Pages:
Author

Topic: Ανταλλακτήρια - page 35. (Read 74862 times)

hero member
Activity: 812
Merit: 1000
January 24, 2016, 03:46:48 AM
#81
ας αναστησουμε αυτο το θεμα!
μολις ελαβα email απο το Bitstamp οτι μπορουμε να κανουμε withdraw και με χρυσο.
μας το στελνουν με ταχυδρομειο!
τι λετε?
αξιζει?
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
March 20, 2014, 07:13:26 PM
#80
Αν δεν κάνω λάθος το kraken είναι αμερικάνικο και απλά συνεργάζεται με μια Γερμανική τράπεζα. Πάντως τα 3 ευρώ που σου ήρθε σύνολο δεν είναι και πολλά λεφτά. Ενημέρωσε αν βγάλεις πάντως άκρη τι γίνετε με τις χρεώσεις.
newbie
Activity: 54
Merit: 0
March 20, 2014, 05:59:02 PM
#79
Απ' ότι έχω καταλάβει αν το κάνεις από κατάστημα σε γδέρνουν .
Αν το κάνεις μέσο e-banking λογικά θα σου έχει να επιλέξεις μεταξύ " Επιβαρύνομαι μόνο τα έξοδα της Τράπεζας (SHA) (0,8 €) " και " Τα τραπεζικά έξοδα να με επιβαρύνουν εξ'ολοκλήρου (OUR) (18 €).
Δοκίμασε το πρώτο και θα σε χρεώσει 80 λεπτά μόνο.
Τώρα εκκρεμεί το θέμα για τη χρέωση από το kraken . Αν δηλαδή τα στέλνει η Eurobank μέσω SEPA ή αν μεσολαβεί ενδιάμεση τράπεζα . Επικοινώνησα με το e-banking και επειδή δε γνώριζαν  Shocked  κατέθεσα ερώτημα και αναμένω Grin
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
March 19, 2014, 07:02:30 PM
#78
Το kraken εμένα με χρεώνει γύρω στα 3 ευρώ αν θυμάμαι καλά για την μεταφορά. Πάντως σε μέρες νομίζω μια χαρά είναι γιατί αν έφυγε η εντολή την Δευτέρα που λογικά αυτό θα έγινε κάνει δύο μέρες για να την παραλάβει το kraken δλδ μέσα στα όριο. Εμένα γιατί με χρέωνε 18 ευρώ η eurobank αυτό δεν μπορώ να καταλάβω Tongue
newbie
Activity: 54
Merit: 0
March 19, 2014, 12:56:03 PM
#77
Πριν λίγο επιβεβαιώθηκε η πρώτη δοκιμαστική μεταφορά προς το kraken μέσω e-banking της Eurobank.
Είχα κάποιο πρόβλημα με το BIC και το έστειλα με τον κωδικό FDDODEM1XXX . Στο αποδεικτικό της τράπεζας όμως φαίνεται ότι η μεταφορά έγινε στον FDDODEMMXXX  Huh
Τα έστειλα την Παρασκευή το απόγευμα και εμφανίστηκαν στο kraken πριν λίγες ώρες.
Τα καλά νέα είναι ότι η μεταφορά από Eurobank έγινε με κόστος 0,8€ .
Το δυσάρεστο είναι ότι το kraken με χρέωσε 5€  Shocked
Ξέρει κανείς τι ισχύει ;

Ευχαριστώ
full member
Activity: 140
Merit: 100
March 14, 2014, 04:34:02 PM
#76
Quote
Μιλάω για 500 , το πολύ 1000 € . Εννοούσα αν υπάρχουν κάποιοι φόροι που πρέπει να αποδοθούν στο δημόσιο για αυτό το ποσό , τέτοια θέματα . Μη βρεθούμε εκτεθειμένοι για ένα πείραμα  Wink

Για το εξερχόμενο έμβασμα, φτάνει να δικαιολογείται από παλαιότερα φορολογημένα εισοδήματα (κέρδη ή μισθούς).

Αν εισπράξεις ευρώ πουλώντας bitcoin και θες να είσαι 1000% σίγουρος μπορείς, σε συνεννόηση με τον λογιστή σου, να τα δηλώσεις ως εισόδημα στο εξωτερικό (στην χώρα από την οποία έρχεται το έμβασμα, εκεί όπου είναι το exchange, με αποδεικτικό το χαρτί του εισερχόμενου εμβάσματος). Φυσικά θα πληρώσεις φόρο (εκτός αν έχεις μεγάλα τεκμήρια και μικρό εισόδημα, οπότε θα πλήρωνες αυτόν τον φόρο έτσι κι αλλιώς).

Προσωπικά δεν θα το έκανα για ποσά στα 1-2-3 χιλιάρικα, αλλά πιθανά τα μεγαλύτερα ποσά να ψαχτούν κάποτε.
Επίσης αν είσαι σε κάποια ομάδα που θεωρείται υψηλού κινδύνου φοροδιαφυγής (γιατρός, δικηγόρος ή ελευθέριο επάγγελμα) δήλωσε τα εισοδήματα από bitcoin σε κάθε περίπτωση.

Το καλύτερο πάντως (αν μπορείς) είναι να ανοίξεις λογαριασμό στην χώρα του exchange, να εισπράττεις εκεί και να κάνεις ταξιδάκια για να τα φας (ή να τα φέρεις σε μετρητά)

Wink
newbie
Activity: 54
Merit: 0
March 14, 2014, 11:00:13 AM
#75
Και η περιπέτεια συνεχίζεται  Grin
Έδωσα εντολή για μηχανάκι της ALPHA αλλά δεν μπορεί να γίνει δεκτή λόγο αναβάθμισης  Tongue . Από Δευτέρα λοιπόν .
Και κάτι ακόμα,
Έκανα δοκιμή με Eurobank σε μικρό ποσό για το BIC   FDDODEM1XXX .
Προς το παρόν η προμήθεια είναι 0,8 € και η εντολή σε εκκρεμότητα .
Σε λίγες μέρες θα επανέλθω  Wink

Ευχαριστώ για τη βοήθεια
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
March 14, 2014, 08:20:24 AM
#74
Βγάλε ένα μηχανάκι νομίζω 10 ευρώ είναι. Διάβασα ότι και η Εθνική έχεις τις χαμηλότερες χρεώσεις και τις ποιο εύκολες μεταφές πάντως.
newbie
Activity: 54
Merit: 0
March 14, 2014, 08:18:53 AM
#73
Ευχαριστώ πολύ  Smiley

Σχετικά τώρα με τις τράπεζες και τις προμήθειες............τρις λαλούν και δυο χορεύουν  Tongue
Έχω λογαριασμό στην ALPHA ( πρώην ΕΜΠΟΡΙΚΗ ) αλλά δεν έχω το μηχανάκι για μεταφορά μέσω web-banking
Οπότε πάω στην ταμεία και της δίνω τις οδηγίες του kraken για να μεταφέρει 300 € μέσω SEPA .
Μου ανακοινώνει 12 € προμήθεια  Shocked  . Μαθαίνω ότι το 1 € είναι μέσω web-banking .
Κατόπιν πάω σε ένα "καθαρόαιμο" κατάστημα της "ALPHA" και μου λένε 19 € (το ελάχιστο ).
Ξεκάθαρα πράγματα  Grin

Ε, ρε MpineliCoin που τους χρειάζεται .......
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
March 14, 2014, 07:26:34 AM
#72
Τι εννοείς  "safe" ;

Safe == Δήλωση κερδών (από οπουδήποτε) στην εφορία

Μα και να αγοράσει τώρα bitcoin με 500 ευρώ και σε ένα μήνα να παέι το καθένα στα 2000ευρώ και να κερδίσει 1500 αν δεν τα εξαργυρώσει κανείς δεν θα γνωρίζει το κέρδος του. Ακόμα και να τα εξαργυρώσει αν μπορεί να τα δικαιολογήσει με τα δηλωμένα του εισοδήματα πάλι δεν τρέχει τπτ. το πότε φορολογείσαι τουλάχιστον είναι ξεκάθαρο.
sr. member
Activity: 294
Merit: 260
March 14, 2014, 07:24:26 AM
#71
Τι εννοείς  "safe" ;

Safe == Δήλωση κερδών (από οπουδήποτε) στην εφορία
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
March 14, 2014, 06:55:08 AM
#70
οχι γιατί είναι σαν να κάνεις μια συνηθισμένη αγορά. Δεν τρέχει τίποτα δλδ.
newbie
Activity: 54
Merit: 0
March 14, 2014, 06:42:13 AM
#69
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις  Smiley

Η Eurobank είναι απαράδεκτη στα εμβάσματα, δουλεύουν τον κόσμο. Σχεδόν όλες οι υπόλοιπες τράπεζες έχουν ελάχιστα fees, της τάξης του ενός ευρώ πάνω κάτω.

Όσον αφορά το νομικό πλαίσιο, είναι γκρίζο. Κανείς δεν ξέρει ακριβώς. Αν θες την άποψή μου, better safe than sorry.

Τι εννοείς  "safe" ;



Θα στα χρεώσει όλα τα λεφτά ότι και να επιλέξεις δλδ 18 ευρω. Για μένα αν θέλεις να κάνεις μεταφορές καλύτερα να επιλέξεις άλλη τράπεζα. Για το ποσό που λές αν τα λεφτά που μεταφέρεις τα δικαιολογούν τα δηλωμένα φορολογικά σου εισοδήματα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Μιλάω για 500 , το πολύ 1000 € . Εννοούσα αν υπάρχουν κάποιοι φόροι που πρέπει να αποδοθούν στο δημόσιο για αυτό το ποσό , τέτοια θέματα . Μη βρεθούμε εκτεθειμένοι για ένα πείραμα  Wink
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
March 14, 2014, 06:15:27 AM
#68
sr. member
Activity: 294
Merit: 260
March 14, 2014, 05:36:45 AM
#67
Η Eurobank είναι απαράδεκτη στα εμβάσματα, δουλεύουν τον κόσμο. Σχεδόν όλες οι υπόλοιπες τράπεζες έχουν ελάχιστα fees, της τάξης του ενός ευρώ πάνω κάτω.

Όσον αφορά το νομικό πλαίσιο, είναι γκρίζο. Κανείς δεν ξέρει ακριβώς. Αν θες την άποψή μου, better safe than sorry.
newbie
Activity: 54
Merit: 0
March 14, 2014, 03:11:32 AM
#66
Ευχαριστώ για την απάντηση  Smiley
Σχετικά με την προμήθεια , απ΄ ότι είδα στο e-banking , σου λέει να διαλέξεις μεταξύ " Επιβαρύνομαι μόνο τα έξοδα της Τράπεζας (SHA) (0,8 €) " και " Τα τραπεζικά έξοδα να με επιβαρύνουν εξ'ολοκλήρου (OUR) (18 €).
Αν διαλέξω το πρώτο , στην περίπτωση που υπάρχει και χρέωση από την άλλη τράπεζα , δεν θα αφαιρεθούν απλά τα έξοδα από το ποσό που μετέφερα ............ή κάνω λάθος ;
Και μια ακόμα ερώτηση..........η μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό για αγορά κρυπτονομισμάτων , έχει κάποιες φορολογικές παρενέργειες ; (μιλάω για ποσό 500 , το πολύ 1000 €)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
March 13, 2014, 07:27:44 PM
#65
newbie
Activity: 54
Merit: 0
March 13, 2014, 05:50:12 PM
#64
Καλησπέρα ,
Είμαι καινούργιος στο χώρο και έχω μια απορία σχετικά με το kraken.
Έφτιαξα ενα λογαριασμό  και σήμερα προσπάθησα να κάνω μια μεταφορά χρημάτων μέσω e-banking της Eurobank.
Αφού συμπλήρωσα τη φόρμα μεταφοράς στο e-banking σύμφωνα με τις οδηγίες του kraken και πάτησα συνέχεια , είδα ότι δε δέχεται το FDDODEMMXXX σαν BIC της τράπεζας  Fidor Bank AG
Όταν το έψαξα χειροκίνητα , μου έδωσε σαν BIC το FDDODEM1XXX .
Ξέρει κανείς τίποτα ; Τι μπορεί να συμβαίνει ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
February 28, 2014, 08:01:55 AM
#63
Απλά να σημπληρώσω ότι έκανα την αγορά με το ποσό σε bitcoin πανεύκολα μέσα από το kraken και η αγορά ολοκληρώθηκε μέσα σε δευτερόλεπτα καθώς και το transfer στο πορτοφόλι των νομισμάτων. Πολύ καλό χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Τώρα περιμένω να δεχθούν την δεύτερη αίτηση στο bitstamp να δω και εκεί τι λέει αν και νομίζω δεν υπάρχει λόγος να το χρησιμοποιήσω μια και κάνω τόσο εύκολα την δουλειά μου από το kraken. Στο bitstamp για την δήλωση κατοικίας τώρα έχω χρησιμοποιήσει μια απόδειξη από amazon. Να δω αν την δεχθούν.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
February 28, 2014, 07:48:06 AM
#62
Τελικά έκανα την μεταφορά Τετάρτη σήμερα Παρασκευή είχαν μπεί τα λεφτά στο kraken. Αρκετά γρήγορα δλδ.
Pages:
Jump to: