Pages:
Author

Topic: Balık Tüketiyor musunuz. - page 4. (Read 613 times)

hero member
Activity: 1204
Merit: 623
January 30, 2024, 06:37:28 AM
Yıllar önce Trabzonda bir şirkette çalışmıştım. Orada bir Ömer abi vardı. Adam kaloriferci. Bize bir gün karışık balık buglama yapmuıştı. Acaip bir yemek olmuştu yıllar geçti ama halen tadı damagımda. İlk gördüğümde bu ne ya demiştim. Böyle balık mı yenir diye. Patates biber sarmısak domates ul biber ve balıklardan oluşan kocaman bir tepsi. Süper bir tat olmuştu.

@verbakalım hocam herşey aynı, yani tüm malzemeler aynı olsa bile kişiden kişiye değişen el lezzeti diye birşey var. Bizim iskelede Engin Dayı ve Serdar Abi mesela, adamlar taş pişirse efsane olacak gibi geliyor bana. Özellikle çinekop zamanı sabaha kadar iskelede kalınan dönemlerde, aynen sizin dediğiniz gibi yaparlar, biraz da bol yaparlar gelen giden de nasiplensin diye, çoğu zaman balığa çok az dokunup sadece suyu ile karnımızı doyurduğumuzu bilirim. Bir ara eşkina ve levrek tuttuyduk, gece 2 mi neydi, yarım saatte pişirdiler, hala tadı damağımda.

Sanırım bu tad ve unutamam olayı arkadaşlık bağlarının güçlü olduğu ortamlarda paylaşılan şeylerin ilerki zamanda daha canlı olarak kalmasına yol açıyor. Yıllar içinde pek çok balık yenmiştir illaki ama buğlamada Ömer abinin yaptığı bu buğlamayı tek geçiyorum.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 30, 2024, 06:32:51 AM
Yıllar önce Trabzonda bir şirkette çalışmıştım. Orada bir Ömer abi vardı. Adam kaloriferci. Bize bir gün karışık balık buglama yapmuıştı. Acaip bir yemek olmuştu yıllar geçti ama halen tadı damagımda. İlk gördüğümde bu ne ya demiştim. Böyle balık mı yenir diye. Patates biber sarmısak domates ul biber ve balıklardan oluşan kocaman bir tepsi. Süper bir tat olmuştu.

@verbakalım hocam herşey aynı, yani tüm malzemeler aynı olsa bile kişiden kişiye değişen el lezzeti diye birşey var. Bizim iskelede Engin Dayı ve Serdar Abi mesela, adamlar taş pişirse efsane olacak gibi geliyor bana. Özellikle çinekop zamanı sabaha kadar iskelede kalınan dönemlerde, aynen sizin dediğiniz gibi yaparlar, biraz da bol yaparlar gelen giden de nasiplensin diye, çoğu zaman balığa çok az dokunup sadece suyu ile karnımızı doyurduğumuzu bilirim. Bir ara eşkina ve levrek tuttuyduk, gece 2 mi neydi, yarım saatte pişirdiler, hala tadı damağımda.
hero member
January 30, 2024, 06:21:02 AM
hero member
Activity: 756
Merit: 701
January 30, 2024, 04:15:49 AM
Sezon açıldığı andan itibaren her hafta en az 2 gün balık tüketirim çokta severim hamsi izgarasının bir karşılığı bende yok  kurutmadan biraz çiğ olmasada pişmeye yakın durumdaki hamsi sulu olur offf hele birde kar yağdıysa hayvan biraz daha yağlanmış oluyor tadı bambaşka.

lüfer vs alamıyoruz küçük balık ucuz balıktayız dip balıklarını sevmiyorum çok iyi temizlemen lazım favorim hamsidir insanların beğenmediği o kaya balığı vrya pomuk gibidir canım çektilan

Benim öyle çok bir balık kültürüm yok ama soğuk havada üşüye üşüye balık yemeyi ayrı bir severim. Daha önceden farklı farklı balık yemişimdir ama sorsanız hangisiydi onları bilmem. Hadi balık yemeye gidelim ya da tutmaya gidelim diyene de hayır demem.

Canım çeker hamsi ekmek yerim, hamsi tava yerim, ızgarada da severim. Her türlü hamsiyi seviyorum. Çok fazla balık tüketme fırsatım olmuyor ama canım da çekmedi değil şimdi Smiley
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
January 30, 2024, 03:25:47 AM
Sezon açıldığı andan itibaren her hafta en az 2 gün balık tüketirim çokta severim hamsi izgarasının bir karşılığı bende yok  kurutmadan biraz çiğ olmasada pişmeye yakın durumdaki hamsi sulu olur offf hele birde kar yağdıysa hayvan biraz daha yağlanmış oluyor tadı bambaşka.

lüfer vs alamıyoruz küçük balık ucuz balıktayız dip balıklarını sevmiyorum çok iyi temizlemen lazım favorim hamsidir insanların beğenmediği o kaya balığı vrya pomuk gibidir canım çektilan
sr. member
January 30, 2024, 01:34:51 AM
Son dönemde, özellikle belirli bir gelir düzeyinin altındaki ailelerin evlerine etin ne beyazı ne kırmızısı ne de balık türleri yeterince giremiyor. İmkanı olanlar az veya çok bir şekilde tüketebiliyorlar ama üzülerek belirtmeliyim ki büyük çoğunluk bu nimetlere uzak. Devletimizin özellikle bebek ve gelişme çağındaki çocuklar için protein eksikliğine bağlı gelişim problemlerini en aza indirmek için mutlak önlem alması gerek.

Balık konusunda ise bu dönem lüferin en yağlı dönemi (tanesi en az 200 liradır kesin), onun dışında istavrit de denizin iyice soğumasıyla en leziz dönemlerinde, fırında yapacaksanız levrek çupra, ızgara deneyecekseniz birçoğu çok kılçıklı olması sebebiyle sevmez ama temizlemeyi bilen varsa tirsi şu an ilk aklıma gelenler.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
January 29, 2024, 08:08:17 PM
Balık tüketiyorum ve genelde kılçıksız ya da kılçığı az balıkları severim.Diğer türlü ayırt etmem hangisi hangisi diye.Kılçıksız da derken mezgit hamsi gibi kolay ayıklanan balıklar da bunun içerisine giriyor.Bunların yanı sıra alabalık da tüketiyorum.Balık genel anlamda gerçekten vücutumuzun ihtiyacı olan ve tüketmemiz gereken bir yiyecek.Balık yağı bu yüzden vitamin olarak satılıyor ve tüketmeyenlerin bazı fonksiyonlarında sıkıntılar oluyor diye biliyorum.Özellikle hamsili pilavın lezzeti bir başka oluyor.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
January 29, 2024, 03:04:29 PM
Haftada 1 tüketmeye özen gösteririm ama tüketmediğim haftalar da oluyor. Aslında sorun bizde değil, ülkenin çoğu deniz kenarında ancak balığı soframıza alıştırmadılar. Faydalı olan ne varsa bizde yok ne yazık ki. Bize faydalı olanları alışkanlık olarak vermediler. Şu günlerde hormonlu tavuklarla herkes göğüslerini büyütmekle meşgul.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
January 29, 2024, 02:34:04 PM
Genellikle yemek ayırmayan birisiyimdir balıkta yerine göre pişirilmesine göre türüne göre tercih edebilirim sadece tercih olur genellikle son de tercihim olur balık yemek. Yemesi zahmetli et ve tavuk kadar lezzetli değil öyle olunca da az tüketiyorum gene de haftada bir tüketmekte oldukça faydası var balık tüketiminin bu yüzden biraz öğünlerime eklemeye başlasam fena olmaz.

İstavrit, çinekop bu balıklar tazeyse güzel oluyor ızgarası falan yanında taze sebzeyle beraber.

Hocam temizletince gerçekten pratik ve lezzetli oluyor. İyi temizleyen yerleri bulduğunuzda tavuk gibi löp et olarak yiyebilirsiniz. Çinekop iyidir ama küçüğü kılçıktan yenmiyor. Levrek de kılçıklı ama daha az oluyor. Bana sorarsanız Karadeniz somonu güzel oluyor tabi güç yeterse en iyisi Norveç somonu.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
January 29, 2024, 02:09:50 PM
Genellikle yemek ayırmayan birisiyimdir balıkta yerine göre pişirilmesine göre türüne göre tercih edebilirim sadece tercih olur genellikle son de tercihim olur balık yemek. Yemesi zahmetli et ve tavuk kadar lezzetli değil öyle olunca da az tüketiyorum gene de haftada bir tüketmekte oldukça faydası var balık tüketiminin bu yüzden biraz öğünlerime eklemeye başlasam fena olmaz.

İstavrit, çinekop bu balıklar tazeyse güzel oluyor ızgarası falan yanında taze sebzeyle beraber.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
January 29, 2024, 01:51:05 PM
Mutlaka tüketmeye özen gösteririm. Ara sıra alamayınca da hazır dardanel ton balığını almaya çalışırım ve salataya koyarım. Makarna ve salatayla çok iyi olur. Elbette hamsi kızartması veya ızgara levrek gibi tat vermiyor hiç birisi ama balık geçen yıllara göre neredeyse yarı yarıya azalmış durumda.
hero member
January 29, 2024, 01:22:21 PM
Balık konusunda geçen seneden beri bir fiyat artışı ve bizim almamız konusunda biraz azalma var. Bunları ben kendim için söylüyorum tabi. Ben başoğı severim. Tavada severim buğlama severim ızgara severim. Mümkün olursa büyük balık alırım. Son zamanlarda yerli somon gayet güzek oluyor. Migros ve carefoursa balık konusunda Ankaradaki müşterilerine güzel fırsatlar veriyor balık konusunda. Geçen hafta migrosta levrek indirimi vardı ve epey cazipti. Şimdi fiyat gene uçtu. Her imkanı alım yönünde değerlendiriyorum. Hamsi  bu sene ufak geliyor. Ufak ve yagsız. Tavuk ikinci planda tabi.
sr. member
January 29, 2024, 12:56:17 PM
Balık tüketiyor musunuz? Hangi balıkları seversiniz?

Balık tutmayıda tüketmeyide seven biriyim. Olta ile pek balık tutmayı beceremesem de amatör dalış yaparak yiyeceğim balığı tutabiliyorum. Lüfer, Levrek, Çipura, Karagöz, Barbun, Mezgit, İstavrit, Somon, Palamut ve Hamsi
gibi balıkları severim ve tüketirim favorim Lüfer ve Levrek hem avlaması hem de lezzetli güzel bir balık. Aklıma gelen çeşitleri saymaya çalıştım unuttuğum yada tüketmediğim tüketemediğim balıklarda var elbette Smiley

Balık fiyatlarıda ortalama kırmızı et ile tavuk eti fiyatlarının ortasında tabi bazı çeşitler kırmızı et fiyatından da daha fazla fiyatta satılıyor.

Hocam üç arkadaş yaklaşık 5 yıldır düzenli gece levrek avına gidiyoruz, daha önce bahsetmistim, menemen çay çekirdek ile gece yarılarına kadar zaman geçirip balık tutmaya çalışıyoruz ama bu süre zarfında toplam dişe dokunur 10 balık belki tutmusuzdur, hayır belli kardeşim bir arada baliktayken kullanışlı olmuyoruz, daha neyi zorluyoruz belli değil😂 babam kafa buluyor artık, akşam balığa gidiyorsam ne la yine mi balık beslemeye gidiyorsunuz diyor, madara olduk aleme.

Onun dışında istavrit çinekop avlarında, kendi av malzemelerimi kendim hazırlayarak zaman geçirmeyi seviyorum, evim hem denize hem ırmağa hem de göle yakın, gölde kiloluk İsrail ve aynalı sazanlar denk geliyor bazen, ırmakta da sinek kanca ile çıra diye tabir edilenlerden tutmayı seviyorum, şamandıralı takım çocukluk aşkım😂
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
January 29, 2024, 12:36:44 PM
Balık tüketiyor musunuz? Hangi balıkları seversiniz?

Balık tutmayıda tüketmeyide seven biriyim. Olta ile pek balık tutmayı beceremesem de amatör dalış yaparak yiyeceğim balığı tutabiliyorum. Lüfer, Levrek, Çipura, Karagöz, Barbun, Mezgit, İstavrit, Somon, Palamut ve Hamsi
gibi balıkları severim ve tüketirim favorim Lüfer ve Levrek hem avlaması hem de lezzetli güzel bir balık. Aklıma gelen çeşitleri saymaya çalıştım unuttuğum yada tüketmediğim tüketemediğim balıklarda var elbette Smiley

Balık fiyatlarıda ortalama kırmızı et ile tavuk eti fiyatlarının ortasında tabi bazı çeşitler kırmızı et fiyatından da daha fazla fiyatta satılıyor.

Pages:
Jump to: