 255
July 21, 2017, 04:29:31 AM
Eğer iyi bir mesleğiniz varsa ve bu mesleği oralarda saygın bir şekilde yapmaya devam edebilecekseniz olabilir.
Ama avrupada amerikada yaşayan türklerin çoğunluğu gibi orda yaşayan halkın ayak işlerini yapacaksanız ve oradaki asgari şartlara fit olacaksanız bir daha düşünün.
Küçümsediğimden değil ama yaşadığınız yerde küçümseneceğiniz ve ikinci sınıf vatandaş yerine konacağınız konusunu da düşünün derim.
Rusya'da Özbek Taciklere nasıl baktıklarını Fransa'da, Almanya'da Türklere nasıl yaklaştıklarını bir inceleyin.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
July 21, 2017, 03:37:10 AM
İşbulabilen hemen gitsşn bence. Çalışma saatleri, maaşı,izinleri, sana verdikleri değer yani kıscası çalışma şartları Türkiye'nin çok üstünde. Son 5-6 sene içinde Almanya'ya Kanada'ya Amerika'ya bu şekilde giden yakından tanıdığım insanlar oldu ve hepsi de çok memnun ve tavsiye ediyolar. Bindiğin arabadan yakıt parasına, yiyecek içecek eğlence şartları avrupa'da mükemmel zaten. Bu nedenle gitmek isteyen biri hiç tereddüt etmesin.
hero member
Activity: 1582
Merit: 520
July 20, 2017, 04:38:55 PM
Hocam dil okuluyla gidebilirsin sonrasında yönetim stajı diye bir program var 18 ay onu kullanabilirsin gittikten sonra turistik alanlarda rahatlıkla iş bulabilirsin saatlik 8- 9 dolar arası kazanırsın ev kirasıda haftalık 300 dolar dı ama ev değil oda fiyatı .
member
Activity: 90
Merit: 10
July 20, 2017, 03:26:03 PM
Benim ilk hedefim yüksek lisanstayken yabancı üniversitelere başvurmak olacak. Belki erasmus falan olur. Lisanstan arkadaşlarım yüksekte iken yabancı üniversitelerden hocalarla görüşüp gittiler şimdi Amerika'da yaşıyorlar. Çalışırken pasaport aldık, kullanmak nasip olmadı. Umarım böyle yaparım siftahı.

Bazı üniversitelerin mezunlarına Avustralya vizesi ve çalışma izni veriliyor mezuniyetin 2 yıl sonrasına kadar diye biliyorum. Ama yurt dışıyla alakalı hiçbir tecrübem ve bilgim olmadığından ne yapılır nasıl yapılır bilmiyorum. Bilen çıkar da anlatırsa güzel olur.
newbie
Activity: 32
Merit: 0
July 14, 2017, 07:16:15 PM
Yurtdışı maaş olarak fazlası ile tatmin edici
Şöyle ki, 2013 eylül ayında yurtdışına çalışmaya gittim, haziran 2017 geldim
Kattığı tecrübe yanında maaş olarak tatmin edici.
Lise mezunuyum, giderken 5k filan borcum vardı, maaş o zaman 1200 TL. idi, gözü karartıcı gittim, giderken bekardım şimdi 1 çocuk var, 2. Cisi gelecek 2 ay sonra inşallah, ne oldu, düğün yaptım tüm masrafları kendim karşıladım, üstüne birde başımı sokacak bir ev aldım çok şükür ve iş bitti geri geldim, ev fiyatı 230k şu anda ben 190k'ya almıştım 8-9 ay önce canlı ile,
Hani burada kalsaydım belki maaş şimdi 2k olacaktı amma ev hayaldi, nasıl olurdu, alırdık kredi ile artık maksimum ne kadar süreli alınıyor ise oderdik ama böyle çok daha iyi oldu, hani kaba bir hesap ile 10 sene kurtardım diyebiliriz
Hele ki üni mezunu iseniz hiç durmayın, Avustralya nitelikli göçmen alıyor, yeni mezun olmuş vb. Kolay kolay kabul etmiyor, ama şansınızı deneyin, yine Kanada biraz daha esnek, kaç yıldır green kart başvurusu yaptım çıkmadı Smiley
Ayrıca tavsiye'dir mutlaka ama mutlaka İngilizce öğrenin, çat pat değil, çatır çatır konuşacak gibi ve yanına başka bir dil mutlaka ekleyin, eğer inşaat işinde uğraşıyorsunuz mutlaka Rusça'yı öğrenin veya Arapça, çünkü inşaat şirketlerinin en çok aktif rol aldığı ülkeler buralar

Nasıl gidiyoruz nerelere başvuruyoruz bilgi verir misiniz Cheesy
hero member
Activity: 644
Merit: 504
July 14, 2017, 05:51:33 PM
Lise mezunuyum, giderken 5k filan borcum vardı, maaş o zaman 1200 TL. idi, gözü karartıcı gittim, giderken bekardım şimdi 1 çocuk var, 2. Cisi gelecek 2 ay sonra inşallah, ne oldu, düğün yaptım tüm masrafları kendim karşıladım, üstüne birde başımı sokacak bir ev aldım çok şükür ve iş bitti geri geldim, ev fiyatı 230k şu anda ben 190k'ya almıştım 8-9 ay önce canlı ile,
Hani burada kalsaydım belki maaş şimdi 2k olacaktı amma ev hayaldi, nasıl olurdu, alırdık kredi ile artık maksimum ne kadar süreli alınıyor ise oderdik ama böyle çok daha iyi oldu, hani kaba bir hesap ile 10 sene kurtardım diyebiliriz
Hele ki üni mezunu iseniz hiç durmayın, Avustralya nitelikli göçmen alıyor, yeni mezun olmuş vb. Kolay kolay kabul etmiyor, ama şansınızı deneyin, yine Kanada biraz daha esnek, kaç yıldır green kart başvurusu yaptım çıkmadı Smiley
Ayrıca tavsiye'dir mutlaka ama mutlaka İngilizce öğrenin, çat pat değil, çatır çatır konuşacak gibi ve yanına başka bir dil mutlaka ekleyin, eğer inşaat işinde uğraşıyorsunuz mutlaka Rusça'yı öğrenin veya Arapça, çünkü inşaat şirketlerinin en çok aktif rol aldığı ülkeler buralar

Merhaba, nasıl gittiniz bir fırsat mı geldi ? hadi ben gidiyorum denilince de gidilmiyor ki. Lise mezunuymuşunuz, ben 4 senelik fakülte mezunu olmama rağmen işsizim ve bir çıkış arıyorum. Tek başınıza bir karar alıp mı  gittiniz nereye gittiniz ne tür zorluklar yaşadınız anlatırsanız sevinirim Smiley
sr. member
Activity: 404
Merit: 251
July 14, 2017, 05:29:54 PM
full member
Activity: 190
Merit: 100
July 13, 2017, 12:52:58 PM
eskisi gibi kolay değil artık. özellikle Avrupa'da sanıldığı gibi mükemmel maaşlar ve kolay yaşamlar yok. orta veya büyük ölçekte bir firmadan teklif veya davetiye almadıysanız kendi kendinize iş bulup çalışma ve oturma izni almanız çok zor. İtalya'da, İspanya'da ve Fransa'da çalışan arkadaşlarım (biri moda sektöründe tasarımcı, diğer ikisi satış pazarlama) 2500 € - 3000 € arası maaş alıyorlar. evet çalışma saatleri iş ve yaşam koşulları insani standartlarda tabiki ama öğrenci kafasında yaşayamam diyorsanız da normal bi evin kirası 1000-1200 € civarında. yeme içme de oldukça pahalı.

mühendis, mimar ya da spesifik bir mesleğiniz, tecrübeniz ve yeterli yabancı diliniz varsa Kanada Amerika Avusturya gibi ülkelerde daha fazla kazanç ve iş imkanı olasılığı var.
Ama tabi en garanti yol, uluslararası bir firmada 3-5 yıl çalışıp yurtdışını zorlamak.
sr. member
Activity: 980
Merit: 276
July 13, 2017, 08:42:14 AM
Ben de mezun olduktan sonra ilk fırsatta yurtdisina cikmak istedim. Çıktım da. Yaklaşık 6 sene o ülke senin bu ülke benim gezdim. Genelde proje bazlı çalıştığım içinde bir oraya bir buraya devamlı bir yer değiştirme halindeydim. Maddi olarak az çok tatmin ettiği doğru. Ama bir yere kadar. İnsan memleketini özlüyor abi. Ve belli yaştan sonra daha düzenli bir hayat istiyor. Yılda bir kaç haftayla olmuyor.
En son kesin dönüş yapmaya karar verdim. Türkiyede bir iş buldum. Cv ye uluslararası firmalarda yurtdışı tecrübesini ekleyince mevcut skalanın üstüne çok rahat çıkabiliyorsunuz. Hele yabancı dilinizi ilerletmiş ve işinizi iyi yapıyorsanız.
Demek istediğim yurtdışında çalışmak isterken çok farklı seneryolar var. yurtdışını basamak olarak kullanıp türkiyede gelecekte daha iyi bir standart mı yoksa yurtdışında temelli ikamet mi. Veya 100000 i biriktirene kadar çalışayımmı (bu hedef tavsiye edilmez. İnsanoğlu doyumsuz. 100 ü yapınca 200 olsun der yatım olsun der vs vs)Eğer temelli ikamet  tercihiniz ise göçmenlik başvurusuyla kanada avustralya gibi alternatifler denenebilir.
newbie
July 13, 2017, 06:19:36 AM
Geçenlerde bir habere denk geldim. Avustralya, yeniden yabancı çalışanlar için ülkede kalma olayını kolaylaştırmış. Yanlız her meslek için geçerli değil. Bazı meslekler için kolaylaştırmışlar. Devletin vize sayfasından hangi mesleklere kolaylık sağladıklarını görebiliyorsun. Ben bir göz atmıştım. Örneğin bir çok mühendislik dalına kolaylık sağlıyorlar. Bir göz istersen.

Bi bakayım dostum eyvallah.
legendary
Activity: 2632
Merit: 1495
July 13, 2017, 05:32:21 AM
Yurtdışında çalışma olayı okumaktan veya seyahat etmekten çok daha zor. Ülkeler son dönemde göçmen alımlarında ve çalışma izni verilmesinde büyük zorluklar çıkartıyor.
Global bir şirketin Türkiye ofisinde çalışıp işinizde yükselirseniz sizi yurtdışı ofislerine alabilirler. Böyle bir durumda çalışma izni vb. konularda büyük bir rahatlıkla işinize devam edersiniz.
sr. member
Activity: 406
Merit: 263
July 13, 2017, 05:14:58 AM
Geçenlerde bir habere denk geldim. Avustralya, yeniden yabancı çalışanlar için ülkede kalma olayını kolaylaştırmış. Yanlız her meslek için geçerli değil. Bazı meslekler için kolaylaştırmışlar. Devletin vize sayfasından hangi mesleklere kolaylık sağladıklarını görebiliyorsun. Ben bir göz atmıştım. Örneğin bir çok mühendislik dalına kolaylık sağlıyorlar. Bir göz istersen.
newbie
July 12, 2017, 05:41:59 PM
Beyler bende yurtdışı düşünüyorum ama zor düşüncede kalıyor hep. 15 saat çalışacak kapasite var bende. 5 saat uyku yeter amerikada saat ücreti 11 dolar diye duydum. Günlük 150 dolar yapar işyerindede uyurum sıkıntı yok 2-3 sene çalışıp köşe olup dönersin  Grin

Yeme içme kalma minimum masraf yapmak lazım. Günde 150$ > Ayda 4500$ eder. 1500$ harcasan ayda 3000$ atsan kenara > Yılda 36000$ eder. 3 yılda 108000$  Harbiden köşe Grin
hero member
Activity: 644
Merit: 504
July 12, 2017, 05:35:41 PM
Beyler bende yurtdışı düşünüyorum ama zor düşüncede kalıyor hep. 15 saat çalışacak kapasite var bende. 5 saat uyku yeter amerikada saat ücreti 11 dolar diye duydum. Günlük 150 dolar yapar işyerindede uyurum sıkıntı yok 2-3 sene çalışıp köşe olup dönersin  Grin
full member
Activity: 154
July 12, 2017, 05:32:01 PM
Amerika için yeşil kart (green card)
ama kanada veya avustralya daha kolay göçmen kabul ediyor. Kanada biraz soğuk olur ama alışırsın.
Amerikada en kötü ev kirası ne kadar?

En kötü için en kötü şehirde yaşaman lazım ayrıca çok değişken fiyatları var bizim akraba 2 sene newyorkda kaldı aylık 4-5 bin$ arası ücret veriyordu sadece ev düşünüyorsan böyle ayrıca şehire göre otopark ücreti var misal araban var newyorka getirip sürmek istiyorsun şehire atlık 150-200$ araba otopark ücreti veriyorsun. Ki tekrar otoparka koyarsan onada ayrı ücret. daha baska aylık ücretlendirmeleride var buda değişken dediğim gibi.
newbie
July 12, 2017, 05:26:08 PM
Kanada'ya gitmek için ne yapmam gerekir dostlar?
full member
Activity: 286
July 12, 2017, 05:10:31 PM
Valla hayat şartları kimisine kolay kimisine zor.Nasibin önüne geçilmez gerçi yurt dışına gitmek zorunda kalmazsın. kardeş Allah  gönlüne göre devamlı çalışacak , seni mutlu edecek iş verir inş.
newbie
Activity: 42
July 12, 2017, 03:12:34 PM
Amerika için yeşil kart (green card)
ama kanada veya avustralya daha kolay göçmen kabul ediyor. Kanada biraz soğuk olur ama alışırsın.
Amerikada en kötü ev kirası ne kadar?
Pages:
Jump to: