Pages:
Author

Topic: Bitkapital - Türk lirasını blokzincirine taşıyoruz - page 4. (Read 14983 times)

hero member
Activity: 742
Merit: 501
Hayırlı olsun...
hero member
Activity: 602
Merit: 500
Online olduğum zamanlarda "Jian" nick'iyle Coin Türk'ün chat bölümünde olmaya çalışacağım. Bu proje ya da WAVES ile ilgili sorularınızı yanıtlayabilirim.
newbie
Activity: 15
Merit: 0
Kullanıcı odaklı hizmet ve pazarlama planımız gereği, projenin ismi de dahil olmak üzere birçok ayrıntısında değişikliğe gittik.

Proje ayrıntılarına ve detaylı iş planımıza web sitemizden ulaşabilirsiniz:

https://www.bitkapital.com

70 -80 lerin banker furyası gibi olmuş Smiley
hero member
Activity: 896
Merit: 515
böyle bir proje yapmayı çok istedim fakat bulunduğum üniversitede maddi destek bulabilceğime rağmen , bir yazılımcı bulamadım.Yazılımcıdan kastım blokchain tabanlı bir coin geliştirecek biri.Düşüncem var olan çoğu coinden farklı fakat yapamıyorum bari siz yapın Smiley
legendary
Activity: 1274
Merit: 1068
proje ismi degisikligi sonrasinda actigin hesap ismini de degistir istersen daha hesap yeniyken Wink
hero member
Kullanıcı odaklı hizmet ve pazarlama planımız gereği, projenin ismi de dahil olmak üzere birçok ayrıntısında değişikliğe gittik.

Proje ayrıntılarına ve detaylı iş planımıza web sitemizden ulaşabilirsiniz:

https://www.bitkapital.com
hero member
Activity: 896
Merit: 519
Bu ülkede proje çıkmıyor çok nadir, çıkartan da sadece kendi çıkarlarını düşünüyor hatta kısa yoldan köşeyi dönme adına yapılıyor projeler, şu sitede bile kaç proje tanıtılmış bugün 3-4 tanesini yokladım hiç birisi aktif değil. Hizmet esaslı olmalı ki güzel bir şeyler çıksın ortaya. Oluru nedir bilmiyorum ama başarılar dilerim.
full member
Activity: 238
Merit: 100
Çok yazıyorsunuz çok anlatıyorsunuz ve anlamıyoruz, sizce neden Grin
Başka bir konuda sorgulamaya çalışmıştım ama bu konuyu görünce ve burada yazdıklarınızı,  vazgeçtim sorgulamaktan.
Çalışmalarınızda muvaffakiyetler dilerim  Wink
hero member
henuz faaliyete gecmemis uygulanmamis bir altyapidan bahsediyoruz o yuzden bu kadar sorgulayici davraniyorum, belki de ben kafamda cok farkli bir sekilde kurdum kurguyu bilemiyorum Cheesy
simdi benim kurguladigim sey, size yatirip aldigim xcoini kendi cuzdanima ya da herhangi bir platform a aktarip cesitli islemler yaptim ornegin poloya attim eth aldim doge sattim vs, ordan cektim yobit e attim yun altim fon sattim. bunu cuzdanima alip ya da dogrudan sizdeki hesabima aktarip tl olarak banka hesabima cekmek istedim. sizde yun karsiligi yok eyvallah bunu anlarim, ama sen arpa ile islem yaparken bu arpayi nereden aldin kimden aldin ben bunu kabul etmem dedigin zaman ben bu altyapiya olan tum inancimi kaybederim Smiley bugun btcturk e 1k btc yatirsam bunu tl olarak ceksem oradaki hacimle orantili peyderpey cekerim ve bana nerden buldun bu btcleri de demez herhalde?

neyse bi hayata gecsin de artisiyla eksisiyle gorelim bakalim Smiley

Kuşkularınızı anlıyorum ve aslında benim meseleyi iyi anlatamamış olmamdan kaynaklandığını düşünüyorum.

Kriptoparaların sisteme entegrasyonu üçüncü taraflarca gerçekleştirilmeyecek, yani Waves üzerindeki BTC'ler ya da her ne kriptopara kullanılıyorsa hepsi çoklu imza protokolüyle blokzincirine taşınacaklar, ve Waves üzerinde kriptoparaları kabul eden herkesçe kabul edilecekler. Yani Waves üzerindeki bir kuruluş ya da kişi, eğer BTC kabul ediyorsa, verdiğiniz BTCTürk örneğindeki gibi, nereden buldun bu BTC'leri demeyecek.

Bunun yanında USD, EUR, CNY ve eğer Jolly Trades kullanıma açılırsa TRY için güvenilir kaynaklar olacak. Siz bir yerden CNY alırken de o CNY'nin hangi kaynak tarafından sisteme aktarıldığını göreceksiniz zaten, dolayısıyla herkes herkese soracak "sen bu CNY'yi nereden aldın" diye, güvenmediği "CNY"yi almayacak. Sorunuzu şöyle değiştirsek mesela... Siz bir yerden BTC diye bir şey aldınız ama aldığınız şey gerçekten BTC değil, bir dolandırıcının bir şekilde size aktardığı bir kripto-kıymet. Bu sözde BTC'leri BTCTürk'e aktarabilir misiniz? Tabii ki hayır. Yani aslında en temel düzeyde BTCTürk de soruyor "bu BTC adı verilen şeyi nereden buldun" diye.

Sorun Waves'in diğer sistemlerden çok daha geniş kapsamlı bir platform olmasından kaynaklanıyor. BTC ile işlem yapıyorsanız elinizde sadece BTC var zaten, karıştırılacak bir şey yok. Ama "BTC" adında kripto-kıymetlerin ortada dolaştığı bir sistemden bahsediyorsanız bir BTC'nin gerçek olup olmadığı sorunu ortaya çıkacaktır. Nxt platformunu biliyorsanız aşinasınızdır. Her kripto-kıymetin bir ismi bir de kodu oluyor. Mesela adı BTC olan bir sürü "coin" var, ve hepsinin ayrı ayrı kodları var. Sizin birinden Nxt üzerinden BTC alırken o söz konusu "coin"in koduna bakıp gerçekten BTC mi diye kontrol etmeniz gerekiyor.

Bu sorunu kriptoparalarla çözmek tek bir koda bakmakla mümkün. Çünkü zaten dediğim gibi Waves'de kriptoparalar için özel tasarlanmış tam güvenlikli bir sistem var. Ama iş fiat para birimlerine gelince, o parayı ihrac eden kuruluşun yasalara uygun biçimde regüle edilip edilmediğine de bakmanız gerekiyor. Çünkü fiat para birimlerinde işin içine üçüncü taraflar katılıyor, bu aracı kurumlar olmadan Waves'e para birimlerini entegre etmek mümkün değil. Elinizdeki "CNY"yi ihrac eden aracı kurumun hangisi olduğunu öğrenmek için de yine o "CNY"nin koduna bakmanız yeterli olacak Waves platformunda da.

Bunu da damga basılıp mühürlenmiş senetlere benzetmek mümkün. Senedin üstünde yazan şey o kripto-kıymetin ismi. Üstündeki mühür de kodu. Sırf ismi "BTC" ya da "CNY" diye bir şeyi alırsanız tehlikeli. Aynı zamanda üstündeki mühre yani koda da bakmanız gerekli. O koda baktığınızda elinizdeki kripto-kıymetin kimin tarafından üretildiğini göreceksiniz. Sonra internet sitelerine gidip hangi regülasyonlara tabiler diye bakacaksınız ve güvenip güvenmeyeceğinize karar vereceksiniz.

Bunun haricinde biz bir güven ağı oluşturmayı da düşünüyoruz. Web sitemizde hangi aracı kurumların para birimlerini kabul ettiğimizi yazacağız, ve o para birimleri için de kendimiz alış emirleri veriyor olacağız. Yani mesela bizim güvendiğimiz bir CNY aracı kurumu olsun, biz bu kurumdan bir miktar CNY'yi kendimiz alıp Waves borsası üzerinden bu CNY'leri satma emri vereceğiz XTL karşılığında. Bu sayede siz elinizdeki CNY'leri bizim aracılığımızla XTL'ye dönüştürmüş olacaksınız. Ama dediğim gibi, bu sadece bizim güvenimizi sağlamış kuruluşlar için geçerli olacak, ve inanıyorum ki bu ağ kısa zamanda herkesin ihtiyacını karşılamak için yeterli ölçeğe ulaşacak. Mesela diyelim ki biz sadece USD, EUR, ve CNY'nin üreticisine güveniyoruz, ama bu üreticilerin de güvendiği başka kuruluşlar olacak. Böylece yine merkezsizleşmiş bir biçimde bir güven ağı oluşturulacak.

Bütün bunların da haricinde Waves platformunda "itibar" denen bir özellik var. Kiminle ticaret yapıyorsanız yapın, o kişinin sitem üzerindeki itibarını gösteren bir ibare olacak bu. Sistemde yaptığı işlemler ve iş yaptığı kişilerden aldığı olumlu yorumlara göre değişecek. Eğer itibarı yüksek birisinden bir CNY alıyorsanız, zaten muhtemelen o CNY gerçektir ve bizim güven ağımıza dahil olmasa bile bir şekilde o CNY'yi kullanan bir market var demektir, o markette sat emri vererek bir şekilde CNY'lerinizi dönüştürebileceksiniz.

Umarım bu sefer anlatabilmişimdir.
legendary
henuz faaliyete gecmemis uygulanmamis bir altyapidan bahsediyoruz o yuzden bu kadar sorgulayici davraniyorum, belki de ben kafamda cok farkli bir sekilde kurdum kurguyu bilemiyorum Cheesy
simdi benim kurguladigim sey, size yatirip aldigim xcoini kendi cuzdanima ya da herhangi bir platform a aktarip cesitli islemler yaptim ornegin poloya attim eth aldim doge sattim vs, ordan cektim yobit e attim yun altim fon sattim. bunu cuzdanima alip ya da dogrudan sizdeki hesabima aktarip tl olarak banka hesabima cekmek istedim. sizde yun karsiligi yok eyvallah bunu anlarim, ama sen arpa ile islem yaparken bu arpayi nereden aldin kimden aldin ben bunu kabul etmem dedigin zaman ben bu altyapiya olan tum inancimi kaybederim Smiley bugun btcturk e 1k btc yatirsam bunu tl olarak ceksem oradaki hacimle orantili peyderpey cekerim ve bana nerden buldun bu btcleri de demez herhalde?

neyse bi hayata gecsin de artisiyla eksisiyle gorelim bakalim Smiley
hero member
bakkala gidip 200 tl yazili kagit vermek ayri bir olay ornegi saptirmayin. misal ben ankaradaki teknosa magazasindan bir indirim kuponu aldigim vakit bunu turkiyedeki tum teknosalarda kullanabiliyorum degil mi? bahsetmeye calistigim mevzu budur. senden aldigim x coini waves e entegre herhangi bir sistemde kullanirken bir tereddut yasayacaksam neden waves altyapisina guveneyim ki?

Waves platformuna entegre bir sistem ya da Waves platformunda işlem yapan bir kişi istediği kripto-kıymeti üretebilir. Waves'i internet gibi düşünün. İnternet üzerinde rastladığınız bir site dolandırıcı diye internetin kendisini suçlayamayız. Waves de aynen internet gibi, bir olanaklar dünyası sunuyor bize. Bu olanakları nasıl kullanacağımız bizim sorumluluğumuzda. İsteyen Waves üzerinde bizim gibi legal olarak regüle edilen bir kuruluş kurmak isteyebilir, tıpkı internette de yasal olarak regüle edilmiş satıcıların mağaza açabilecekleri gibi. Aynı şekilde, Waves üzerinde insanları dolandırmak için "sahte XTL" satan birileri de olabilir, tıpkı internette "şunu satacağız" dedikten sonra parayı alıp kaçan dolandırıcıların olduğu gibi. Waves'in altyapısından bu tür dolandırıcılıkları durdurmasını istemek, internetin altyapısından dolandıcırı internet sitelerini engellemesini beklemekle aynı şey.

Mesele Waves'in bunları engellemesi değil, Waves platformunda iş yapan kuruluşların teker teker, ayrı ayrı regüle edilmesi. Mesela biz Jolly Trades olarak tamamen yasalara uyumlu bir biçimde kurulacak ve faaliyet göstereceğiz. Eğer yasadışı bir kuruluştan Waves üzerinde bir kripto-kıymet almışsanız bu tabii ki sizin sorumluluğunuzda. Öte yandan yasalarla regüle edilen bir kuruluş size XCN satıp sonradan ortadan kaybolursa başı belada demektir.

Ya da şöyle düşünün. Bitcoin ile bir şey sattığını iddia eden birisi sizin bitcoin'lerinizi alıp kaçarsa dolandırıcılık yapmış olur. O kişiye güvenirken gerekli önlemleri almamış olmanız da sizin hatanızdır, bitcoin'in değil.
legendary
bakkala gidip 200 tl yazili kagit vermek ayri bir olay ornegi saptirmayin. misal ben ankaradaki teknosa magazasindan bir indirim kuponu aldigim vakit bunu turkiyedeki tum teknosalarda kullanabiliyorum degil mi? bahsetmeye calistigim mevzu budur. senden aldigim x coini waves e entegre herhangi bir sistemde kullanirken bir tereddut yasayacaksam neden waves altyapisina guveneyim ki?
hero member
bu verdiginiz ornekleme beni acikcasi pek tatmin etmedi.
bakkala gidip 1 paket sigara icin 200 tl uzattigimda bakkal bana bu parayi nereden kazandin demesi hosuma gitmez ve kaldi ki piyasaya salinacak olan cryptocoinlerin bir denetim mekanizmasina bagli olmamasi o platforma olan guvenimi azaltir.
bugun merkez bankalari bile kafalarina gore para basabiliyor olsalardi dunyada fakir hicbir ulke kalmazdi

Hiçbir kriptopara bir denetim mekanizmasına tabi değildir. Bu kriptoparaların negatif değil pozitif yanını teşkil eder. Siz regülasyon arıyorsanız, Borsa İstanbul'u düşünebilirsiniz. Ayrıca, bakkala gidip üzerinde 200 TL yazan bir kağıt verdiğinizde "bu kağıdı nereden aldın" diye soracaktır. Nasıl ki siz her önünüze gelen üzerinde 200 TL yazan kağıdı alıp bakkala vermeye çalışmıyorsunuz, Waves platformunda da her gördüğünüz XCN'yi almamanız gerekir. Bununla ilgili tedbirleri almak mümkündür ve bir önceki postumda da açıklamaya çalıştım.

Merkez Bankaları günümüzde kafalarına göre para basabiliyorlar. Para basmakla değer üretmek aynı şey değil. Para basmanın fakirlikle bir ilgisi yok.
legendary
bu verdiginiz ornekleme beni acikcasi pek tatmin etmedi.
bakkala gidip 1 paket sigara icin 200 tl uzattigimda bakkal bana bu parayi nereden kazandin demesi hosuma gitmez ve kaldi ki piyasaya salinacak olan cryptocoinlerin bir denetim mekanizmasina bagli olmamasi o platforma olan guvenimi azaltir.
bugun merkez bankalari bile kafalarina gore para basabiliyor olsalardi dunyada fakir hicbir ulke kalmazdi
hero member
art niyetli calisani olan bir waves subesini dusunelim. cindeki xtrades waves entegrator firmasindan 1m xcn aldim/elde ettim. subeniz bu 440k tl degerindeki varligi bozabilecek mi odeme yapabilecek mi? sonucta siz waves zincirinde birbirine bagli halkalar gibi calisacaksiniz. bir bas sogan butun kazani kokutur misali. olusan bir catlak tum zinciri etkileyecek. bu baglamda araci traderlerin yukumluluklerini sormustum. siz uzerinize dusen sorumlulugu aldiniz. peki ya digerleri? waves bunun denetimini yapmiyor mu olacak?

Öncelikle sorunuzu takdir ediyorum. Merkezsizleşmiş ekonomi modeliyle ilgili çok yerinde bir soru. Bu modelin ayrıntıları henüz akademik çevrelerin ilgisini çekmiyor ve tam olarak ortaya konmuş değil, fakat sizin sorduğunuz kadarının bir cevabı var.

Sondan başlayayım. Waves kendi blokzinciri üzerinde işlem gerçekleştiren hiçbir kuruluş üzerinde hiçbir denetim yetkisi olmayan bir sistem. Yani Waves merkezsizleşmiş, her türlü yasal düzenlemelerin dışında, isteyenin istediği gibi kripto-kıymet düzenleyip bu kripto-kıymetler üzerinden sahtekarlık da yapabileceği şekilde tasarlanıyor. Sahtekarlığın engellenmesi ise yine merkezsiz olarak, Waves'e bağlı kuruluşların arasında kurulan ağ ile sağlanacak.

Örneğinizdeki Çin'deki dolandırıcı aracı firma, karşılıksız XCN satıyor. Peki bunları kim, nasıl bizim XTL'lerimizle değiştirebilecek? Biz bu firmanın Çin'deki regülasyonlara uyup uymadığını kontrol etmeden ve kurumsal bağlarımızı kuvvetlendirmeden, onların XCN'sini XTL ile değiştirme hizmetini kendimiz vermeyiz. Dolayısıyla o firmanın XCN'lerini XTL ile değiştirmek için, öncelikle sistem üzerinde XTL'yi XCN ile değiştirmek isteyen birilerinin olması gerekli. Burada sorunu bu kişinin, bizim ve XCN'yi en başta alan kişinin açısından ele alalım.

1) Bizim açımızdan bir sorun yok. Çünkü "bu kişi" bizden XTL'leri alırken bize zaten aynı miktarda TL'yi yüklemiş olacak, yani XTL'lerin karşılığı her halükarda verilecek.

2) "Bu kişi" açısından bir sorun var. Çünkü bizim güvenilir XTL'lerimizi dolandırıcı XCN ile değişti. Çin'deki firma ortadan kaybolunca bu kişinin XCN'leri elinde kalacak, bir karşılık bulamayacak.

3) "XCN'yi en başta alan kişi" açısından da bir sorun yok. Çünkü en başta dolandırıcı firmanın karşılıksız XCN'lerini almış olsa bile, onu "bu kişi" aracılığıyla XTL ile değiştirdi.

Sonuç olarak böyle bir durumda zararlı çıkacak tek kişi, bu sahtekar firmanın XCN'lerinden alan kişiler olacaktır. Öte yandan, bunun gerçekleşmemesi için Waves platformunda "itibar sistemi" denilen bir uygulama olacak. Yapılan olumsuz geridönüşler ile sahtekarların "itibar"ı düşecek, doğru iş yapanların "itibar"ı yükselecek. Dolayısıyla itibarı düşük bir aracı kurumdan XCN almak isteyen kişi riskli bir iş yaptığının farkında olacak.

Bu itibar sisteminin kötüye kullanılmasını engellemeyle ilgili geliştirici arkadaşlar konuşuyorlardı ve sanıyorum bir çözümleri var. Yani mesela bu sahtekar firma kendisi bir milyon tane Waves hesabı açıp kendisine iyi yorumlar yaparak itibarını yükseltmek isterse, buna karşı bir çözümün olması gerekiyor. Ne yazık ki bunun teknik ayrıntılarıyla ilgili bir fikrim yok.

Bunların haricinde, birbirlerine güvenen aracı kurumların aralarındaki kredi alışverişi ve tam rezervli bankacılık sistemiyle ilgili bizim de içinden çıkamadığımız teknik ayrıntılar var. Bu ayrıntıları çözdüğümüzde, şu anki para piyasalarının işleyişine benzer bir bankalararası sistem kurmak mümkün olacak. İlerleyen safhalarda ekonomistlerle bu konuyu görüşmeyi planlıyoruz. Şimdilik bu tarz bir kredi alışverişine girmeyi düşünmediğimiz için bu eksiklik bir sorun teşkil etmeyecek.
legendary
art niyetli calisani olan bir waves subesini dusunelim. cindeki xtrades waves entegrator firmasindan 1m xcn aldim/elde ettim. subeniz bu 440k tl degerindeki varligi bozabilecek mi odeme yapabilecek mi? sonucta siz waves zincirinde birbirine bagli halkalar gibi calisacaksiniz. bir bas sogan butun kazani kokutur misali. olusan bir catlak tum zinciri etkileyecek. bu baglamda araci traderlerin yukumluluklerini sormustum. siz uzerinize dusen sorumlulugu aldiniz. peki ya digerleri? waves bunun denetimini yapmiyor mu olacak?
hero member
Dostum edebiyatın iyiymiş ama çıkardığım sonuç ; verin bana paraları forexte batırayım Smiley

Portföy yöneticimiz senelerdir profesyonel olarak hisse senedi, para ve emtia piyasalarında çalışmaktadır. Yaptığı aktif yatırımların Şubat'tan itibaren sonuçlarına ulaşmak mümkündür. Genellikle yatırım fonları 3 ila 12 aylık bir ayrıntılı geçmiş performans gösterirler yatırımcılara. Nisan sonunda bizim de 3 ayımız tamamlanmış olacak ve uluslararası standartlara erişmiş olacağız.

Özetlemek gerekirse, Şubat ayı net kazanç %12, Mart ayı net kazanç %43. Nisan ayı ne olacak göreceğiz.

Borsada işlem yapan deneyimsiz kişilerin sürekli kaybetmesi sizi yanıltmasın. Profesyonel para yönetim teknikleriyle sürekli kazanca ulaşmak mümkün. Yoksa zaten dünyanın en büyük endüstrisi yatırım fonları olmazdı.

Bu arada yukarıdaki sonuçlar çok yüksek sonuçlar ve şans faktörü de işin içinde. Bizim yatırım fonumuz için üç aylık %6 kazanç gibi bir hedefimiz var. Bu da kompozit olarak senelik %25'i geçiyor, yani aktif yönetilen yatırım fonları hakkında bilginiz varsa, en başarılı fonların ulaştığı seviye budur. Arada şans faktörüne bağlı olarak kazançsız geçen aylar ya da çok fazla kazanç getiren dönemler olabilir. Kazançsız geçen ayları kompanse etmek için de, kazanç elde edilen aylardan kenara kazancın %20'sini "tampon" olarak ayıracağız. Bunların hepsi iş planında yazıyor, yakında yayınlayacağız.

Ayrıca, fonun ileride büyümesi durumunda fonu parçalara ayırarak farklı kişilere idare ettirmeyi düşünüyoruz. Bunun için yetenekli borsacılardan bir takım oluşturabileceğimiz gibi, öğrenmeye hevesli kişilere borsada nasıl sürekli kazanç elde edilir onu öğretip takımımıza yeni elemanlar da alabiliriz. Dediğim gibi, spekülatif marketler yeni başlayanlara göre değil, fakat sürekli kazanç mümkün ve öğrenilebilecek bir şey.

sirketinizin waves ekosisteminde yukumlulukleri neler? siz 100tl yatirmaya istinaden kullaniciya 100xtl tanimlayacaksiniz, bunu banka hesabinizda tutacaginizi temin ediyorsunuz. fakat bahsettigimiz xtl bir cryptocoin ve bunun piyasayada dolasimi sizin subeniz tarafindan saglanacak. siz 1k, 1m xtl de salabilirsiniz ekosisteme. sirketinizin buhar olup ucmasi demek karsiliksiz cek vermek gibi bir durum olusturmayacak mi ekosisteme?

Tam rezerv sistemimiz, şirketimize yatırılan paradan fazla XTL'yi ihraç etmemizi engelleyecek. Bağımsız kuruluşlar tarafından senelik olarak teftiş edilmeyi talep edeceğiz.
sr. member
Activity: 403
Merit: 250
internet aktivist
Proje fikri harika umarım iyi bir başarıya kısa sürelerde ulaşır tabi biz destek verirsek, güvenlik konusunda sıkıntı olmazsa sistem sürekli devam eder en büyük sorun güvenliği sağlamak onuda başarabileceğinize inanıyorum  Cheesy
legendary
sirketinizin waves ekosisteminde yukumlulukleri neler? siz 100tl yatirmaya istinaden kullaniciya 100xtl tanimlayacaksiniz, bunu banka hesabinizda tutacaginizi temin ediyorsunuz. fakat bahsettigimiz xtl bir cryptocoin ve bunun piyasayada dolasimi sizin subeniz tarafindan saglanacak. siz 1k, 1m xtl de salabilirsiniz ekosisteme. sirketinizin buhar olup ucmasi demek karsiliksiz cek vermek gibi bir durum olusturmayacak mi ekosisteme?
sr. member
Activity: 285
Merit: 250
Dostum edebiyatın iyiymiş ama çıkardığım sonuç ; verin bana paraları forexte batırayım Smiley
Pages:
Jump to: