Pages:
Author

Topic: Αγορα Bitcoin με πιστωτικη/χρεωστικη καρτα - page 2. (Read 15254 times)

krk
newbie
Activity: 38
Merit: 0
φυσικά και μπορείς. Τα bitcoin τα μεταφέρεις σε όποιο wallet θέλεις η έχεις δημιουργήσει είτε στο τηλέφωνο σου είτε στον υπολογιστή σου
newbie
Activity: 1
Merit: 0
καλησπερα μολις εφτιαξα πορτοφολι στο electrum και χρειαζομαι επειγοντως να αγορασω bitcoin...μικρο ποσο.. πως μπορω γρηγορα να το κανω?? τι γινεται σε αυτη τη χωρα με αυτο το θεμα και κανενα σαιτ δεν με αφηνει να αγορασωHuh please help
το email μου ειναι : [email protected] μπορω να αγορασω απο καποιον απο εσας ?
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
ok ίσως να υπάρχουν κάποιες τρύπες ακόμα και μέχρι κάποιο ποσό ανάλογα με το κατά πόσο κρατά κάποιος τις διακρατικές συμφωνίες για ανταλλαγή φορολογικών δεδομένων...

πάντως όπου και να είσαι αν διαπιστωθεί εισόδημα θα πρέπει να φορολογηθεί είτε εδώ είτε στη Μάλτα είτε στην Βρετανία
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Η Revolut δεν ζητάει ΑΦΜ. Άλλαξε κάτι;
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
full member
Activity: 378
Merit: 126
Ξέρει κανείς αν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ασχοληθεί η ελληνική εφορία με κάρτα που έχω βγάλει από την Ν26 εάν κάνω μόνο μικροαγορές (πχ αξίασ 200 ευρώ ή λιγότερα κάθε φορά) και δεν κάνω αναλήψεις από ΑΤΜ; Υποθέτω ότι επειδή είναι γερμανική τράπεζα, τα στοιχεία μου είναι διαθέσιμα εάν ζητηθούν, βέβαια.

Θεωρω πως έτσι όπως το περιγράφεις οι πιθανότητες να ελαχιστοποιούνται

Βεβαια σημερα μου ήρθε μαιλ από την Ν26 όπου ζητάνε να τους δώσω το ΑΦΜ μου... το οποίο δεν το είχα συμπληρώσει κατά την εγγραφή.

Λογω των τελευταίων καταστάσεων με τις συνεχείς πτώσεις στα νομίσματα δεν κανω ακόμα κινήσεις με τις κάρτς αυτές. Δεν ξέρω ακόμα αν θα δώσω το αληθινο ΑΦΜ και τι επιπτωσεις θα έχει στην συνέχεια του λογαριασμού
member
Activity: 966
Merit: 31
Ξέρει κανείς αν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ασχοληθεί η ελληνική εφορία με κάρτα που έχω βγάλει από την Ν26 εάν κάνω μόνο μικροαγορές (πχ αξίασ 200 ευρώ ή λιγότερα κάθε φορά) και δεν κάνω αναλήψεις από ΑΤΜ; Υποθέτω ότι επειδή είναι γερμανική τράπεζα, τα στοιχεία μου είναι διαθέσιμα εάν ζητηθούν, βέβαια.
full member
Activity: 378
Merit: 126
member
Activity: 966
Merit: 31
παιδια γιατι δεν κανετε μεταφορες απο τον λογαριασμο σας που ειναι πολυ ευκολο, εγω αυτο κανω με την coinbase!
γιατι ασχοληστε με τις καρτες !!
Υποθέτεις ότι έχουμε όλοι τραπεζικό λογαριασμό. Σε πληροφορώ ότι εγώ πριν ένα μήνα δεν είχα ούτε αποκλειστικό λογαριασμό και πριν από δύο μήνες δεν είχα ούτε καν κάρτα. Και σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να στείλω ή να λάβω χρήματα σχετικά με κρυπτονομίσματα σε κοινό οικογενειακό λογαριασμό και να αρχίσουν μετά οι ερωτήσεις.
newbie
Activity: 160
Merit: 0
full member
Activity: 378
Merit: 126
παιδια γιατι δεν κανετε μεταφορες απο τον λογαριασμο σας που ειναι πολυ ευκολο, εγω αυτο κανω με την coinbase!
γιατι ασχοληστε με τις καρτες !!

γιατι με τις τραπεζες, ελληνικες και ευρωπαικες ενδεχεται να γινει καποιος "στοχος" της εφοριας.
Πχ, στελνεις €5000 σε coinbase, παιζεις για ενα μικρο ποσοστο, δηλαδη €500 και το κερδιζεις

κανεις λοιπον μεταφορα προς τον λογαριασμο σου €5500.
δε θα βαρεσει "καμπανακι" για αυτα που εφυγαν αλλα για αυτα που ηρθαν και αντε να βγαλεις ακρη αν αρχισει το μπλεξιμο.

Ολα τα παραπανω φυσικα ακυρωνονται εφοσον δηλωσει καποιος κανονικα τα "εσοδα" και φορολογηθει για αυτα

προσωπικη αποψη, αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με
member
Activity: 85
Merit: 11
με τη καρτα ειχα όριο 10.000€/βδομαδα ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ

Με εμβασμα(ακομα περιμενω απο προχθες να μπουν) με οριο 2000€/2μηνο Sad
newbie
Activity: 17
Merit: 0
παιδια γιατι δεν κανετε μεταφορες απο τον λογαριασμο σας που ειναι πολυ ευκολο, εγω αυτο κανω με την coinbase!
γιατι ασχοληστε με τις καρτες !!
newbie
Activity: 12
Merit: 0
Επίσημη ενημέρωση από το Coinbase για της χρεώσεις καρτών.

http://www.hallcrypto.gr/post/enimerosi-apo-to-coinbase-gia-agores-me-pistotikes-i-xreostikes-kartes
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Δοκίμασα το bitpanda.com και αφού έκανα ταυτοποίηση μπόρεσα να αγοράσω με eurobank κάρτα
Το κακό είναι ότι έχει μεγαλυτέρα fees

nice θα το δοκιμάσω. Μπορεί να είναι και το μοναδικό που περνάει η αγορά με κάρτα
newbie
Activity: 19
Merit: 0
Δοκίμασα το bitpanda.com και αφού έκανα ταυτοποίηση μπόρεσα να αγοράσω με eurobank κάρτα
Το κακό είναι ότι έχει μεγαλυτέρα fees
member
Activity: 966
Merit: 31
Χαιρετώ τον κόσμο,

Έχει μείνει καμιά υπηρεσία χρεωστική ή πιστωτική τη σήμερον που να δουλεύει αλλά να δέχεται και νέους συνδρομητές;
Μάλλον θα πρέπει να περιμένεις να ξεκαθαρίσει το τοπίο γιατί αυτή τη στιγμή εγώ τουλάχιστον καταλαβαίνω ότι είμαστε σε μία μεταβατική φάση μετά την άρνηση της Visa και της Master Card να συνεργαστούν με οτιδήποτε έχει σχέση με crypto. Θεωρώ ότι μελλοντικά τα πράγματα θα καλυτερέψουν, είτε θα υπάρξει διαλλακτικότητα από μέρους των τραπεζών και των εταιρειών αυτών είτε θα δημιουργηθούν λόγω ζήτησης νέοι τρόποι που θα διευκολύνουν τη μεταφορά από cash σε crypto και το ανάποδο.
Pages:
Jump to: