Pages:
Author

Topic: Ανταλλακτήρια - page 39. (Read 74845 times)

sr. member
Activity: 294
Merit: 260
November 08, 2013, 03:20:09 PM
#1
[Τελ. ενημέρωση: 25 Φεβρουαρίου 2014]

Αρχίζω αυτό το θέμα για να γράψουμε τις εμπειρίες μας με τα ανταλλακτήρια, και για να βοηθήσω τους επίδοξους traders να μην τραβήξουν τα ίδια με μένα.

Η προσωπική μου εμπειρία είναι η εξής:

MtGox

Το MtGox έκλεισε.

Bitstamp

Το Bitstamp δέχεται ταυτότητα, αλλά δεν δέχεται λογαριασμούς κινητών. Ενδεχομένως να δέχεται λογαριασμό σταθερού τηλεφώνου. Προσωπικά, επαληθεύτηκα με σκαναρισμένη ταυτότητα και bank statement το οποίο μάλιστα απαιτήσανε να είναι μεταφρασμένο (αρκεί χειρόγραφη μετάφραση + στάμπα δικηγόρου ή "certified translator" κατά τα λεγόμενά τους). Η επαλήθευση γίνεται σχετικά γρήγορα, στην περίπτωσή μου δύο μέρες. Update 17/11/2013 - Επίσης, δέχονται και δίπλωμα οδήγησης και άλλους λογαριασμούς, όπως π.χ. φυσικού αερίου.

Το Bitstamp έχει υποδειγματική υποστήριξη. Αν σταλεί email το πρωϊ, συνήθως έχουν απαντήσει εντός της ημέρας, και το ύφος τους είναι αρκετά επαγγελματικό.

Όσον αφορά τις καταθέσεις, η κατάθεση γίνεται με SEPA και αρκετά γρήγορα, με μηδαμινό ουσιαστικά κόστος. Το Bitstamp δεν υποστηρίζει εμπόριο με ευρώ, και μετατρέπει τα ευρώ σε δολλάρια (και τούμπαλιν αν γίνει ανάληψη με SEPA). Τα χρήματα φαίνονται στον λογαριασμό μετά από λίγες ημέρες, δύο στην περίπτωσή μου.

Επίσης οι αναλήψεις φαίνεται ότι είναι γρήγορες (εντός της εβδομάδας) και αξιόπιστες, βλ Εδώ & Εδώ

BTC-e

Στην περίπτωσή μου επαληθεύτηκα με σκαναρισμένο διαβατήριο + μεταφρασμένο bank statement από δικηγόρο. Η επαλήθευση χρήστη παίρνει αρκετό καιρό, 2 βδομάδες περίπου. Επίσης, δεν με ενημέρωσαν ότι έγινε η επαλήθευση, απλά έγινε άρση του περίφημου "money hold" του BTC-e.

Το BTC-e έχει σχετικά κακή υποστήριξη. Αφενός είναι αρκετά αργή (συνήθως κάνουν να απαντήσουν μια δυο μέρες, αλλά έχει τύχει να περιμένω και τρεις ή τέσσερις) και τα Αγγλικά τους είναι φτωχά (έχω δει απαντήσεις από σκέτο "ok" έως "need english language", έτσι ξερά). Αδικαιολόγητο.

Η κατάθεση αργεί επίσης, και ενώ υποστηρίζουν SEPA καρπώνονται και ένα όφελος 1% με ελάχιστη χρέωση 15€. Όμως, έχουν το μικρότερο trading fee, 0,2%, και επίσης υποστηρίζουν Litecoin αλλά η ανάληψη κοστίζει 1 LTC (!)


Θα ανανεώνω την παρούσα δημοσίευση εν καιρώ, με βάση την δικιά μου εμπειρία καθώς και όποιων δικών σας.
Pages:
Jump to: