Pages:
Author

Topic: Ελάτε να μεταφράσουμε το bitcoin στα Ελληνικά! - page 4. (Read 29695 times)

legendary
Activity: 975
Merit: 1003
Ελάτε να μεταφράσουμε το bitcoin στα Ελληνικά!

Αν και μεγάλο κομμάτι του bitcoin core, του bitcoin wallet για το Android, και του Hive (Mac OS X wallet) είναι ήδη μεταφρασμένα, μπορούμε να συνεχίσουμε την μετάφραση και να την ολοκληρώσουμε, έτσι ώστε να γίνουν διαθέσιμα και στα Ελληνικά

Συνήθως η μετάφραση γίνετε με το transifex (transifex.com), αν και το multibit και το electrum είναι στο crowdin. Δεν ξέρω κατα πόσο έχετε δουλέψει πάνω σε αυτά, αλλά είναι αρκετά εύκολο για τον οποιοδήποτε. Απλά κάντε ένα account στο transifex/crowdin, και απο τα παρακάτω links αντιστοιχα για κάθε project, κάνετε join την Ελληνική ομάδα (Greek) για να μπορείτε να αρχίσετε να μεταφράζετε! Μπορείτε ακόμα να διορθώσετε ένα ήδη μεταφρασμένο κείμενο, αν σας φαίνετε λάθος.


Bitcoin Core. Πάνω απο το 70% είναι μεταφρασμένο. Αν και ήδη υπάρχει επιλογή στο πορτοφολι να αλλάξεις σε Ελληνικά, κάποιες λέξεις/φράσεις είναι στα Αγγλικά

Bitcoin.org. Κατά την γνώμη μου είναι το πιο σημαντικό αυτή την στιγμή να μεταφραστεί, γιατί αποτελεί το 'portal' του κάθε νέου χρήστη


Για τα πορτοφόλια:

Bitcoin Wallet for Android. a.k.a. Andreas Schildbach's Bitcoin Wallet

MultiBit. Το multibit είναι μεταφρασμένο, το μόνο που χρειάζετε είναι να ψηφισθεί. Αν ψηφίσετε (-) για το συγκεκριμένο string, θα μπορούσατε και να βελτιώσετε την μετάφραση.

Electrum. Αν και δεν υπάρχει ακόμα διαθέσιμη μετάφραση στα Ελληνικά, έχω ζητήσει να μας κάνουν enable.

Hive. Δείτε το μύνημα που έγραψε ο developer του Hive για την ελληνική μετάφραση εδώ

Αν έχετε κάποια ερώτηση για το transifex/crowdin, feel free to ask Smiley
Pages:
Jump to: