Pages:
Author

Topic: Bitkapital - Türk lirasını blokzincirine taşıyoruz - page 5. (Read 14983 times)

hero member
Activity: 602
Merit: 500
sanirim Circle benzeri bir kurum olma yolundasiniz (yaniliyorsam duzeltin) Nicin KKTC? musterilerinize nasil bir yasal guvence veriyorsunuz kayitli oldugunuz herhangi bir devlet kurumu varmi?BDDK veya benzeri.
http://coin-turk.com/bddk-nin-bitcoin-ve-turevleri-hakkindaki-uyarisi

Tesekkurler

Circle, bitcoin alım-satımını kolaylaştırmak ve sadeleştirmek üzerine çalışıyor. Biz ise bitcoin satmıyoruz da almıyoruz da. Biz, sizin merkezsizleşmiş borsada bitcoin alım-satımı yapabilmenizi sağlıyoruz. Yani bizi BTCTürk gibi düşünün, fakat parayı bize yüklediğiniz zaman size bakiyeniz bir internet sitesi üzerinde gösterilmiyor. Bunun yerine, tıpkı bitcoin'i tuttuğunuz cüzdan gibi bir cüzdanda tutuyorsunuz TL'yi, daha doğrusu XTL'yi.

Açacağımız finans kuruluşunu Türkiye'de açmak istesek 200 milyon dolar sermaye gerekiyor. Ayrıca kazanç üzerinden %18 bir yerden, %20 bir yerden vergi vermek gerekiyor. Kıbrıs'ta bu rakamlar, finans kuruluşunu lisanslamak için 10 bin dolar, vergi ise 0.

BDDK'nın açıklamasında da açıkça belirtildiği gibi, bitcoin ve Waves de dahil olmak üzere bütün merkezsizleşmiş kripto-kıymetler, herhangi bir yasayla regüle edilmiyor. Dolayısıyla size sunacağımız yasal güvence, bize 1 TL aktardığınızda sizin Waves cüzdanınıza 1 XTL aktarmak zorunda olmamızla sınırlı. Fakat bu bizden değil, yasaların bu konuda bir şey belirtmemesinden ileri geliyor. BTCTürk ya da yabancı bütün borsalar için de aynısı geçerli - diğer ülkelerdeki yasalara hakim değilim ancak borsaların çoğunun "off-shore" şirketler olarak kurulduklarını varsayarsak böyle olmalı.
hero member
proje teorik olarak islem yapmak icin bize cok sayida gercek enstruman saglayacak peki, aldigim xtl ya da xTRCELL hissesinin diger waves subelerinde gecerliligi nasil olacak? saniyorum islem yapilan enstrumanlar sirketiniz bunyesinde himaye edilip kullanim imkani bana sembolik olarak crypto cinsinden olacak. sirketiniz batti bosaltildi hacklendi gibi durumlarda ben bunlari diger subelerde nasil kullanabilecegim?

Projenin ilk aşamada sağlayacağı sadece iki ya da üç adet kripto-kıymet olacak. İlki XTL zaten, Türk lirasıyla sisteme giriş yapmak için gereken "coin." İkincisi bizim sunacağımız yatırım fonu. Bu fon NASDAQ ve para piyasalarında yapılan yatırımlarla kar elde etmeyi amaçlıyor. Elde edilen kar yatırımcılarla paylaşılacak. Yani klasik yatırım fonu sağlayıcısı iş modelini kullanacağız. Bir üçüncü olarak da, WAVES platformu üzerinde ortaya çıkan kitle fonlama projelerine yatırımlarda bulunan bir fon oluşturmayı düşünüyoruz. Fakat bunun için, hangi proje para eder ya da etmez anlayacak, yetkin bir market analisti bulabilmiş değiliz.

Bunlar Jolly Trades tarafından sağlanan enstrümanlar, ancak siz XTL'nizi xUSD'ye dönüştürür dönüştürmez, WAVES üzerindeki her türlü enstrümana ulaşabiliyor olacaksınız. Sistemin merkezsizleşmiş olmasının mantığı burada. Biz her ne kadar Jolly Trades olarak merkezi bir kuruluş olsak da, amacımız sizi merkezsizleşmiş WAVES platformuna bağlamak. Peki WAVES platformunda neler olacak? Açılış yapılır yapılmaz USD, EUR ve CNY para birimleri olacak, ayrıca Nxt üzerindeki birçok kripto-kıymet WAVES'e taşınacak. JL777'nin projeleri de bunlara dahil.

Aslında şöyle bir hizmet bile sunabiliriz: Projesi olan herkes bize gelip kendileri adına fon toplamamızı isteyebilir. Biz burada sizin adınıza WAVES üzerinde bir kripto-kıymet oluştururuz, mutemet olarak parayı tutarız, sonra da önceden açıklanan direktifler doğrultusunda fonu istenilen yere aktarırız. Bu sadece bir hayal şimdilik ama yeterince talep görürse neden olmasın?

Dolayısıyla WAVES üzerindeki enstrümanların sayısı, merkezsizleşmiş bir platformda kitle fonlama yapmak isteyen projelerin sayısı kadar olacaktır. Ayrıca geliştirici ekibin planları arasında diğer blokzincirlerindeki projelerle çoklu-imza protokolüyle bağlantı kurarak söz gelimi Nxt ya da Counterparty gibi, kullanıcıların kendi kripto-kıymetlerini oluşturabildikleri bütün platformlara erişim sağlamak da var.

Fakat sizin sorunuz kullanıcı temelli kripto-kıymetlerden ziyade, Turkcell ya da benzeri, halihazırdaki firmaların hisselerini alabilmekle ilgiliydi sanırım. Şu an bu iş bizim boyumuzu aşıyor, dolayısıyla Borsa İstanbul'daki hisselere erişim en azından Jolly Trades için önümüzdeki 5 senede mümkün değil - tabii kuvvetli bir melek yatırımcı büyük bir meblağ katkıda bulunmazsa.

Ama biz Jolly Trades olarak sadece Türkiye'de ve Kıbrıs'ta işlem yapacağız. Overstock projesini biliyorsunuzdur. NASDAQ'ı blokzincirine taşımak gibi bir amaçları vardı. Benzer bir projenin WAVES üzerinde kurulması önümüzdeki 5 sene içinde gayet olası görünüyor bana. Bu sayede Apple'dan General Electric'e binlerce enstrümanın platforma aktarılması mümkün.

Şirketimizin hack'lenme ya da batma durumuna gelince... Hack'lenme gibi bir durum söz konusu olamaz, çünkü şirketimiz herhangi bir şekilde sizin paranızı merkezi bir sistem üzerinde tutmuyor. Söz gelimi BTCTürk'te gördüğünüz balansınız, sizin BTCTürk'ün sunucularında tutulan balansınızdır, ve herhangi bir hack'lenme durumunda ne olacağı belli değil. Fakat Jolly Trades ile XTL'leriniz kendi merkezsizleşmiş cüzdanlarınızda tutulacak. Dolayısıyla cüzdanınızın şifresini çaldırmadığınız sürece, hacker'ların sizden bir şey çalması için bütün Waves sistemini hack'lemesi gerekecek. Bu aslında Waves sisteminin getirdiği başlıca yenilik; bizi merkezi sunuculardan azade etmek!

Öte yandan batma gibi bir durumda sizden alınan fonların yok olması gibi bir durum da söz konusu olamaz. Çünkü biz tam rezervli çalışan bir aracı kurum olacağız, yani sizin XTL olarak cüzdanınızda gördüğünüz paranın tamamı şirketin banka hesabında olacak. Şirket olarak batsak bile, fonlarınızı size teslim edeceğiz. Size paranızı teslim edemeyeceğimiz durum, ancak İş Bankası'nın hack'lenmesi ya da batması gibi bir durumda söz konusu olabilir.

Aldığınız XTL'lerin diğer WAVES şubelerinde geçerliliği nasıl olacak? Biz Jolly Trades olarak XTL'lerin xUSD'ye dönüştürülebilmesi için likidite sağlayacağız. Dolayısıyla "WAVES şubeleri" arasında da merkezsizleşmiş bir iletişim olacak. xUSD'nin bütün WAVES üzerinde geçerli olacağını varsayıyorum çünkü onu WAVES'in geliştirici ekibi kendisi sağlayacak zaten. Ama yine de bu merkezsiz bir platform! Öyle birisi çıkabilir ki "ben sizin xUSD'nizi saymıyorum, kendim xUSD basıyorum" der, o zaman yapacak bir şey yok. Fakat bu durum o kuruluş için de karlı olmayacaktır, zira "bizim" xUSD'mizi saymayarak kendisi "bizim" xUSD'mizle ulaşılabilecek marketlerden mahrum kalmış olacak.

Çok hızlı cevapladım, umarım anlaşılır olmuştur.
sr. member
Activity: 449
Merit: 250
don t touch my Bits
sanirim Circle benzeri bir kurum olma yolundasiniz (yaniliyorsam duzeltin) Nicin KKTC? musterilerinize nasil bir yasal guvence veriyorsunuz kayitli oldugunuz herhangi bir devlet kurumu varmi?BDDK veya benzeri.
http://coin-turk.com/bddk-nin-bitcoin-ve-turevleri-hakkindaki-uyarisi

Tesekkurler
legendary
Activity: 1274
Merit: 1068
proje teorik olarak islem yapmak icin bize cok sayida gercek enstruman saglayacak peki, aldigim xtl ya da xTRCELL hissesinin diger waves subelerinde gecerliligi nasil olacak? saniyorum islem yapilan enstrumanlar sirketiniz bunyesinde himaye edilip kullanim imkani bana sembolik olarak crypto cinsinden olacak. sirketiniz batti bosaltildi hacklendi gibi durumlarda ben bunlari diger subelerde nasil kullanabilecegim?
hero member
"Siz BTCTürk'e kimlik fotokopisi vermiyor musunuz? Herkes vermek zorunda. "
Hayır vermedim. Yanılmıyorsam yaklaşık 5-6 ay kullandım BTCTürk'ü, TC Kimlik numaramı bile vermedim.

Merkezsiz olan altyapıyı sunan altcoin ise ben bitcoin yerine niye o altcoini tercih edeyim? Aracı kurum kullanacaksam zaten doğrudan btc ile işimi hallediyorum. Hemen hemen her ülkede zaten bitcoin borsası da var. Bitcoinin popülaritesi varken bir altcoine neden güveneyim?

Sayın Çakır,

Bu sorduğunuz soruların bizi faydalı bir yere götüreceğini düşünüyorum. Önceki cevaplarımdaki üslubumun sertliği, savunduğum şeyi fanatikçe ve körlemesine savunduğum şeklinde anlaşılmıyordur umarım. Blokzinciri teknolojisi finans dünyasında bir devrim yaratma potansiyeline sahip, ve bu devrimin nasıl gelişeceğini biz, şu anki kullanıcılar ve girişimciler belirleyeceğiz. Bu yüzden, atılacak her adıma ekstra özen gösteriyorum.

Kimlik fotokopisi olayına gelince... Sanıyorum 500 TL ve altı işlemlerde kimlik istenmiyordu, fakat biz sistemin genelini ele alırken mikro-kullanıcı perspektifinden bakamayız. Finans dünyasında devrimden bahsediyoruz, düşünsenize! 100-200 TL'lik para yatırıp çekmelerden bahsetmiyoruz. Ayrıca, miktar ne kadar olursa olsun, KKTC yasalarına göre, mevduat kabul eden her kuruluş müşterisinin kimlik bilgilerini almakla yükümlüdür. Eğer BTCTürk 500 TL altında bunu gerekli görmüyorsa, ufak miktarlarla yapılan işlemlerden çok büyük bir sorun çıkmayacağına ilişkin düşüncesine dayanarak ve kullanım kolaylığını gözeterek bir inisiyatifte bulunmuş demektir. Fakat bu durum Kıbrıs yasalarının icrasındaki laçkalıktan başka bir şeyle açıklanamaz. Zira normalde 5 TL bile yatırsanız, hangi finans kuruluşuna olursa olsun, kimlik bilgilerinizi vermeniz gerekir. KKTC Bankalar Yasası'nda bu açıkça belirtilmiştir. Kıbrıs'taki kumarhaneler bile, 5 TL ile oynayacak oyunculardan kimlik bilgilerini ister. Tabii ben Kıbrıs'a gidip her kumarhaneyi kontrol etmiş değilim. Dediğim gibi, yasaların uygulanmasında bir gevşeklik söz konusu. Fakat bunu genele itham edemeyiz.

Bunun haricinde şunu da belirtmek isterim ki ben şahsen hiçkimsenin kimlik bilgilerine karşı bir ilgi duymuyorum, ve bu uygulamanın kökten değişmesi gerektiği konusunda da sizinle hemfikirim. Bankalar, devletler, finans kuruluşları... Ne yazık ki içinde yaşadığımız sistem bunu gerektiriyor. Ve eğer bir finansal devrim gerçekleşecekse de, bu tek bir gecede olmayacak. Bizim gibi özgürlükçü kuruluşların nice zorluklarla attığı küçük adımlarla gerçekleşecek. Ben avukatım tarafından kesin bir şekilde uyarılmasaydım, katiyen kimlik bilgileri isteme vs. gibi bir uygulamaya gitmezdim. Zaten birçok kuruluşun aksine biz şirketimizi yasanın öngördüğü minimum gerekliliği yerine getirerek, ekstradan sistem yardakçılığının peşinde koşmayarak işletmeyi prensip olarak benimsiyoruz.

"Merkezsiz olan altyapıyı sunan altcoin ise ben bitcoin yerine niye o altcoini tercih edeyim?" demişsiniz. Bitcoin'in diğer kripto-kıymetlere nazaran üstün bir güvenilirliği olduğunu kabul etmekle beraber, bu tarz bir yaklaşımın yeniliklerin önünü tıkayacağını düşünüyorum. Altının yerini dolar, doların yerini de bitcoin alabiliyorsa, onun da yerini bir yenisi alacaktır. Sorunuzun direkt cevabına gelince, o diğer "altcoin"i tercih etmenizin nedeni, bitcoin'de yapamayacağınız şeyleri yapmanıza izin veriyor oluşudur. Söz gelimi yalnızca bitcoin'in blokzincirini kullanarak, BTC/fiat ticareti yapamazsınız. Bitcoin blokzincirinin haricinde bir de merkezi bir borsaya ihtiyacınız olacaktır. BTCTürk gibi. Yine tekrar etmek istiyorum. Parayı elden alarak vs. ufak işlemler gerçekleştirebilirsiniz, fakat global bir piyasa bu şekilde işleyemez. Bizim yapmaya çalıştığımız şey de, yalnızca ufak bir adım daha ileri atmak. Yani bu BTC/fiat ticaretini merkezi borsaların elinden kurtarmak.

Bunu Coinomat.com yapıyor bir süredir. Ve bu işten ne kadar kar ettiğini hesaplarsanız çok ufak bir miktar bulacaksınız. Yani bunu yapmasındaki asıl amaç, merkezsizleşmiş sistemin gelişmesini sağlamak.

Bitcoin'le yapamayacağınız bir başka şey ise kitle fonlama projelerine direkt katılım. Kitle fonlamayı bitcoin ile yapmak istiyorsanız arada bir mutemet bulunmak zorunda. Bu mutemet de herhangi birisi olmayacak, yerleşik, kayıtlı, yasalara göre işleyen bir kuruluş olacak. Bu da yine merkezi kuruluşların elindeyiz demek. Fakat WAVES ile kitle fonlamayı merkezsizleşmiş bir ortamda gerçekleştirmenin yanında, projedeki hisselerinizin ticaretini gerçekleştirebilip, hatta projede oy hakkı vs. gibi direk katılım imkanlarından faydalanabiliyorsunuz. Bunu şu ana kadar hiçbir "altcoin" yapmadı.
legendary
Merit: 1000
★ BitClave ICO: 15/09/17 ★
"Siz BTCTürk'e kimlik fotokopisi vermiyor musunuz? Herkes vermek zorunda. "
Hayır vermedim. Yanılmıyorsam yaklaşık 5-6 ay kullandım BTCTürk'ü, TC Kimlik numaramı bile vermedim.

Merkezsiz olan altyapıyı sunan altcoin ise ben bitcoin yerine niye o altcoini tercih edeyim? Aracı kurum kullanacaksam zaten doğrudan btc ile işimi hallediyorum. Hemen hemen her ülkede zaten bitcoin borsası da var. Bitcoinin popülaritesi varken bir altcoine neden güveneyim?
hero member
Kimlik bilgisi talep ettikten, devlet otoritesinin altına girdikten sonra hangi merkezsizlikten bahsediyorsun?

Yukarıda açıkladığım merkezsizlikten. Dediğim gibi, merkezsiz olan blokzinciri, biz değiliz. Blokzincirine dahil olmak için kimse kimlik sormuyor, sormayacak. İsterseniz yalnızca bitcoin kullanarak ve hiçbir şekilde TL ile işlem yapmadan da WAVES'e dahil olabilir, WAVES'de ticareti yapılan her türlü kripto-kıymeti alıp satabilirsiniz.

Biz Jolly Trades olarak merkezsizleşmiş bir sistem ortaya koymuyoruz. WAVES sistemi merkezsiz. Biz, insanların bu merkezsiz siteme TL yükleyebilmeleri için merkezi bir aracı kuruluşuz. Tıpkı BTCTürk gibi mesela. Siz BTCTürk'e kimlik fotokopisi vermiyor musunuz? Herkes vermek zorunda. Fakat BTCTürk ya da her türlü merkezi borsanın aksine, biz yalnızca sizi sisteme entegre etmekle mesulüz, bu da merkezi borsalara kıyasla daha üst seviye bir merkezsizleşme demek oluyor.
legendary
Kimlik bilgisi talep ettikten, devlet otoritesinin altına girdikten sonra hangi merkezsizlikten bahsediyorsun?
hero member
Ripple da aynı mantıkla yola çıkıp çakılmıştı. Ripple gibi merkezi hale gelecek, kimlik doğrulama isteyecek vs vs. Yolun ucu açık değil.

İki şey arasındaki farkı anlamak lazım. Birincisi, al-sat emirlerinin gerçekleştiği platformun merkezsizleşmiş olması, ikincisiyse alınıp satılan şeyin değerini koruyan mekanizmanın merkezsizleşmiş olması. WAVES platformunda işleyen finansal kuruluşlar merkezi bir sistem olarak işleyecek ve yasalarla uyumlu olarak her türlü kimlik fotokopisi isteme vs. gibi Müşterini Tanı / Anti-Para Aklama regülasyonlarına uyacak. Biz de Jolly Trades olarak müşterilerden kimlik fotokopilerini isteyeceğiz haliyle. Burada önemli olan, altyapının merkezsizleşmiş kalması. Ripple maalesef altyapısı itibarıyla merkezisleşmişliği sağlayamadı.

Yani şu iki şey arasında fark var. Blokzincirinde işlem yapabilmek için bir regülasyona tabi olmak bir şey, blokzincirinde tanımlanmış belirli bir kripto-kıymetin belirli bir finansal kuruluşça arz edilmesinin regüle edilmesi başka bir şey. İkinci durumda, eğer söz konusu uygulamalardan memnun değilseniz, blokzincirinin sağlığı hala yerindedir. Söz gelimi Jolly Trades battı, Jolly Trades'in bağlı bulunduğu merkezsizleşmiş sistem hep açık olacaktır. Ya da diyelim ki Jolly Trades'in bazı uygulamalarından memnun değilsiniz. O zaman bir başka kuruluşun yine aynı blokzincirinde Jolly Trades'in yaptığı işi yapması mümkündür, memnun olmayan o kuruluştan faydalanır. Dolayısıyla blokzinciri üzerinde bir tekelleşmeden kesinlikle söz edilemez. Birisi çıkar da kimlik istemeden aynı blokzinciri üzerinde işlem yapmayı olanaklı kılarsa, kimliklerini vermek istemeyen kullanıcılar oradan alışverişlerini gerçekleştirebilirler. Ripple vb. kısıtlı blokzinciri uygulamalarında bu durum yoktur. Bütün blokzinciri tekel altındadır.

Mesela blokzinciri üzerinden hisselerini satışa çıkaran bir anonim ortaklık düşünelim. Kimse bu şirkete diyemez ki sen bu hisselerin işlenmesinde merkezi olduğun için blokzincirinin merkezsiz doğasına aykırı hareket ediyorsun. Çünkü mesele o değil. Mesele, bu hisselerin dağıtımının, ticaretinin, kar paylarının ödenmesinin vs.nin merkezsizleşmiş olması. Bu, bizi geleneksel finansal kuruluşlardan kurtaracak çok önemli bir gelişme.

Hatta bir adım daha atıp, blokzinciri teknolojisini ileriye taşıyacak asıl şeyin bu tarz bir merkezileşme olduğunu bile söyleyebiliriz. Sonuçta, gerçekte bir şeyler ifade eden bir şeyler alıp satmak üzere blokzincirini kullanıyoruz, merkezsizleşmiş bir sistemin kendi içerisinde yaratılacak ve asla dışarıda bir şey ifade etmeyecek bir şeyler için değil. Bu "dışarıda bir şeyler ifade etme" meselesi de en azından şu an için ancak kayıtlı finansal kuruluşlarca, merkezi bir elden mümkün.

Bu dediğimin istisnası olarak BitShares'in bitUSD'si gösterilebilir, ya da NuBits. Fakat bu uygulamalar gelecek vadetme konusunda bir şey kanıtlamış değil. Kaldı ki, öyle bile olsalar, şahısların bulundukları yerden bitUSD almaları için yine bir merkezi kuruluş gerekecektir.
legendary
Ripple da aynı mantıkla yola çıkıp çakılmıştı. Ripple gibi merkezi hale gelecek, kimlik doğrulama isteyecek vs vs. Yolun ucu açık değil.
hero member
simdi dogru mu anladim bi teyit edelim Smiley
sizin hesabiniza 100tl yatirdim ornegin waves platformunda 100xtl crypto tl sahibi oldum.
cindeki birine para gondericem bu xtl yi waves uzerinde xcn ye cevirip karsi tarafin hesabina xcn olarak veya xtl olarak yolluyorum ve o kisi kayitli oldugu cindeki waves araci kurumundan kendi banka hesabina cekiyor. her ulkede subesi bulunan (ya da bulunacak olan) bir cryptobank gibi faaliyet mi gostereceksiniz? waves uzerindeki crypto coin kuru piyasalara gore mi sekillenecek? usd/try:2.84 ise xusd/xtr de 2.84 islem mi gorecek?

Evet, güzel özetlemişsiniz. "Her ülkede şubesi bulunan" deyince sanki merkezi bir kuruluşun farklı ülkelerde şubeleri olacakmış gibi anlaşılıyor. WAVES ise merkezsizleşmiş bir sistem, yani her ülke kendi bağımsız aracı kurumlarıyla bu sisteme dahil oluyor demek daha doğru olacak.

WAVES üzerindeki kur dönüşümleri, platform üzerindeki arz talep dengesine göre değişecek. Yani mesela serbest piyasada kur USDTRY için 2.84 ise, WAVES'de Türk lirasına çok rağbet olursa bu fiyat düşebilir, ya da Türk lirasından dolara geçmek isteyenler çok olursa bu fiyat yükselebilir. Serbest piyasadaki kurdan farklı bir kurla dönüşüm yapmak isteyeceklerin sayısı çok olmayacağından, bu durum kısa vadeli de olsa likidite problemlerine, insanların XTL'lerini WAVES üzerinden dolara çevirememelerine neden olabilir.

Bu sorunu çözmek için biz -ve düşünüyorum ki diğer aracı WAVES kuruluşları da- market yapıcı emirlerle piyasadaki likiditeyi destekleyecek, WAVES'deki kurların serbest piyasa kurlarıyla pratik olarak aynı olmasını sağlamaya çalışacağız. Tabii bunu muhtemelen çalışma saatlerimiz içerisinde gerçekleştirebileceğimizden, Türkiye saatiyle geceleri XTL piyasalarında durgunluk gözlemlemek mümkün olabilecek. Bunu çözmemiz için de dünyanın her yerinde bir WAVES aracı kurumu olması, bu aracı kurumların da birbirleriyle kredi alışverişi içerisinde olması, birbirlerinin para kurlarının likiditesini desteklemesi gibi merkezsizleşmiş bir finansal model öne sürülebilir. Şu an bu modelin fizibilitesi üzerinde de çalışmalarımız devam etmektedir.
legendary
Merit: 1068
simdi dogru mu anladim bi teyit edelim Smiley
sizin hesabiniza 100tl yatirdim ornegin waves platformunda 100xtl crypto tl sahibi oldum.
cindeki birine para gondericem bu xtl yi waves uzerinde xcn ye cevirip karsi tarafin hesabina xcn olarak veya xtl olarak yolluyorum ve o kisi kayitli oldugu cindeki waves araci kurumundan kendi banka hesabina cekiyor. her ulkede subesi bulunan (ya da bulunacak olan) bir cryptobank gibi faaliyet mi gostereceksiniz? waves uzerindeki crypto coin kuru piyasalara gore mi sekillenecek? usd/try:2.84 ise xusd/xtr de 2.84 islem mi gorecek?
hero member
000webhost üzerinden bedava hosting ve bedava subdomain alarak ticari site yaparak işe başlamadan batmayı hedeflediniz galiba.

Evet bu siteyi tasarımı değerlendirin diye koyduk, henüz alan adı konusunda karar kılmış değiliz, sitedeki "terms of service" ve diğer bazı ayrıntılar da oldukça gelişigüzel.

Yani aslında screenshot alıp resim olarak paylaşmak yerine tuşlara filan da basılabilsin istedik. Bu beta sitede daha fazlasını amaçlamış değiliz.
legendary
000webhost üzerinden bedava hosting ve bedava subdomain alarak ticari site yaparak işe başlamadan batmayı hedeflediniz galiba.
full member
Activity: 182
Merit: 100
E hadi bakalım, güzel bir projeye benziyor.
sr. member
Activity: 420
Merit: 250
Herkese selamlar,

Web sitemizin deneme sürümünü yalnızca yorumları almak amacıyla paylaşıyoruz: http://jollytrades.comli.com

Henüz Türkçe site mevcut değil. Beğenmediğiniz ya da olmasını istediğiniz herhangi bir özellik varsa bildirebilirsiniz.

Gayet hoş ve sade ayrıca boş Cheesy
hero member
Herkese selamlar,

Web sitemizin deneme sürümünü yalnızca yorumları almak amacıyla paylaşıyoruz: http://jollytrades.comli.com

Henüz Türkçe site mevcut değil. Beğenmediğiniz ya da olmasını istediğiniz herhangi bir özellik varsa bildirebilirsiniz.
hero member
O halde @mhanbostancı için hesapladığınız hisse değerlerini gerçekte de yatırımcıya şirket hissesi olarak vereceksiniz.
Yani o hesaba göre @mhanbostancı reelde %4 hisse sahibi olacak değil mi ?

Rakamlar verdiğim örnekteki gibi olursa evet, o senaryoda mhanbostancı şirket kurulumunda %4 hissedar olarak kayıtlara geçecek. Fakat örnekte toplam yatırım miktarının $10K olduğunu varsaymıştık, gerçekte ise bu miktarın $40K olacağını düşünmekteyiz. Dolayısıyla eğer fonlama düşündüğümüz gibi giderse $2K'lık bir yatırımla şirkete %2.5 hissedar olmuş oluyorsunuz.

O halde @mhanbostancı için hesapladığınız hisse değerlerini gerçekte de yatırımcıya şirket hissesi olarak vereceksiniz.

Aslında yatırımcı olarak risk alıyorum limited şirkette azınlık ortak olmak her zaman sıkıntıdır.
Şirketi borçlandırırlar ise toplam borcun %4 ünü alacaklılar benden ister. Smiley

Evet mutlak borç kavramı sizi bu gibi durumlarda sıkıntıya sokabilir. Zira borcun alınıp alınmayacağına çoğunluk karar verecek, fakat yine de bütün hissedarlar kendi payları oranında bu borcun altına girmiş olacak. Biz şirketi olabildiğince demokratik tutmak ve bütün hissedarların çıkarlarını gözetmek adına elimizden geleni yapacağız.

Şirket kurulumundan hemen sonra, şirketimiz finansal bir kuruluş olarak WAVES platformunda kripto-kıymet üretme hakkına yasal olarak sahip olacağından, şirketin hisselerinin de bir kısmını blokzinciri üzerinden satışa çıkarmayı düşünüyoruz. Bu işlem esnasında yatırımcılar isterlerse limited şirketin gerçek kayıtlı hisselerini, blokzincirinde tanımlı bu hisselerle değiştirebilecekler. Dolayısıyla yukarıda bahsettiğimiz gibi avantajsız bir durum olduğunda hisseleri satmak, sanki limited şirket değil de halka arz edilmiş bir anonim şirketmişiz, siz de hisselerinizi borsada satıyormuşsunuzcasına kolay olacak.
legendary
Activity: 3150
Merit: 1516

Aslında yatırımcı olarak risk alıyorum limited şirkette azınlık ortak olmak her zaman sıkıntıdır.
Şirketi borçlandırırlar ise toplam borcun %4 ünü alacaklılar benden ister. Smiley
legendary
Activity: 1848
Merit: 1023
I am a good bro
Pages:
Jump to: