Pages:
Author

Topic: Bitkapital - Türk lirasını blokzincirine taşıyoruz - page 2. (Read 14983 times)

legendary
Activity: 3150
Merit: 1516
Daha temel noktaları öğrenmeden şirkete yatırım mı yaptınız? Bu işte bir terslik var.

Hayır tam tersine. ICO başladığında yazılanlardan bunu anladığım için yatırım yaptım.
daha şirket kurulmadı, kavgamızı baştan yapalım istiyorum.
Yatırımcıların neye yatırım yapıldığını tam olarak anlamaları,
Fikir sahibinin de bizi neye ortak ettiğini anlaması için yazıyorum bunları.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
Daha temel noktaları öğrenmeden şirkete yatırım mı yaptınız? Bu işte bir terslik var.
legendary
Bitkapital projesinde yatırımcıların kafasını karıştıran bir hususa açıklık getirmek isterim.

Bitkapital bir şirket. Bu şirketin 2 ana faaliyeti olacak.
1) yatırım fonları halka arz ederek bu yatırım fonlarını işletecek. bu fonlardan bir portföy yönetim ücreti alacak. bu ücret şirketin geliri olacak.
2) XTL exchange yapısı. buda TL ile direk işlem yapılabilecek bir exchange olacak. burda işlem ücretleri çok düşük olacak burdan gelir ise dolaylı olacak,
bir çok yatırımcı bu gateway i anlık kullanacak pos cihazları ve debit kartlar  potansiyelini göremedi.
İlk halka arz dan hisse alanlar şirkete ortaklar.
ikinci halka arz aslında bir yatırım fonu

Joly doğru mu anlamışım?
yanlışım varsa düzelt lütfen.

Merhabalar,

Birazcık yanlış olmuş. Bitkapital organizasyonu bünyesinde iki farklı şirket var; birisi fon, diğeri borsa (geçit, gateway). Halka arz tamamıyla Bitkapital Exchange için, yani TL geçidi için, fon için değil. Fonu kendi imkanlarımızla Britanya Virjin Adaları'nda kuracağız. Henüz fon için herhangi bir para toplamadık, şu an için Bitkapital Exchange'e odaklıyız, fon şirketi kurulduğunda onun ayrıca bir IPO'su (ICO'su değil) olacak.

İlk aşamayla ikinci aşamanın farkları:

1) Minimum yatırım miktarı ilk aşamada 1,250 USD iken ikinci aşamada 150 USD.
2) %1'lik hissenin değeri ilk aşamada 1,250 USD iken ikinci aşamada 1,500 USD.
3) İlk aşamada şirketin resmi ortağı olunabiliyorken, ikinci aşamada ortaklık yalnızca kripto-varlık üzerinden mümkün.

Şun anlamak istiyorum. Fonu istersen başka bir gezegende kur. yasal olarak neresi uygunsa orada kurulur.
Şöyle bir örnek vereyim;
İSYAT var borsada. bu bir fon. iş yatırım ortaklığı A.Ş. bu fon u halka arz edip piyasadan bir para topladılar. Bu fonu işletiyorlar. Fonun portföy büyüklüğü değiştikçe hisse nin borsa fiyatına yansıyor. yılda bir  temettü veriyorlar vs. bu fonun geliri gideri var. ayrı bir anonim şirket.

Birde İş Portföy Yönetimi A.Ş. isminde bir başka şirket var. bu şirketin işi portföy yönetmek. bünyesinde yatırım uzmanları çalıştırıyor.
İSYAT bu şirket tarafından halka arz edilmiş fonlardan biri sadece ve bu şirketin geliri bu fonlardan aldığı portföy yönetim ücreti.

yani ilerde 10 tane fon oluştur farklı içeriklerle bunları halka arz et. fonların büyüklüğü ve performansı vs ayrı bir konu. benim için önemli olan portföyü yönetecek şirketin işçilik ve know how geliri. Dolayısı ile bitkapital exchange işletmecisi olmasının yanında bir portföy yönetim şirketi.

Eğer bitkapital'i bu şekilde konumlandırmadıysanız kafanızda zaten baştan hata ediyorsunuz demektir.

hero member
Activity: 602
Merit: 500
Bitkapital projesinde yatırımcıların kafasını karıştıran bir hususa açıklık getirmek isterim.

1) yatırım fonları halka arz ederek bu yatırım fonlarını işletecek. bu fonlardan bir portföy yönetim ücreti alacak. bu ücret şirketin geliri olacak.
2) XTL exchange yapısı. buda TL ile direk işlem yapılabilecek bir exchange olacak. burda işlem ücretleri çok düşük olacak burdan gelir ise dolaylı olacak,
bir çok yatırımcı bu gateway i anlık kullanacak pos cihazları ve debit kartlar  potansiyelini göremedi.

Joly doğru mu anlamışım?

Merhabalar,

Birazcık yanlış olmuş. Bitkapital organizasyonu bünyesinde iki farklı şirket var; birisi fon, diğeri borsa (geçit, gateway). Halka arz tamamıyla Bitkapital Exchange için, yani TL geçidi için, fon için değil. Fonu kendi imkanlarımızla Britanya Virjin Adaları'nda kuracağız. Henüz fon için herhangi bir para toplamadık, şu an için Bitkapital Exchange'e odaklıyız, fon şirketi kurulduğunda onun ayrıca bir IPO'su (ICO'su değil) olacak.

İlk aşamayla ikinci aşamanın farkları:

1) Minimum yatırım miktarı ilk aşamada 1,250 USD iken ikinci aşamada 150 USD.
2) %1'lik hissenin değeri ilk aşamada 1,250 USD iken ikinci aşamada 1,500 USD.
3) İlk aşamada şirketin resmi ortağı olunabiliyorken, ikinci aşamada ortaklık yalnızca kripto-varlık üzerinden mümkün.
legendary

bir çok yatırımcı bu gateway i anlık kullanacak pos cihazları ve debit kartlar  potansiyelini göremedi.

Joly doğru mu anlamışım?

hero member

ICO'nun %20 bonuslu ilk aşamasında Bitkapital Exchange'in %19'luk hissesi satılmıştır.

ICO'nun ikinci aşaması 16-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecektir. İkinci aşamanın ayrıntılarına şuradan ulaşabilirsiniz: https://bitcointalksearch.org/topic/bitkapital-ico-kinci-aama-16-30-haziran-1505189

Katılanlara ve izleyenlere teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyoruz.
member
Activity: 112
Merit: 10
helal sana wortyou

dao yu anlamayanlar gelmis bu projede umut buluyorlar .

dao zuun vadede dunyayı degistirecek proje .

sanıyormusunuz ki ilk arabayı bulan zengin oldu ?

hersey zaman meselesi .

bircok icat yapan nikola tesla da zengin olmadı hic . ama edison oldu onun projelerini calıp pazarlayıp Smiley

157 milyon dolar yatırım toplayan DAO scam, bu arkadaşın ki gerçek öyle mi?

Yanlış anlama, arkadaşın proje bana da iyi gibi geliyor fakat DAO ile karşılaştırman doğru olmamış. Ki uzun süredir senin yorumlarını ve fon yönetimini de dikkatle takip ediyorum ve saygı duyduğum bir üyesin. Andreas Antonopoulos, Coinbase Ceo'su ve sahibi, Ethereum geliştiricileri ve bitcoin ekosistemindeki çoğu saygı duyulan DAO'nun hakkını verirken, bu şekilde DAO=scam ithamı hoş olmuyor.

Tabii ki DAO başarıya ulaşmayabilir. Ama bu onun saygı duyulacak bir proje olmadığı anlamına gelmiyor. Daha önce de yazdım, büyük bir devrimin içinde olabiliriz ve bu bile beni heyecanlandırmaya yetiyor. DAO'dan kazanacağım ya da kaybedeceklerim ikinci planda.
hero member
aslında ıyı bır proje ama...

ama kısmını şöyle açayım,

kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez. ve bu söz biz türk milletine genelde uygun değildir. işin içinde türk varsa her zaman %50 ihtimaldir paraları alıp kaçması bu tarz işlerde, 100 mılyon dolar kazanan bır sırkette bır sonrakı ayda 100 mılyon kazanacagını dusunmeyız bız 100 u alır gıderız Smiley genlerımızde var bu mantık.

proje güzel ama bir türk işin içinde oldugu sürece çekimser olacağım malumunuz ülkenin yönetim şekli hırsızlık talan üzerine kurulu yüzyıllardır.

@AztecGoldHero,

Çok doğru söylüyorsunuz, ancak bunun Türkü Kürdü yok, herkes dolandırıcı. Banka dediğimiz kurumlar legal tefeci. Bizim ise bu düzenbazlık düzeninde tutumumuz ve politikamız, felsefemiz, her şeyimiz gayet açık ve nettir. Bitkapital'in hizmet ettiği başlıca amaçlardan biri, finans dünyasındaki bu çivisi çıkmış düzene şeffaflık ve doğruluk getirmek, ve bu tekere çomak sokmaktır.

Saygılar,

Jian
hero member
Activity: 1260
Merit: 644
aslında ıyı bır proje ama...

ama kısmını şöyle açayım,

kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez. ve bu söz biz türk milletine genelde uygun değildir. işin içinde türk varsa her zaman %50 ihtimaldir paraları alıp kaçması bu tarz işlerde, 100 mılyon dolar kazanan bır sırkette bır sonrakı ayda 100 mılyon kazanacagını dusunmeyız bız 100 u alır gıderız Smiley genlerımızde var bu mantık.

proje güzel ama bir türk işin içinde oldugu sürece çekimser olacağım malumunuz ülkenin yönetim şekli hırsızlık talan üzerine kurulu yüzyıllardır.
sr. member
Activity: 388
Merit: 288
Living the dream
yani bence fena değil ama kelime sıralaması ters olmuş yani logoda kapital önce bit sonra okunuyor, onun yerine logoyu sola 180 derece çevirsek, o örgülü kısım sağa baksa o zaman göz önce bit yazısını sonra kapital i algılar bence daha güzel olur.

başarılar dilerim size de yeni maceranızda, biz DAO'cu olduk artık.  Grin
hero member
Yeni logomuzu nasıl buldunuz?
hero member
Kaç hisse sattınız şu ana kadar? Kaç kişi yatırım yaptı?

@isvicre,

Hisse satışlarımız 1 Haziran'da başlıyor: Bitkapital ICO Duyurusu.

Şu adreste göreceğiniz "#Holders" sayısı hisselerin kaç farklı yatırımcının cüzdanında bulunduğu: La9hYXgwQ8Q21FZ8U5PVKkKfN6gaSWnsrFfXoY

Şu an 1 görünüyor, yani halka arzın ilk aşamasında sunulan 40 hissenin tamamı şirketin kendi hesabında duruyor.

Saygılar,

Jian
hero member
Activity: 826
Merit: 1000
Kaç hisse sattınız şu ana kadar? Kaç kişi yatırım yaptı?
legendary
Activity: 1232
Merit: 1001

Yanlış anlama, arkadaşın proje bana da iyi gibi geliyor fakat DAO ile karşılaştırman doğru olmamış. Ki uzun süredir senin yorumlarını ve fon yönetimini de dikkatle takip ediyorum ve saygı duyduğum bir üyesin. Andreas Antonopoulos, Coinbase Ceo'su ve sahibi, Ethereum geliştiricileri ve bitcoin ekosistemindeki çoğu saygı duyulan DAO'nun hakkını verirken, bu şekilde DAO=scam ithamı hoş olmuyor.

Tabii ki DAO başarıya ulaşmayabilir. Ama bu onun saygı duyulacak bir proje olmadığı anlamına gelmiyor. Daha önce de yazdım, büyük bir devrimin içinde olabiliriz ve bu bile beni heyecanlandırmaya yetiyor. DAO'dan kazanacağım ya da kaybedeceklerim ikinci planda.

Dao ile karşılaştırmadım sadece bu kadar yaygara koparılan icoların bir çoğunun yasal dayanağı olmadığından bahsettim, bitkapitalin bu teknolojik devrimlerle bir alakası da yok sadece bu alanda yasal bir proje geliştirdiği için Jian'a destek mahiyetinde bir post attım.

Bir projenin scam olması boyutuyla alakalı değil bunu da unutmayalım lütfen, DAO hakkında pek bir bilgim yok dediğim gibi sadece icolar adına örneklemem de kullandım.

Bu postlar daha iyi oluyor aslında, Jian daha şeffaf bir proje yürütecek, başarılı olursa da bizden böyle bir proje çıkmasının gururunu yaşayacağız
sr. member
Activity: 335
Merit: 250

legendary
Activity: 1232
Merit: 1001
Jollytrades ile tanışmadım ama uzun zamandır, bu halka arzdan önce de yazışıyoruz, fikir alış verişinde bulunuyoruz uzun zamandır.
Kim ne derse desin ayakları üzerine basan bir proje, DAO falan ile de kıyaslanmaz, ICO'ların birçoğu illegal bakmayın etraftaki bu kadar yaygaraya, kaldı ki bitkapital çok ayrı bir yerde ve işi resmiyete dökecek, bize düşen türk komünitesi olarak bu projeyi desteklemektir.

Ben şu an için hisse almayacağım, dediğim gibi uzun zamandır konuşuyoruz, beni ikna etti böyle bir projeye, kendini de saklamıyor benim gibi.

Ben kendisine başarılar diliyorum
member
hangi kanunlardan bahsediyosunuz ? bitcoini ve türevi varlıkları kabule tmeyen 30 sene oncesinde kalmıs kanunlar mı ?  hem kanunların bircok acıkları var . ve bitkapital de kıbrısta kuruluyor . kanunların dısında kalan bir bolgede .

btcturkte de kayıp yaşarsanız bunu da koruyacak kanun yok simdiden bilin bunu .

mtgox japonyadaydı . ne oldu ? en guclu kanunlar japonyada yatırımcı icin . ben yıllarca japonyada yasadım .

mtgox yatırımcısı paralarını bitcoinlerini alabildi mi ? alamadı ve alamayacak buyuk ihtimal .

gatecoin . cryptsy - paybase -paycoin bunlar kanunların guclu oldugu ulkelerde kuruluydu . hangi biri odeme yaptı ? gatecoin yeni oldu evet ama onun da sonu asagı yukarı aynı olacak . ki o kadar buyuk projelerde geri odeme olmuyorsa , bitkapital gibi kucugun kucugu projede geri odeme olmaz . yatırdıgınız paranın arkasından birer soguk su icer oylece bakakalırsınız .

benden soylemesi .

haa . herkes ozgurdur . batıracak paranız varsa buyrun yatırın . biz burda insanlar faydalansın . kazansın diye ugrasıyoruz gidiyolar kendi kendilerine tuzaga dusuyolar . yok mmm yok bilmemne .hepsi aynı .

hero member
Activity: 826
Merit: 1000
bu proje bastan husran zaten arkadaslar . klasik vurkac yapıcak toplanan paralarla . dikkat eidn .

zuhtucandan ve projelerinden uzak durun .

Her şey açık, hukuka uygun ve kimlik bilgileriyle yatırım yapılıyor. Yatırım yapanların her türlü riski göz önünde bulunduracağını düşünüyorum.
member
bu proje bastan husran zaten arkadaslar . klasik vurkac yapıcak toplanan paralarla . dikkat eidn .

zuhtucandan ve projelerinden uzak durun .

hero member
2- kripto paralar arası exchange de de bir para ödeyecek herhalde kullanıcılar waves olarak, bu ne kadar olacak, bu işi yapmak için herkes waves mi alacak önce bitkapital den
Yalnızca kriptopara alım-satımı için değil, Waves üzerinde yapılacak her işlem için Waves koin gerekecek. Şu an testnet'te bu işlem ücreti 1 Waves görünüyor. Yani evet, öncelikle herkesin bir Waves bakiyesi bulunacak.

Başarılı olabilirmisiniz acaba? Btcturk gibi hazır kurulu sistemler bitkapitali bitirmek için üzerinize gider ve dayanabilirmisiniz? 3750tl lik  bir maceraya girmelimiyim? Sonu hüsran olabilirmi.

Waves zaten kendini Avrupa'da epey duyuracak, birkaç sene içinde Western Union'la -ve hatta belki PayPal'la- boy ölçüşecektir (bkz. bitcoin'in işlem hacmi şu an Western Union'dan daha çok). Borsa olmanın yanında bu tarz para aktarma işlemlerinde de döviz bürosu modeliyle çalışacağız. Her yıl milyar dolar geliyormuş Almanya'dan Türkiye'ye sadece. Bu paranın hiç bizde durmadığını, bizi sadece bir para aktarma kuruluşu olarak kullandıklarını düşünün. Bu milyar doların yüzde onunu ele geçirdik diyelim, 100 milyon ediyor, onun da yüzde biri bizim komisyonumuz, 1 milyon dolar.

Her işlem için ücret 1 waves değil mi?

Waves üzerinde yapılacak her işlem için ücret 1 Wave. Waves'deki XTL'lerinizi TL olarak banka hesabınıza çekmek için komisyon %1. Yani trade'den %1 kazandığınız anda bizim komisyonu çıkartmış oluyorsunuz.

O örnekte de, Almanya'dan Türkiye'ye para aktarılırken ücret 1 Wave. Aktarılan para hesaba geçirilirken %1. Biz paranın XTL olarak da kullanılabilirliğini artırmak için elimizden geleni yapacağız. Yani XTL'lerinizi TL olarak bankaya çekmeden de online mağazalarda kullanabileceksiniz mesela, ama bu daha ileriki planlarımızdan. Bir iki sene sonrası için... O zaman XTL'yi direkt XTL olarak harcamak üzere de tutabilirsiniz. Ya da fatura ödemek, kontör almak vs. için XTL kullanabileceksiniz, dediğim gibi ilerisi için konuşuyorum.

Bununla ilgili olarak hem kullanıcılar hem bizim için daha avantajlı olabilecek uygulamalar da geçiyor aklımdan. Mesela parayı 1 ay boyunca XTL olarak tutarsanız hiç komisyon alınmayacak ya da %0.5'e düşecek gibi... Ya da parayı XTL olarak tuttuğunuz sürece üç ayda bir belli bir oranda faiz alacaksınız gibi... Coinomat'ta olan bir uygulamaydı bu, biz de altyapıyı sağlarsak yapabiliriz diye düşünüyorum ancak şu an sadece bir düşünce olduğunu belirteyim.
Pages:
Jump to: